Προς το περιεχόμενο

Apple: Live Free or Die Hard


Sincere

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Edo kai kairo epsaxna na vro pos einai to na epilegeis na agoraseis ena apple.

 

Tora ksero: Live Free or Die Hard ( http://en.wikipedia.org/wiki/Justin_Long )

 

An agoraseis Apple de yparxei gyrismos kai matheneis me ton kairo na zeis Eleuthera

 

An epilekseis na mineis sta windows tote ypografeis tin katadiki sou peytontas sto kathikon yper pisteos kai patridos anamesa se polapla format, eksetaseis diskon, anasigrotiseis kai restarts kai to pc sou tha Die Hard mia mera.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Ξέχασες αναβαθμίσεις, patch μια στις τόσες, δεκάδες ενημερώσεις τον μήνα, antivirus, spyware, ιούς (ο λόγος ύπαρξης των προηγούμενων δύο), λειτουργικό με ελάχιστα προεγκατεστημένα προγράμματα και πολλά μη επαρκή κτλ κτλ κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ego den tha diafoniso oti ta MAC exoun poly kalo user interface. ALLA telika to user interface einai oti matheis, to thema ton ion einai akyro giati me to meridio pou exei to MAC OS X mporei na epixeirimatologisei kaneis eukola oti logiko einai na min asxolountai kai polloi hacker mazi tou.

Episis ta Win XP itan poly stathera kai spania xreiazosouna format. Ta Vista fainontai akoma kalytera, ego ta exo apo to Febrouario kai den exo kanena problima (oute ena crash, oute format fysika). Tha deiksei o kairos bebaia.

 

Bebaia na paratiriso oti to pio gelio apo ola einai to mathaineis na zeis eleuthera? Pos akribos? An to PC einai 1 fora kleisto systima to MAC einai 10. Kai oxi mono to MAC & ta iPod kai ola auta. Kai gia mena to xeirotero kai auto pou me trelenei me tin Apple (an kai anagnorizo oti ta proionta tis einai poly kala) einai oti symperiferete me xeirotero toupe apo tis Intel & M$ eno den tous ftanei oute sto mikro daxtylaki telika. Kai autos einai kai o logos pou mexri stigmis oute kan skeftomai na agoraso opoiodipote proion tis Apple giati tremo stin idea tou ti tha ginei an i Apple ftasei sti thesi tis M$ kapote...tha poulaei mp3 players pou tha syndeontai mono se MAC, fysika tha kanoun synchronize mono me iTunes kai fysika tha paizoun mono mp3 katebasmena apo to iTunes. Isn't freedom wonderful ?

 

PS: Den exo tpt enantion tis Apple opos eipa isa isa ta proionta tis ta brisko poly kala (an kai akriba se sxesi me ton antagonismo).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλεος μ'αυτά που ακούμε εδώ μέσα. Ενημερωθείτε people. Διαβάστε λιγάκι, ψαχτειτε πριν αμολήσετε τα πυρότουβλα...

Ακους εκεί κανείς hacker δεν ασχολείται να γράψει ιούς... Jeez!!! Τι νόημα έχει ιός σε λειτουργικό με τη διαχείριση δικαιωμάτων των *nix??? Το έψαξες ποτέ? Ή ακόμα αναρωτιέσαι what the fuck is he talking about?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Typhoon

 

Θα έπρεπε να σε κανει να αναρωτιέσαι για ποιο λόγο κάθε χρήστης εδω μέσα μέσα που αγοράζει mac ανοίγει θέμα ''Σώθηκα'', ''Ειναι θεικά'' και έχει να πει μόνο καλά λόγια... Τι τους κάνουμε εμείς οι ''παλιοί'', τους βάζουμε το μαχαίρι στο λαιμό να τους αναγκάσουμε να πουν καλά πράγματα για την Apple ή μήπως πραγματικά αυτά που λένε ειναι έτσι όπως τα λένε??

 

Episis ta Win XP itan poly stathera kai spania xreiazosouna format. Ta Vista fainontai akoma kalytera, ego ta exo apo to Febrouario kai den exo kanena problima (oute ena crash, oute format fysika). Tha deiksei o kairos bebaia.
Όχι δεν ήταν και θα βρεις άπειρους χρήστες να συμφωνούν μαζί μου... Vista δεν έχω βάλει και ούτε πρόκειται, αλλά αμα θες πήγαινε να δεις τι γίνεται στα θέματα στο windows section και πόσα προβλήματα υπάρχουν...

 

Επίσης έχεις λάθος εκεί που λες ότι τα MacOS είναι κλειστό σύστημα... Δεν σε παραξενεύει ότι παρότι είμαστε το 3% της αγοράς υπάρχουν ΤΑ ΠΑΝΤΑ από άποψη προγραμμάτων και ΠΟΛΛΕΣ φορές πολύ καλύτερες υλοποιήσεις από τα windows? Βρες μου πχ έναν messenger client της προκοπής στα windows... Και πάαααρα πολλά άλλα προγράμματα που πριν πάρω mac φυσικά δεν τα είχα... Να μην συζητήσουμε για το τι έχει απο μόνο του πάνω το λειτουργικό...

