Προς το περιεχόμενο

Λύση μισθωτήριου οικίας νωρίτερα, τι παίζει?


Skia11

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδία καλησπέρα, θέλω τα φώτα σας στο εξής θέμα:

 

Τον Οκτώμβριο ανανέωσα το μισθωτήριο του σπιτιού που νοικιάζω τα τελευταία 3 χρόνια για ακόμα 2 χρόνια. Πρόσφατα όμως βρήκαμε ένα καλύτερο σπίτι σε καινούργια πολυκατοικία στο πάνω διαμέρισμα απο τα πεθερικά μου (με τα οποία τα πάμε μια χαρά :twisted: ) και σκεφτόμαστε με τη γυναίκα μου σοβαρά να μετακομίσουμε εκεί καθώς και η περιοχή μας βολεύει καλύτερα, και σε ωραίο ήσυχο μέρος είναι, έχει και άποθήκη-παρκινγκ-τζάκι και απο θέμα χρημάτων είναι μια η άλλη με τα χρήματα που δίνουμε τώρα.

Αυτό που θέλω απο σας είναι αν μπορείτε να μου πείτε τι παίζει με το σπάσιμο του μισθωτηρίου νωρίτερα απο το αρχικά συμφωνηθέν. Οι σχέσεις μου με την ιδιοκτήτρια δε θα έλεγα οτι είναι οι καλύτερες καθώς μας είχε κάνει κάποιες γυφτίες στη διάρκεια τουν προηγούμενων ετών. Το μισθωτήριο που ύπογράψαμε ήταν το κλασσικό που παίρνεις και απο το περίπτερο και απ' ότι θυμάμαι (κάνω post απο τη δουλειά και δε το 'χω μπροστά μου atm) δεν είχαμε βάλει κάποιον όρο αναφορικά με την περίπτωση αυτή.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά έχω σπάσει 3 μισθωτήρια πριν τη λήξη τους και δεν υπήρξε κάποιο πρόβλημα. Είχα όμως πάντα καλές σχέσεις με του ιδιοκτήτες των σπιτιών και τους είχα ενημερώσει τουλάχιστον 3-4 μήνες πριν ξενοικιάσω. Επίσης πήρα πίσω την προκαταβολή ενοικίου (δεν πλήρωσα τους τελευταίους μήνες όσα νοίκια είχα δώσει για καπάρωμα στην αρχή).

 

Τώρα αν η ιδιοκτήτριά σου αντιδράσει δεν ξέρω τι ακριβώς ισχύει. Ίσως να μην έχεις δικαίωμα να πάρεις πίσω την προκαταβολή ενοικίου, αλλά δε νομίζω να έχει νομικό δικαίωμα να μη σε αφήσει να φύγεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνηθως δεν ζητάνε να πληρωσεις τους υπολοιπους μηνες για τους οποιους εχεις συμβολαιο.Ωστόσο αν ο ιδιοκτητης θέλει μπορεί να κινηθεί νομικά.Καλο θα ήταν να τον ενημερωσεις για τις προθεσεις σου και να δεις τι θα σου πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μισθωτηριο υπαρχει για να καλυψει εσενα (τον ενοικιαστη) σε περιπτωση που θελει να σε πεταξει εξω ο ιδιοκτητης.

 

Οχι για το αντιθετο.

 

Εσυ οπως και ο καθε ενοικιαστης μπορεις να φυγεις οποια στιγμη θελεις απο το σπιτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν φύγεις χωρίς να ενημερώσεις. Δηλαδή πας και πεις φεύγω σε μια βδομάδα ίσως υπάρξει πρόβλημα. Νομίζω ότι πρέπει να ενημερώσεις 2 μήνες πριν.

Το ότι θα χάσεις την προκαταβολή σου είναι σίγουρο (εκτός και εάν ενημερώσεις).

 

Αυτό που ειπώθηκε ότι το μισθωτήριο καλύπτει μόνο τον ενοικιαστή είναι λάθος, καλύπτει και τον ιδιοκτήτη. Το ξέρω γιατί νοικιάζω και εγώ σπίτι. Σίγουρα πάντως για να σε σύρει στα δικαστήρια πρέπει να σε μισεί γιατί και χρονοβόρο θα είναι και δεν θα μπορεί να νοικιάσει το σπίτι μέχρι βγει η απόφαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν φύγεις χωρίς να ενημερώσεις. Δηλαδή πας και πεις φεύγω σε μια βδομάδα ίσως υπάρξει πρόβλημα. Νομίζω ότι πρέπει να ενημερώσεις 2 μήνες πριν.

Το ότι θα χάσεις την προκαταβολή σου είναι σίγουρο (εκτός και εάν ενημερώσεις).

 

Κοίτα, δε σκεφτόμαστε να φύγουμε τώρα αλλά μέσα στο καλοκαίρι (Ιούλιο-Άυγουστο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως φαινεται οτι δεν εχετε μεινει σε νοικι... :-)

Οταν πας πρωτη φορα να πιασεις ενα σπιτι, δινεις μια προκαταβολη της ταξης των δυο ενοικιων.

 

Οταν λοιπον ερθη η ωρα να φυγεις, δεν πας και λες φευγω αυριο, αλλα θα φυγω σε δυο μηνες.

