Προς το περιεχόμενο

Motherboard GigabyteGA 7VTXE kt266A


yannis22

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Euxaristw poly gia tis apanthseis sas sto thema pou eixa thesei gia MoBo prin ligo kairo! Telika skeftomai na agorasw thn parapanw motherboard(GigabyteGA 7VTXE kt266A)! Thn exei agorasei kapoios apo esas! Sto plaisio thn exei 40000drx xwris fpa kai mou thn proteinoun ekei gia kalh epilogh, to idio pistevw ki egw! Me endiaferei h taxythta alla kai h statherotita sthn apodosh...eseis pws to vlepete? Na protimisw mia Asus(metaxy mas den pistevw oti axizei na dwsw 70xil, xwris fpa, oso kalh poiothta kai na exei...euxaristw prokatavolika!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχως που το ειδα να σε προλαβω. Παρελαβε σημερα το πρωι γνωστος μου υπολογιστη απο το Πλαισιο με το εν λογω mobo μεσα και τραβαει τα μαλλια του !

Συγκεκριμενα του εβαλαν Athlon XP 1700 με DDR 2100 (133MHz) που ως γνωστον χρονιζεται στα 1.47 MHz (=133 fsb* 11) και δουλευει στα 1.1 ΜΗz !

Απο λιγο που το εψαξα το fsb δε λεει να δουλεψει πανω απο 100 ΜΗz (αρα για αυτο 100*11 = 1.1 ΜΗz), αγνωστο γιατι και ο δικος μου ετοιμαζεται να παιξει καρατε αυριο το πρωι στο Πλαισιο.

Αν βιαζεσαι περιμενε λιγο θα γνωριζω νεωτερα να σου πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια γεια χαρα και χρονια πολλα. ειδα το post και δεν κρατηθηκα. ε λοιπον. πριν απο ενα περιπου μηνα ειχα αλλαξει τρεις μητρικες, ολες της gigabyte. απο την πρωτη στιγμη ειχα προβλημα. υπεθεσα -τι πιο λογικο- οτι μου ετυχε ελαττωματικη μητρικη. απο το καταστημα που την πηρα -οχι απο το πλαισιο αλλα απο εξισου μεγαλη αλυσιδα καταστηματων εδω στην πατρα- μου την αλλαξαν. βαζω την δευτερη gigabyte και......τζιφος. αλλο προβλημα. την παω πισω και παιρνω αλλη παλι gigabyte. βλεπεισ το εν λογω καταστημα δεν εχει αλλη μαρκα μητρικης για να επιλεξω κατι το διαφορετικο. οι δθο μητικεσ ηταν GigabyteGA 7VTXE kt266A και η τριτη ενα αλλο μοντελο της gigabyte. ολες δεν λειτουργουσαν. ο υπολογιστησ ειτε ξεκινβαγε και μετα κολλαγε, ειτε δεν ξεκιναγε καθολου. αλλαξα τροφοδοτικο και καρτα γραφικων χωρισ να εχω κατι αλλο πανω στο κουτι. το μονο που ηταν το ιδιο ηταν το κουτι, η οθονη, το ποντικι και το πληκτρολογιο. παντοτε εκανα αλλαγες και με το υπαρχον συστημα το οποιο μολις το εβαζα μεσα στο ιδιο κουτι με το ιδιο στησιμο λειτουργουσε. με τις Gigabyte παντοτε ειχα προβληματα. δεν μπορω να γνωριζω αν το προβλημα οφειλεται σε ελαττωματικη παρτιδα. παντως αυτη η υποθεση μου κοστισε ενα μηνα σε χρονο και αμετρητες αλλαγες. φυσικα μου κοστισε και σε χρημα αν υπολογισουμε και τις ασχολιες που αφησα για να ασχοληθω με τις αλλαγες. στο τελος βεβαια πηρα πισω τα χρηματα μου.

οι μητρικες ειχαν αγοραστει με [email protected] και [email protected]. επισησ ειχαν αγοραστει και δυο μνημες ddr των 256mb εκαστη. με κανενα συνδιασμο το συστημα δεν δουλεψε σωστα, παντα με βαση την μητρικες Gigabyte. <p>τα συμπερασματα δικα σας....................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Euxaristw poly paidia! Telika opws vlepw h gigabyte den einai kai h kalyterh lysh ... 8a to ksanaskeftw! Pantws me apasxolei poly to provlima gia to ti mobo tha parw...8elw na vrw mia pou na dinei polla perithoria gia anavathmish, na exei ATA133, raid, usb 2.0....kai kalh timh!!!! polla zitaw eeee(xexe) ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pros tasos: i mitrikh prepei na allazei apo 100 se 133 bus me jumper stin mitrikh an den exei epilogh sto bios! Ante min akouw blakeies oti den paei sta 133!!!! Kai pio malakes apolous einai to plaisio pou den to setare swsta.

Twra loipon gia tis gigabyte. Einai apo tis kalyteres mitrikes sto stability kai xalane poly dyskola.. stin proteinw anepifilakta.Malista i amd i idia sta systhmata pou dinei molis prwtobgalei cpu exoun board gigabyte!<p>ston filo pou leei oti kollouse mipws eftaige kati allo? periergo na kollane oles oi mitrikes!! an exeis nvidia karta grafikwn kai sou kollouse to direct x den ftaiei i mitrikh, diorthwnetai me mia parametro sto bios!<p>gi amena partin.ayth tin stigmh axizoun gigabyte asus abit kai i epox.

bebaia i gigabyte einai i fthinoterh, oi pio akribes apla einai pio kales sto overclocking.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς spybol : Πρωτα απ' ολα να διευκρινησεις ποιοι ειναι οι μαλακες και ποιοι λενε βλακειες.

