Προς το περιεχόμενο

Portal


nodas_21greek

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 58
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

33 λεπτά πριν, Mr Aris είπε

Απλά με rt έχει αυτά τα γραφικά? 

Δεν ήταν έτσι το παιχνίδι με τη καμία, σε XP πρέπει να το έπαιξα 🤣🤣

Βγήκε πριν κάτι μήνες με rtx με full path tracing. Το έφεραν στην next gen εποχή προφανώς δεν έχει σχέση στα γραφικά συγκριτικά με όταν βγήκε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεχιζουμε με τα 17/18 challenges το 18 μοναδικο και αρκετα εξυπνο στην υλοποιηση για να βγει ειδικα ο χρονος και τα βηματα. Αξιζε φουλ ο κοπος και η σπαζοκεφαλια μιας και μολις 0.6% εχουν κανει ολα τα challenges με χρυσο. 

Screenshot-1.png

 

 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Μετά τις φώτο του Arkin  είπα να του ρίξω μια ματιά 👀, μου άρεσε και πολύ όταν το πρωτόπαιξα είναι και μικρό οπότε οκ. 

Στην αρχή δε μπορώ να πω ότι ξετρελάθηκα από τη διαφορά του σε σχέση με το αρχικό. 

Όταν φτάσεις στο κεκακι και μετά,  το παιχνίδι είναι όντως εντυπωσιακό βοηθάει και το σκηνικό βέβαια εκεί, πραγματικά ωραίο , επίσης η 4090 σε διάφορα σημεία είχε φάση, νομίζω Xbox έβρισκες στο original? Είχε ελληνικά και στο παλιό? Δε το θυμόμουν, ευχάριστη έκπληξη έστω και στα μενού, και η μετάφραση στο τραγουδάκι τέλους 🤣🤣 

Πάντως σε 4κ δε διαβάζετε τίποτα 🤣🤣🤣 έπρεπε να βάλω 1080 για να ρυθμίσω 

Επίσης θετικό ότι το steam βρήκε ευκαιρία για διαφήμιση 🤣και μου πρότεινε το entropy centre, ήταν και σε προσφορά 🤣 το τσίμπησα, ωραίο και αυτό δείχνει για την ώρα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Mr Aris είπε

Μετά τις φώτο του Arkin  είπα να του ρίξω μια ματιά 👀, μου άρεσε και πολύ όταν το πρωτόπαιξα είναι και μικρό οπότε οκ. 

Στην αρχή δε μπορώ να πω ότι ξετρελάθηκα από τη διαφορά του σε σχέση με το αρχικό. 

Όταν φτάσεις στο κεκακι και μετά,  το παιχνίδι είναι όντως εντυπωσιακό βοηθάει και το σκηνικό βέβαια εκεί, πραγματικά ωραίο , επίσης η 4090 σε διάφορα σημεία είχε φάση, νομίζω Xbox έβρισκες στο original? Είχε ελληνικά και στο παλιό? Δε το θυμόμουν, ευχάριστη έκπληξη έστω και στα μενού, και η μετάφραση στο τραγουδάκι τέλους 🤣🤣 

Πάντως σε 4κ δε διαβάζετε τίποτα 🤣🤣🤣 έπρεπε να βάλω 1080 για να ρυθμίσω 

Επίσης θετικό ότι το steam βρήκε ευκαιρία για διαφήμιση 🤣και μου πρότεινε το entropy centre, ήταν και σε προσφορά 🤣 το τσίμπησα, ωραίο και αυτό δείχνει για την ώρα 

Κατσε πλακα κανεις ειχε οντως ελληνικα το παιχνιδι? Υποτιτλους? Το παλιο δεν ειχε εδω εβαλαν? Στο steam βλεπω δεν εχει εκει που γραφει αλλα στο μενου δεν το εψαξα καθολου. Αν οντως εχει ελληνικα κανω ανετα και τριτο playthrough και ας εχω κανει τα παντα. 

Τι εννοεις 4Κ δεν διαβαζετε? Με 4090 πρεπει να το παιζεις αψογα σε 4Κ με dlss quality και FG. 

