Προς το περιεχόμενο

iMac, κάρτες γραφικών και κοροϊδία απο την Apple


haHa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημιουργω αυτο το νεο θεμα για να προστατευουν-ενημερωθουν υποψηφιοι αγοραστες iMac

για την κοροϊδία-εμπαιγμο απο την Apple.

Για να μην εξαπατησει δηλαδη και αλλους η Apple με την φτηνη στρατηγικη της.

 

 

Πειτε οτι θελετε να παρετε εναν iMac.

Θελετε ομως να παιζετε και παιχνιδια.Οποτε δινετε βαρυτητα και στην καρτα γραφικων.

Πηγαινετε στην σελιδα :

http://www.apple.com/imac/specs.html

και βλεπετε οτι οι iMac 17" και 20" εχουν καρτα γραφικων:

 

* ATI Radeon X1600 graphics processor using PCI Express

* 128MB of GDDR3 SDRAM

 

ενω ο iMac 24" εχει καρτα γραφικων:

 

* NVIDIA GeForce 7300 GT graphics processor with 128MB of GDDR3 SDRAM using PCI Express

* Optional NVIDIA GeForce 7600 GT graphics processor with 256MB

 

Οποτε λετε εχουν οτι θα παιζουν σχετικα παιχνιδια, γιατι εχουν μετριες καρτες γραφικων , οχι κορυφαιες ή πολυ καλες , αλλα μετριες.

 

 

 

 

Ομως δυστυχως δεν ειναι αυτη η αληθεια. Ειναι ενα απο τα ψεμματα που καταφευγει η Apple για να μας ξεγελασει..

 

Η αληθεια ειναι οτι αυτες οι καρτες γραφικων ειναι καρτες γραφικων φορητου,

δηλαδη ειναι καρτες γραφκων που μπαινουν σε φορητους και σχεδιασμενες με γνωμονα την μικρη καταναλωση και οχι τις επιδοσεις.

Για αυτο και οι επιδοσεις τους ειναι χαλια στις native αναλυσεις των iMac

(1440x900 για τον 17αρι 1680x1050 για τον 20αρι και 1920x1200 για τον 24αρι) που πρεπει να παιζουν.

 

H κοροϊδία της Apple λοιπον εγκειται στο οτι περιτεχνα κρυβει το γεγονος οτι αυτες οι καρτες γραφικων ειναι φορητου ,

δηλαδη ειναι η ati x1600 mobility και η nVidia GeForceGo 7300 και η nVidia GeForceGo 7600.

Δηλαδη επιτηδες κρυβει απο τα χαρακτηριστικα του iMac το mobility και το Go που ειναι οι καρτες γραφικων της αλλα της αναφερει ουσιαστικα ως desktop.

 

 

Αυτες λοιπον οι καρτες γραφικων εχουν πολυ χαμηλοτερες επιδοσεις απο τις κανονικες εκδοσεις desktop.

Για παραδειγμα η ati x1600 mobility σε σχεση με την κανονικη ati x1600 εχει τις μνημες της να τρεχουν μιση περιπου συχνοτητα!!!

Χελωνα δηλαδη!

 

 

Να και τα πειστηρια:

 

 

http://forums.macrumors.com/archive/index.php/t-173422.html

http://www.xlr8yourmac.com/feedback/Mac_ATI_X1600_overclocking.html

http://www.xlr8yourmac.com/archives/apr06/041906.html

 

 

...

 

Of course this isn't the first time there's been differences in graphics chip/vram clock speeds in Macs vs PCs (and sometimes there are different GPU/memory variations with different max speed ratings). Although the french page says the MacBook Pro uses the same (Mobility X1600) chip, Apple's iMac specs page doesn't mention the X1600 is a mobility. So I wrote an ATI contact to ask and he said:

 

" They both use the M56, which is the Mobility part. If you boot the intel iMac into WinXP, the chip is identified as a Mobility Radeon X1600.

