Προς το περιεχόμενο

VIA & A7V problems


spock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

φιλε σποκ, θλιβομαι βαθυτατα για την τωρινη σου κατασταση, διοτι και εγω βρισκομουν παλαιότερα σ' αυτή. Αλλά μη στεναχωριέσαι. Για όλα υπάρχει ένα πρόβλημα.

Εγώ έιχα προβλήματα με mobo QDI Kinetiz 7Ε με onboard audio και VIA 133 chipaki συνδυασμένα με Athlon 1.33Ghz. Θελησα να συνδέσω την παλιοτερη Creative Live Bulk (όχι 5.1) και επαιραν corrupted αρχεία, αδυναμία αναπαραγωγής audio κ.ο.κ. Έκανα όλα τα updates VIA 4in1 drivers Και τα πράγματα χειροτέρευαν με γεωμετρική πρόοδο. Ηπελπίσθην δε τα μάλα και απενεργοποίησα (κοινώς όπως εύγλωττα παρατηρήσατε και εσείς "πέταξα την κάρτα από το παράθυρο") και την αντικατέστησα με την παλιότερη Creative PCI 128. Επίσης έκανα flash το BIOS της mobo ένα βήμα πιο κάτω (το ΠΛΑΙΣΙΟ είχε την 4.33 και εγώ του έβαλα την 4.32) και ω εκ του θαύματος! 'Ολα δουλεύουν στην εντέλεια. Μοναδικό παράκεντρο η αδυναμία υψηλών ταχυτήτων στις IDE συσκεύες, ήτοι σκληροί δίσκοι και CD-Roms, αλλά αυτό απότελεί μια άλλη ιστορία με πρωταγωνίστρια το σεξουαλικά συνευρισκόμενο και φθηνιάρικο QDI Kinetiz 7E.

Με λίγα λόγια δηλαδή ξεφορτώσου την Live και το υπολογιστή σου θα αποκτήσει καινούργια life.<p>Ο κύβος ερρίφθη.

grin.gif" border="0 grin.gif" border="0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Paidia einai poli aplo.<p>www.asus.com.tw

Katevaste to latest BIOS. To provlima me to sigekrimeno slot kai ton promise einai stis protes ekdoseis tou BIOS, meta to eftiaxan.

Exo Asus A7V133 me SB Live kai einai mia xara.

Episis latest via 4-in-1 apo www.viatech.com kai eiste ok.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Φίλοι μου, να λοιπόν που με το νέο χρόνο, ήρθε και η λύτρωση, ως προς ώρας, βέβαια (ας μη λέω μεγάλες κουβέντες). Μετά απο μια αλλαγή στο configuration του υπολογιστή, την αλλαγή των δύο 4-άρηδων δίσκων με έναν 60GB Μaxtor Ultra133 νέας εσοδείας, και αφ'ου το σύστημα είχε γίνει χάλια, πήρα τη μεγάλη απόφαση. Ας συνοψίσουμε τα συμπεράσματα, όμως.

1) Δυστυχώς, από τις απαντήσεις σας που διάβασα, μερικοί μάλλον δεν διαβάζουν τι λέω και σπεύδουν να προτείνουν ως λύσεις πράγματα που ήταν από τα πρώτα που δοκίμασα, και το είχα αναφέρει ήδη.

2) Το τροφοδοτικό μάλλον είναι αθώο, αφ'ου μάλλον λύθηκε το πρόβλημα, χωρίς αλλαγή.

3) Ο on-board ελεγκτής της Promise είναι ο πιό πιθανός φταίχτης, μαζί με το 2ο PCI slot, μιας και τώρα έχω ελεύθερο το 2o slot δεν έχω προβλήματα.

4) Η Live! έχει πολλές πιθανότητες να έφταιγε επ'ίσης, μιας και, τώρα που την έχω στο 3ο PCI slot, το οποίο είναι το μόνο που δε μοιράζεται το IRQ channel του, δουλεύει σχετικά καλά.<p>Η διαδικασία είχε ως εξ'ης: αποφάσισα να θυμηθώ τα παλιά, πήρα ένα χαρτί και ένα μολύβι και έφτιαξα ένα (μικρό, ομολογουμένως) χάρτη των IRQ channels, των PCI slots και των μοιρασιών μεταξύ τους. Ελευθέρωσα και το 1ο PCI slot (βλέπετε παραπάνω για αυτό). Σκέφτηκα καλά ποιές κάρτες αλληλεπιδρούν και κατέληξα σε μερικές πιθανές τοποθετήσεις των καρτών. Αυτή στην οποία κατέληξα είναι η εξ'ης:

PCI #1: Intel PRO/100+

PCI #2: -

PCI #3: Creative SB Live!

