Προς το περιεχόμενο

Απορίες για mac


EndlessNameless

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τώρα το ψάχνω και εγώ και από ότι φαίνεται υπάρχουν διακυμάνσεις. Πχ για το imac που περιγράφω στο πρώτο μου post η φθηνότερη τιμή που βρήκα είναι 1250 και η ακριβότερη 1350.

 

Θα σου έφερνα εγώ ένα από εδώ καμιά 300άρα πιο κάτω αλλά η Aegean έκοψε την Θεσσαλονίκη... hahahaha Τα παράπονα σου σε αυτούς...:P lol

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Πέρα από το γεγονός ότι κανονικά δεν υπάρχει δίλημμα εκτός αν είναι κάποιος φανατικός gamer, δεν καταλαβαίνω γιατί λες δυνατό pc vs. αξιοπιστίας...

 

Το έχω ξαναπεί εδώ μέσα ότι τα Mac είναι πάρα πολύ δυνατά μηχανήματα... Επεξεργαστή έχει ο iMac έναν Core 2 Duo στα 2.33...που ισοδυναμεί με έναν Ε6600... Δηλαδή αν έπαιρνες καινουριο pc τι θα έβαζες δλδ??? Τον Core 2 Extreme QX6700??? Ε τότε συγγνώμη άμα θέλει κάποιος επεξεργαστή που να κάνει 1000 ευρώ πάει και παίρνει mac pro με τους 8 πυρήνες του, του βάζει και 16 GB μνήμη πάνω και ανοίγει τον Safari να σερφάρει γρήγορα...

 

Έχεις απόλυτο δίκιο. Δυνατό PC εννοούσα όχι από άποψη επεξεργαστή ή λειτουργικού αλλά από άποψη κάρτας γραφικών και μνήμης. Το βλέπω δηλαδή από σκοπιά gamer, χωρίς να είμαι :P Αλλά είπαμε, δεν είναι ο λόγος για τον οποίον κατασκευάστηκαν τα mac.

 

Και έτσι κι αλλιώς σκέψου και το εξής... Στο πόσο δυνατό είναι ένα μηχάνημα δεν γίνεται να είναι κάποιος απόλυτος... Εγώ είμαι σίγουρος πως άμα βάλεις ους ίδιους επεξεργαστές σε ένα pc και σε ένα mac το mac θα πηγαίνει 10 φορές πιο γρήγορα από το pc. To MacBook μου ανοίγει σε 21 δευτερόλεπτα μετρημένα' date=' με τον ταπεινό του Core Duo. Και θα ανοίγει σε 21 δευτερόλεπτα και σε 1 χρόνο από τώρα... Στα pc ο χρόνος που χρειάζεται για να ανοίξει αυξάνεται exponentially μέρα με τη μέρα...και μετά από ένα μήνα αναρωτιέσαι που πήγαν τα 1000 euro του επεξεργαστή και γιατί κάνει 1.5 λεπτό να ανοίξει το pc μου...[/quote']

 

Αν σου πω ότι αναρωτιόμουν γι' αυτό; :(

 

Εγώ ψάχνω να βρω mac mini για αγορά από Ελλάδα μέσω Internet και δεν μπορώ να βρω. Τι γίνεται, καταργήθηκαν; Μήπως ξέρετε κανένα on-line e-shop από Ελλάδα;

 

Σ'αυτά είδες;

http://www.alphami.com/

http://www.systemgraph.gr/

http://www.multirama.gr/Multirama/searchresults.aspx?a_id=111&keywords=mac

 

Θα σου έφερνα εγώ ένα από εδώ καμιά 300άρα πιο κάτω αλλά η Aegean έκοψε την Θεσσαλονίκη... hahahaha Τα παράπονα σου σε αυτούς...:P lol

 

Σώπα ρε, τόσο κάνουν εκει...

 

Πάντως βρε παιδιά με αποθαρρύνει η όλη κατάσταση με την τεχνική υποστήριξη. Αν αγόραζα Mac και μου βγαινε προβληματικός που θα τον έτρεχα εδώ στη Θεσσαλονίκη; :(

 

Αυτό μόλις με ρώτησε ο πατέρας μου :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυνατό PC εννοούσα όχι από άποψη επεξεργαστή ή λειτουργικού αλλά από άποψη κάρτας γραφικών και μνήμης.

 

Μα μνήμη μπορείς να βάλεις όσο θέλεις... Και είναι κοινό μυστικό ότι συμφέρει πολύ πιο πολύ να βάλεις τη μνήμη μόνη σου παρά να παραγγείλεις περισσότερα GB από τη μαμά apple... Και άσε που σε mac για να βάλει κάποιος πάνω από 2GB πρέπει να είναι πραγματικά άρρωστος... Στα PC τα 2GB πια είναι καθημερινότητα...

 

Σώπα ρε, τόσο κάνουν εκει...

 

Μπα όχι... Είναι μεν λίγο πιο φτηνά από την Ελλάδα, αλλά ως φοιτητής σε πολιτισμένη χώρα η Apple μου δίνει 12% έκπτωση σε MacMini, MacBook, MacBook Pro, iMac, MacPro, ipods και σε software αν θυμάμαι καλά...:):)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ψάχνω να βρω mac mini για αγορά από Ελλάδα μέσω Internet και δεν μπορώ να βρω. Τι γίνεται, καταργήθηκαν; Μήπως ξέρετε κανένα on-line e-shop από Ελλάδα;
Απ' όσο βλέπω μ' ένα γρήγορο ψάξιμο στο Skroutz, άμεσα διαθέσιμα υπάρχουν στο greek-shops.de. Δεν είναι ακριβώς "Ελλάδα", αλλά δεν καταλαβαίνεις τη διαφορά (και δέχονται και paypal).

