Προς το περιεχόμενο

Τα ημερολόγια ενός πατρινού φοιτητή....


Jastonas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να σε enlighten σε τι; Διαφωνείς στο οτι ανάλογα με το τι περιοχή ζεις στην αθήνα έχεις διαφορετικά μυαλά κυρίως λόγω του οικονομικού σου status; Εγώ προσωπικά έχω δει οτι τα περισότερα παιδιά απο τέτοιες περιοχές δεν έχουν δυστηχώς και πολυ "σκεπτόμενο" νου και τα ενδιαφέροντα τους περιορίζονται στον καφέ και τα ψώνεια. Βολεμένα παιδιά που δεν νομίζω οτι θα κάτσουν να ασχοληθούν με τα προβλήματα της παιδείας και γενικότερα της κοινωνίας μιας και αυτοί τα έχουν όλα έτοιμα. Προσωπική μου άποψη και δεν θέλω να κατηγορήσω κανέναν απλάτο θεωρώ κρίμα την στιγμή που υπάρχουν τόσα προβλήματα στην κοινωνία μας και κανείς δεν κάνει τίποτα για αυτό

 

Επίσης είναι scientific fact οτι οι πλούσιοι κάτοικοι και τα παιδιά τους των ΒΠ και ΝΠ είναι πίσω απο την 11η Σεπτεμβρίου και ότι απαγάγουν παρθένες κοπέλες απο τις φτωχότερες περιοχές της Αθήνας, τις οποίες αφού ικανοποιήσουν τις ανώμαλες ορέξεις τους σε όργια τύπου "eyes wide shut" τις θυσιάζουν αντλώντας μυστικιστικές δυνάμεις είναι όλοι τους μασόνοι και φυσικά έχουν και μυστική χειραψία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 155
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Τέλος όσων αφορά το θέμα του έξυπνου και χαζού... Το θέμα είναι πως όλα τα παιδιά ξεκινούν από την ίδια βάση στο δημοτικό... Απο εκεί και πέρα ο καθένας ακολουθεί το δρόμο του... Δεν έχεις ανοί3ει βιβλίο εσύ κύριέ μου μέχρι τιν 3ι λυκείου? παει το έχασες το τραίνο... Δεν είναι ο ένας έξυπνος και ο άλλος χαζός, αλλά ο "χαζός" απλούστατα δεν έχει μπει στην λογική των ασκήσεων και του διαβάσματος, και γενικώς πιστεύω, δεν έχει μαθει να σκέφτετε σωστά, δεν έχει "ανοίξει" το μυαλό του....Δεν σημαίνει ότι είναι χαζός.

 

Μέγα λάθος! Δηλαδή ο Αϊνστάϊν και ο Hawkins απλά διάβασαν περισσότερο.

Παιδιά που σε ηλικία 8-9 χρονών λύνουν προβλήματα πανδύσκολα και τόσα άλλα.... απλά διάβασαν περισσότερο?

 

Η εξυπνάδα είναι σε μεγάλο μέρος κληρονομική, και από ένα σημείο και μετά παίζει ρόλο και πόσο την καλλιεργείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης είναι scientific fact οτι οι πλούσιοι κάτοικοι και τα παιδιά τους των ΒΠ και ΝΠ είναι πίσω απο την 11η Σεπτεμβρίου και ότι απαγάγουν παρθένες κοπέλες απο τις φτωχότερες περιοχές της Αθήνας, τις οποίες αφού ικανοποιήσουν τις ανώμαλες ορέξεις τους σε όργια τύπου "eyes wide shut" τις θυσιάζουν αντλώντας μυστικιστικές δυνάμεις είναι όλοι τους μασόνοι και φυσικά έχουν και μυστική χειραψία.

 

Skia με εκανες να σηκωθω και να χειροκροτησω! Παντα το πιστευα αλλα δεν ηθελα να το ξεστομισω. Μπραβο, μπραβο. Και αφου συνεχιζεις στη συζητηση για τα πανεπιστημια που μετατραπηκε σε συζητηση ταξικων διαφορων, ο ανθρωπος ειπε τη γνωμη του, πες και εσυ τη δικια σου λοιπον. Εκτος και ειναι επιστημονικα αποδεδειγμενο το παραπανω, οποτε παω πασο./

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Skia με εκανες να σηκωθω και να χειροκροτησω! Παντα το πιστευα αλλα δεν ηθελα να το ξεστομισω. Μπραβο, μπραβο. Και αφου συνεχιζεις στη συζητηση για τα πανεπιστημια που μετατραπηκε σε συζητηση ταξικων διαφορων, ο ανθρωπος ειπε τη γνωμη του, πες και εσυ τη δικια σου λοιπον. Εκτος και ειναι επιστημονικα αποδεδειγμενο το παραπανω, οποτε παω πασο./

 

Πρώτον το post μου ήταν jokemode: on, και κατά δεύτερον τι να πώ σε κάποιον που πιστεύει οτι οι οι τάδε κάτοικοι με το τάδε εισόδημα είναι αδιάφοροι για τα κοινωνικά δρώμενα απλά επειδή δεν έχουν οικονομικό πρόβλημα? Το πρόβλημα είναι βαθύτερο όσον αφορά τα προβλήματα της παιδείας και της κοινωνίας γενικότερα και μας αγγίζουν ΟΛΟΥΣ ανεξαρτήτως εισοδήματος , κατάγωγης, και κομματικών προτιμήσεων.