PCI #4: Zoom V.92

PCI #5: AIMS PC-TV-Live<p>Έπειτα, έβγαλα ΟΛΕΣ τις κάρτες, αφήνοντας μόνο την ΑΤΙ κάρτα γραφικών στην AGP. Βραχυκύκλωσα και τις επαφές και καθάρισα το BIOS τελείως. Εκκίνησα με τα defaults και άλλαξα ΜΟΝΟ λίγα πραγματάκια, απλά για να επιταχύνω την εκκίνηση, όπως να δηλώσω το δίσκο και τα CD/DVD-ROMs για να μην ψάχνει στην εκκίνηση. Εγκατέστησα τα Win2k, το Service Pack 2, το 4-in-1 της VIA και όλους τους drivers, αφήνοντας το σύστημα να κάνει όσα restarts ήθελε. Σε κάθε εγκατάσταση και ένα restart, ακόμα και αν δεν το ζήταγε. Μόλις τέλειωσαν οι εγκαταστάσεις, και δεν ήθελε άλλα restarts, άρχισα να προσθέτω τις κάρτες ΜΙΑ-ΜΙΑ. Πρώτα εγκαθιστούσα τους drivers, μετά shutdown, τοποθέτηση της κάθε κάρτας στο slot που είχα αποφασίσει, εκκίνηση, τελείωμα της εγκατάστασης των drivers, νέο restart. Μόλις τα restarts τελείωναν και σιγουρευόμουν οτι η κάρτα δουλεύει, προχωρούσα στην επόμενη. Όταν τελείωσα με τις κάρτες, έβαλα το DirectX 8.1 και τα προγράμματα, με την ίδια λογική, δηλαδή άπειρα restarts. Τέλος, επανέφερα τα settings του ΒIOS στις "πειραγμένες" ρυθμίσεις (βλέπε overclocking).

Τώρα το σύστημα δουλεύει μιά χαρά (φτου-φτου) και έχω χαλαρώσει λίγο. Όλη αυτή η διαδικασία έγινε λίγο καθυστερημένα, μιας και οι υπολογιστές μπορεί να καταλαμβάνουν το 80% του χρόνου μου, αλλά όταν είσαι στην Αγία Παρασκευή με μισό μέτρο χιόνι έξω επί πέντε μέρες, μάλλον θα πας για χιονοπόλεμο με τα φιλαράκια σου (γειά χαρά ρε Μήτσε και Μάριε) και ΔΕΝ θα κάνεις debugging στον υπολογιστή.<p>Μετά απο έρευνα στα specifications, whitepapers και datasheets του PCI bus βρήκα οτί τα IRQ channels στο PCI bus είναι α)τέσσερα όλα κι όλα και β)προγραμματιζόμενα ώστε να αντιστοιχούν στα γνωστά IRQs. ʼρα, μπορεί να έχετε όσα ελεύθερα IRQs θέλετε` εάν έχετε τοποθετήσει δύο κάρτες σε slots που μοιράζονται το ίδιο PCI IRQ channel, οι κάρτες αυτές θα πρέπει να είναι σχεδιασμένες ωστε να συμπεριφέρονται σωστότατα και να μοιράζονται το IRQ channel και το bus (αυτό το μοίρασμα λέγεται bus mastering). Αν, αντίθετα, οι κάρτες είναι λίγο εγωιστικές στη χρήση του διαύλου (βλέπε SoundBlaster Live!), τότε ξεχάστε τη σταθερότητα του υπολογιστή σας. Επομένως, αν η VIA έχει φτιάξει ένα chipset το οποίο ακολουθεί κατά γράμμα τα specifications του διαύλου PCI, δε νομίζω να τα αλλάξει απλά επ'ειδή ένας άσχετος κατασκευαστής καρτών ήχου κάνει ό,τι γουστάρει. Επ'ίσης, μέχρι να αλλάξει κάποιος και τα IRQs και το PCI bus, μάλλον θα μας ταλανίζουν αυτά τα προβλήματα.<p>Σας χαιρετώ!<p>[ 16-01-2002: Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: spock ]</p>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Epeidi skopeuo na kano anabathmisi se Amd 1.7 se VIA's KT266A chip, thelo na mou peite:<p>a)an gnorizete an eksakoloythei na yparxei to idio problima me thn SB Live kai me ayto to chip<p>b)an ayto to chip tha exei diafora sthn apodosi apo to 133A se enan AMD1.7 kai an nai posi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς Nick:

a) Παρ'όλο που δεν έχω ακούσει κάτι τέτοιο, αν μια κάρτα είναι σχεδιασμένη να συμπεριφέρεται σα να της ανήκει το σύμπαν, σε ότι chipset να την βάλεις...

B) Ναι, υπολόγιζε γύρω στο 20%, αν και η τελική διαφορά εξαρτάται από τα προγράμματα που χρησιμοποιείς.

c) Με γειά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Merikes mikrodiorthwseis kai prostheseis sta osa sou eipe o filos Spock.

1) Exw to KT266A kai dokimasa tin SBLive5.1 kai ola einai mia xara (poronoise i Via)

2) 20% taxitero apo to KT133A einai to KT266 kai oxi to A!! Koinws to KT266A einai kata poli taxitero.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε δει μέσα στο manual κάθε μητρικής, ένα πίνακα με τις δηλώσεις INTA , INTB , INTC , INTD ?

Ξέρετε τι είναι;<p>Το ρωτάω, γιατί αν είχες(spock) διαβάσει αυτό το πινακάκι από την αρχή θα είχες ξεμπερδέψει σε χρόνο d t...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Timiman, τα είχα διαβάσει όντως. Όπως κι εσύ, φαντάζομαι. Και ήξερα τι είναι. Αλλά ήξερες εσύ απο πρίν (ή μπορούσε να πάει το μυαλό σου διαβάζοντας ενα INT A,Β,C,D) οτι τα PCI slots έχουν ΜΟΝΟ τέσσερις φυσικές γραμμές interrupts; Η τον τρόπο με τον οποίο γίνεται το IRQ sharing από το ACPI; Εγώ ομολογώ πως όχι. Και τελικά, διαβάζοντας τα specifications του PCI (τα οποία πλήρωσα, γιατί το PCI s.i.g. τα χρεώνει) κατάλαβα πως δουλεύει το θέμα. Και δε θέλω να γίνομαι κακός, αλλά οι αρχαίοι έλεγαν "Δρυός πεσούσης, πας ανήρ ξυλεύεται", σε dt, θα προσέθετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...