Προς το περιεχόμενο

Brickαρισμένο Linksys WAG200G μετά από αποτυχία στην αναβάθμιση, please help!


Chupacabra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χριστός ανέστη σε όλους!

Σήμερα πήρα στα χέρια μου το εν λόγω router, και είπα να του κάνω αμέσως αναβάθμιση...όμως έκανα την μία βλακεία μετά την άλλη και τελικά κατέληξα με ένα "νεκρό" router :?

 

Κατ'αρχήν, πήγα να το flashάρω μέσω wireless (δεν είχα δει πως αυτό δεν γίνεται).

Όταν άρχισε η διαδικασία, άρχισε να αναβοσβήνει γρήγορα το κόκκινο Power light. Η μπάρα προόδου της αναβάθμισης κόλλησε για κάμποση ώρα στο 1% και εγώ, μή βλέποντας χαϊρι, διέκοψα την αναβάθμιση (βλακεία δεύτερη!).

 

Έτσι, τώρα το router έχει μόνιμα αναμένο το κόκκινο φωτάκι Power και δεν ανάβουν πλέον τα πράσινα φωτάκια Wireless και Dsl. Το μόνο πράσινο φωτάκι που ανάβει είναι του Lan, χωρίς όμως να μπορώ να κάνω ping στο router (οπότε να δοκιμάσω ξανά αναβάθμιση, με καλώδιο).

 

Μία βασική πληροφορία: Δοκίμασα update μέσω wireless αρχικά, γιατί δεν μπορούσα να μπω στην σελίδα ρυθμίσεων του router μέσω ethernet (δεν ξέρω γιατί).

Επίσης, η διαδικασία έγινε σε MacOs, αλλά το router δεν έμπαινε στη σελίδα ρυθμίσεων ούτε από τα Windows (τρέχω κανονικά win στο mac σε δεύτερο partition).

 

To router πλέον δεν φαίνεται ούτε με ipconfig, ping , αλλά ούτε και γίνεται update μέσω tftp (εκτός κι αν δεν έκανα σωστά την διαδικασία).

 

Για το tftp έχω μία ακόμα απορία: Τα firmware για το WAG200G είναι αρχεία με κατάληξη .img , όχι .bin, όπως γράφουν όλες οι οδηγίες αναβάθμισης για το tftp.

Τι παίζει μ'αυτό ? Υπάρχει καμμιά διαφορά, ή απλά στοχεύω το αρχείο .img ?

 

Και κάτι τελευταίο: To @#$% κουμπί του reset λειτουργεί ή είναι διακοσμητικό ? Γιατί σε μένα βρίσκεται μέσα και το πατάω με οδοντογλυφίδα και, όση ώρα και να το κρατάω πατημένο, το router δεν κάτι ούτε reboot ούτε reset.

 

Φίλε Poulinos, βασίζομαι στις γνώσεις σου, εύχομαι να μην το κατέστρεψα ανεπανόρθωτα το μηχανάκι...

 

Sorry, για το μεγάλο post

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

epanafora ipirxe mono sto linksys wag354 version 1 kai auto me kati san trick.to reset den einai diakosmitiko apla tora exei xasei ta arxeia pou kanei boot gia auto den bootarei kan.ta ipoloipa tha sta po me pm.koinos tha sto allaxoun min agxonesai.apla enimerotika sto wag200g den pezei to update me wireless eno sto wag354 epiane kai as elegan mi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