Απλά δεν μπορώ τη λογική του στύλ "άμα δεν είσαι αριστερός και απο φτωχή οικογένεια είσαι ταξικός εχθρός και επιβουλεύεσαι την υπόλοιπη κοινωνία" άρα δεν έχεις λόγο ούτε προβλήματα, και ότι δημιουργείς στη ζωή τουτη το κάνεις με βύσματα-μίζες-απατεωνίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι σοβαρός; Αν πήγες σε ιδιωτικό σχολείο φυσικά και θα γνώρισες παιδιά απο Νίκαια Παγκράτι και τα σχετικά γιατι παντού υπάρχουν οι "πλούσιοι". Αλλού πολύ αλλού λίγο. Τι θες να μας πεις δεν καταλαβαίνω;

 

Εγώ είμαι πολύ σοβαρός και αυτό που λέω σε εκείνο το ποστ αναφέρεται στις γενικεύσεις που έκανε ο omnislash. Απ' ότι φαίνεται δε διάβασες το όλο ποστ ή απλά δε μπόρεσες να το καταλάβεις.

Σε ιδιωτικό σχολείο όχι δε πήγα και μπορώ να σου πω οτι τα παιδιά που γνώρισα όχι δεν έχουν πλούσιους μπαμπάδες, απλά είπαν οτι θα κάνουν κάποιες θυσίες για να πραγματοποιήσουν ένα στόχο που είχαν θέσει. Οι γονείς τους τους στήριξαν και αυτοί δεν πήγαν να κάνουν το jet set life που κάνουν κάποιοι που όντως τα έχουν (κάποιοι είχαν πιάσει και δουλειά). Αλλά πήγαν όμως και το χαρτί που πήραν (μιας και μιλάμε για Πανεπιστήμια και όχι για σχολεία) είναι το ίδιο με όλων.

 

Το παρακάτω δεν το σχολιάζω.Αν εσύ το παίζεις μαγκας όντας Χολαργιώτης πάω πάσο.Και εγώ αν είχα 3 καθηγητές πάνω από το κεφάλι μου σε κάθε μάθημα δε θα χα εννοιες.Θα λεγα και να μην περάσω εδώ θα πάω έξω με τα λεφτά του μπαμπά.Και φυσικά αν εμένα μου τα σκάγανε αβέρτα οι γονείς μου ούτε για νόμους πλαίσια θα ασχολούμουνα ούτε για ΙΠ.Και δίδακτρα να επέβαλλε το κράτος θα ξερα ότι θα μου τα πληρωνε ο μπαμπάς.Και στουρναρι να βγαινα θα ξερα ότι ο μπαμπας μου όντας γαλαζοπρασινος όλο και θα με βόλευε κάπου και θα εβγαζα τα προς το ζην.

 

Επειδή μιλάς χωρίς να ξέρεις, ναι είμαι Χολαργιώτης και όλως τυχαίως ο πατέρας μου δεν έχει τα λεφτά που εσύ υποθέτεις οτι έχει. Εγώ όπως και τ' αδέρφια μου δουλεύουμε από τα 17 για να βγάζουμε το χαρτζιλίκι μας και τα προς το ζην πια. Παράλληλα σπουδάζαμε κιόλας. Στην Αθήνα όλοι γιατί για εκτός Αθήνας δεν έπαιρνε την οικογένεια με τίποτα.

Μπορώ να σου πω οτι η πλειοψηφία των Χολαργιωτών είναι έτσι. Αλλά σύμφωνα με τη δική σου διεστραμμένη λογική είμαστε ΒΠ έτσι δεν είναι? Άρα λεφτάδες.

 

3 καθηγητές πάνω απ' το κεφάλι μας? Καλά δώσε και σε μας απ αυτό που καπνίζεις γιατί ακούγεται καλό. Δημόσιο σχολείο έχει και ο Χολαργός για ενημέρωση σου.

 

Και όταν αποφασίσεις να βγάλεις τα γυαλιά και δεις το κόσμο με τα πραγματικά χρώματα ελπίζω να μη πάθεις τίποτα απ το σοκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

επαναφέρω το ξεχασμένο αυτό θέμα,μια που ΟΛΟΙ εύκολα δικάζουν,ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΑ ΞΕΧΝΟΥΝ! τα 49 αυτά παιδιά, αθωώθηκαν Πανηγυρικώς από τον εισαγγελέα, ο οποίος διέταξε να γίνει έρευνα για την υπερμετρη κ αναίτια χρήση βίας από τους μπάτσους.

 

ΥΓ:Φυσικά, η σύλληψη των παιδιών ήταν 1η είδηση (κ με αρκετές κραυγές,ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ,κλπ). Η αθώωσή τους,ίσα που ακούστηκε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...