Με 4070ti στα 3440x1440 το επαιξα με 70-90fps με dlss quality και FG και ενεργοποιησα και 8 light bounces στις ρυθμισεις απο 4 που ηταν το μεγιστο ολα max δηλαδη. 

Το Entropy Centre ειναι εξαιρετικα εξυπνο ασχοληθηκα με το demo στο προηγουμενο steam fest και θα πεσει σιγουρη αγορα. Για μας τους λατρεις των εξυπνων παιχνιδιων με γριφους ειναι τρομερο. 

 

Αν το τελειωσες παντως δοκιμασε advanced chambers και μετα τα challenges με χρονο/steps/portals. Η δυσκολια ανεβαινει εκθετικα και πραγματικα σκεφτεσαι καθε σου κινηση για να βγαλεις το καθε level. Aξιζει απειρα ομως μολις το καταφερεις. 

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Arkin είπε

Κατσε πλακα κανεις ειχε οντως ελληνικα το παιχνιδι? Υποτιτλους? Το παλιο δεν ειχε εδω εβαλαν? Στο steam βλεπω δεν εχει εκει που γραφει αλλα στο μενου δεν το εψαξα καθολου. Αν οντως εχει ελληνικα κανω ανετα και τριτο playthrough και ας εχω κανει τα παντα. 

Τι εννοεις 4Κ δεν διαβαζετε? Με 4090 πρεπει να το παιζεις αψογα σε 4Κ με dlss quality και FG. 

Με 4070ti στα 3440x1440 το επαιξα με 70-90fps με dlss quality και FG και ενεργοποιησα και 8 light bounces στις ρυθμισεις απο 4 που ηταν το μεγιστο ολα max δηλαδη. 

Το Entropy Centre ειναι εξαιρετικα εξυπνο ασχοληθηκα με το demo στο προηγουμενο steam fest και θα πεσει σιγουρη αγορα. Για μας τους λατρεις των εξυπνων παιχνιδιων με γριφους ειναι τρομερο. 

 

Αν το τελειωσες παντως δοκιμασε advanced chambers και μετα τα challenges με χρονο/steps/portals. Η δυσκολια ανεβαινει εκθετικα και πραγματικα σκεφτεσαι καθε σου κινηση για να βγαλεις το καθε level. Aξιζει απειρα ομως μολις το καταφερεις. 

Δεν είχα υπότιτλους οπότε δε ξέρω αν υπάρχει και μετάφραση στο παιχνίδι 

Τα μενού πάντως μου τα χε ελληνικά, και το τραγουδάκι του τερματισμού έχει δύο κάθετες μπάρες στην αριστερή τα έγραφε στα ελληνικά λέξη λέξη όπως ακουγόταν το τραγούδι και στη δεξιά στα αγγλικά, θα βάλω υπότιτλους να δω🤣🤣🤣

Όχι το παιχνίδι έπαιζε άψογα, απλά σε 4κ τα γράμματα, η γραμματοσειρά στα μενού είναι λες και έχω 50% στην επιφάνεια εργασίας ενώ μου προτείνουν τα windows 300% 🤣 τόσο μικρά μου βγήκαν τα μάτια για να ρυθμίσω και το γύρισα 1080p επέλεξα ότι ήταν να επιλέξω και ξανά 4κ, επίσης επειδή χρησιμοποιώ gamepad, για να το ενεργοποιήσω έπρεπε να μπω στις ρυθμίσεις του mouse 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Mr Aris είπε

Δεν είχα υπότιτλους οπότε δε ξέρω αν υπάρχει και μετάφραση στο παιχνίδι 

Τα μενού πάντως μου τα χε ελληνικά, και το τραγουδάκι του τερματισμού έχει δύο κάθετες μπάρες στην αριστερή τα έγραφε στα ελληνικά λέξη λέξη όπως ακουγόταν το τραγούδι και στη δεξιά στα αγγλικά, θα βάλω υπότιτλους να δω🤣🤣🤣

Όχι το παιχνίδι έπαιζε άψογα, απλά σε 4κ τα γράμματα, η γραμματοσειρά στα μενού είναι λες και έχω 50% στην επιφάνεια εργασίας ενώ μου προτείνουν τα windows 300% 🤣 τόσο μικρά μου βγήκαν τα μάτια για να ρυθμίσω και το γύρισα 1080p επέλεξα ότι ήταν να επιλέξω και ξανά 4κ, επίσης επειδή χρησιμοποιώ gamepad, για να το ενεργοποιήσω έπρεπε να μπω στις ρυθμίσεις του mouse 

Τι εννοείς ελληνικά μόνο στο μενού δηλαδή? Νόμιζα είχες υπότιτλους η μεταγλωτιση άρα δεν έχει μπει κάτι μόνο το μενού. Αν ήξερα θα το έβαζα πάντως τέλειο το τραγούδι στο τέλος. 

