Προς το περιεχόμενο

Destinator6 vs Papagov7 vs navitech smart2go


aristoteles

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλησπέρα.Έχω ένα pda mio p550 και του έχω εγκαταστήσει το destinator 6 με τους τελευταιους χάρτες της NGI καθώς και το Papagov7,επίσης με τους τελευταίους χάρτες που έβγαλε αυτόν τον μήνα.Νομίζω οτι όλοι σας θα συμφωνήσετε ως προς την ανωτερότητα του πακέτου Destinator-NGI.Το papagov7 και πιο αργό είναι στον επεναπροσδιορισμό κατέυθυνσης και πιο δυσπροσιτο σαν μενού και με πιο δυσανάγνωστο interface και κυρίως παρά τα συχνά up dates υστερεί κατά τόπους στους χάρτες κυρίως στην επαρχία αλλά καισε μερικά σημεία της Αττικής,πχ είναι εντελώς αχαρτογράφητη η περιοχή μετά τη Ν.Μάκρη και προς Μαραθώνα.Παρόλα αυτά μου αρέσει που έχει τα hot spots με κάμερες ταχύτητας και μπλόκα.Ας ελπίσουμε να το βελτιώσουν.Και έρχομαι στο κυρίως θέμα: χάρτες smart2go από τη Telenavis.Στο site της εταιρίας τα χαρακτηριστικά του προγράμματος και του χάρτη "ακούγονται" τρομερά,με πολλές ηχητικές εντολές,μεγάλη κάλυψη ακόμα και για σημάνσεις stop στην Αθήνα και πολύ καλή κάληψη και για επαρχία,τουλάχιστον σύμφωνα με τα λεγόμενά τους,συν τα 7500 POI που προκύπτουν από τη συνεργασία με το Αθηνόραμα!Ερώτηση: το έχει κανένας σας?Είναι όντως όπως το περιγράφουν?Σε σχέση με το Destinator 6-NGI?Και τέλος,που θα μπορούσε να το "βρει" κανείς?Με το papago7 δυσκολεύτηκα αρκετα αλλα το "εντοπισα" κάπου και το κατέβασα.Με το smart2go μεχρι στιγμής τίποτα...ευχαριστώ για την υπομονή σας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το destinator με τους χάρτες της ngi έχει πολύ καλύτερη βάση χρήσιμων σημείων στις κάμερες ταχύτητας και όχι μόνο,χάρη σε κάποιους χρήστες που ανέλαβαν αφιλοκερδώς αυτή την προσπάθεια.Επίσης άρχισε μια καινούρια ενότητα για τα επικίνδυνα σημεία στους ελληνικούς δρόμους.

Ρίξε μια ματιά στα παρακάτω λινκ αξίζει τον κόπο:

http://www.ngi.gr/forum/viewforum.php?f=8

http://www.gpspocketpc.gr/phpbb/viewtopic.php?t=233&postdays=0&postorder=asc&start=0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

an mporei kapoios na protinei kanena kalo (alla otan leme kalo na einai) programma gps gia agora kai tin timi tou fisika an ginete parakalo enoimerosteme euxaristo

 

Παιδιά καλησπέρα.Έχω ένα pda mio p550 και του έχω εγκαταστήσει το destinator 6 με τους τελευταιους χάρτες της NGI καθώς και το Papagov7,επίσης με τους τελευταίους χάρτες που έβγαλε αυτόν τον μήνα.Νομίζω οτι όλοι σας θα συμφωνήσετε ως προς την ανωτερότητα του πακέτου Destinator-NGI.Το papagov7 και πιο αργό είναι στον επεναπροσδιορισμό κατέυθυνσης και πιο δυσπροσιτο σαν μενού και με πιο δυσανάγνωστο interface και κυρίως παρά τα συχνά up dates υστερεί κατά τόπους στους χάρτες κυρίως στην επαρχία αλλά καισε μερικά σημεία της Αττικής,πχ είναι εντελώς αχαρτογράφητη η περιοχή μετά τη Ν.Μάκρη και προς Μαραθώνα.Παρόλα αυτά μου αρέσει που έχει τα hot spots με κάμερες ταχύτητας και μπλόκα.Ας ελπίσουμε να το βελτιώσουν.Και έρχομαι στο κυρίως θέμα: χάρτες smart2go από τη Navitech.Στο site της εταιρίας τα χαρακτηριστικά του προγράμματος και του χάρτη "ακούγονται" τρομερά,με πολλές ηχητικές εντολές,μεγάλη κάλυψη ακόμα και για σημάνσεις stop στην Αθήνα και πολύ καλή κάληψη και για επαρχία,τουλάχιστον σύμφωνα με τα λεγόμενά τους,συν τα 7500 POI που προκύπτουν από τη συνεργασία με το Αθηνόραμα!Ερώτηση: το έχει κανένας σας?Είναι όντως όπως το περιγράφουν?Σε σχέση με το Destinator 6-NGI?Και τέλος,που θα μπορούσε να το "βρει" κανείς?Με το papago7 δυσκολεύτηκα αρκετα αλλα το "εντοπισα" κάπου και το κατέβασα.Με το Navitech μεχρι στιγμής τίποτα...ευχαριστώ για την υπομονή σας...

