Προς το περιεχόμενο

Και εγω που ήθελα να βλέπω DVD στην TV ... :-(


spin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις πήρα καινούριο πισί και αυτό που κατάλαβα είναι ότι όποιος νομίζει ότι με μια VGA με TV-OUT θα βλέπει DVD στην TV είναι γελασμένος!<p>Ένας από τους λόγους που άλλαξα μηχάνημα είναι για να βλέπω ταινίες στην τηλεόραση. Με μεγάλη μου λύπη διαπίστωσα τα εξής:<p>Η nVidia είναι ακόμα ΠΟΛΥ ΠΙΣΩ στο θέμα TV-OUT όσον αφόρα τους drivers.

Η εικόνα στην TV έχει μόνιμα ένα μαύρο περιθώριο με αποτέλεσμα η ταινία να εμφανίζεται πολύ μικρότερη από ότι θα μπορούσε. Αν έχεις μεγάλη TV καλώς, αλλιώς καλύτερα στο monitor. Υπάρχουν μερικά προγραμματάκια (TV-Tool, TVCC2000) που χρησιμοποιώντας την τεχνική του overscan κάνουν ζουμ, αξιοποιώντας όλη την επιφάνεια της οθόνης.

Δυστυχώς η GF2 MX400 (64MB) που έχω εγώ, τα παίζει μόλις κάνω overscan. Η εικόνα βγάζει κάτι οριζόντιες μικρές γραμμούλες λες και βλέπεις ταινία από παλιό βίντεο!<p>Η NVidia λέει θα βγάλει νέους drivers με υποστήριξη overscan. Αν δούμε τα βήματα που έχει κάνει τον τελευταίο καιρό στον τομέα των drivers, τότε είναι πολύ πιθανό κάτι τέτοιο να συμβεί αρκετά σύντομα.<p>Α, ξέχασα και το άλλο:

Κάνένα από τα προγράμματα αναπαραγωγής DVD δεν έπαιζε όταν είχα ενεργοποιημένο το TwinView.

Για να δω ταινία στην TV έπρεπε να ορίσω σαν κύρια και μοναδική οθόνη την τηλεόραση !!!!!<p>Αν κάποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω για την υπόθεση DVD TV-OUT ας δώσει τα φώτα του και σε εμάς.

Εγώ ήδη σκέφτομαι την αντικατάσταση της VGA μου και την αγορά κάποιας άλλης που θα έχει αξιοπρεπή overscan απεικόνιση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως χρησιμοποιω το TVTOOL και δεν εχω κανενα προβλημα με την εξοδο Τv.Εκτος ισως την αργη απεικονιση ειδικα σε σκηνες γρηγορης εναλλαγης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

File spin... min eksapolieis etsi katigories gia tin nVidia!! Iremia.. kathe provlima exei tin lisi tou! Prwton.. xrisimopoiise tin ekdosi 5.5 tou TvTool. Deuteron, sto mode menu vale: Resolution 640x480, Macro Off, Tvformat Pal, Picture Size Full Screen. Sto Menu Adjust paikse me tin eksodo se emena einai i epilogi "both". To provlima sinithws eggitai sto tv-out chip (den eipes an exeis Chrontel i Conexant!) kai stis Geforce2 MX sinithws oi grammes ofeilontai sto oti i epilegmeni analisi einai 800x600! Egw pantws otan eixa tin MSI 8818 me to Geforxe2-MX GPU den eixa kanena provlima!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε yositosi, πριν τις "εξαπολύσω" το έψαξα το θέμα αρκετά και συμβουλεύτηκα και 5-6 έγκυρα σχετικά sites.

Και γω γουσταρω την nVidia αλλά στο θέμα του ΤV-OUT έχει κάποιες ελλείψεις (overscan).

Πάντως θα ξανακατεβάσω το TV-TOOL μπας και μου ξέφυγε κάτι.

Chipset έχω το Chrontel 7007. Δεν ξέρω, όπως λες ίσως φταίει αυτό...

Επίσης παρατήρησα ότι όταν αλλάζω από PAL σε ΝΤSC, οι "γραμμούλες" εξαφανίζονται αλλά μαζί τους εξαφανίζεται και το χρώμα! :-)

(Η ανάλυση δε δείχνει να τις επηρεάζει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Theleis to TvTool 5.5 kai panw gia full support! Sou to lew giati stin arxi kai egw eixa tetoia provlimata mias kai i karta mou foraei to epioikws aparadekto Chrontel 7007... enw i palia mou MSI 8818 (Geforce2 MX) eixe tvout tis Conexant to opoio edine resta!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...