Προς το περιεχόμενο

headphones kai especially IN EAR headphones apories


tzinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

re paidia psaxno na paro kana kalo akoustiko gia to mp3 player mou, kati pou na krathsei, alla then thelo na pao pano apo 40 euro. To problhma einai oti pleon ola ta kalla akoustika pseires einai IN EAR, eno tou paliou typou einai ta gnosta phillips, sony ton 10-15 euro pou den kanoun kamia diafora kai pou ta allazo kathe 2 mhnes. Apo pseires to mono endiaferon pou exo dei einai ta AKG 312p pou exei to plaisio sta 15 euro. Den ksero kata poso omos aksizoun kai einai kalytera apo ta antistoixa sony/phillips.

 

942200.gif

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=15&category=915&product=942200

 

 

Mia allh epilogh einai ta koss KSC75T gia ta opoia diabazo pantou oti einai FOBERA akoustika gia thn timh tous kai oti kalytero sthn kathgoria tous. Alla re gamoto eixa pare palia ena panasonic paromoiou typou pou kliparei piso apo to auti kai einai psiloblakeia systhma, ase pou toso megala akoustika fenontai mapa. Omos ta skeftomai sobara logo ths ypotithemenhs poiothtas hxou.

 

g_00002431.jpg

http://www.shopcenter.gr/product.php?productid=130002

 

 

Kai meta erxomaste sta in ear. Den exo dokimasei pote tetoio kai ta psilofobamai. Mou fenete periergo na sfhnoneis auto to prama mesa sto auti. Den enoxloune?? ta synithizeis? Menoune pote mesa?? Kapou daibasa oti ta sproxneis mesa kai meta kaneis ena klik otan thes na ta bgaleis!! se ena flash illustration apo ena site. Ego tora an forao tetoio pragma sto magazi thelo aan pasa stigmh na to bgazo/bazo. Mipos den einai eukolo auto? Kai telos telika poso isolate kanoun tous eksoterikous hxous, kindineueis na se pathsoun otan pernas ton dromo ksero go?

 

 

Apo auto to styl exo ksexorisei ta creative ep 630 kai ta senheiser cx300. Apo oti diabazo ta creative einai sxedon idia me ta senheiser alla kana 25ri euro pio fthna.

 

SENNHEISER CX 300

g_00006050.jpg

http://www.shopcenter.gr/product.php?productid=142834

 

CREATIVE Earphones EP-630

g_45000165.jpg

http://www.shopcenter.gr/product.php?productid=148319&cat=740&page=7

 

Den ksero ti lene kai auta, exoun diaforetiko design

SENNHEISER Ακουστικά MX 90 VC Style

 

g_00000019.jpg

http://www.shopcenter.gr/product.php?productid=142818&cat=740&page=9

 

 

peite kamia idea, eidika an exete kapoio apo ta montela

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σου φίλε μου, εγώ μπορώ να πω που καβαλάω μηχανή, τα φοράω και με κράνος και μπορώ να πω ότι με έχουν βολέψει αρκετά. Όπως το είπες κι εσυ, τα σπρώχνεις μέσα στο αυτί και σφηνώνουν, έχουν αυτό το πλαστικό ελαστικό περίβλημα, που λειτουργούν σαν βεντούζα, οπότε δεν βγαίνουν με το παραμικρό, όχι ότι αν θες να τα βγάλεις γρήγορα, δεν βγαίνουν, ίσα ίσα.

Λοιπόν, έγω έχω έδώ και δύο μήνες περίπου ένα ζευγάρι Griffin τα οποία τα πήρα από Fnac (The Mall) αν θυμάμαι καλά γύρω στα 26 ευρώ.

Μέχρι στιγμής είναι άριστα ακουστικά και από θέμα αντοχής.

επίσης να προσθέσω οτι "δένουν" τέλεια με το Ipod μου, σαν σετ.