aderfe tha ithela na mou doseis perissoteres plirofories psaxno gia na bro neo programma xarti giati to papago7 den me euxaristise kai toso

an exeis kapoies plirofories pes me plz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζει στο Empus...το εχω δει με τα μάτια μου δηλαδη...η μάλλον για να πω την αληθεια έχω δει το Destinator PN που όμως ειναι πιο βαρυ απο το dest6 οποτε το 6 πιστευω να τρεχει αψογα...και αν προσθέσει κανεις και τις βελτιώσεις που αναφέρονται πιο πάνω με POI και καμερες ειναι super...επαναλαμβάνω...με τα μεχρι τώρα δεδομένα μακράν καλύτερο είναι το πακέτο destinator 6+ χαρτες NGI...περιμένω μόνο κάποιον που να έχει δει το smart2go να μου πεί τις απόψεις του...

 

....και μεταξύ μας...δεν χρειάζεται να το αγοράσεις βέβαια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έβαλα χτές το Destinator 6 (moded, ήθελε λίγο ξενύχτι) στο κινητό μου (Qtek 8310) και συνειδητοποίησα αυτό που άκουγα εδω και καιρό.

 

Ασχετα απο τις δυνατότητες του Destinator, οι χάρτες της NGI απλά ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΝΤΑΙ!

 

Χρησιμοποιούσα εδώ και 6 μήνες το Tom Tom, του οποίου το interface βρίσκω πάρα πολύ εξυπητερικό (και στην προκειμένη περίπτωση δουλεύει πολύ καλύτερα στο κινητό μου, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα), δυστηχώς όμως έχουν πολύ καιρό να βγάλουνε χάρτες για Ελλάδα και έχουν μείνει πολύ πίσω (για Ευρώπη και υπόλοιπη υδρόγειο still rules!).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

den nomizo h tomtom na eixe pote xartes gia ellada.

Oso gia tous hartes ths NGI exo dei na me kanei kyklo anti na me paei apo kontino dromo. axei polla la8h, profanos ston xarakthrismo merikon kommation ton dromon os monodromoi anti gia diplis katef8ynshs.

 

Prosopika pistevo oti to tomtom einai fantastiko (to exo doulepsei sto eksteriko) kai to efxaristo einai oti akousa oti h TELEATLAS (apo thn opoia agorazei xartes h tomtom) etoimazei zartes gia ellada. Elpizo na einai allh8eia kai na tous etoimasoun grhgora.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζει στο Empus...το εχω δει με τα μάτια μου δηλαδη...η μάλλον για να πω την αληθεια έχω δει το Destinator PN που όμως ειναι πιο βαρυ απο το dest6 οποτε το 6 πιστευω να τρεχει αψογα...και αν προσθέσει κανεις και τις βελτιώσεις που αναφέρονται πιο πάνω με POI και καμερες ειναι super...επαναλαμβάνω...με τα μεχρι τώρα δεδομένα μακράν καλύτερο είναι το πακέτο destinator 6+ χαρτες NGI...περιμένω μόνο κάποιον που να έχει δει το smart2go να μου πεί τις απόψεις του...

 

....και μεταξύ μας...δεν χρειάζεται να το αγοράσεις βέβαια...

 

kali i simbouli thetiko to oti to exeis dei na douleuei gia pes kai perissoteres plirofories me to sxetiko thema...

px pou mporo na to bro pos mporo na to egkatastiso klp

eimai ligo nioufis se auto to thema alla prospatho na akoloutho kai ego....thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

den nomizo h tomtom na eixe pote xartes gia ellada.

Oso gia tous hartes ths NGI exo dei na me kanei kyklo anti na me paei apo kontino dromo. axei polla la8h, profanos ston xarakthrismo merikon kommation ton dromon os monodromoi anti gia diplis katef8ynshs.

