Προς το περιεχόμενο

Creative Zen V plus απορια!


Freakster

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδιά, δεν προσπαθώ να παραπληροφορήσω.

Το δήλωσα ότι δεν έχω το συγκεκριμένο player. Αλλά παραμένει γεγονός πως έχω καταφέρει να κάνω πολλές συσκευές και να παίζουν και να φορτίζουν με πάμθηνους μετασχηματιστές και βύσματα που αγόρασα από μαγαζιά ηλεκτρονικών και που τα μοντάρισα μόνος μου.

 

Οχι μη με παρεξηγεις, δεν εννοω οτι το κανεις επιτηδες, απλα αν παει ενας να αγορασερι μετασχηματιστη θα βρει οτι δε γινεται και θα ειναι τζαμπα λεφτα, αυτο παω να εμποδισω :neutral:

 

Φιλοι; Λολ :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
και μία γενικότερη απορία εγώ σχετική με ακουστικά.

Αυτά τα τεράστια ακουστικά που καλύπτουν όλο το αυτί τραβάνε περισσότερη ενέργεια από το MP3 player;

 

to power consumption ton earphones or headphones to leei sta spec. genika 16ohms impedance eisai mia xara

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παίδες,πήρα σήμερα το zen v plus 8gb αλλά έχω μια απορία...Μπορούμε να κάνουμε record από το ενσωματωμένο fm που έχει??κι αν ναι πώς ακριβώς....επίσης..το έχω συνδέσει στο πισί και ενώ φορτίζει, μου λέει Your Player is not connected,please connect your Zen V Series to the computer....Ξέρει κανείς τι παίζει??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oχι δεν κανει record απο το ενσωματομενο ραδιοφωνο. Για το αλλο, αστο να φορτισει καλα βγαλτο και ξαναβαλτο στην usb και δοκιμασε και αλλες θυρες αν ακομα δεν το αναγνωριζει.

 

Με winxp επρεπε να το βρει κατευθειαν και αν ανοιξεις το media player να το εχει στις συσκευες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το φόρτισα και το έβαλα σε άλλη θύρα usb αλλά τώρα μου λέει The device is not compatible with creative media explorer.The Application will now quit.

Ξέρει κανείς τι πρέπει να κάνω?το βλέπει κανονικά από το my computer και μπαίνω μέσα αλλά όχι από το πρόγραμμά του!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως έχεις παλιά έκδοση του MediaSource; Το λέω επειδή το Zen V Plus λειτουργεί μόνο με την έκδοση 5 και όχι με παλιότερες.

 

Έχω την εντύπωση ότι το Zen V Plus κάνει εγγραφή απο ραδιόφωνο. Εκεί που ακούς ραδιόφωνο πάτα το κάτω δεξιά κουμπί για 2 δευτερόλεπτα και θα σου πετάξει το παράθυρο, ίσως εκεί λέει για εγγραφή.

 

Όσο για τους φορτιστές του Zen V Plus, δυστυχώς το Zen V Plus δεν μπορεί να φορτίσει με τους κλασσικούς φορτιστές για mp3 players που κυκλοφορούνε στο εμπόριο. Είχα δοκιμάσει μ έναν φορτιστή no-name και δεν γινόταν τίποτα. Τελικά το φορτίζω με φορτιστή από Creative Zen Micro (είναι αυθεντικός Creative φορτιστής.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυχτυχώς κι εγώ, αγοράζοντας το 4 gb διαπίστωσα ότι πρέπει να εγκατασταθούν οι drivers του οι οποίοι (ω του θαύματος) ΔΕΝ είναι downloadable (δηλαδή στον υπολογιστή στη δουλειά και στο σπίτι έκανα εγκατάσταση από το cdακι που ήρθε μαζί.

Αν δεν έχεις τους drivers δεν παίζει να το δει ο υπολογιστής, ακόμη και αν ζητήσεις update μέσω internet. Τουλάχιστον σε 2 υπολογιστές που δοκίμασα, δεν έκατσε να μου βρει drivers. Ευτυχώς φόρτιζε το ρημάδι.

 

Πέραν τούτου, στον ένα από τους δύο υπολογιστές που το εγκατέστησα δεν έβαλα τίποτε άλλο πέραν από τους drivers και την προσθήκη στο windows explorer - αυτό μου επιτρέπει να φορτώνω τραγούδια και να διαχειρίζομαι playlists κλπ. κλπ.