Φιλικά

Δημήτρης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα in-ear ακουστικά κάθονται τέλεια στο αυτί, απο τη στιγμή που τα δοκίμασα είπα οτι δεν πρόκειτε ξαναπάρω απο τα άλλα. Αυτο που πρέπει να ξέρεις είναι οτι επειδή βουλώνουν το αυτί σε απομονώνουν απο το περιβάλλον λίγο περισσότερο (μην φανταστείς οτι δεν ακούς, ίσα ίσα που δεν πρέπει να δυναμώνεις την ένταση για να καλύψεις τους εξωτερικούς θορύβους).

Το να τα βάζεις και να τα βγάζεις είναι ο,τι πιο εύκολο, απλώς τα βάζεις στο αυτί σου και όταν θέλεις τα τραβάς και βγαίνουν. Γνώμη μου είναι μην πάρεις αυτά KOSS SPARK PLUG, είναι καλά ακουστικά αλλα είναι πιό μπελελίδικα στο να τα βάλεις (πρεπει να πιέζεις το μαξιλαράκι πρώτα).

Επειδή θέλω να πάρω κι εγώ έχω ψιλοκαταλήξει σε 3 μοντέλα

PANASONIC RP-HNJ50E-K

PIONEER SE-CL30

SONY MDR-EX32LP

Δέν έχω αποφασίσει ακόμα.

Αν θές λίγο πιο φθηνά, υπάρχουν και αυτά THOMSON HED132, τα έχει πάρει ο αδερφός μου και είναι ευχαριστημένος (υπήρχαν σε μαύρο, τωρα τα βλέπω σε λευκό)

 

Αυτά, η επιλογή είναι δική σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το τόπικ άνοιξε την κατάλληλη στιγμή, μόλις μου χάλασαν τα Creative που έδειξε ο φίλος παραπάνω.

Εγώ δεν τα ήξερα καν αυτού του τύπου τα ακουστικά, μέχρι που πήρα ένα Sony Ericsson W300i που είχε τέτοια ακουστικά μέσα. Στην αρχή μου φαίνονταν πολύ κάπως. Στη συνέχεια όμως έχασα ένα irιver που είχα και πήγα και πήρα ένα άλλο mp3 player το οποίο δεν είχε τόσο καλή ποιότητα ήχου, αλλα κυρίως δεν είχε μπάσα. Δοκίμασα λοιπόν τα in ear ακουστικά του κινητού και ο ήχος έγινε πολύ καλύτερος.

Ωραία λέω, θα πάω να πάρω τέτοια ακουστικά. Πως έκατσε η φάση και βρίσκω στο ebay ένα κινεζάκι κ με ?14 μου έρχονται σε 6 μέρες Ελλάδα από Κίνα τα Creative αυτά και ένα ζευγάρι Sony, στο κουτί τους, ολοκαίνουργια :) Κελεπουράκι.

Τα δοκίμασα και τα 2, αλλά από τα Sony απογοητεύτηκα. Από την άλλη τα Creative έχουν μια χαρά ήχο, οπότε στα προτείνω.

Εμένα τώρα που μου χάλασαν τα creative (το κλασσικό πρόβλημα το ένα ακουστικό δε μπαίνει) τι να πάω να πάρω ρε παιδιά; Δε θέλω να δώσω πάνω από ?20, κοιτούσα κάτι sennheiser που είχα παλιά και δεν παίζονταν αλλά είδα κάτι άρρωστες τιμές, ?60+.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@2nisis

 

ksero oti pioneer, sony, panasonic einai pasignostes markes stra hlektronika genikos, alla gia akoustika kai sygkekrimena IN EAR den nomizo oti prepei na koitas se autes tis markes. An thes kati kalo des gia shure, etymotic, senheiser...

