Προς το περιεχόμενο

Λιποταξια λογω δουλειας


zazik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι καλά.. για πήγαινε να έχεις όλα τα 19χρονα να σε χώνουν και να σου τη λενε σαν παλιότεροι και συν τοις άλλοις να έχεις και ένα σωρό σκωτούρες και υποχρεώσεις απο πίσω. Δεν πήγα εγώ στα 29 (lol 29 δεν είμαι ακόμα!) αλλά όταν πήγα.. έβλεπα να κλαίνε 30 χρονών μαντράχαλοι που δεν άντεχαν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Εγώ θα έλεγα να πάρεις μόνιμη ξένη υπηκοότητα να ξενοιάσεις, και αν είναι δυνατόν να μην ξαναπατήσεις και Ελλάδα.

 

 

Zazik από όσο βλέπω είσαι μόλις 25 χρονών. Χαλαρότατα μπορείς με πρόσχημα κάποιο μεταπτυχιακό να πάρεις άλλα 4 χρόνια αναβολή. Μέχρι τα 29 στη δίνουν για πλάκα.

 

 

Παίδες και τα παραπάνω 2 post, είναι 100% λάθος :evil:

 

Γράφοντας ο,τι νομίζει καθένας σωστό θα τον κάψετε....

 

 

Πόση αναβολή σπουδών δικαιούμαι, από ποιά νομοθεσία διέπονται οι αναβολές σπουδών;

 

Οι αναβολές σπουδών διέπονται από το ν.3421/2005 άρθρο 18, και την υπουργική απόφαση Φ.429.1/5/150045 – 18/01/2006, άρθρο 8 (ανάμεσα σε άλλες).

 

Περιληπτικά ισχύουν τα εξής: Σπουδές Αναβολή μέχρι τις 31 Δεκεμβρίου του έτους εγγραφής στα μητρώα αρρένων (συνήθως αυτό είναι το έτος γέννησης, αλλά μπορεί να είναι και το επόμενο) συν:

 

* Λύκειο (και προετοιμάζεται για ΑΕΙ ή ΤΕΙ) και Σχολείο 2ης ευκαιρίας: 20 έτη

* Νυχτερινό Λύκειο και ΙΕΚ (ή άλλη σχολή δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης): 23 έτη

* ΑΕΙ, ΤΕΙ & Μεταπτυχιακά: 27 έτη

* Διδακτορικό: 30 έτη

* Ιατρική ειδικότητα: 32 έτη

* Διαπρέποντες επιστήμονες στο εξωτερικό με διδακτορικό: 32 έτη

 

Αυτή είναι η αναβολή που θα σας δοθεί. Από τον Ιούλιο 2002 και μετά η διάρκεια της αναβολής δεν εξαρτάται από τη διάρκεια του πτυχίου (όπως παλαιότερα που η αναβολή ήταν ίση με τη διάρκεια του πτυχίου συν 2 χρόνια για ΑΕΙ και συν 1 για Μεταπτυχιακό). Για παράδειγμα για πτυχίο ΑΕΙ θα πάρετε αναβολή μέχρι το τέλος του έτους γέννησης συν 27, ανεξάρτητα από το αν το πτυχίο διαρκεί 3, 4 ή 5 χρόνια. Η παραπάνω διάρκεια ισχύει ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ σύμφωνα με το άρθρο 73 του ν.3421/2005: αν έχετε μικρότερη αναβολή και είστε ακόμη φοιτητές, ζητήστε από το στρατολογικό σας γραφείο να σας την ανανεώσει. Επιτρέπεται η μετεγγραφή ή η εγγραφή από την αρχή σε σχολή οποιασδήποτε βαθμίδας (και όχι μόνο ανώτερης βαθμίδας όπως παλαιότερα). Η αναβολή μπορεί να διακοπεί μόνο με αίτησή σας, και όχι με το πέρας των σπουδών όπως παλαιότερα. Ως εκ τούτου επιτρέπεται να κάνετε ό,τι θέλετε κατά τη διάρκεια της αναβολής σας, ακόμη και να εργαστείτε.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ: όπου η στρατολογική νομοθεσία αναφέρεται στο «έτος που συμπληρώνεται το Χ έτος ηλικίας» αυτό σημαίνει «έτος εγγραφής στα μητρώα αρρένων συν (Χ-1) έτη» σύμφωνα με την παράγραφο 1 του άρθρου 3 του Στρατολογικού Νόμου.

