Προς το περιεχόμενο

Μου σκάσαν το λάστιχο


Don_Quixote

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλησπέρα. Θα μπώ κατευθείαν στο ψητό. Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα: Δίπλα από την πολυκατοικία μου έχει ανεγερθεί μια νέα πολυκατοικία όπου διαθέτει πάρκινγκ πυλωτής το οποίο έχει τις σχετικές πινακίδες (μην παρκάρετε αριθμ. Άδειας ΧΧΧΧΧ) αλλά είναι ακόμα γιαπί, κοινώς δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί (κάνει ακόμα εργασίες και είναι γεμάτο μπάζα). Το πρόβλημα είναι οτι ενώ πάρκαρα ακριβώς δίπλα σʼαυτό το υποτιθέμενο πάρκινγκ, χωρίς φυσικά να ενοχλώ μια πιθανή είσοδο αυτοκινήτου σε αυτό, βρήκα το λάστιχό μου σκισμένο πιθανότατα από μαχαίρι η κατσαβίδι όπως μου είπαν στο βουλκανιζατέρ. Σημειωτέον πως η κοπελιά μου πριν καμια 2 βδομάδες που είχε παρκάρει το αυτοκινητό της ακριβώς μπρόστα από την είσοδο του πάρκινγκ (βλέποντας το γιαπί υπέθεσε – και όντως έτσι είναι- ότι δεν χρησιμοποιείται) βρήκε μια κλήση από την τροχαία. Αφού πρόκειται για στενό δρόμο και αποκλείσουμε την περίπτωση να πέρασε τροχαία από εκεί και να είδε την κλεισμένη είσοδο του πάρκινγκ και να την έγραψε, τότε πάμε στην περίπτωση της καρφωτής. Εγώ την καθησύχασα και της είπα ότι από την στιγμή που είχε πινακίδα «Μην παρκάρετε» καλώς την έγραψαν ασχέτως αν μπορεί να χρησιμοποιηθεί το πάρκινγκ ή όχι. Αλλά αυτό με το σκισμένο λάστιχο παραπάει. Αν όντως είχα παρκάρει παράνομα (που δεν το είχα κάνει σε καμία περίπτωση γιατί ακριβώς δίπλα στην είσοδο του πάρκινγκ υπάρχει δέντρο και είχα παρκάρει ακριβώς μπροστά σʼαυτό) τότε το σωστό θα ήταν να φωνάξει την τροχαία να με γράψει ή να μου το σηκώσει με γεράνο. Το πήρα πολύ βαριά γιατί πέρα του ότι πλήρωσα 110? για καινούριο λάστιχο, πέρα του ότι έχασα 2 ώρες από την δουλειά μου, ήμουν και κρυωμένος οπότε φανταστείτε την ταλαιπωρία που υπέστη σε όλη αυτή την διαδικασία που με έβαλε ο εν λόγω κύριος πρωινιάτικα. Το ερώτημα μου είναι το εξής. Νομικά μπορώ να κινηθώ απέναντι του; Δηλαδή να του κάνω μια μήνυση ότι μου έσκασε αυτός το λάστιχο γιατί χρησιμοποιεί προφανώς όλοκληρο τον δρόμο για τις εργασίες της πολυκατοικίας του ή λόγω έλλειψης αποδείξεων θα είναι χάσιμο χρόνου και επιπλέον χρημάτων φυσικά; Η άλλη περίπτωση είναι να πάρω τον νόμο στα χέρια μου και να πάω να του κάνω το ίδιο σε όποιο αμάξι δώ να έχει παρκάρει εκεί μπροστά στο σημείο του υποτιθέμενου πάρκινγκ του (σίγουρα θα είναι το δικό του αφού όπως προείπα το πάρκινγκ δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί ακόμα, είναι γεμάτο με μπάζα) ή να πάω να τον βρώ και να του τα πώ και οτι άλλο προκύψει #%^&*. Εσείς τι θα κάνατε στην θέση μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την στιγμη που εχει ταμπελες κλπ κλπ... καλο ειναι να μην τον κλεινεις. Απο εκει και περα, εφοσον παρκαρισες σε σημειο που δεν ηταν εισοδος-εξοδος.... πηγαινε ξαναπαρκαρισε εκει και στησε καραουλι. Οταν φανει, αστον να κανει οτι ειναι να κανει... και μετα κανε και συ οτι επιθυμεις πανω του :D

 

Εναλλακτικα, πανε πιαστον και πες του πως σε επομενη ζημια του αυτοκινητου σου θα του βαλεις φωτια το δικο του... και οταν θα του το λες να εισαι χαμογελαστος και κοσμιος.

