Προς το περιεχόμενο

ipod και "εικονικη" χωρητικοτητα


Forensick

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετω παιδες!

 

Εψαξα στο φορουμ αλλα δεν επεσε το ματι μου σε κατι που αναφεροταν σε αυτο...

 

Το προβλημα ειναι το εξης:

Περναω στο ipod(mini 4gb) καποια αλμπουμ τα οποια συνολικα μπορει να πιανουν καπου στα 2+ giga αλλα στο ιPod φαινεται να μην εχει αλλη μνημη. Δηλαδη γεμιζουν τα 4 giga με αρχεια που συνολικα ειναι σχεδον 2+ giga.

Επισης ολα τα αρχεια που εχω περασει ειναι .mp3.Εχω χρησιμοποιησει 2 προγραμματα (sharepod και anapod), αλλα μου εμφανιζοταν το ιδιο προβλημα.Επισης δοκιμασα να διαγραψω τα παντα μεσα απο το Ipod και εβαλα αρχεια μεσα για να το χρησιμοποιησω ως εξωτερικο σκληρο, με drag n drop.

Eνω λοιπον ηταν αδειο το Ipod και του εβαλα μεσα 1,52Gb, κανοντας δξι κλικ στο εικονιδιο που εμφανιζει στο "my computer" για το ipod και πηγαινοντας στις "ιδιοτητες" για να δω ποση μνημη εχει ακομα, μου βγαζει οτι χρησιμοποιουνται ΚΑΙ τα 3,76gb!

 

Ξερει κανεις τιποτα επι του θεματος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι σίγουρος ότι δεν έχεις άσχετα αρχεία στο iPod ?

Όταν ανοίγεις το iTunes στο iPod Summary τι ακριβώς σου βγάζει ?

Εννοώ εκεί που λέει πόσο μουσική έχεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Του τραβηξα και γω φορματ, φαινεται να χει ερθει στα ισια του(τα αρχεια που βαζω, τα διαβαζει με το πραγματικο τους μεγεθος), αλλα δεν μπορω να του περασω τιποτα μεσα! Δοκιμασα 4 προγραμματα : anapod portable, sharepod, yamipod και copypod. Τα 2 τελευταια δε, μου εβγαλαν καποιο μηνυμα για το structure. Πρεπει να κανω και κατι αλλο μετα το φορματ για να ρθει στα ισια του?

 

Είσαι σίγουρος ότι δεν έχεις άσχετα αρχεία στο iPod ?

Όταν ανοίγεις το iTunes στο iPod Summary τι ακριβώς σου βγάζει ?

Εννοώ εκεί που λέει πόσο μουσική έχεις .

 

 

Αυτο το προβλημα το εχουν αντιμετωπισει και αλλοι και δεν θυμαμαι που το ειχα δει. Ναι μεν μεσα απο το sharepod μου λεγε οτι το Playlist moy ειναι 2,3 gb, αλλα πηγαινοντας στο "my computer" και βλεποντας ποση μνημη εχει ακομα, μου εβγαζε οτι χρησιμοποιουσα 3,φευγα gb χωρις κανενα αλλο αρχειο μεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο fat32 επιλογη μου εβγαλε.

 

Εβαλα και το ephpod και το μηνυμα που εβγαλε:

 

>The drive you have chosen does not appear to have the
proper iPod directory structure.  All iPods have a main
directory called ipod_control, and several subdirectories,
including 20 hidden directories of music files.  

You will not be able to continue with EphPod unless you
build this directory structure.

 

 

Πατωντας λοιπον "build ipod directory structure" μου εβγαζε error. Αυτο το εκανε μαλλον, γιατι ειχα αφησει καποια αρχεια μεσα. Το ξαναφορμαρα, και τελικα το εφτιαξε και επιτελους μπορω να βαλω τραγουδια στο ipod.

 

Να δουμε και αν εφτιαξε αυτο με την χωρητικοτητα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eν τελει μου εμφανισε καποιο προβλημα και με το ephpod(δεν περναγε τιποτα στο ipod)και τελικα εβαλα το Itunes και διορθωθηκε το θεμα, με ενα restore και με ενα firmware update. Μεχρι στιγμης απ οτι βλεπω, τα giga που μετραει ειναι τα σωστα.

 

Ευχαριστω οσους ασχοληθηκαν με το προβλημα μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε αφού επέμενες και συ να το διαχειρίζεσαι με προγράμματα τρίτων κατασκευαστών... Έπρεπε να δοκιμάσεις το κάθε ανύπαρκτο πρόγραμμα πριν αποφασίσεις να βάλεις το πρόγραμμα του ίδιου του κατασκευαστή.

Θα είχες λύσει το πρόβλημά σου πολύ πιο γρήγορα. Anyway, τέλος καλό, όλα καλά. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα τα 3rd party προγράμματα χρησιμοποιούν το file structure και την βάση δεδομένων που φτιάχνει το iTunes, όποτε πρέπει τουλάχιστον μια φορά να το τρέξεις να βάλεις 1 τραγούδι μέσα, για να ξεκινήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...