 

Στο shop21 τα δείχνει εξαντλημένα. Ωστόσο κάνε τους ένα τηλέφωνο, να δεις πότε περιμένουν παραλαβή από τη Rainbow. Στην περίπτωσή μου (από κει πήρα το mini G4) ήταν σχετικά ακριβείς στις προβλέψεις τους και δεν μου χρέωσαν την κάρτα, παρά μόνο την ημερομηνία αποστολής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις γύρισα από τα Public Θεσσαλονίκης όπου πήγα να δω από κοντά για πρώτη φορά υπολογιστές της Apple. Θα ακουστεί πολύ n00b-ish αλλά μόλις πριν λίγες μέρες συνειδητοποίησα ότι οι imac δεν έχουν κουτί αλλά τα πάντα βρίσκονται μέσα στην οθόνη :shock: Και κάθε φορά που έβλεπα φωτογραφίες imac αναρωτιόμουν, μα γιατί τόσο κόλλημα με την οθόνη, που είναι το κουτι;! :P Στάθηκα λοιπόν μπροστά από έναν imac 17" και έμεινα! Πράγματι όλα ενσωματωμένα στην οθόνη! Βρήκα γρήγορα τις USB θύρες και την κάμερα αλλά μου πήρε λίγο να συνειδητοποιήσω ότι εκείνη η σχισμή που έβλεπα ήταν το DVD/CD drive!!

 

Και μετά το λειτουργικό...! Με ξένισε προφανώς η πλοήγηση αλλά καταενθουσιάστηκα με όλα τα features! Σε ΠΡΟΚΑΛΕΙ να το ψάξεις Από το iphoto μέχρι...το DVD ripper. Μετά το search...Μόλις πληκτρολόγησα SAF τσουπ, εμφανίστηκε το Safari! Κάνω restart και το σύστημα είναι έτοιμο σε 26 δευτερόλεπτα! Το ποντίκι αντί για scroll button έχει μια γλυκύτατη μπίλια με τρομερή αίσθηση! Το επόμενο σοκ ήρθε όταν δίπλα στον imac είδα ένα macmini συνδεδεμένο με μια οθόνη 23". Αυτό το μικρό πραγματάκι είναι ολόκληρος υπολογιστής!!! :shock:

 

Παιδιά, απίστευτος σχεδιασμός και τρομερή αισθητική. Και το περίεργο είναι ότι για πρώτη φορά σήμερα είδα και VISTA, το περιβάλλον των οποίων μου θύμησε αρκετά Tiger. Μόνο που το Tiger βγήκε το 2005 αν δεν κάνω λάθος...! Δεν είναι σίγουρο αν θα πάρω PC ή Mac τελικά. Αλλά το σίγουρο είναι οτι τα Mac με εχουν κερδισει! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια και εγω ειμαι ετοιμος επιτελους για iMac αλλα διαφοροι μου λενε να περιμενω 1ον γιατι επικειται νεο imac και υστερα να περιμενω για το καινουργιο λειτουργικο γιατι αλλιως θα πρεπει να το πληρωσω οταν βγει. Αν περιμενω τοσο θα παμε για Οκτωβρη και αν...Παντως ελπιζω το νεο imac να βγει σε 1-2 μηνες,τι να πω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια και εγω ειμαι ετοιμος επιτελους για iMac αλλα διαφοροι μου λενε να περιμενω 1ον γιατι επικειται νεο imac και υστερα να περιμενω για το καινουργιο λειτουργικο γιατι αλλιως θα πρεπει να το πληρωσω οταν βγει. Αν περιμενω τοσο θα παμε για Οκτωβρη και αν...Παντως ελπιζω το νεο imac να βγει σε 1-2 μηνες,τι να πω?

 

Ναι πράγματι, έχει κάποιος ακούσει πότε θα βγει η καινούρια σειρά imac; Τι χαρακτηριστικά θα έχουν και πόσο περίπου θα κοστίζουν; Τα μεσαία μοντέλα της τρέχουσας σειράς (17" και 20") που βγήκε το φθινόπωρο του 2006 πόσο κόστιζαν τότε; :?

 

@Steven

Χιχί, καλως σας βρήκα! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι πράγματι, έχει κάποιος ακούσει πότε θα βγει η καινούρια σειρά imac; Τι χαρακτηριστικά θα έχουν και πόσο περίπου θα κοστίζουν; Τα μεσαία μοντέλα της τρέχουσας σειράς (17" και 20") που βγήκε το φθινόπωρο του 2006 πόσο κόστιζαν τότε; :?

 

Οσο κοστιζουν και τωρα. Στα μακ συνηθως δεν εχει μειωση στις τιμες, αλλα αναβαθμιση μοντελων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βρει κάτι καινούριο σε iMac το νωρίτερο που θα βγει λογκά τηα είναι στην επόμενη WWDC δηλαδή αρχές Ιουνίου... Πιο νωρις έτσι στιν ψύχρα δεν νομίζω να ανακοινώσουν iMac...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...