Προς το περιεχόμενο

Παιδια θελω τρομερη βοηθεια...


TheGlobber

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν το macbook είναι εντελώς αθόρυβο..στην κυριολεξία...βάζεις το αυτί σου επάνω και δεν ακούς τίποτα... φυσικά όταν ζεσταθεί και ανεβάσει στροφές ο ανεμιστήρας ακούγεται αλλά μέσα σε λογικά πλαίσια πάντα...η κυρα-τασούλα θα ησυχάσει επιτέλους :P

 

Τώρα πόσο βαρος έχει το macbook δεν ξέρω αλλά το σίγουρο είναι ότι είναι αρκετά ελαφρύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και όσον αφορά στις κάρτες γραφικών, αρκεί να σου πω ότι η 9600 είναι 2 γενιές πίσω από την X1600 οπότε δεν τίθεται καν θέμα σύγκρισης. Δεν έχω δουλέψει AutoCAD, δεν ξέρω αν θα δεις διαφορά, αλλά οι κάρτες είναι η μέρα με τη νύχτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

01. To macbook έχει "Intel GMA 950 graphics processor with 64MB of DDR2 SDRAM shared with main memory", δές εδώ

02. Το macbook pro έχει "ATI Mobility Radeon X1600 graphics processor, dual-link DVI support, 128MB of GDDR3 SDRAM on 2.16GHz configuration; 256MB of GDDR3 SDRAM on 2.33GHz configuration", δές εδώ

03. Εσύ έχεις "ATi Mobility Radeon 9600"

Άρα: κοιτάμε εδώ και βλέπεις ότι η κάρτα του macbook είναι class 5 ένω του macbook pro είναι class 2. H 9600 που έχεις είναι class 4, άρα το macbook δεν πρέπει να σου κάνει.

 

Τώρα macbook=2.36 kg, macbook pro 15'=2.54 kg, macbook pro 17'=3.1 kg

 

Και τέλος όσο και να προσπαθήσεις σε απλή λειτουργία δεν θα καταφέρεις να ακούσεις τίποτα, ακόμη και με ακουστικό βαρυκοήας να κολλήσεις το αυτί σου στο laptop δεν θα ακούγεται τίποτα!!! Εξαιρείται η στιγμή που τρέχουν τα fun αλλά ζήτημα να είναι για 5-10 λεπτά αυτό και μη φανταστείς τίποτα τραγικό. (Εμπειρία από iBook G4 και macbook).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα χαρει η κυρα-τασουλα αμα της το πω.. Θα μπορει πλεον να κοιμαται τα βραδυα. Ασε που μπορει να παει να παρει και αυτη MacBook για να κατεβαζει το Prison Break.. :mrgreen: Τεσπα.. Αυτο που θελω να ξερω ειναι κατα ποσο μπορω να τρεχω το AutoCad με ευκολια στο ΜαcBook. Απο πλευρας τιμης θα προτιμουσα να αγορασω το MacBook εναντι του Pro αλλα αν δεν τραβαει και το Pro αξιζει οντως τα λεφτα του ε τοτε θα κανω πετρα την καρδια και θα τα σκασω τα 1800 να αγορασω το Pro.. :-D Ακουω γνωμες και προτασεις παιδια..

 

Ευχαριστω ολους οσους γραψατε γιατι με κατατοπισατε κατα ενα μεγαλο ποσοστο. Το σιγουρο παντως ειναι οτι θα παρω Apple.. :mrgreen: Αυτο δεν αλλαζει!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω wizzy και tmants. Με κατατοπισατε ακομα περισσοτερο. Μαλλον για MacBook Pro με βλεπω. Το 15'' βεβαια γιατι οπωσ παρατηρησα η διαφορα βαρους μεταξυ αυτου και του απλου MacBook 13,3'' ειναι αρκετα μικρη. Οποτε MacBook Pro μαλλον μιας και οπως το βλεπω θα τρεχω και windows ( για χαρη του AutoCad ) αλλα και MacOs ( για χαρη δικη μου και ολων των υπολοιπων ) :mrgreen:

Οποιες αλλες εμπειριες και προτασεις, παρακαλω μην διστασετε..

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα μου ήρθε: Άμα το πλακώσεις με μνήμη το macbook pro, πολύ μνήμη όμως, ίσως να μπορείς να τρέξεις autocad από το parallels που σε αφήνει να έχεις ανοιχτά windows παράθυρα (μόνο παράθυρα, χωρίς λειτουργικό) μέσα σε περιβάλλον OS X και να είσαι κυριλέ. Επιφυλάσομαι πάντως γιατί δεν ξέρω πόσο 'βαρύ' είναι αυτό που θές να κάνεις. Αλλιώς Bootcamp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου όταν με το καλό το πάρεις βάλτου απο την αρχή μια μπλε χάντρα γιατι μέρα με την μέρα θα εκπλήσσεσαι όλο και περισσότερο :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου, στο post σου είδα τον εαυτό μου πριν από ένα μήνα.

