Προς το περιεχόμενο

Tutorial: Διαχείριση και οργάνωση των e-mails μας με τον Thunderbird 2


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Αν πας στο AppData του user που έχεις σε vista, και αλλάξεις το path στο profiles.ini ώστε να δείχνει στο αντίστοιχο profile στα xp, τότε μπορείς να έχεις κοινά mail και ρυθμίσεις μεταξύ vista/xp κτλ.

 

Κάτι που εγώ δεν ήξερα και ανακάλυψα πρόσφατα. Πιστεύω είναι χρήσιμο. To λέει και ο eusebius σε ένα ποστ στην αρχή, αλλά δεν εξηγεί πως. Διαφορετικά πρέπει να κατεβάζεις συνέχεια τα ίδια mail κάθε φορά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, πολύ σωστός. Επίσης, μπορείς να χρησιμοποιείς χωρίς πρόβλημα κοινό profile σε Windows και σε Linux (αν έχεις στήσει στο Linux σωστά υποστήριξη για εγγραφή στο NTFS partition που αποθηκεύει ο Thunderbird το profile και τα e-mails)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή μάλλον μπερδέψατε εμένα τωρα....

μήπως σας είναι εύκολο να εξηγήσετε αυτή τη λειτουργία στο linux...

θα μου ήταν ιδιαίτερα χρήσιμη...

ευχαριστώ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερωτησούλα:

 

Έχω συγχρονίσει 2 λογαριασμούς μου με το Thunderbird. Οι δύο λογαριασμοί αυτοί είναι για διαφορετική χρήση ο καθένας. Πχ, ο ένας είναι επαγγελματικός, και ο άλλος για επικοινωνία με φίλους. Θέλω λοιπόν, να ομαδοποιήσω τα εισερχόμενα e-mails με βάση το σε ποιόν λογαριασμό ήρθαν.

 

Να μπαίνουν σε άλλο φάκελο τα εισερχόμενα του gmail ας πούμε, και σε άλλο φάκελο τα εισερχόμενα του YahooMail. Αυτό γίνεται με κάποιον τρόπο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενότητα 6, 4ο screenshot: έπρεπε να έχεις αφαιρέσει το τικ από την επιλογή Use Global Inbox (store mail in Local Folders). Για να το διορθώσεις τώρα, πρέπει να δημιουργήσεις ένα custom φίλτρο όπως αναφέρεται στην ενότητα 7...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν κάνω προώθηση ορισμένα μηνύματα μου βγάζει αυτό το σφάλμα:

 

This message has been rejected because it has

a potentially executable attachment "ΘΕΜΑ MAIL"

This form of attachment has been used by

recent viruses or other malware.

If you meant to send this file then please

package it up as a zip file and resend it.

 

Καμιά ιδέα κανείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο mail server δεν επιτρέπει attachment αυτού του είδους αρχεία που πας να στείλεις και σου λέει βάλτο σε ένα zip file για να το στείλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ parsifal σε ευχαριστώ. Το έλυσα το πρόβλημα.

 

Θα ήθελα και κάτι ακόμα όμως, που δε ξέρω αν γίνεται: Έχω κάμποσους λογαριασμούς. Μερικοί από αυτούς είναι ειδικής χρήσης, και δε θέλω να τους ξέρει πολύς κόσμος, γιατί έχει τύχει να μου τους βάλουν σε λίστες, και να γεμίσω σιγά σιγά spams. Ώντας στο αρχικό παράθυρο του προγράμματος, αριστερά εμφανίζονται οι λογαριασμοί μου. Αν έχει επιλεχθεί κάποιος από αυτούς, την ώρα που πατάω "σύνταξη" νέου μηνύματος, αυτόματα, επιλέγεται ως αποστολέας (Το πεδίο "Από:") ο λογαριασμός που έχει επιλεγεί στο αρχικό παράθυρο.

 

Μπορώ με κάποιον τρόπο να απενεργοποιήσω σε κάποιους λογαριασμούς, τη δυνατότητα να αποστέλουν e-mails? Πχ, ο λογαριασμός, [email protected] να μη μπορεί να στείλει μηνύματα, ώστε να αποφεύγω να στείλω κατα λάθος το μύνημα που συντάσσω, με αυτόν το λογαριασμό που τον χρησιμοποιώ μόνο για να παίρνω, και όχι και για να στέλνω.

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις ρυθμίσεις του κάθε λογαριασμού μπορείς να ορίσεις ποιος διακομιστής εξερχόμενης αλληλογραφίας -Outgoing Server (SMTP)- θα χρησιμοποιείται όταν προσπαθείς να στείλεις e-mail από αυτόν το λογαριασμό. Αν έχεις δηλώσει έστω κι έναν τέτοιον server για κάποιον από τους άλλους λογαριασμούς, αυτός θα χρησιμοποιείται εξ ορισμού (Επιλογή Use Default Server) για όλους τους υπολοίπους, εκτός εάν κάνεις το εξής: Δήλωση ενός επιπλέον SMTP server με εντελώς άκυρα στοιχεία, και ορισμός αυτού του fake server ως Outgoing Server στους λογαριασμούς στους οποίους δε θες να επιτρέπεται αποστολή.

 

Πάντως μου ακούγεται λίγο άτοπο ως ανάγκη. Σίγουρα δεν είναι τόσο δύσκολο να τσεκάρεις στο παράθυρο Compose το πεδίο From, μία φορά όταν το ανοίξεις και μία πριν πατήσεις το Send. Τόσο συχνά στέλνεις e-mails που δεν μπορείς να κάνεις αυτόν τον αυτονόητο έλεγχο; Η αντίστοιχη κατάσταση στο παραδοσιακό γραφείο είναι να έχεις μερικές στοίβες με φακέλους αλληλογραφίας με έτοιμα γραμμένα τα στοιχεία του παραλήπτη και να στέλνεις άλλού γι' αλλού επειδή δεν προσέχεις από ποια στοίβα διαλέγεις φάκελο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως μου ακούγεται λίγο άτοπο ως ανάγκη.
Να γίνω λίγο πιό σαφής τότε :)

 

Ένα παράδειγμα ίσως σε πείσει: Έπρεπε να παραγγείλω για λογαριασμό του τμήματός μου στο Παν/μιο, software από μια εταιρία. Προφανώς, στην πρώτη επικοινωνία μαζί τους, χρησιμοποίησα mail τύπου chemistry.upatras.gr. Οι τύποι μου απάντησαν, και καταλάθος, αντί να τους απαντήσω ως chemistry.upatras τους απάντησα ως klanw.kai.reuomai.gr πχ. Το οποίο εκτός από άκομψο, δημιουργεί τις αμφιβολίες στον άλλο, ότι η πρώτη επικοινωνία (η επίσημη) ήταν πρόσχημα για να αποκτήσω προσωπικό όφελος. Πχ, να χρησιμοποιήσω την ιδιότητα μου ως μεταπτυχιακός στο τμήμα, που διαπραγματεύομαι για λογαριασμό του (επίσημο e-mail), για να επωφεληθώ της έκπτωσης στην αγορά του προϊόντος για πάρτη μου (δεύτερη επικοινωνία με το προσωπικό μου mail).

 

Δεν είναι δύσκολο να επιλέγω κάθε φορά. Αλλά μια φορά ξενχιέται ο άνθρωπος, και ίσως αρκεί για να γίνει η μ@λ@κί@.

 

Τώρα δε σου ακούγεται πιο λογικό? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...