Προς το περιεχόμενο

Βιντεοκάμερα DVD MiniDV HDD


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή θέλω να αγοράσω μια βιντεοκάμερα και δεν γνωρίζω πολλά για αυές θα ήθελα να μου πείτε κάποια πράγματα.

Καταρχήν γιατί οι HDD είναι καλύτερες από τις DVD και τις MiniDV ?

Κατα τη γνώμη μου οι DVD ειναι πολύ βολικές μιας και έχεις απεριόριστο χώρο αποθήκευσης.Ας πούμε αν έχεις κανα 10 dvd έχεις όσο αποθηκευτικό χώρο θέλεις.

Από την άλλη οι MiniDV είανι λίγο ξεπερασμένες.Είναι δυνατόν να γράφουμε σε κασσέτα?Σε λίγα χρόνια θα το ακούμε και θα γελάμε.Περαν αυτού όμως δεν ξέρω ποια είναι τα πλεονεκτήματα της.

Αλλάεγώ στέκομαι στην διαφορά DVD HDD.Δεν μπορώ να καταλλάβω γιατί οι δεύτερες είναι καλύτερες.Άλλωστε έχουν και διπλάσια τιμή απο τις DVD.Αξίζει μια τέτοια αγορά?Αν αγοράσω μια DVD θα πετάξω τα λεφτά μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α ναι και κάτι άλλο.Όταν λέμε κάμερα DVD ενοούμε ότι ωα αποθηκευτικό μέσο έχει DVD ή μήπως τα ξεπερασμένα mini disc?

Δεν είναι λίγο δύσκολο να χωράει ολόκληρο dvd σε μια κάμερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α ναι και κάτι άλλο.Όταν λέμε κάμερα DVD ενοούμε ότι ωα αποθηκευτικό μέσο έχει DVD ή μήπως τα ξεπερασμένα mini disc?

Δεν είναι λίγο δύσκολο να χωράει ολόκληρο dvd σε μια κάμερα?

 

παιρνουν των 8 και οχι των 12cm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά ακόμα δεν μου δώσατε απαντήσεις στην πρώτη ερώτηση που με ενδιαφέρει και περισσότερο.

Βέβαια το λινκ σου φίλε polidi δεν με διαφώτησε και τόσο γιατί δεν έχει καμία πληροφορία σε αυτό που ρωτάω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πλεονεκτημα των dvd ειναι οτι μπαινουν κατ ευθειαν στο player σου, τωρα αυτες με HDD εχουν το βασικοτερο πλεονεκτημα τους ειναι πως σε βολευουν πολυ στην επεξεργασια αργοτερα του υλικου σου καθως το εχεις ετοιμο και το μεταφερεις στο pc σου.

 

Εγω που εχω miniDV μπορω να σου πω πως εχουν φοβερη εικονα οταν τις παιζεις απ ευθειας στην τηλεοραση, για την ποιοτητα των αλλων δυο, δλδ για το αποτελεσμα της συμπιεσης των δεδομενων δε μπορω να σου πω γιατι δεν τις εχω χρησιμοποιησει για να εχω αποψη, μπορεις αν κοιταξες στο google θα βρεις σιγουρα ικανοποιητικες πληροφοριες.

Σιγουρα την καλυτερη εικονα θα την δεις σε miniDV αυτο ειναι σιγουρο καθως χρησιμοποιει τη μικροτερη συμπιεση και προσωπικα ειναι και αρκετα ευχρηστη στην επεξεργασια

 

Αυτο που λες με τον απεριοριστο χωρο αποθηκευσης δεν το καταλαβα...

 

Σιγουρα οποια και να επιλεξεις σε καμια περιπτωση δε θα πεταξεις τα λεφτα, σου υποσχομαι οτι θα το ευχαριστηθεις πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή την ερώτηση;

Καταρχήν γιατί οι HDD είναι καλύτερες από τις DVD και τις MiniDV ?

 

 

Οι HDD είναι καλύτερες από τις DVD γιατί γράφουν με τον ίδιο τρόπο σε πολύ μεγαλύτερο αποθηκευτικό μέσο. Μπορεί να νομίζεις ότι με το DVD έχεις απεριόριστο χώρο, αλλά πόσο βολικό είναι να αλλάζεις δισκάκι κάθε 20-30 λεπτά και να προσπαθείς να υπολογίσεις πότε περίπου θα γεμίσει για να μη σου κοπεί κάποια σκηνή στη μέση;

Αν θέλεις τη μέγιστη δυνατή ποιότητα, με δεδομένο ότι η συμπίεση MPEG-2 σε πραγματικό χρόνο έχει μεγαλύτερες απώλειες από τη συμπίεση DV, θα πρέπει να γράφεις 20 λεπτά σε κάθε DVD και μετά να κάνεις μοντάζ στο PC. Σε μια κάμερα με δίσκο 60GB γράφεις πάνω από 13 ώρες στην μέγιστη ποιότητα, κάνεις πάνω στον δίσκο το μοντάζ και στέλνεις στο PC έτοιμο το βίντεο για εγγραφή σε DVD.

 

Το γιατί είναι καλύτερο το DV από το MPEG-2 είναι προφανές αν δούμε ότι το μέγιστο bitrate που μπορεί να φτάσει η συμπίεση MPEG-2 είναι 9Mbps (με μέγιστη διάρκεια εγγραφής 60' σε DVD 4.7GB και περίπου 20' σε DVD 1.4GB) ενώ το DV χρησιμοποιεί 25Mbps στο SP και 18Mbps στο LP mode (για 60' και 90' αντίστοιχα στην κασσέτα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ade na po kai ego kati mia kai to psaxame poli to thema prin kana mina kai etsi apoktisame empiria.

Loipon Gia DVD prosopika den to sizito einai petamena lefta kai apo apopsi piotitas kai apo apopsi oikonomias.

Prepi diladi na alazeis sinexeia diskakia den mporis na kaneis tipota sti sinexeia kai etsi tha sou menoun ola etsi xima ektos an ta peraseis pali sto pc gia epexergasia ara tha xaseis se piotita.To mono kalo einai oti grafeis kai to vlepeis amesos stis thias sou to dvd player.

Tora HDD An den skaseis pano apo 1000riko den perneis kali camera me HDD.

Pleonektima einai h grigori metafora sto pc alla pali theleis epexergasia.

An gia paradigma esi se kapia ekdilosi patises 35 fores to REC stin HDD tha exeis stin teliki 35 mikra komatia video ara kapos prepi na ta enoseis gia na ta kaneis ena megalo komati.

Apo piotita den lene kai pola.

An eise psiras me tin piotita den sou kanoun oi HDD.

Telos miniDV einai akoma kai tora oi No1 cameres se apopsi piotitas.

Tha mou peis ma kaseta?? pou zoume??

Kai ondos file mou kasetoula alla telika video piotika.

To mono mion einai h metafora kai epexergaseia sto pc pou pernei ores.

 

Ara esy apofasizeis esy dineis ta franga kai perneis oti nomizeis esy kalitero.

 

Gnomi mou an imouna sti thesi sou afti ti xroniki stigmi tha perimena dioti vgenoun oi foul HD cameres kai eki einai to melon nomizo.

An den mporis na perimeneis kai tin xriazese epigondos perneis mia fthini me 200 ? mini DV prosorina na kaneis tin doulia sou kai epita apofasizeis.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...