Προς το περιεχόμενο

Μάγεια , δεσιματα και Αγ. Νεκτάριος Σαλαμίνας


zazik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ωραία ανωτερότητα δείχνετε όλοι, μπράβο σας!

ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ας σεβόσασταν την εμπειρία του παιδιού και ας σιωπούσατε, αλλά δε μπορείτε!

αλλά βέβαια, αν έλεγε πως πήγαινε στην εκκλησία και δεν του έκανε τίποτα καλό θα βγαίνατε περίτρανα και θα διαλαλλούσατε το πόσο δίκιο είχατε! ...και ούτε λόγος για ειρωνείες, μαντεία, μακντόναλντς, νέο-νημάτων έτσι;

να χαίρεστε το ύφος σας κύριοι

 

εδώ θα συμφωνήσω με τον harkon... Σίγουρα κάτι πέρασε το παιδί, αλλά δεν πισετεύω ότι έχουν σχέση με θεούς και σατανάδες...

 

Προσωπικά είμαι χριστιανός ορθόδοξος πηγαινω στην εκκλησία (μόνο Πάσχα και χριστούγεννα lol) αλλά πραγματικά στην τελική δεν ξέρω αν τα πιστεύω όλα αυτα...

 

Και θα σου πω και γιατί δεν τα πιστεύω, με μερικές ερωτήσεις... Θεωρητικά τουλάχιστον ο θεός βρισκετε παντού, γιατί λοιπόν έπρεπε εσύ να πας στο εκκλησάκι για να σε βοηθήσει? γιατι δεν βοήθησε και τον αστεγο κάτω απο το σπίτι μου? Γιατί δεν βοήθησε την γειτόνισσα απέναντι που είχε όγκο? επρεπε δλδ κ αυτή να πάει στον άγιο νεκτάριο για να σωθεί? Γιατί κάθε μέρα τόσες προσευχέσ κάνουμε κ ένα καλό πράγμα μέσα στη ζωή μας δεν βλέπουμε? Τι λόγο θα είχε στο κάτω κάτω της γραφής ο θεός να μας βοηθήσει?

 

Εγώ κλείνω περισσότερο στην άποψη ότι η θρησκεία είναι ένα "πράγμα" που δημιούργησαν οι άνθρωποι απλώς για να έχουν μια ελπίδα για τη ζωή, και για να πιστεύουν ότι μετά το θάνατο θα ξαναζήσουν... Και για να καταλάβεις ότι έτσι είναι το σωστό, σκέπσου λίγο πως τα περιγράφει όλα η θρησκεία μας, και όχι μόνο η δικιά μας, λες και εμείς είμαστε το κέντρο του συμπαντος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραία ανωτερότητα δείχνετε όλοι, μπράβο σας!

ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ας σεβόσασταν την εμπειρία του παιδιού και ας σιωπούσατε, αλλά δε μπορείτε!

αλλά βέβαια, αν έλεγε πως πήγαινε στην εκκλησία και δεν του έκανε τίποτα καλό θα βγαίνατε περίτρανα και θα διαλαλλούσατε το πόσο δίκιο είχατε! ...και ούτε λόγος για ειρωνείες, μαντεία, μακντόναλντς, νέο-νημάτων έτσι;

να χαίρεστε το ύφος σας κύριοι

 