The capabilities of the M56 are identical to those of the RV530, which is the desktop equivalent. "

 

The EEtimes article says a (french) MacBook Pro owner using ATItool showed the X1600 Mobility running at 310MHz core and 278MHz memory clocks, vs 475MHz/470MHz for some other PC X1600 Mobility systems. (A 20in Intel iMac owner said the stock X1600 clocks were 400/400.)

 

...

 

 

 

Απο χρηστες που τις εκανανα overclock και αναφερουν τα frequencies.

http://forum.onmac.net/showthread.php?t=767&page=15

 

 

 

Γενικοτερα να ξερετε οτι:

 

x1600 desktop

12 Pixel Pipes

core clock 500

memory clock 780 ή 900ΜHz

 

 

Ο imac λοιπον εχει την mobile εκδοση της καρτας και πιθανοτατα μια ακομα πιο αργη απο την default mobility.

Και η apple μας το κρυβει για μας κοροιδεψει και μια χαρα τα καταφερνει βλεπω.

 

Εδω τα πραγματικα specs μιας mobility x1600:

http://www.anandtech.com/video/showdoc.aspx?i=2632&p=1

 

 

 

mobility x1600

12 Pixel Pipes

5 Vertex Pipes

4 Texture Units

4 Render Back-Ends

128 Max. Threads

Core clock: 470

Memory clock: 470

 

 

 

... The MRX1600 is closer in implementation to the potential X1600 Pro, which might have 500MHz core and 780MHz memory clocks. The other major downgrade the mobile that mid-range part gets is in memory size to 128MB.

 

 

Βασικα ο macbook pro (ειδικα ο πρωτος) και πιθανοτατα ο imac δεν ειναι οτι εχει απλα τη mobility,

αλλα η Apple επειδη ζεσταινοταν πολυ το μηχανημα, του ειχε βαλει ακομα μικροτερες συχνοτητες λειτουργιας απο τις default της mobility x1600 .

 

 

 

Και αλλα πειστηρια.Κοιταχτε στο screenshot(ειναι απο τον τελευταιο iMac 20")

και δειτε το Device ID.

Μετα μπορειτε να πατε εδω:

ATI Developer - VENDOR ID List

 

και να δειτε σε ποια καρτα γραφικων ανηκει το Device ID 71C5.

Μαντεψτε!! Ανηκει στην ATI Mobility Radeon X1600 και οχι στην ATI Radeon X1600(desktop εκδοση αισθητα πιο γρηγορη)

που διαφημιζει η Apple οτι βαζει στον iMac.

 

Φυσικα τα ιδια ισχυουν και για τις καρτες γραφικων nVidia 7300GT και nVidia 7600GT.

Ειναι και αυτες εκδοση φορητου - mobile. Ειναι συγκεκριμενα οι nvidia GeForceGo 7300GT και nVidia GeForceGo 7600GT,

που ειναι αισθητα πιο αργες απο τις αντιστοιχες desktop καρτες 7300GΤ,7600GT

 

 

Ολα αυτα τα γραφω για να μη βρεθει κανενας αγοραστης προ εκπληξεως,γιατι η Apple θελει να τον εξαπατησει.

Κατα τα αλλα ειναι πολυ αξιολογα και ευχρηστα μηχανηματα,απλα στα παιχνιδια χολαινουν λιγο.

Οποτε οποιος δεν ενδιαφερεται για παιχνιδια,δεν εχει λογο για να μην το αγορασει.