Εννοεις μονο το πλαισιο ή και ο γνωστος μου κι εγω ? Γιατι τοτε συζηταμε σε αλλο επιπεδο...<p>Δευτερο η μητρικη αυτη δεν εχει κανενος ειδους jumper επανω (ειναι rev 1.1) ενω το manual δειχνει καποια jumpers (rev 0.9) που στη μητρικη λειπουν. Το bios δε δεν εχει καμμια σαφη επιλογη για fsb, ενω κατι που εμοιαζε με αυτο το πειραξα και δε αλλαξε τιποτε.

Για τη συναρμολογηση του Πλαισιου η δουλεια εγινε προφανως στο ποδι χωρις καμμια ρυθμιση οσο για τη gigabyte κι εγω δεν εχω ακουσει τα καλυτερα λογια.

Ερωτηση : γιατι να του βαλουν gigabyte και οχι qdi που εχει τα ιδια λεφτα και ειναι πιο αξιοπιστη.<p>[ 22-12-2001: Message edited by: Tasos ]</p>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη δεδομένη μητρική την έχω αγοράσει εδώ και περίπου 3 εβδομάδες από το Πλαίσιο. Πριν είχα επιλέξει μία Chaintech CT-7VJD2 η οποία ήταν για γέλια. Θυμάμαι δε ότι τα παιδιά εκεί μου πρότειναν να πάρω την 7VTXE ενώ είχα παραγγείλει την ASUS (με τσιπάκι VIA KT266 και με τιμή να τραβάς τα μαλλιά σου!). Τελικά είμαι ευχαριστημένος από όλες τις πλευρές. Όσο για τα περί FSB, υπάρχει jumperακι που το ρυθμίζεις αν θες να λειτουργεί στα 100 ή 133 MHz. Εμένα μάλιστα μου το είχαν ήδη σεταρισμένο. Πιστεύω ότι για τα λεφτά του είναι ότι καλύτερο αν κάποιος αναλογιστεί ότι έχει την ίδια τιμή με μοντέλο της Chaintech που φέρει παλειότερο τσιπάκι (KT266) και παίζουν και άλλα καλά όπως dual bios κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<<ston filo pou leei oti kollouse mipws eftaige kati allo? periergo na kollane oles oi mitrikes!! an exeis nvidia karta grafikwn kai sou kollouse to direct x den ftaiei i mitrikh, diorthwnetai me mia parametro sto bios!>><p>δοκιμασα τοσο με καρτα γραφικων nvidia οσο και με intel. ακριβως τα ιδια πραγματα!!!! αυτο ειχα υποθεσει και εγω. περιεργο να κολλανε ολες οι μητρικες. και ομωσ τελικα αποδειχθηκε οτι υπηρχε προβλημα σε ολες. επιπροσθετα ολες ειχαν καρτα ηχου on board η οποια σε καμμια μητρικη δεν λειτουργησε.

σε οτι αφορα παλι στην καρτα γραφικων nvidia η στο direct x απο το καταστημα που τις πηρα αν και το ρωτησα πολλες φορες δεν ελαβα καμμια απαντηση για το αν δημιουργει η nvidia προβλημα σε συνδιασμο με τις μητρικες τους. ακομη και ετσι να ειναι το προβλημα θα επρεπε να μην εμφανιζεται οταν εβαζα αλλη καρτα γραφικων η οταν δεν ειχα τον σκληρο δισκο επανω!!!! το συστημα κολλουσε και δεν λειτουργουσε και χωρις τον σκληρο δισκο και το cd rom επανω!!!!!! λες να φταιει το direct x?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Loipon peri Matsouka once again!!!! O tipos sto site tou leei oti exei polla!! An pate sto magazi... tha deite oti DEN EXEI TIPOTA!! Egw eida oti eixe Micron mnimes kai espeusa... Pros ekpliksi mou eida oti den eixe para mono Corsair (to site elege kai gia Nanya.. alla kai gia Samsung).. Episis ta PSU twn 400W alla kai twn 350W iparxoun mono sto site! Apo mobos mono kati MSI eida kai kati alles paparies kamia ek twn opoiwn den itan me to KT266A (mexri kai stock K7TPro2-A eixe me to KT133!!!). Fisika otan tou tin eipa peri tou site tou mou eipe.... "o server tou site einai Ameriki.. kai logw provlimatos den mporoume na kanoume update to ti exoume". O tipos sta logia fernei ta panta mesa stin evdomada (tin epomeni apo tin imera pou o kathenas tha ton episkeftei mad.gif" border="0 )... alla stin praksi kathe fora pou piga apo ekei mono olo kati eixe simvei kai i paraggelia den eixe erthei!!! Ama theleis IWill trava stin Texnorasi (Ethnikis Aminis 15). To magazi auto einai psilofarmakio alla ta paidia mou ksigithikan... Delta zitisa... kai Delta parelava apo Athina mesa se 2 imeres akrivws opws mou to eixan taksei!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Προς: Τasos<p>Αυτό το m/b αγόρασα κι εγώ και δυστυχώς αντιμετωπίζω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα.<p>Όσον αφορά την αλλαγή του FSB μπορεις να χρησιμοποιήσεις το προγραμματάκι EasyTune που υπάρχει στο συνοδευτικό CD το m/b.<p>Με αυτό ανέβασα επιτυχώς τη συχνότητα της μνήμης στα 133MHz.<p>Αντίθετα, το σύστημα έγινε εξαιρετικά ασταθές μόλις ανεβάσα το FSB πάνω από 110MHz.<p>Τελικά φταίει το m/b ή υπάρχει κάποιο setting που δε γνωρίζουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...