theorotika tha mporouse na ftiaxtei praktika kapoios prepei na exei gnoseis kai na exei ftiaxei programma pou na to kanei auto.kai programma iparxei mono gia to wag354g.kata ta alla ama to pas piso tha sto allaxoun kanonika.toulaxiston auto exo dei os tora.grigas parto apla to update tha ginei me web interface.episis opios parei to pstn me tin ekdosi mesa 1.00.05 prota tha kanei update stin 1.00.09 kai meta stin 1.01.01.alios den to dexetai.alla oxi me wireless.wireless sto wag354 petixene mono kai sto wag54g.gia epanafora to mono pou exo einai gia to wag354g.den to exo ftiaxei ego bebea apla mou to dosan.3 xronia eggiisi exei tha to allaxoun ama kapoios to paei piso.apla den xriazetai na pei oti ekane firmware update.felix sinithos to reset pianei mono otan booatarei to router kai apla kati exei kolisi.otan anabosbinei to power i ine kokino tote exei xasei ta arxeia apo mesa.stis ousia to arxeio epanaforas kata kapoio tropo pigene ligo pio bathia sto router tou anige to tftp tou kai meta anebene to image arxeio pano.episis mporouse kapoios na to xebrikarei an to anige telios to linksys kai tou ebaze konsola(pragma exopragmatiko gia to normal xristi ) sin oti xaneis warranty.opote to pas piso.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω για ποιες εκδόσεις μιλάτε, αλλά εμένα με άφησε κανονικά να κάνω update μέσω wireless connection το wag200g (1.01.01 -> 1.01.03). Ξέρω ότι δεν συνιστάται αλλά εμένα έκανε κανονικά αναβάθμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ Poulinos, μετά από ψάξιμο κατάλαβα αυτό που είπες κι εσύ: ότι δοκιμάζοντας update με το wireless καταστρέφω τον boot loader, δυσκολεύοντας ακόμα περισσότερο την επαναφορά. Δυστυχώς, στο WAG200G απ'οτι φαίνεται δεν γίνεται update μέσω tftp και για έναν πρόσθετο λόγο :

Το tftp αναγνωρίζει μόνο αρχεία binary (.bin), ενώ τα firmware που δίνει η Linksys και η Forthnet για το συγκεκριμένο router είναι της μορφής .img (image αρχείο).

 

Μία τελευταία ερώτηση, εγώ το πακέτο το παρήγγειλα από το e-shop. Που θα απευθυνθώ για αντικατάσταση? Θα μπορούσα π.χ. να το πάω στα γραφεία της Forthnet στη Θεσσαλονίκη ή πρέπει να μπλέξω με το e-shop? Δεν μου έχει τύχει ξανά να επιστρέψω κάτι, θα χρειαστεί να έχω μαζί μου το router, ολα τα καλώδια + μετασχηματιστή (τα έχω), τα χαρτιά του (πέταξα κάτι φυλλάδιά του), και την απόδειξη αγοράς (την έχω)? Φυσικά, δεν έχω καθόλου συσκευασία...ελπίζω να μην υπάρξει πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω για ποιες εκδόσεις μιλάτε, αλλά εμένα με άφησε κανονικά να κάνω update μέσω wireless connection το wag200g (1.01.01 -> 1.01.03). Ξέρω ότι δεν συνιστάται αλλά εμένα έκανε κανονικά αναβάθμιση.

ginetai alla min poliperneis to risko.an sto wag354 petixene 95 tis ekato me wireless sto wag200 to pososto einai kato apo 50.

 

Ευχαριστώ πολύ Poulinos, μετά από ψάξιμο κατάλαβα αυτό που είπες κι εσύ: ότι δοκιμάζοντας update με το wireless καταστρέφω τον boot loader, δυσκολεύοντας ακόμα περισσότερο την επαναφορά. Δυστυχώς, στο WAG200G απ'οτι φαίνεται δεν γίνεται update μέσω tftp και για έναν πρόσθετο λόγο :

Το tftp αναγνωρίζει μόνο αρχεία binary (.bin), ενώ τα firmware που δίνει η Linksys και η Forthnet για το συγκεκριμένο router είναι της μορφής .img (image αρχείο).

 

Μία τελευταία ερώτηση, εγώ το πακέτο το παρήγγειλα από το e-shop. Που θα απευθυνθώ για αντικατάσταση? Θα μπορούσα π.χ. να το πάω στα γραφεία της Forthnet στη Θεσσαλονίκη ή πρέπει να μπλέξω με το e-shop? Δεν μου έχει τύχει ξανά να επιστρέψω κάτι, θα χρειαστεί να έχω μαζί μου το router, ολα τα καλώδια + μετασχηματιστή (τα έχω), τα χαρτιά του (πέταξα κάτι φυλλάδιά του), και την απόδειξη αγοράς (την έχω)? Φυσικά, δεν έχω καθόλου συσκευασία...ελπίζω να μην υπάρξει πρόβλημα.