 

 

Απλα η πρακτικη της Apple να κοροιδευει τον υποψηφιο αγοραστη ειναι κατακριτεα..

post-24216-12906294847_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Καλα περαν αυτου, αποσο βλεπω στο site της Apple για τον 24" τον iMac, εχει benchmarks και λεει πως εχει 100fps στο quake νομιζω, ειναι δυνατον μια mobile να εχει τετοιες αποδοσεις? :S

 

Εκτος και αν υποστιριζεις οτι λενε ψεματα και σε αυτο, που θα ειναι εξωφρενικο εκ μερους τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα περαν αυτου, αποσο βλεπω στο site της Apple για τον 24" τον iMac, εχει benchmarks και λεει πως εχει 100fps στο quake νομιζω, ειναι δυνατον μια mobile να εχει τετοιες αποδοσεις? :S

 

Εκτος και αν υποστιριζεις οτι λενε ψεματα και σε αυτο, που θα ειναι εξωφρενικο εκ μερους τους.

 

Εξωφρενικο ειναι που δεν λενε οτι εχουν την mobile εκδοση των καρτων γραφικων αλλα λενε οτι ειναι οι desktop εκδοχες τους.

 

Γραφει για 47 και 70 fps (με 7300GT και 7600GT αντιστοιχα).

 

Ομως ξεχναει να αναφερει την αναλυση.

Φυσικα και δεν ειναι στην native αναλυση των 1920x1200(που εχει ο 24" iMac) που προτιμαται να παιζεις στις TFT ωστε να εχεις μεγιστη ευκρινεια-αποδοση.

Εικαζω οτι ειναι σε 1024x768 και ποιος ξερει με τι details.(Αν θα εχει 4xAA και αλλα τετοια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νταξει βλακεια του οτι δεν το εξηγει ακριβως... Καλα η apple εχει και αλλο tarhet group το οποιο δεν ασχολειται με παιχνιδια. Το γενικευω και λεω οτι δεν λειτουργει εξυπνα στο συηκεκριμενο θεμα, επρεπε να ειχε καρτες που να καλυπτουν και τους πιο απαιτητικους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού λοιπόν όλος ο κόσμος το ξέρει, τι λέει η Apple γιαυτό?

 

Οπως βλεπεις δεν το ξερει ολος ο κοσμος , παρα ελαχιστος.

Για παραδειγμα, πιθανοτατα να μην το γνωριζουν ουτε οσοι ειναι κατοχοι iMac στο φορουμ!

 

Νταξει βλακεια του οτι δεν το εξηγει ακριβως... Καλα η apple εχει και αλλο tarhet group το οποιο δεν ασχολειται με παιχνιδια. Το γενικευω και λεω οτι δεν λειτουργει εξυπνα στο συηκεκριμενο θεμα, επρεπε να ειχε καρτες που να καλυπτουν και τους πιο απαιτητικους

 

Το κατακριτεο δεν ειναι οτι ειναι αργες οι καρτες γραφικων,αλλα το οτι η apple το κρυβει και δηλωνει οτι εχουν desktop καρτες γραφικων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν τους στέλενεις ένα mail με τα στοιχεία που έχεις να δούμε τι απάντηση θα πάρεις..

 

Γιατί αμα τους ρωτήσεις συγκεκριμένα και ξεκάθαρα και σου πουν ότι εχουν κανονικές κάρτες ενώ έχουν κάρτες mobile, τοτε θα έχουν κάνει ψευδείς δηλώσεις και θα μπορούσες άνετα να τους πας στα δικαστήρια..σωστά?

 

Και από εκεί θα χάσουν πολύ περισσότερα από το να σου πουν την αλήθεια, μιας και στην Αμερική οι μυνήσεις πέφτουν βροχή και για τα πιο ασήμαντα πράγματα. Ενώ εδω όπως λες κοροιδεύουν μερικά εκατομμύρια κόσμο , οπότε το γεγονός είναι σημαντικότατο! Οπότε υποθέτω ότι θα σου πουν την αλήθεια αν ρωτήσεις...

 

Well περιμένω ανυπόμονα το mail σου και την απάντηση τους...

Αν σου πουν ψέμματα πες το και σε μας.. εγώ πάντως θα συνησφέρω στα δικαστηκά έξοδα!! Μπορεί να γίνουμε πλούσιοι φίλε μου!! Έχουμε και το σκύλο να κάνει τη μύνηση... Θα μας βγει και πιο φτηνά!