 

 

Επομένως, ο φίλος αναβολή παίρνει μέχρι τα 27 του, αν δεν έχει πάρει ήδη τόση, ή μέχρι τα 30 του, για διδακτορικό :idea:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου μάλλον δεν κατάλαβες το ύφος που το έγραψα αυτό.

Δεν είναι προτροπή, χλευασμός είναι.

 

Αν κατάλαβες το παιδί θέλει να την "κάνει" και όχι να πάρει αναβολή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι καλά.. για πήγαινε να έχεις όλα τα 19χρονα να σε χώνουν και να σου τη λενε σαν παλιότεροι και συν τοις άλλοις να έχεις και ένα σωρό σκωτούρες και υποχρεώσεις απο πίσω. Δεν πήγα εγώ στα 29 (lol 29 δεν είμαι ακόμα!) αλλά όταν πήγα.. έβλεπα να κλαίνε 30 χρονών μαντράχαλοι που δεν άντεχαν..

 

Εγώ πήγα στα 28 και προσωπικά ούτε κανέναν 30αρη είδα να κλαίει, ούτε και να χωλοσκάει ιδιαίτερα. Αντίθετα μερικοί 30αρηδες τα είχαν όλα γραμμένα ξέρεις που, και ότι και να τους έλεγαν.... να!

Αν μου ερχόταν εμένα κανένα 19χρονο και μου το έπαιζε παλιός, θα έτρωγε σφαλιάρα που θα ξέχναγε πότε απολύεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου μάλλον δεν κατάλαβες το ύφος που το έγραψα αυτό.

Δεν είναι προτροπή, χλευασμός είναι.

 

Αν κατάλαβες το παιδί θέλει να την "κάνει" και όχι να πάρει αναβολή...

 

 

Κοίταξε, εάν το καταφέρει, και γιατί όχι??

Επιλογή του, μπορεί να είναι (και) αυτή :-P

 

Το πρόβλημα: δυστυχώς, τον κόβω αρκούντως "ψαρωμένο", ήδη από τώρα!

Και το χειρότερο: σχεδόν εγκληματικά -για τον εαυτό του!- ανενημέρωτο :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι εγω που πηγα 26 ουτε μου μιλαγε κανεις και ουτε με εχωναν και οταν με ειχαν στειλει μια φορα αγγαρεία λεει ο αξιωματικος

τι σε φερανε εσενα εδω , δε φερνανε κανα πιτσιρικο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Zazik , μου φαινεται θα σε μπερδεψουμε περισσοτερο ετσι οπως παει το πραμα.

 

Εφοσον δεν θελεις με τιποτα να μην υπηρετησεις οι αναβολες υγειας ειναι η χειροτερη λυση κατα την αποψη μου.Για να παιρνεις αναβολες πρεπει να κατεβαινεις Ελλαδα σε περιοδους που δεν θα μπορεις να ελεγχεις απολυτα και να ξοδευεις αρκετο απ'τον πολυτιμο σου χρονο, δεν μπορεις επισης να εισαι σιγουρος αν θα σου δωσουν 6 μηνες ή 1-2 χρονια αναβολης , επισης εχω την εντυπωση οτι δεν την παιρνεις παντα επιτοπου αλλα μπορει να χρειαστει να περιμενεις να σε καλεσει η επιτροπη απαλλαγων-αναβολων μετα απο ενα μηνα για παραδειγμα.Εκτος των αλλων μπορει στο τελος να μην σε αφησουν αυτοι να υπηρετησεις ανεξαρτητα αν θελεις.Υπο αυτες τις συνθηκες μαλλον αυτη η δυνατοτητα ειναι δωρο αδωρον

 

Αν βγεις ανυποτακτος εξωτερικου παλι θα εχεις την δυνατοτητα να ερχεσαι 30 μερες χωρις προβλημα καθως και σε ολες τις εκλογες.Για να εξασφαλισεις τον εαυτο σου καλο ειναι να επικοινωνησεις με την στρατολογια μετα την εναρξη της ανυποταξιας για να συνεννοηθεις ετσι ωστε να μη σε καταγραψουν ως ανυποτακτο εσωτερικου κατα λαθος, καποιος δικος σου στην Ελλαδα θα μπορουσε να βοηθησει σε αυτο.Καλο ειναι επισης οταν ερχεσαι Ελλαδα να κρατας τεκμηρια παντα της διαβιωσης σου στο εξωτερικο και αποδειξεις εισοδου εξοδου στην χωρα, αν και ο ελεγχος ειναι εξαιρετικα απιθανος αυτο θα σε βοηθησει να μην εχεις αγχος.Παραδειγματα τετοιων τεκμηριων ειναι μια βεβαιωση απ'τον εργοδοτη σου ή του δημου που μενεις ή του ελληνικου προξενειου , εισιτηρια απο και προς κτλ.Με αυτες τις προυποθεσεις ειναι εξαιρετικα απιθανο να εχεις προβλημα και η οποια πιθανοτητα θα οφειλεται στην αγνοια του συγκεκριμμενου κρατικου εκπροσωπου που στο δημιουργει.Μη ξεχνας οτι στην θεση σου βρισκονται χιλιαδες ανθρωποι.