Μάλλον ο zazik έπρεπε να σεβαστεί τη στοιχειώδη λογική που έχουμε οι περισσότεροι εδώ μέσα. Και στο κάτω κάτω τα γραφόμενά του είναι σε δημόσιο χώρο και υπόκεινται σε δημόσια κριτική. Απλό. Όσο για τις ειρωνίες, η μόνη που είδα ήτανε του LL_NEO.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η δικη μου αποψη ειναι οτι η θρησκεια ειναι για τους αδυναμους και οσους θεωρουν οτι οσα τους συμβαινουν δεν ειναι αποροια δικων τους επιλογων η προβληματων. κοινως υπαρχουν δυο ειδη ατομων αυτοι που θεωρουν οτι ολα εξαρτουνται απο αυτους και οι αλλοι που επικαλουνται αορατες δυναμες οπως τυχη ατυχια , θελημα θεου θελημα διαβολου και τριβολου και ιστοριες για αγριους. οι πρωτοι ειναι που προοδευουν οι δευτεροι πανε οπου φυσαει ο ανεμος. οσο για τις προσευχες αμα σου την πεσει ενας με ενα ροπαλο θα πεσεις στα γονατα να προσευχηθεις?χαρη θα του κανεις. οχι αλλες προσευχες αλλα πραξεις. και ναι οπως ειπε και καποιος παραπανω η θρησκεια ισως και να δημιουργηθηκε να δημιουργησει μια ψευδαισθηση της μεταθανατον ζωης για οσους δεν περνανε καλα. αλλα η αληθεια ειναι οτι μολις βγει η μπριζα εισαι ενα νεκρο αντικειμενο σαν μια ηλεκτρικη συσκευη που την βγαλανε απο την μπριζα. game over εκει. αλλωστε πρεπει να αναντικατασταθεις απο νεοτερο μοντελο. ειρωνια ουτε εγω ειδα πουθενα την προσωπικη του αποψη καταθετει ο καθενας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ακολουθήσω λίγο το μοντέλο γραφής σου

 

εννοείς όπως εσείς δείξατε τον στοιχειώδη σεβασμό προς ένα άτομο που -ασχετα πως που γιατί- είπε πως ούρλιαζε και έφτυνε αίμα πράγμα που για μένα δεν είναι και ότι πιο εύκολο να μοιραστείς.

σαφώς και τα γραφόμενα του-μου-σου όντας σε δημόσιο χώρο, κρίνονται δημόσια όπως και το ύφος απαντήσεων.

όσο για τις ειρωνίες, η στοιχειώδης λογική μου μού λέει πως ήταν πολλές παραπάνω..

 

@1980: ειλικρινά δε καταλαβαίνω πως μπορείς όμως να βγαίνεις με τέτοια επιθετικότητα σε κάποιον που όχι μόνο πιστεύει σε κάτι διαφορετικό από σένα αλλά και είχε ένα βίωμα που κάτι του λέει. κι εγώ ας πούμε δε μπορώ να διαβάζω τέτοιες απόψεις σαν τις δικές σου (στο θέμα αυτό μην παρεξηγηθούμε) αλλά τουλάχιστον τις σέβομαι κ δε βγαίνω να πω πως λές βλακίες.

 

@desolatorXT, κι εγώ περίπου στην ίδια κατάσταση με σένα είμαι, κάποια πράγματα σίγουρα "δε μου κολλάνε" αλλά δε μπορώ και να παραβλέψω κάποια άλλα.. τέλος πάντων, την όλη φασαρία την έκανα κυρίως για το ύφος των προηγουμένων. δε θέλω να το συνεχίσω, αρκετά χαλάστηκα.

 

 

@desolator:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή τα πήρα άσχημα, τώρα που είδα τις απαντήσεις, όχι απο τις απαντήσεις αυτές καθε αυτές , αλλά από το υφάκι μερικών εδώ μέσα , θα παρακαλούσα να κλειδωθεί το τόπικ...εγώ φταίω που το άνοιξα.....ξέχασα πόσο "λογικοί" είστε εδώ μέσα.....

 

Πάντως , όποιος έχει τα @@ , και είναι πολύ λογικός......ας μου στείλει ένα pm

και αν έχει τα @@ , να του δώσω πληροφορίες , να πάει μια βολτίτσα......

 

Λυπάμαι πραγματικά....και λυπάμαι και όσους με θεωρούνε αδύναμο,γιατί πιστέψτε με , θέλει πολυ δύναμη να περάσεις και να ξεπεράσεις τέτοια πράγματα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...