 

EDIT: Ούτε καν στοιχεία (αυτά που παρέθεσες παραπάνω) δεν χρειαυεται να στείλεις... Απλά ρώτα.... Έτσι κι αλλιώς αυτά τα λένε κάποια άτομα που δεν έχεις δει ποτέ σου και ούτε πρόκειτε... Το μόνο που δεν είναι είναι αξιόπιστα... Οπότε απλά ρώτα να δούμε τι θα απαντήσουν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως μου φαίνεται αξιοπρεπέστατη η απόδοσή του στο quake 4

 

Δεν θα περίμενα γενικά τέτοιες μικρότητες από εταιρία που σε γενικές γραμμές δείχνει ένα υψηλό επίπεδο επαγγελματισμού.. Δεν ξέρω βέβαια, εαν επεκταθεί κ πάρα πολύ (κ βάλει κ ο Steve μερικά κιλά κ γυαλιά), ίσως γίνει η νέα μικρομαλακή:razz:

 

EDIT: Σωστός ο Steven. Ρώτα, δεν χάνεις τίποτα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι κι αλλιώς αυτά τα λένε κάποια άτομα που δεν έχεις δει ποτέ σου και ούτε πρόκειτε... Το μόνο που δεν είναι είναι αξιόπιστα... Οπότε απλά ρώτα να δούμε τι θα απαντήσουν..

 

Μα δεν αρκουμαι στο να πιστεψω τους αγνωστους.

 

Αρκει να πατε σε εναν iMac 20" και να πατε στο system profiler για να δειτε το Device ID της καρτας γραφικων.

Βλεπετε οτι το Device ID ειναι 71C5.

 

Μετα πατε εδω:

ATI Developer - VENDOR ID List

για να δειτε σε ποια καρτα γραφικων ανηκει το Device ID 71C5.

Μαντεψτε!! Ανηκει στην ATI Mobility Radeon X1600 και οχι στην ATI Radeon X1600(desktop εκδοση αισθητα πιο γρηγορη)

που διαφημιζει η Apple οτι βαζει στον iMac.

 

Εγω το εχω κανει αυτο,παρεθεσα και το screenshot.

Πραγματι εχει ATI Mobility Radeon X1600.

 

Μην πεφτουμε στην παγιδα της Apple και την πιστεψουμε.

 

 

 

 

Εμένα πάντως μου φαίνεται αξιοπρεπέστατη η απόδοσή του στο quake 4

 

...

 

Βασικα σαν ποιοτητα γραφικων ψιλοχαλια φαινεται,αλλα ειναι video youtube ,οποτε δε μπορεις να καταλαβεις την πραγματικη ποιοτητα απεικονησης.

Ουτε αναλυση ουτε antialiasing ξερουμε.

Αν ειναι δυνατον απο ενα video sto youtube να μπορουμε να καταλαβουμε επιδοσεις.

 

Μπορει καλλιστα να ειναι σε πολυ χαμηλη αναλυση, απο 640x480 ως 1024x768.

 

 

Τελος δε χρειαζεται να ρωτησω την apple τι καρτα γραφικων εχει ο iMac, το βλεπω και μονος μου.

Αρκει μονο να κανετε την δοκιμη με το system profiler που ειπα ή απλα να βαλετε windows.Μαντεψτε σαν τι θα αναγνωριστει η καρτα γραφικων στα windows??Φυσικα σαν ATI Mobility Radeon X1600 .