Τώρα σε κατάλαβα για το 1080 λογικά κάποιο θέμα με το scaling. 

Τσέκαρε τα advanced να πέσει κάψιμο δεν τελειώνει το παιχνίδι μόλις καθαρίσουμε τον glados. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/3/2023 στις 6:52 ΜΜ, Arkin είπε

Οσο και να εψαξα δεν βρηκα καποιο επισημο θεμα για το πρωτο portal. Και μιας και βγηκε η RTX εκδοση ειπα να το ανοιξω μιας και παραμενει ενα απο τα καλυτερα πιο εξυπνα και διαχρονικα παιχνιδια που εχουν βγει μεχρι σημερα. Προσωπικα το ειχα τερματισει οταν βγηκε το 2007 στο PS3 και με το RTX που εβαλαν το ξανα εφεραν στην επικαιροτητα μιας και η δουλεια που εγινε ειναι υποδειγματικη. 

Εχει λιγες μερες το τελειωσα και εχω πιασει τα challenges τα οποια τεσταρουν την αντοχη και την ευφυια του παιχτη σε εσχατο βαθμο μιας και ενα μολις λαθος μπορει να κοστισει το run. Για να μαθαινουν οι νεοι και να θυμουνται οι παλιοι.

https://store.steampowered.com/app/2012840/Portal_with_RTX

https://en.wikipedia.org/wiki/Portal_(video_game)

 

 

Παρακατω θα βρειτε το Challenge Chamber 13 με gold και στις 3 κατηγοριες[λιγα βηματα/λιγες πυλες/χρονος] το οποιο μπορω να πω οτι με εφτασε στα ακρα σε σημεια. Και ερχονται και τα υπολοιπα σιγα σιγα αναλογως την υπομονη μου. 

 

Τι έκανες ρε τρελέ με τα challenges 🤣🤣 θα τους δώσω μία ευκαιρία και γω, καλά για χρυσά για κανένα λόγο όμως 🤣🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Mr Aris είπε

Τι έκανες ρε τρελέ με τα challenges 🤣🤣 θα τους δώσω μία ευκαιρία και γω, καλά για χρυσά για κανένα λόγο όμως 🤣🤣

Εριξα καψιμο δες τα ειδικα αυτα με steps η χρονο το εκαψα με τα λιγα portals ηταν πιο ευκολα. Αξιζε 0.6% στο steam τα achievements για τα challenges χαλαλι το καψιμο. 

Μονο χρυσα ρε συ μολις το καταφερεις θα σου ερθει ικανοποιηση κατακουτελα θα λες τωρα πως το εκανα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Mr Aris είπε

υπάρχει μετάφραση σε ελληνικά, υπότιτλοι, ακόμα και στους διαλόγους των devs

 

spacer.pngspacer.pngspacer.png

Τέλεια θα το ξανά παίξω δεν είχα ιδέα καλά που το έψαξες πρέπει και στο steam να το βάλουν ότι έχει ελληνικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cubilone είπε

Πώς τους βάλατε τους υπότιτλους στα ελληνικά; Δεν βρίσκω κάποια ρύθμιση. Έχει να κάνει με τη γλώσσα του Steam;

Μάλλον έχεις δίκιο σε αυτό 

Το παιχνίδι σε μένα ήταν από την αρχή στα ελληνικά, τα μενού και ότι βοήθεια εμφάνιζε μέσα στο παιχνίδι για το χειρισμό του

Στους υπότιτλους, δεν θυμάμαι να έχει επιλογή για γλώσσα, μόνο ενεργοποίηση, απενεργοποίηση και υπότιτλους για άτομα με προβλήματα ακοής 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...