 

Re gamoto pros ta creative 630 pao, alla oso blepo to foto kai fantazomai auto to matsouki na to sproxno mesa sto auti fobamai loool. afterforever, blepeis megalh diafora me ena aplo akoustiko pseira?? apo bass ti lene? Einai kai to allo, blepeis ena videaki, akous ena kalo tragoudi kai les sto filo sou pare na akouseis, alla me to na mpenoun toso bathia einai ligo ahdia pleon na to kaneis auto!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω αγοράσει Sennheiser από τον Φίλιππο Νάκκα της σειράς sport και είμαι υπερβολικά ικανοποιημένος από τα πάντα... Αντοχή, ποιότητα ήχου, ευκολοφόρετα ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε tzinos, οκ στην αρχή θα σου φανούν περίεργα λογικό. Όμως μετά από πολύ λίγο θα τα συνηθίσεις. Εγώ ας πούμε τώρα για παράδειγμα, όταν πάω να φορέσω κανονικά ακουστικά δεν τα μπορώ καθόλου, νομίζω ότι θα μου πέσουν από το αυτί.

Όσο για ήχο / μπάσο, εγώ είμαι ικανοποιημένος. Ειδικά για μπάσο, μου φαίνεται ψιλολογικό να βγάζουν αυτά τα ηχεία καλό μπάσο, βασισμένος σε μιά πολύ "κομπογιαννίτικη" λογική:

στα κανονικά ακουστικά που φοράς, αν τα πιέσεις με το χέρι σου όταν βρίσκονται στο αυτί σου, δεν "δυναμώνουν" τα μπάσα; Δε γίνεται πιο "βαρύς" ο ήχος; Ε αυτά τα ακουστικά φαντάσου πως κατά κάποιο τρόπο "σφηνώνουν" στο αυτί σου ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

phra shmera ta creative ep 630 kai to exo metaniosei. gia 35 euroulakia den eiada trelh diafora ston hxo apo tis pseires phillips pou eixa. Kai to periergo einai oti den niotho bass opos to thelo, eno mostraroun kai apo ekso sto kouti deep bass.

 

Re sy aisthanomai oti tha tryphso kana tympano gia na ta balo. Den exo brei akoma to kolpo tous ta sproxno mesa alla den aisthanomai na kanoun kalh efarmogh, kai san na exo diaroh hxou epeidh den mpenoun poly mesa. To apotelesma einai oti akougete leptos hxos xoris mpaso. Ama sprokso kai krathso me ta xeria to akoustiko akougete gamo ta bassa alla den mporo na xoso to hxeio toso bathia gia na akouo etsi. Periergh katastash, den einai oti pio boliko. Apo thn allh diabaza se posts oti me ta in ear tha pezeis kai ta mp3 se pio xamhlo volume, px gia to clix2 pou exo lene oi perisoteroi oti akoune sto 20, eno ego to bazo sto 40 eite me in ear eite me kanonika!! Re mpas kai prepei na mpei olo to matsouki mesa h tha trexo se kana giatro meta?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρεπει να το βαλεις ολο μεσα! παιδια εχει ακουσει κανεις αν ειναι επικυνδυνο? δλδ να παθει κατι το τυμπανο?

Παντως μαμανε τα in ear, τα χρησιμοποιω στην βαρκα οταν παω για μπανιο και δεν ακουω καθολου τον δυνατο θορυβο της μηχανης και ετσι απολαμβανω την βαρκαδα!

Ακομα τα χρησιμοποιω και σαν ωτοασπιδες οταν παω και κοιμαμαι σ'ενα φιλο μου ο οποιος ...ροχαλιζει ελεεινα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ στη θέση σου θα έπαιρνα κάτι τέτοιο ή κάτι τέτοιο, τα οποία είναι παρόμοια με τα ακουστικά που έχουν τα κινητά walkman της sony και είναι απλά υπέροχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To problhma einai oti pleon ola ta kalla akoustika pseires einai IN EAR, eno tou paliou typou einai ta gnosta phillips, sony ton 10-15 euro pou den kanoun kamia diafora kai pou ta allazo kathe 2 mhnes.

 

Ίσα ίσα το αντίθετο.