 

 

Εχω την απορια:

Μερικοι ακομα δεν πειστηκαν???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι βρε παλικάρι μου... Είδες πουθενα να σε αμφισβήτησα εγώ?? Μπράβο και για την έρευνα και τον κόπο που έκανες.... Όμως προσπέρασες το κυριότερο μέρος του post μου... Γιατί να μην ρωτήσεις τους άμεσα υπεύθυνους να σου πούνε?? Αγγλικά απότι φαίνεται ξέρεις μια χαρά, οπότε που είναι το κόλλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από Ηaha

Βασικα σαν ποιοτητα γραφικων ψιλοχαλια φαινεται,αλλα ειναι video youtube ,οποτε δε μπορεις να καταλαβεις την πραγματικη ποιοτητα απεικονησης.

Ουτε αναλυση ουτε antialiasing ξερουμε.

Αν ειναι δυνατον απο ενα video sto youtube να μπορουμε να καταλαβουμε επιδοσεις.

 

Μπορει καλλιστα να ειναι σε πολυ χαμηλη αναλυση, απο 640x480 ως 1024x768.

 

 

Αν θέλουμε να πιστέψουμε τον δημιουργό του video, είναι σε 1600χ1200 ανάλυση, με max graphics και antialiasing enabled. Δεν μπήκες στον κόπο να το δεις εε? Μπες στον κόπο τουλάχιστον να επιβεβαιώσεις όσα λες με το να στείλεις ένα mail στην Apple....:?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι βρε παλικάρι μου... Είδες πουθενα να σε αμφισβήτησα εγώ?? Μπράβο και για την έρευνα και τον κόπο που έκανες.... Όμως προσπέρασες το κυριότερο μέρος του post μου... Γιατί να μην ρωτήσεις τους άμεσα υπεύθυνους να σου πούνε?? Αγγλικά απότι φαίνεται ξέρεις μια χαρά, οπότε που είναι το κόλλημα?

 

Οκ ,συμφωνουμε τοτε.

 

Δεν προσπερασα το κυριος μερος του ποστ σου.

Εγω ξερω τι καρτα εχει,γιατι να τους ρωτησω?

Οσοι νομιζουν διαφορετικα μπορει να το κανουν.

Γιατι να ρωτησω τους αμεσα υπευθυνους οταν το βλεπω μονος μου:

 

Τελος δε χρειαζεται να ρωτησω την apple τι καρτα γραφικων εχει ο iMac' date=' το βλεπω και μονος μου.

Αρκει μονο να κανετε την δοκιμη με το system profiler που ειπα ή απλα να βαλετε windows.Μαντεψτε σαν τι θα αναγνωριστει η καρτα γραφικων στα windows??Φυσικα σαν ATI [b']Mobility[/b] Radeon X1600 .

 

Οι αμεσα υπευθυνοι στο site τους ψευδονται.

 

 

Αλλωστε μπορειτε και εσεις να τους ρωτησετε.

Ισως αν βρω χρονο μπορει να το κανω μιας και εβαλες την ιδεα!

 

 

Αν θέλουμε να πιστέψουμε τον δημιουργό του video, είναι σε 1600χ1200 ανάλυση, με max graphics και antialiasing enabled. Δεν μπήκες στον κόπο να το δεις εε? Μπες στον κόπο τουλάχιστον να επιβεβαιώσεις όσα λες με το να στείλεις ένα mail στην Apple....:?

 

Οκκκκκκ!!

Μα το ειδα.Πρωτον δε γραφει ποσο antialiasing εχει.

Ουτε τι καρτα γραφικων εχει δε λεει.(ati x1600,7300GT ή 7600GT)

 

Kαι τελος παντων δεν καταλαβαινω τι σημανει αυτο, ειδικα οταν δεν τρεχει σε native αναλυση.

Τελος επαναλαμβανω το θεμα δεν ειναι αν ειναι αργες οι καρτες γραφικων(που σιγουρα ειναι πιο αργες απο τις αντιστοιχες πραγματικες desktop εκδοχες τους)

αλλα οτι η apple ψευδεται και λεει οτι βαζει desktop καρτες γραφικων ενω βαζει καρτες γραφικων mobile.