 

Prosopika pistevo oti to tomtom einai fantastiko (to exo doulepsei sto eksteriko) kai to efxaristo einai oti akousa oti h TELEATLAS (apo thn opoia agorazei xartes h tomtom) etoimazei zartes gia ellada. Elpizo na einai allh8eia kai na tous etoimasoun grhgora.

Ποιον χάρτη της Ngi χρησιμοποιήσες?Ο τελευταίος βγήκε 30-8-2006.Επίσης παίζει ρόλο αν χρησιμοποίησες το destinator 6 ή pn και αν είχες ενεργοποιημένη την ταχύτερη ή συντομότερη διαδρομή.Τα λάθη του χάρτη της ngi είναι ελάχιστα σε σχέση με αυτά του papago.Kαι μέσα στο Μάρτιο αναμένεται ο νέος χάρτης της Ngi με πάρα πολλές βελτιώσεις.Nα αναφέρω επίσης ότι στην σελίδα της η digital solutions ανακοινώσε την συνεργασία με την teleatlas. Δε θέλω να πιστέψω ότι ο τελευταίος χάρτης του papago που κυκλοφόρησε πριν λίγες μέρες,έχει τη σφραγίδα της teleatlas.Γιατί τότε μιλάμε για την πιο αποτυχημένη συνεργασία που θα μπορούσε να κάνει η digital solutions.

Το destinator το βρίσκεις και free αλλά αξίζει να το αγοράσεις για τους χάρτες της Ngi και μόνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το destinator με τους χάρτες της ngi έχει πολύ καλύτερη βάση χρήσιμων σημείων στις κάμερες ταχύτητας και όχι μόνο,χάρη σε κάποιους χρήστες που ανέλαβαν αφιλοκερδώς αυτή την προσπάθεια.Επίσης άρχισε μια καινούρια ενότητα για τα επικίνδυνα σημεία στους ελληνικούς δρόμους.

Ρίξε μια ματιά στα παρακάτω λινκ αξίζει τον κόπο:

http://www.ngi.gr/forum/viewforum.php?f=8

http://www.gpspocketpc.gr/phpbb/viewtopic.php?t=233&postdays=0&postorder=asc&start=0

 

auto mporei na treksei sto empus?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα.Έχω ένα pda mio p550 και του έχω εγκαταστήσει το destinator 6 με τους τελευταιους χάρτες της NGI καθώς και το Papagov7,επίσης με τους τελευταίους χάρτες που έβγαλε αυτόν τον μήνα.Νομίζω οτι όλοι σας θα συμφωνήσετε ως προς την ανωτερότητα του πακέτου Destinator-NGI.Το papagov7 και πιο αργό είναι στον επεναπροσδιορισμό κατέυθυνσης και πιο δυσπροσιτο σαν μενού και με πιο δυσανάγνωστο interface και κυρίως παρά τα συχνά up dates υστερεί κατά τόπους στους χάρτες κυρίως στην επαρχία αλλά καισε μερικά σημεία της Αττικής,πχ είναι εντελώς αχαρτογράφητη η περιοχή μετά τη Ν.Μάκρη και προς Μαραθώνα.Παρόλα αυτά μου αρέσει που έχει τα hot spots με κάμερες ταχύτητας και μπλόκα.Ας ελπίσουμε να το βελτιώσουν.Και έρχομαι στο κυρίως θέμα: χάρτες smart2go από τη Telenavis.Στο site της εταιρίας τα χαρακτηριστικά του προγράμματος και του χάρτη "ακούγονται" τρομερά,με πολλές ηχητικές εντολές,μεγάλη κάλυψη ακόμα και για σημάνσεις stop στην Αθήνα και πολύ καλή κάληψη και για επαρχία,τουλάχιστον σύμφωνα με τα λεγόμενά τους,συν τα 7500 POI που προκύπτουν από τη συνεργασία με το Αθηνόραμα!Ερώτηση: το έχει κανένας σας?Είναι όντως όπως το περιγράφουν?Σε σχέση με το Destinator 6-NGI?Και τέλος,που θα μπορούσε να το "βρει" κανείς?Με το papago7 δυσκολεύτηκα αρκετα αλλα το "εντοπισα" κάπου και το κατέβασα.Με το smart2go μεχρι στιγμής τίποτα...ευχαριστώ για την υπομονή σας...

 

apo oti eida prin ligo stin selida gia to papagov7 apo oti anakoinose i etairia exei teliosei tis beltioseis tis sxetika me tous neous xartes tis opos episis exei xartografisei kai tis proteuouses ton megaliteron nomon sxetika me odo kai arithmo

tora lene oti exoun anabaumisei kai to eparxiako diktio me tis teleutaies enimeroseis opos episis exoun prosthesei kai merika komatia pou itan lipsa sxetika me tin xartografisi tou...to erotima mou einai to eksi na tous empisteutoume i oxi????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

auto mporei na treksei sto empus?