 

Προσωπικά θα προτιμούσα να μην υπήρχε καμία τέτοια φιοριτούρα και να ήταν τα πράγματα απλά όπως στο παλιό καλό muvo μου όπου έβλεπε όλη τη μνήμη σαν έναν ενιαίο δίσκο και κάθε directory σαν "άλμπουμ" εμφανίζοντας προαιρετικά πληροφορίες από ID3 tag και να μπορείς να το διαχειριστείς σαν stickάκι - Oh well....

 

Αυτό που αναρωτιέμαι είναι αν έχουμε κάποια τοποθεσία που να περιέχει αυτούς τους drivers προς κατέβασμα, στο site της creative ή αλλού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει να κανω λαθος αλλα στον υπολογιστη μου δεν πρεπει να του ειχα περασει drivers. Το ειδε ετσι με το winamp και το media player. Οτι προγραμμα εστειλε η creative με το player εφαγε σουτ, απαραδεκτα και μη λειτουργικα προγραμματα, ετσι γλυτωσα και τα shortcuts στον explorer.

 

Αν εχετε win xp νομιζω πρεπει να σας το αναγνωρισει ετσι και δε χρειαζεται drivers.

 

Ισως μετα απο ρισταρτ ή κατι τετοιο.

 

Παντως ξαναλεω αυτη τη στιγμη δεν εχω ουτε ενα προγραμμα της creative στο πισι που το διαχειριζομαι. (Και προφανως δεν εχω και βιντεο, αλλα μικρο το κακο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπόν, ένα σχετικά ενδιαφέρον νέο, από προσωπική εμπειρία το οποίο όμως μεταφέρω με κάθε επιφύλαξη (κοινώς, μη το δέσετε και κόμπο)! Αν και εφόσον η μπαταρία του 5Plus έχει αδειάσει εντελώς (να μην ανάβει ούτε ελάχιστα) μπορεί να φορτιστεί με το φορτιστή των διαφόρων Krypto mp3's. Από ότι φαίνεται το κλείδωμα (το οποίο επιτυγχάνεται ουσιαστικά μέσω υλικολογισμικού) χρειάζεται κάποια ελάχιστη μπαταρία για να λειτουργήσει. Προσοχή όμως να μην ανοίξετε καθόλου τη συσκευή κατά τη διάρκεια της φόρτισης γιατί τότε ενεργοπειείται και πάλι το κλείδωμα. Όποιος το δοκιμάσει και έχει άλλη εντύπωση, ας ενημερώσει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή πρόσφατα τα 'παιξε το Muvo V100 που είχα και ενδιαφέρομαι να πάρω το Zen V plus να ρωτήσω:

-Απ'ότι είδα χρειάζονται drivers για να το δει το pc. Δηλαδή δεν είναι σαν το muvo που το 'χωνες και το βλεπε σαν removable? Αυτό σαν τι το βλέπει? Μπορεί να χρισημοποιηθεί σαν stick?

-Φορτίζεται και μέσω usb δηλαδή δεν πρέπει να πάρεις τον φορτιστή της Creative (απαράδεκτο) έτσι?

-Αν του βάλεις ολόκληρο directory απ'το pc θα το δει?

Γενικές εντυπώσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε χρειαζονται drivers αλλα το πισι δεν το βλεπει σαν σκληρο δισκο, αλλα σαν media συσκευη. Δεν περνας με drag & drop τα αρχεια σου δλδ.

 

Σαν stick παιζει, αφου του φτιαξεις ενα partition απο τις επιλογες του.

 

Φορτιζει με usb αλλα μονο μεσω πισι. Αλλιως τον official φορτιστη.

 

Καλο ειναι και πολυ μικρο. Σαν βιντεο πλεηερ θα σε δυσκολεψει, τα βιντεο που υποστηριζει πιανουν τρελο χωρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κι εγώ μια απορία για το Zen V Plus:

 

Ένας γνωστός μου έχει το 4άρι αλλά επειδή του φαίνεται μικρό σκέφτεται να πάρει το 8άρι. Καλά με τα τραγούδια, αυτά μεταφέρονται εύκολα, αλλά με τις playlists τι γίνεται; Γνωρίζει κανείς αν μπορούμε να μεταφέρουμε τις playlists από το 4άρι στο 8άρι, εννοείται αφού έχουν μεταφερθεί τα τραγούδια;

 

Το έχει δοκιμάσει κανείς ή να στείλω και e-mail στην Creative;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...