 

Τωρα οποτε θελησεις να ερθεις μονιμα Ελλαδα πολυ απλα πας στην στρατολογια και ζητας διακοπη της ανυποταξιας.Απο εκεινη την στιγμη παυεις να εισαι ανυποτακτος και εκρεμμει το πλημμελημα της προηγουμενης περιοδου, εκει ειναι πιθανο να γινει μια τυπικη δικη οπου μπορει να αθωωθεις ή να σου επιβληθει ελαχιστη προσθετη θητεια εξαγορασιμη, αν δεν γινει δικη το αδικημα θα παραγραφει σε 5 χρονια απο την ημερα που εκανες την παυση της ανυποταξιας.Αυτο ειναι το πιο συνηθισμενο σεναριο, απο κει και περα για ν'αναλαβω και τις ευθυνες μου ο νομος επιτρεπει και χειροτερα αλλα ποτε δεν εφαρμοζονται.Οπως ξαναπα ειστε τοσοι πολλοι που καλα καλα δεν εχουν τον χρονο ν'ασχοληθουν.

 

Μερικα λινκ :

http://www.stratologia.gr

http://umd.labrinidis.org/akrites/ ( λιγο παλιο, ψαξε πριν τρομαξεις)

http://www.omhroi.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια καλυτερα αυτοι που δεν εχουν παει στρατο και δεν ξερουν η εχουν μονο ακουσει ιστοριες να μην παραπλανουν. Αν ημουν στη θεση σου zazik θα επαιρνα και αλλη αναβολη, μπορεις μεχρι τα 28 σου.Αν πας μεγαλος στο στρατο τρεχεις στην αρχη με τους νεους αλλα μετα ισως!!!!! να ειναι καλυτερα ισως!!! και χειροτερα.Παρε αναβολη να δουλεψεις και μετα βλεπεις τι κάνεις...μπορει και να μη θες να γυρισεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη οσοι εχουν παει στρατο ξερουν καλυτερα ; Εγω που δεν εχω παει και εχω εναν ανυποτακτο στο σοι και εναν στην παρεα μου ξερω λιγοτερα,μαλιστα.Για να παρει αναβολη σπουδων πρεπει να εξασφαλισει χαρτι απο πανεπιστημιο ενω εχει σχεδον τελειωσει, αν μπορει να την ανανεωσει οσο προλαβαινει ή να γραφτει σε καποια αλλη σχολη γι'αυτον τον λογο ειναι μια καλη λυση, αλλα δεν μας το εθεσε σαν επιλογη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να τα ξαναγράψω, για τελευταία φορά:

 

Mεταξύ της παρανομίας = ανυποταξία και της νόμιμης οδού = αναβολή,

είναι τουλάχιστον ηλίθιο -για 2 χρονάκια μόνο!-

να βρεθείς σε καθεστώς παρανομίας, για κάτι που μπορείς να εξασφαλίσεις κανονικότατα, μέσω νόμιμων διαδικασιών.... Τελεία. :-P

 

 

Εάν δεν πιστεύεις και καλά εμένα, ρώτα σχετικά όποιον δικηγόρο -καλύτερα ειδικευμένο επί στρατιωτικών θεμάτων- θέλεις... [Με προσωπικό μήνυμα, μπορώ να σου δώσω 2-3 συστάσεις]

 

Βλέπεις, έχω περάσει και την ανυποταξία και πληροφορώ -μετά λόγου γνώσεως!- κάθε τολμηρό μιμητή, ότι δεν ήταν πράγμα εύκολο να ξεμπερδέψω....

Μπορείς να το δεις, στην πράξη, σε μια ημέρα συνεδριάσεων στρατοδικείου.