 

 

Δε με νοιαζει να επιβεβαιωσω αυτα που λεω,γιατι εγω ξερω τι καρτα γραφικων εχει ο iMac.Ειναι mobile.

Αλλωστε τα ιδια τα appleforums εχουν ειδικο thread για αυτο που λεω.

Το ιδιο και το http://forums.macrumors.com/ (http://forums.macrumors.com/archive/index.php/t-173422.html)

αλλα και το http://www.xlr8yourmac.com/index.html ( http://www.xlr8yourmac.com/feedback/Mac_ATI_X1600_overclocking.html , http://www.xlr8yourmac.com/archives/apr06/041906.html )

 

 

Of course this isn't the first time there's been differences in graphics chip/vram clock speeds in Macs vs PCs (and sometimes there are different GPU/memory variations with different max speed ratings). Although the french page says the MacBook Pro uses the same (Mobility X1600) chip, Apple's iMac specs page doesn't mention the X1600 is a mobility. So I wrote an ATI contact to ask and he said:

 

" They both use the M56, which is the Mobility part. If you boot the intel iMac into WinXP, the chip is identified as a Mobility Radeon X1600.

The capabilities of the M56 are identical to those of the RV530, which is the desktop equivalent. "

 

 

 

Και τελος παντων δεν καταλαβαινω τι μανια να τους ρωτησουμε,ειδικα αν στο site τους ψευδονται.

Οποιος δεν πιστευει τα ματια του(δηλαδη να παει σε ενα imac και να βαλει ή windows ή να κανει το κολπο με το system profiler στο mac os x)

ουτε φυσικα τους χρηστες των iMac που εγραψαν στα φορουμ macrumors κλπ κλπ,

μπορει να ρωτησει.

Αλλα θα πιστεψετε οτι σας απαντησουν????

 

Και επαναλαμβανω:

Το κατακριτεο δεν ειναι οτι ειναι αργες(αν ειναι γιατι ειναι υποκειμενικο τι θεωρει ο καθενας αργο) οι καρτες γραφικων,αλλα το οτι η apple το κρυβει και δηλωνει οτι εχουν desktop καρτες γραφικων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια οντως ετσι ειναι. Για αυτο αν καποιος εχει ξενερωσει τοσο πολυ και αποφασισει να πεταξει τον iMac του για να παρει ενα windowspc ας μου τον δωσει να τον πεταξω εγω. Αν ειναι και 20 η 24 ιντσες ακομα καλυτερα. Παρακαλω πολυ στειλτε pm's

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω προγματικά έχεις ρίξει τρομερή δουλειά για να βγάλεις τα μηχανάκια άχρηστα για τα λεφτα τους (μονο το λειτουργικο δεν κράζεις ευτυχως).Ε όποιος θέλει να παίζει παιχνίδια δεν παίρνει mac (ή παίρνει και εχει ταυτόχρονα pc) και όποιος θέλει video editing παίρνει mac pro.Απλά πράγματα!!!!

(και η Microsoft λέει οτι έχει σταθερο λειτουργικο αλλα...)

 

 

Δεν προσπερασα το κυριος μερος του ποστ σου.

Εγω ξερω τι καρτα εχει,γιατι να τους ρωτησω?

Οσοι νομιζουν διαφορετικα μπορει να το κανουν.

Γιατι να ρωτησω τους αμεσα υπευθυνους οταν το βλεπω μονος μου:

 

 

 

 

Γιατί δεν τους στέλενεις ένα mail με τα στοιχεία που έχεις να δούμε τι απάντηση θα πάρεις..

 

Γιατί αμα τους ρωτήσεις συγκεκριμένα και ξεκάθαρα και σου πουν ότι εχουν κανονικές κάρτες ενώ έχουν κάρτες mobile, τοτε θα έχουν κάνει ψευδείς δηλώσεις και θα μπορούσες άνετα να τους πας στα δικαστήρια..σωστά?

 

να μάθεις γιατί λένε ψέματα και οχι αν λένε ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...