 

Νομικα δεν μπορεις να κανεις τιποτα εφοσον δεν εχεις αποδειξεις .-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλει όρεξη και υπομονή,να πας στην πολεοδομία,να δεις αν έχει καταχωρηθεί και ως ποιό σημείο του δρόμου εκεί που θα απαγορεύεται το parking,ακολούθως και αν δεν έπρεπε να φάει η κοπελιά σου την κλήση,να κάνετε εσείς μήνυση στο όργανο που σας έγραψε,για υπέρβαση καθήκοντος (για την κλήση) και μία καταγγελία για παρακώλυση,αν καταλαμβάνει περισσότερο οδόστρωμα σε σχέση με αυτό που του έχει εκχωρηθεί βάσει της κατατεθειμένης κάτοψης στο αρμόδιο γραφείο.Μπορείς να του ξανακάνεις καταγγελία για τον ίδιο λόγο και -πίστεψέ με- δεν είναι ό,τι καλύτερο να του χτυπάνε τη πόρτα ένστολοι,ακόμη κι αν είναι οι γαλατάδες....

 

Για αντίποινα,θα ήταν καλύτερα να το αποφύγεις,οδηγούμαστε πολύ πίσω έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μμμ! Καλή ιδέα αυτή να του σκίσεις το λάστιχο όταν ο άλλος πάει και παρκάρει μπροστά στον χώρο σου ενώ έχεις και ταμπέλα προειδοποιητική! Μου πέρασε απ'το μυαλό να το κάνω σε έναν γείτονα που μένει σε άλλο οικοδομικό τετράγωνο και παρκάρει το αυτοκίνητό του, πάντα όμως, ακριβώς μπροστά την αυλόπορτα και δεν μπορώ έτσι να βγω, γιατί δεν έχει πεζοδρόμιο. Βέβαια αν το κάνω τότε είναι που δεν θα το πάρει από μπροστά μου και θα εξυπηρετείτε με του πατέρα του! Να τον πετύχω και να του πω να μην κλείνει την πόρτα, είναι αδύνατο γιατί φεύγει αργά το βράδυ για δουλειά κι όλη την μέρα κοιμάται. Να καλέσω την τροχαία σκέφτηκα, αλλά στην περιοχή μου δεν ξεκουνάνε για πταίσματα, παρά μόνο για σοβαρά τροχαία! Κι αν βάλω σημείωμα δεν νομίζω ότι θα του δώσει σημασία και θα το περάσει για προσπέκτους! Και τι κάνουμε εδώ λοιπόν; Ειλικρινά παιδιά έχουμε καταντήσει τώρα τελευταία να πηδάμε τα κάγκελα για να βγούμε έξω απ'την αυλή μας! Και του κουλό είναι, ότι δεν υπάρχει πρόβλημα χώρου για να παρκάρει κάπου αλλού! Κι ούτε ποτέ τον ενοχλήσαμε για να κλείνει την πόρτα μας!

 

Don_Quixote δεν νομίζω πάντως να το έκανε αυτός που έχει την οικοδομή. Μάλλον κακός γείτονας έβαλε το χεράκι του κι άντε να βγάλεις άκρη! Υπάρχουν κάτι τέτοιοι που ενοχλούνται ακόμη κι απ'την σκιά τους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..ναι ποιος ο λόγος να σου σκασει το λάστιχο αφού μπορεί να ειδοποιήσει την αστυνομια; Να τανε απο τα παρκινγκ με τους κώνους ή τους τενεκέδες να το καταλάβω, αλλα δεν βλεπω τον λόγο να το κάνει αν είναι νόμιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά το θέμα είναι ξεκάθαρο. Πάρκαρα δίπλα στην είσοδο του πάρκινγκ και όχι μπρόστά. Απλά ο τύπος χρησιμοποιεί τον περιβάλλοντα χώρο του πάρκινγκ του για διάφορες εργασίες και αφού είδε οτι δεν είναι νόμιμος, δεν φώναξε την τροχαία -ως όφείλε, και ήδη έχει κάνει στο παρελθόν- το παίξε και καλά τρομοκρατία, προκαλόντας ζημιά σε ξένη περιουσία. Το ξεκαθαρίζω αυτό καθώς το παράδειγμα της φίλτατης Maria Ts. αναφέρει οτι κάποιος της κλείνει το πάρκινγκ, οπότε βάσει των λόγων που αναφέρει "ορθώς" ίσως θέλει να του κάνει κάποια ζημιά εφόσον θεωρεί οτι η οποιαδήποτε άλλη ενέργεια θα ήταν άκαρπη. Φίλε Kirimis το να πάω να τον συναντήσω το σκέφτηκα και εγώ, αλλά το να του μιλήσω με κόσμιο τρόπο και χαμογελαστός δεν παίζει, καθώς και μόνο που τον σκέφτομαι βαράω μπουνιές στον τοίχο :) . Όσο για την πρόταση, να το ξανακάνω και να τον περιμένω, δυστυχώς ουτε αυτή μπορεί να υλοποιηθεί καθώς δεν διαθέτω τον απαιτούμενο χρόνο για κάτι τέτοιο, αν και πολύ θα το ήθελα να τον πιάσω στα πράσσα...