Τα "in ear" είναι βολικά, εύχρηστα, ελαφριά, μικρά σε μέγεθος αλλά σε απόδοση υστερούν κατά πολύ από τα ακουστικά που αγκαλιάζουν το αυτί, ιδίως από μεσαίες συχνότητες & κάτω.

Τα δε δεύτερα έχουν πολύ καλύτερη απόδοση, ισορροπημένο ήχο, πιστότητα, αλλά σαν μειονέκτημα όγκο & βάρος. Δεν κάνουν για όλες τις καταστάσεις.

Επιλέγεις ανάλογα με τις ανάγκες σου.

 

 

Αθήνα μέσα στη στοά στην πλατεία Κάνιγγος θα βρεις σε αρκετά μαγαζιά & από τους 2 τύπους ετοιμοπαράδοτα από 5-200Ε.

Αν ψάχνεις για καλή απόδοση σε ήχο πάντος άσε μάρκες τύπου Creative & πέρνα σε αυτούσιες μάρκες ήχου.

Με το budget σου (<40Ε) παίρνεις κάτι καλό & στις 2 κατηγορίες ακουστικών.

 

 

 

 

/sc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερχεται σε λιγες ημερες το Iriver Clix που παρηγγειλα και θελω να μου προτεινετε ακουστικα In-Ear για να αγορασω και να αποδιδουν καλα με το Iriver. Ειχα κατι In-Ear της Phillips 30 ευρω μαζι με το Ipod. Ηταν πολυ καλα, αλλα εσπασαν.

 

Καμμια καλη προταση μεχρι 50 ευρω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντος τα creative 630 δεν τα ερωτευθηκα κιολλας! Αν και μου ξεπαρνθενιασαν τα αυτια λοολ.

 

ναι μεν εχω αρχισει να τα συνηθιζο αλλα ειναι σπαστικο το βαλε/βγαλε και κυριος το σωστο βαλε, ολη την ωρα προσπαθο να τα σπροξο λιγο καλυτερα μεσα και μου εχουν γαμηθει τα αυτια. Και αν δεν μπουνε πολυ βαθια χανεις σε αποδοση και δεν ακουγονται πολυ τα μπασα. Δεν νομιζο να ξαναπαρο in ear ακουστικα. Ουτε αισθανομαι οτι αξιζαν τα 35 ευρω σε σχεση με αυτο που ακουο απο ενα καλο απλο σετακι ψειρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

exo parei kai ego ta creative ep-630 kai mporo na po oti eimai euxaristimenos poli kaliteros ixos kai mpaso apo ta earbuds pou eixa. episis exoume kai to gold plated jack kai to copper oxygen free kalodio. mi ta ksexname auta.

 

giati ta CX300 den exoun gold plated jack :P

 

tora gia na doulepsoun sosta prepei na peiramatisteis kai me ta 3 diaforetika sizes small medium kai large. ego efaga kapoies meres mexri na bro to sosto megethos. arxika nomiza oti imoun ok me ta medium alla sto telos kateliksa oti ta large tairiazoun mia xara sta autia mou. de xreiazetai na ta pieseis poli alla prepei na kleisoun kala oste na nioseis arketa to mpaso.

 

exoun kai kali monosi tou ixou. ego me ta podia anebainontas tin kifisias aisthanomoun mia xara. thelei prosoxi mi se patisei kanena amaksi.

 

tora tis alles markes de tis gnorizo. to megalitero problima me ta 630 einai to kalodio pou einai rubber like kai kolaei sta rouxa kapos. tha perimena na iparxei kanena clip oste na to kratas sta rouxa kai na mi peftei. episis to kalodio einai J type oxi Y.

 

Oso gia ta 35 euro sto ebay ta pairneis me 10. aplos prosekse min einai fake

 

a kai ena allo problima pou paratirisa einai i kathariotita ton aution mias pou mpainoun mesa. mi gemizoun keri kai oti meta apo kapoies ores me pianei fagoura sto auti kai thelo na to ksiso. den einai gia polles ores diladi thelei ksekourasi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...