Είμαι πολ. μηχ. (δουλεύω συνέχεια autocad, excell) και εγώ ήθελα να κάνω τη μετάβαση από windows σε macos.

Αγόρασα και εγώ το macbook και είμαι στη φάση που περνάω προγράμματα.

Εγώ εκείνο που ήθελα ειναι να έχω ένα μικρό και ελαφρύ φορητό και όταν θέλω να σχεδιάζω σε autocad να το συνδέω αν θέλω με μια 19'' οθόνη στο γραφείο και όταν είμαι σπίτι να το έχω για διασκέδαση. Οι εντυπώσεις μου είναι οι εξής:

1. έχω περάσει ως τώρα windows και office (δεν είχα μαζί μου το cd του autocad) και δουλεύουν καταπληκτικά. Σου προτείνω το parallel που είναι πρόγραμμα που σε βοηθά να εγκαταστήσεις τα windows και να τα τρέχεις παράλληλα με τα mac. να φανταστείς εμφανίζονται σαν παράθυρο στα mac και όταν θέλω μόνο κρατάω κάτω τη μπάρα τους για να έχω εύκολη μετάβαση από αυτή από αρχείο σε αρχείο και σχέδιο σε σχέδιο. Αύριο θα περάσω τα autocad 2006 και θα σου γράψω σχετικά.

Δουλεύει κανονικά, απλά καλύτερα είναι να βάλεις μνήμη 2 gb γιατι μοιράζεται τη μνήμη σου (εγώ έχω 1gb τώρα και θα αγοράσω 2) και τη χωρίζει 1 και 1 (μπορείς βέβαια αυτό να το αλλάξεις). Επίσης χωρίζει και τους σκληρούς, πάλι όσο θέλεις εσύ δίνεις στα windows (απλά αν θέλεις μετά να το μειώσεις θα πρέπει να το φορμάρει και να ξαναπεράσεις τα windows. Επομένως αν θέλεις πάρε με πολύ σκληρό. προσωπικά επειδή έχω και άλλο υπολογιστή δουλεύω με φορητό σκληρό (είναι υπέροχοι κάτι μικροί μαύροι της WD) και κάνω backup στο ipod μου. Βέβαια ανάλογα με το τι θέλεις να κάνεις. Εγώ έχω σκληρό εσωτερικό 80gb και το χώρισα σε 70 στα mac και 10 στα windows γιατί σε αυτά έχω ως τώρα μόνο windows, office και θα βάλω και autocad.

Η κάρτα που χρειάζεται το autocad δεν είναι σοβαρή οπότε πιστέυω ότι δεν θα έχεις πρόβλημα. Θα δω όμως αύριο και θα σου πω.

Έχει φάση πάντως γιατί σαν pc έχω και εγώ τον hp 9093 με 17'' οθόνη. Πολύ καλός υπολογιστής αλλά τρέχει να πάρει windows. Και επιπλεόν είναι όχι τόσο βαρύς όσο ογκώδης. Γι' αυτό είμαι στη φάση macbook και στο γραφείο μόνο μεγάλη οθόνη για τα σχέδια.

Μια τελευταία σκέψη και ελπίζω να σε βοήθησα. Γενικά πρόκειται προς το τέλος του έτους από ότι κατάλαβα να βγουν καινούργια macbook pro και ίσως (μάλλον λίγο χλωμό ακόμη) καινούργια macbook. Οπότε αν δε βιάζεσαι περίμενε λίγο.

 

Και τελικά mac rulez. Σαν λειτουργικό είναι πολύ ανώτερα!!!! θα κολλήσεις λίγο την πρώτη μέρα για να στήσεις το σύστημα όπως το θέλεις (και αυτό γιατί θα έχεις ακόμη τις συνήθειες των windows) αλλά όταν τα μάθεις θα πάθεις πλάκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω φιλε. Με βοηθησες αρκετα. Ισως τελικα περιμενω λιγο καιρο οπως λες αν και εχω εκστασιαστει με τα Apple και θελω οπωσδηποτε να παρω ενα. Μια ερωτηση: Εσυ macbook η macbook pro εχεις? Aπλα προσπαθω να καταλαβω αν το MacBook το απλο μπορει να κανει την δουλεια η χρειαζεται οπωσδηποτε για τετοιες εργασιες το Pro...???

 

Eυχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου αν δουλεύεις μόνο στον φορητό τότε πρέπει να πάρεις το Pro γιατί όσο και τέλεια να είναι η οθόνη του macbook είναι μονο 13.4'' και ίσος σε κουράζει. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...