Προς το περιεχόμενο

Ψηφιακή Φωτογραφία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Geia sas,

 

Exo mia canon ez-600, tha ithela na rotiso ti rithmiseis prepei na kano gia na estiaso se ena antikeimeno/prosopo kai to perivalon/background piso na einai tholo. Mono to antikeimeno thelo na einai katharo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θυμάμαι καλά από κάποιο manual της OM-4 μου και από πειραματισμό, νομίζω ότι αυτό το επιτυχαίνεις με ανοιχτό διάφραγμα (χαμηλές τιμές f) και φακό όσο λιγότερο ευρυγώνιο.

 

 

(Επαγγελματίας δεν είμαι, οπότε αν έχω πει πατάτα, παρακαλώ να μου επιστραφεί να την τηγανίσω :-) ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παγγελματίας δεν είμαι, οπότε αν έχω πει πατάτα, παρακαλώ να μου επιστραφεί να την τηγανίσω

Χαχαχαχαχα!

 

Δε νομίζω να γίνεται μόνο για ένα αντικείμενο ρε συ. Γίνεται σίγουρα με βάση την απόσταση, δηλαδή τα κοντινά να είναι θολά και τα μακρινότερα πιο καθαρά ή το αντίθετο. Αν πάντως δεν βγάλεις άκρη, βγάλε την φωτογραφία κανονικά, πέρνα την στο photοshop, κάνε ένα περίγραμμα του αντικειμένου, select inverse μετά και βάζεις φίλτρο blur.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση πως αυτό που λες γίνεται μόνο με short focus. Σαναλέμε, πρέπει να είσαι κοντά αλλιώς περνάει στην εστίαση απείρου μαζί με το background.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα και σε auto-focus εάν νετ-άρεις στο foreground, το πίσω θολώνει. Ειδικά αν πλησιάσεις πολύ κοντά. Δεν έχω δοκιμάσει τη συγκεκριμένη, αλλά ο γενικός κανόνας αυτός είναι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Den xreiazetai na eisai konta. Enas kalos fakos me polly zoom arkei.(200aris - 300aris) Twra an eisai kai konta kai einai kai macro o fakos sou tote akoma kalytera.

 

Se kamia periptwsi den xrisimopoieis eurugwnio fako, den exei kamia apolytws sxesi.

Min ksexnas oti oso pio polly zoomareis toso perisotero peftei i foteinothta tou fakou, ara isws na xreiastei na anebaseis to iso kai na katebaseis to exposure .

 

Genikotera i estiasi ginetai me tin apostasi. Otidipote uparxei se auth tin apostasi bgainei katharo efoson exeis kanei swsta focus.

 

Sti siggekrimeni foto o fotografos kai itane konta sto antikeimeno kai zoomare para polly.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μονο μεσω του aperture priority μπορεις να το κανεις αυτο....σου δινει η μηχανη σου τη δυνατοτητα να βασιστεις σε αυτο? Το manual focus δεν εχει καμμια απολυτως σχεση...Πρεπει ή να ρυθμισεις το διαφραγμα ή να επιλεξεις καποιο ετοιμο μοτιβο φωτογραφιας προσωπου....ολα τα αλλα δεν βοηθουν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

i digital mixani mou einai i casio EX-Z600 (compact design) ..den einai SLR ..mipos den mporo na kano kati tetoio pou zito me afti tin kamera?

 

Diafragma ennoeis to shutter time sosta?

 

Vrika afta ta xaraktiristika tou shutter:

CCD electronic shutter, mechanical shutter,

Still image mode (auto): 1/8 to 1/2000 second.

* Shutter speed is different for the following BEST SHOT scenes.

Night Scene: 4 to 1/2000 second: Fireworks: 2seconds (fixed)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελάχιστες compact μπορούν να δώσουν αποτέλεσμα σαν τις φωτογραφίας....

Στη πλειοψηφία τους μπορεί να γίνει αλλά όχι σ'αυτόν τον βαθμό.

Γενικά για τέτοιο αποτέλεσμα εστιάζουμε στο θέμα και με όσο το δυνατόν μικρότερο διάφραγμα(μεγάλο f)και τον φακό στη θέση ζούμ(τηλεφακός).

Για να βγεί το φόντο τόσο φλού όσο της φωτογραφίας θέλουμε slr με έναν καλό τηλεφακό και τις παραπάνω ρυθμίσεις.

Εσύ αυτό που μπορείς να κάνεις είναι αν η μηχανή σου έχει προτεραιότητα διαφράγματος να το βάλεις στο μέγιστο και τον φακό στη θέση του τηλεφακού(τέρμα το ζούμ) και ότι βγεί.

Αλλιώς υπάρχει και το photoshop....:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...