Ετσι δεν χανεις τα λεφτα σου κι εχεις καιρο να ετοιμαστεις για την μετακομιση.

 

Εξαιρεση αποτελει η περιπτωση που εχεις προκαλεσει ζημιες στο σπιτι και σκοπευεις να τις καλυψεις ολες η μερος τους με την προκαταβολη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα έχουν να κάνουν με την σχέση που έχεις με τον ιδιοκτήτη.

Αν αυτός θέλει μπορεί να σε τρέξει και να πάρει τα ενοίκια που του αντιστοιχούν για το συμβόλαιο που έχετε κάνει ανάλογα με το πόσα χρόνια έχετε κάνει συμβόλαιο, πόσα χρόνια είσαι μέσα, πότε τον ειδοποιείς κτλ.

Αν το σπίτι είναι σε καλή περιοχή, δεν τρέχει μία γιατί θα βρει να το νοικιάσει αμέσως, μπορεί και με περισσότερα απ'ότι τώρα οπότε θα φύγετε με την ευχή του.

 

Αυτό που γίνετε συνήθως είναι ότι ο ιδιοκτήτης προτιμάει να του μείνει το σπίτι 2-3-4 μήνες άδειο, παρά να τρέχει σε δικαστήρια.

Εγώ όσες φορές χρειάστηκε να φύγω από ένα σπίτι, είχα πιάσει τον ιδιοκτήτη 4-5 μήνες πριν και του είπα ότι θα φύγω. Όταν ήρθε ο καιρός για την εγγύηση ΔΕΝ την ζήτησα πίσω γιατί όσο και να το προσέχεις, ένα βάψιμο θα το κάνει μετά αυτός.

Έτσι είστε και οι δύο ευχαριστημένοι.

 

Βασικά κάνε μια κουβέντα να δεις τι θα σου πει. Αν ξέρεις ότι είναι "στριμμένος" και μπορεί να σου την κάνει, να φροντίσεις την "ειδοποίηση" να την κάνεις παρουσία κάποιων μαρτύρων ή ακόμη καλύτερα γραπτώς.

 

Δεν είναι τραγικά πάντως τα πράγματα, κατά 90% θα φύγεις κύριος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την προκαταβολή που έχεις δώσει (τα δύο μηνιάτικα) τυπικά δεν μπορείς να την χρησιμοποιήσεις για να πληρώσεις τους δύο μήνες που σου απομένουν προτού φύγεις. Εγώ σαν ιδιοκτήτης δεν θα το ανεχόμουνα, γιατί η προκαταβολή εξυπηρετεί διάφορους σκοπούς, ένας από τους οποίους είναι να διαφυλάξει ότι δεν θα φύγεις έχοντας κάνει το σπίτι ρημαδιό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τι θα ανεχοσουνα εσυ ή οποιοσδηποτε ιδιοκτητης, ειναι ανευ σημασιας.

 

Οπως λεει και το ονομα της η προκαταβολη ειναι ακριβως αυτο: ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΗ ΕΝΟΙΚΙΟΥ.

 

Αν το σπιτι εχει υποστει ζημιες, θα βρεθει τροπος να καλυφτουν αναλογα με το υψος του ποσου. Οχι με την προκαταβολη ομως.

 

Υπαρχει δε και η περιπτωση το σπιτι να το αφησεις οπως το βρηκες, ή και καλυτερο. Κανεις δεν εγγυαται οτι θα το χαλασεις το σπιτι.

 

Και ξαναλεω: το μισθωτηριο συμβολαιο ειναι για να καλυπτει τον ενοικιαστη ΟΧΙ τον ιδιοκτητη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάνεις λάθος φίλε μου

 

σε όλα τα συμφωνητικά - μισθωτήρια αναγράφεται ρητά:

 

"η προκαταβολή ενοικίου - εγγύηση δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για την εξόφληση ενοικίων"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για ποιο πολλές λεπτομέρειες κοίτα τι γράφει εδώ:

 

http://www.kep.gov.gr/portal/page/portal/MyNewPortal/CitizenGuide/CitizenGuideC1/CitizenGuideC2/CitizenGuideC3?PARAM1=5922&lng=EL

 

συγκεκριμένα στην πέμπτη παράγραφο της τρίτης ενότητας:

 

"Εγγύηση: Η εγγύηση καταβάλλεται κατά τη σύναψη του μισθωτηρίου συμβολαίου και αντιστοιχεί σε ποσό ενός έως δύο μηνιαίων μισθωμάτων ανάλογα με την παλαιότητα του ακινήτου. Το ποσό της εγγύησης δεν συμψηφίζεται με τα μηνιαία μισθώματα και επιστρέφεται κατά την αποχώρηση του ενοικιαστή και την παράδοση της κατοικίας στον ιδιοκτήτη."

 

δεν σε βρίσκω και πολύ καλά ενημερωμένο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν πάντως πεις από τώρα ότι θα φύγεις τον Ιούλιο ή τον Αύγουστο σίγουρα δεν θα υπάρξει πρόβλημα. Τώρα όσο για την προκαταβολή είναι αναλόγως τον ιδιοκτήτη. Λογικά θα σε αφήσει να μην πληρώσεις το τελευταίο ενοίκιο για την προκαταβολή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...