 

Ναι το πρώτο μου ppc ήταν το empus και έτρεχε καλύτερα από το papago το destinator.

apo oti eida prin ligo stin selida gia to papagov7 apo oti anakoinose i etairia exei teliosei tis beltioseis tis sxetika me tous neous xartes tis opos episis exei xartografisei kai tis proteuouses ton megaliteron nomon sxetika me odo kai arithmo

tora lene oti exoun anabaumisei kai to eparxiako diktio me tis teleutaies enimeroseis opos episis exoun prosthesei kai merika komatia pou itan lipsa sxetika me tin xartografisi tou...to erotima mou einai to eksi na tous empisteutoume i oxi????

 

Δυστυχώς οι άνθρωποι προσπαθούν να προλάβουν τον ανταγωνισμό και κάνουν φιλότιμες μεν αλλά βιαστικές δε κινήσεις.Θα μιλήσω για την περιοχή μου την Κοζάνη.Το ppc που χρησιμοποιώ είναι το yakumo deltax5 αναβαθμισμένο σε Mio 550 και με το destinator 6+χάρτες Ngi δεν αντιμετώπισα τίποτε από τα παρακάτω:

1.Ορθογραφικά λάθη στα ονόματα των οδών που αν δεν είσαι ντόπιος δεν πρόκειται να βρεις την οδό που θέλεις

2.Κάποιες οδοί είναι με τα παλιά τους ονόματα.Χαρακτηριστικό παράδειγμα η λεωφόρος Ανδρέα Παπανδρέου αναφέρεται με το παλιό της όνομα,ενώ έχει καμμιά 10ετία τουλάχιστον που άλλαξε.Το ίδιο αναφέρθηκε από κάποιον χρήστη στο Myphone ότι συμβαίνει και στην Θεσσαλονίκη.

3.Όλοι οι κεντρικοί δρόμοι που είναι μονόδρομοι εδώ και πολλά χρόνια,τους βλέπει ως διπλής κατεύθυνσης και την μία σε πηγαίνει σωστά και την άλλη σε βάζει ανάποδα στον ίδιο δρόμο.

4.Ο επανυπολογισμός διαδρομής είναι εξαιρετικά αργός,όπως επίσης και η εύρεση μιας διεύθυνσης.Και η χαρτογράφηση δεν αφορά οδό και αριθμό,αλλά μόνο την οδό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ελλάδα ΥΠΑΡΧΕΙ για TomTom. Περιέχεται ολόκληρη στον χάρτη της Ανατολικής Ευρώπης v.6.08 (170mb). Σαν χάρτης ουδεμία σχέση έχει με της NGI και είναι υποτυπώδης με όλες τις ονομασίες στα λατινικά, με τεράστιο ποσοστο σε ελλήψεις ονομασιών οδών (καλά δεν μιλάμε για αριθμούς οδών, ταχυδρομικούς κώδικες κλπ, αυτά είναι επιστημονική φαντασία). Είναι απλά παλιός και δυστηχώς δεν έχει βγεί καμία ανανέωση.

 

Παρόλα αυτά η αίσθηση της πλοήγησης στο TomTom είναι πολύ καλύτερη. Ο προδιορισμός της θέσης μου δίνει την αίσθηση μεγαλύτερης ακρίβειας, καλύτερη δηλαδή διαχείρηση του σήματος απο τους αλγόριθμους του προγράμματος και ο επαναπροσδιορισός δρομολόγισης γίνεται αστραπιαία! (μου έκανε εντύπωση το ότι το Destinator 6 αργεί αρκετά παρόλο που μιλάμε για ΠΟΛΥ μικρότερο χάρτη (39mb). Υπάρχει και το θέμα του interface το οποίο σίγουρα είναι κατά ένα ποσοστο υποκειμενικό ανάλογα με τα γούστα του καθενός και εκεί το TomTom κερδίζει πάλι την προτίμηση μου.

 

Αλήθεια το i-GO για το οποίο έχω διαβάσει τόσο καλά λόγια σε fora πως και δεν το έχει αναφέρει κανείς; Προσωπικά δεν το έχω δει καθόλου σε πραγματικές συνθήκες γιατί δεν υπάρχει καμία έκδοση συμβατή με την συσκευή μου, αλλά έχω ακούσει ότι αν μπορούσε να πάρει τους χάρτες της NGI θα ήταν μακράν το καλύτερο πακέτο που υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...