Μια μαλακία να γίνει, κι άντε τρέχα μετά σε εφετεία :evil:

 

1000 φορές καλύτερα, αναβολή και με το νόμο [τους], από μέσα!

Και ναι, την πρώτη σου αναβολή, την παίρνεις "επιτόπου" & άμεσα.

Οσο για 6μηνη που αναφέρθηκε: παίζει κι αυτή, αλλά μόνο αν είσαι ο χειρότερος ηθοποιός του κόσμου :shock:

 

Τσέκαρε πρώτα πάντως, ότι δεν έχεις ήδη/δικαιούσαι αναβολή μέχρι τα 27 σου: μη γράφουμε άδικα συμβουλές εδώ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια , εχετε την εντυπωση οτι τα πενταετη διαβατηρια, τις 30 μερες παραμονης και τις εκλογες τις εχουν δωσει για να ερχονται πιο ευκολα οι ανυποτακτοι και να τους γα@@@ε μετα ; Απ ! αλλος ενας που ξεγελαστηκε , θα φτυσεις αιμα τωρα καρακαταξεκωλιασμενε φυγοστρατε, οχι που νομιζες οτι γιναμε ευρωπαικη χωρα :P . Δεν λεω, υπαρχει μια πιθανοτητα να ταλαιπωρηθει, ελαχιστη κατα τη γνωμη μου.Αμα ειναι να φοβασαι τοσο πολυ δεν υπαρχει αλλη επιλογη, πας φανταρος και τα ξεχνας ολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα δεν είναι, απλώς και μόνο, το κατά πόσο θα ταλαιπωρηθεί ο ίδιος [και οι δικοί του!] στη διάρκεια της ανυποταξίας του...!

Αυτό, ενδεχομένως, να είναι το λιγότερο που θα καταλάβει, ο ίδιος στα ξένα :razz:

 

Το θέμα είναι ότι τον περιμένει μετά δικαστήριο -για την ακρίβεια στρατοδικείο!

Πόσο στο "χαλαρό", ή όχι, πρέπει να το πάρει αυτό, ας ρωτήσει καλύτερα δικηγόρο :idea:

 

Με συνήγορο μου και φίλο, "δώσαμε μάχη" επί ώρα με τους στρατοδίκες -παραδέχομαι βεβαίως, ότι δεν ήμουν το καλύτερο παιδί, χι-χι!

 

Και δεν φύγαν όλοι του πινακίου, αλώβητοι από το Ρουφ, εκείνη την Τετάρτη :shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μας λες και την περιοδο φιλε ; ηταν επι εποχης κακουργηματος ; ησουν εσωτερικου ή εξωτερικου ; Ακομη και ο Κουφοντινας εφαγε 2-3 χρονια με αναστολη νομιζω.Εμενα αυτες οι ανησυχιες δεν μου φαινονται λογικες, δεν μπορει να υπαρχουν τοσα μετρα για να σου δινετε η δυνατοτητα να ερχεσαι και να ειναι πιο ευκολο να ξαναεγκατασταθεις Ελλαδα και μετα να σε ξυριζουν στο στρατοδικειο, αυτοματα ακυρωνονται δηλαδη, χανουν το νοημα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μας λες και την περιοδο φιλε ; ηταν επι εποχης κακουργηματος ; ησουν εσωτερικου ή εξωτερικου ; Ακομη και ο Κουφοντινας εφαγε 2-3 χρονια με αναστολη νομιζω.Εμενα αυτες οι ανησυχιες δεν μου φαινονται λογικες, δεν μπορει να υπαρχουν τοσα μετρα για να σου δινετε η δυνατοτητα να ερχεσαι και να ειναι πιο ευκολο να ξαναεγκατασταθεις Ελλαδα και μετα να σε ξυριζουν στο στρατοδικειο, αυτοματα ακυρωνονται δηλαδη, χανουν το νοημα τους.

 

 

Εσωτερικού > 1 χρόνο.

 

Ισως μου την ψιλοείχαν "φυλαγμένη" -χάθηκαν, μυστηριωδώς, και έγγραφα από την δικογραφία!- αλλά κι απ' όσα είδα στις ρέστες υποθέσεις -τα πράγματα ήταν ζορικα :evil:

Μπορεί να πέσαμε και σε εντελώς στραβή σύνθεση/ημέρα....

 

Σε κάθε περίπτωση, δεν προτείνω ως λύση την ανυποταξία, ιδίως όταν πρόκειται να κερδηθούν μόνο 1-2 χρονάκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...