 

mporeis na apeuthintheis eshop mporeis infoquest alla einai athina alla dokimase kai me ta grafeia tis forthnet.dosto gia texniko elegxo se autous kai isos na sto allaxoun.apla pigene to me oti exeis apo to kouti kai pisteuo oti tha sto allaxoun.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πήρα και είμαι ως τώρα 100% ευχαριστημένος (το wireless δεν το έχω χρησιμοποιήσει ακόμα). μου πήρε κάπου 5 λεπτά να το σετάρω και δουλεύει ρολόι εδώ και 3 μέρες. έχει την έκδοση 1.00.09 και δεδομένου ότι δεν έχω κάποιο πρόβλημα λέω να μην το αναβαθμίσω.καλά δεν κάνω??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε grigas, υπάρχει ένα ρητό που λέει: "If it ain't broken, don't fix it!" . Εγώ δυστυχώς δεν το εφάρμοσα και κατέληξα με χαλασμένο router...πάντως, γενικά η αναβάθμιση κατά 99,9% δεν στραβώνει (απ'ότι λένε τα παιδιά), απλά θέλει λίγη προσοχή στη διαδικασία. Και μένα μου φάνηκε πολύ καλό στις ρυθμίσεις (πριν το χαλάσω), π.χ. έστησα DMZ in no time. Την Δευτέρα πάω το δικό μου για τεχνικό έλεγχο (μάλλον αλλαγή) στη Forthnet, επικοινώνησα μαζί τους. Μόλις γύρισα από τριήμερο ταξιδάκι στη Βιέννη με το έτερον ήμισυ, οπότε το τελευταίο πράγμα που με απασχόλησε ήταν αυτό...πάντα τέτοια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πήρα και είμαι ως τώρα 100% ευχαριστημένος (το wireless δεν το έχω χρησιμοποιήσει ακόμα). μου πήρε κάπου 5 λεπτά να το σετάρω και δουλεύει ρολόι εδώ και 3 μέρες. έχει την έκδοση 1.00.09 και δεδομένου ότι δεν έχω κάποιο πρόβλημα λέω να μην το αναβαθμίσω.καλά δεν κάνω??

 

Φίλε grigas, υπάρχει ένα ρητό που λέει: "If it ain't broken, don't fix it!" . Εγώ δυστυχώς δεν το εφάρμοσα και κατέληξα με χαλασμένο router...πάντως, γενικά η αναβάθμιση κατά 99,9% δεν στραβώνει (απ'ότι λένε τα παιδιά), απλά θέλει λίγη προσοχή στη διαδικασία. Και μένα μου φάνηκε πολύ καλό στις ρυθμίσεις (πριν το χαλάσω), π.χ. έστησα DMZ in no time. Την Δευτέρα πάω το δικό μου για τεχνικό έλεγχο (μάλλον αλλαγή) στη Forthnet, επικοινώνησα μαζί τους. Μόλις γύρισα από τριήμερο ταξιδάκι στη Βιέννη με το έτερον ήμισυ, οπότε το τελευταίο πράγμα που με απασχόλησε ήταν αυτό...πάντα τέτοια!

 

ego oti perno panta bazo to teleuteo firmware pano.se ola linksys exo kanei firmware update kamia 50 sigoura mono se ena pige strava pou itan wag200g kai egine wireless .to wag200g den polipetixenei wireless antitheta me to wag354g.tora kai pou katelixes me brick den pirazei.apo ta lathi matheneis kai i eggiisi gia auto iparxei.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Ρε πεδες το ασυρματο μερος του wag200g ειναι καλυτερο απο του 354 και αν ναι ποσο καλυτερο? Επισης σε σχεση παντα με το 354 σαν wireless adsl modem router ειναι πολυ καλυτερο του 354? Αν ναι τοτε γιατι ειναι πολυ καλυτερο με επιχειρηματα.

Και ρε πεδες το συγκεκρημενο εχει τα range - internet booster που εχουν καποια μοντελα της linksys. Και τι ακριβως κανουν αυτα τα booster(internet kai range)?? Επισης τι ειναι το mac filter(το 354 το ειχε?). Και για να μην σας ζαληζω υπαρχει καπου καποιος οδηγος στα ελληνικα για το τι ακριβως ειναι η καθε επιλογη και το καθε μενου που εχει το συγκεκρημενο ρουτερ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

to 354 den iparxei pia.xexna to .den to xanabgazei i linksys.b.den exei internet booster .an ennoeis kati montela pou pezoun sta 108 mbps auata einai gia to diktio oxi gia to net kai ine sta montelapou telionas se s kai ine access points.kai to wag200 kai to wag354 exoun mac filter.kaneis filter tis mac address ton pc pou thes na mpenoun sto internet.to xirotero klidoma.ego guide sta ellinika den exo vrei.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...