Φίλε Marios1957 κάλο σαν σκέψη το να αποτανθώ στην πολεοδομία άλλα όπως αναφέρεις και εσύ είναι κάτι το οποίο απαιτεί όρεξη και υπομονή, αρέτες που στην παρούσα φάση δεν κατέχω. Αυτό που ξεκίνησα να κάνω είναι προς το πάρον η κατασκοπεία. Μην φανταστείτε οτι την έχω στήσει στο αυτοκίνητο μου με donuts και καφέ παρακολουθόντας τον, απλά κάθε φορά που βγαίνω έξω παρατηρώ ποιός παρκάρει εκεί μπρόστα στην είσοδο του, και αν δω ένα συγκεκριμένο αμάξι, θα ξέρω ποιό είναι το αμάξι του ενόχου, καθώς αυτός ο τραμπούκος δεν υπάρχει περίπτωση να αφήσει κάποιον άλλον να παρκάρει εκεί μπροστά. Αν τελικά συμβεί το τελευταίο, αφήνω την φαντασία σας να οργιάσει για το τι θα επακολουθήσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα μου θυμισες και εμενα πριν μετακομισουμε απο το παλιο μου σπιτι. Τοτε κοντα σε μας χτιζοταν μια πολυκατοικια( ενα μαυρο χαλι κατα εμενα γιατι καθε οροφος και ενα διαμερισμα οχι ανω τον 90m^2). Εκει οταν φτιαχνοταν ετυχε να αφισει ο πατερας μου το αμαξι μας ακριβος διπλα στο μισοτελειομενο τοτε parking. Πραγματι το θυμαμαι οτι δεν εμποδιζε καθολου το χωρο ουτε το parking αλλα οπως φαινεται οι εν λογο καιριοι τοτε δεν ξερω τον λογο αλλα τους ενοχλουσε τοτε που το βαλαμε εκει και για αυτο την επομενη μερα βρικαμε τον καθρεπτη σπασμενο. Δεν θυμαμαι αν καναμε μυνησει αλλα ρε παιδια τοσα χρονια στη γειτονια και στην περιοχη γενικα και δεν ειχαμε ποτε τετοιο κρουσμα. Και οταν το βαλαμε εκει... Μπορει να ακουγεται κουφο αλλα ειναι αληθεια.

Απο τοτε οποιος κανει κατι σε αμαξι για μενα τουλαχιστον ειναι οφθαλμον αντι οφθαλμου στο διπλασιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως θα σου φαινοταν αν ξυπναγες ενα πρωι και εβλεπες το αμαξι σου εξω απο την πυλωτη σου παρκαρισμενο κανονικα στο δρομο και να εχει κληση για παρανομη σταθμευση εξω απο πυλωτη???Αυτο μου συνεβη πριν 3 χρονια.Παρκαρα ακριβως εξω απο την πυλωτη μου και δεν το εβαλα μεσα γιατι βαριομουνα.Αυτο ηταν σιγουρα καρφωτη..........

Την κληση βεβαια την εσβησα γιατι δεν εστεκε.Εβαλα ολα τα μεσα βεβαια που διεθετα και μου πηρε αρκετο καιρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι θες και με τσιτώνεις ρε Don_Quixote ;@

Καλοί μ@Λ2κ3ς υπάρχουν...έλεος δλδ...

 

Και εγώ μαζί σου...μη σου πω να μου δώσεις την διεύθυνσή σου να στήσω εγώ καραούλη αντί για σένα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσες φορες εχω σκεφτει να σκασω το λαστιχο σε ανθρωπους (; ) που παρκαρουν το αυτοκινητο τους ΠΑΝΩ στο πεζοδρομιο κλεινοντας την ΕΞΩΠΟΡΤΑ for crying out lοud δηλαδη...

 

 

Δε θα το κανω γιατι θελω να μπορω να με κοιταω στο καθρεφτη και να μη χαλιεμαι για τον καθε μλκ.

 

Sorry για το οφτοπικ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχως που στο εσκασε το λαστιχο.Φανταζεσαι να στο ειχε χαρακωσει μεχρι τα λινα,απο την μεσα μερια για να μην φαινεται,και να σου κλαταριζε στον δρομο,σε καμια εθνικη?.Μονο να σκεφτεσαι ενα τετοιο γεγονος,νοιωθεις οτι κανεις τσουλιθρα επανω σε ορθια ξυραφακια.Κατι τετοιοι τυποι,θελουν τουφεκισμα με χοντρο αλατι στα πισινα.Υπαρχει και η λυση της microcamera.'Η στο μπαλκονι,εαν μπορει να "δει" το αμαξι,η μεσα στο ιδιο το αμαξι.Τι να πει κανεις,εχουν γυρισει γενικα ολα τουμπα.

Μη χειροτερα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...