 

Εκεί που είναι σχετικά κλειστά, αλλά με ''ανοιχτηκες''(:P) τάσεις τα mac είναι στο hardware... Από τη στιγμή όμως που απλά θέλεις να κάνεις τι δουλειά σου είναι ότι καλύτερο υπάρχει...Το hardware που χρησιμοποιούν είναι πάντα κορυφαίο, innovative και καλύπτει απόλυτα όλους τους χρήστες... Τώρα αν δεν μπορείς να διαλέξεις μέσα από μερικές δεκάδες κάρτες γραφικών τι να κάνουμε...προσωπικά δεν είμαι gamer και δεν με ενδιαφέρει... ΑΛΛΑ ακόμα και αυτό θα αλλάξει στο άμεσο μέλλον, καθώς η Apple έκλεισε πρόσφατα συμφωνείες με εταιρείες παιχνιδιών...

 

einai oti symperiferete me xeirotero toupe apo tis Intel & M$ eno den tous ftanei oute sto mikro daxtylaki telika.

1 προιόν της MS που να είναι καλύτερο από αντίστοιχο της Apple δεν υπάρχει... Οπότε πως μπορείς να λες ότι δεν τις φτάνει ούτε στο μικρό δαχτυλάκι???? Για την Intel είναι τελείως άκυρο αυτό που λες μιας και συνεργάζονται πάρα πολύ καλά όπως φαίνεται από τις επιδόσεις των Mac...

 

(an kai akriba se sxesi me ton antagonismo)

 

Μπορείς να μου το τεκμηριώσεις με τιμές αυτό? Iσως είναι λιγάκι πιο ακριβά σαν σκέτο harware, αλλά άμα βάλεις τα πλεονεκτήματα του απολύτως αντικειμενικά μακράν καλύτερου MacOSX και του οτι τρέχουν και Windows κατα βούληση δεν υπάρχει θέμα... Όμως παρόλα αυτά δείξε μου τον ανταγωνισμό και τις τιμές τους.... Μη μου πας όμως στο plaisio και μου πετάξεις τίποτα turboX μιας και εγώ προσωπικά τέτοιο μηχάνημα δεν θα έπαιρνα ΠΟΤΕ... Καμία εγγύηση καλής λειτουργεία καμία ποιότητα... Σκέψου μόνο οτι πχ μπορείς να διαλέξεις ότι κάρτα γραφικών θες...Είτε βάλεις την τέλεια είτε την μούφα το σύστημα ψύξης, η κυκλοφορία του αέρα, ανεμιστηράκια, μπαταρία μένουν ίδια, παρότι πχ η γαμάτι κάρτα τραβάει περισσότερο ρεύμα, βγάζει περισσότερη θερμότητα κλπ... Για εμένα ειναι κοροιδία τέτοια laptop.. Να μου βρεις υλοποιήσεις από κάποιον σοβαρό κατασκευαστή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με πρόλαβες καλέ μου φίλε Steven:)

Αγαπητέ φίλε μου Typhoon ο προαναφερόμενος φίλος έδωσε πλήρη απάντηση, κατ' εμέ, στις ενστάσεις ή και προβληματισμούς σου.

Ωστόσο θα ήθελα να συμπληρώσω αναφέροντας το εξής: δούλεψα με όλες τις Win εκδοχές από το 1996 μέχρι τις 16 του Φλεβάρη άλλοτε για εργασίες και παρουσιάσεις κι άλλοτε για επεξεργασία φωτογραφιών, βίντεο και παιχνίδια. Κοινός παρανομαστής όλων των παραπάνω ήταν ο φόβος της bsod, των ιών (δεν θα ξεχάσω ποτέ το Nimda, εν έτει 2002, που κρέμασε σχεδόν ολόκληρο πανεπιστήμιο) κ.ο.κ και έτσι αναγκαζόμουνα επιπρόσθετα να κάνω εργασίες ελέγχου και συντήρησης μία φορά τη βδομάδα στα αλλοτινά μου pc. Επιπρόσθετα δοκίμασα αρκετά κρασαρίσματα σε διάφορα προγράμματα (άλλοτε Office και άλλοτε επεξεργασίας βίντεο). Από τις 17 του Φλεβάρη κι έπειτα (ημερομηνία κτήσης του MacBook Pro) όλα τα παραπάνω αποτελούν πια παρελθόν μακρινό και πολλές φορές αναρωτιόμουνα πως δεν είχα Mac μία ώρα αρχύτερα. Τέλος πάντων κάλλιο αργά παρά ποτέ. :)

Κοντολογής, σε παρακαλώ (χωρίς παρεξήγηση) μη γράφεις πράγματα που στερούνται νοήματος και λογικής εάν δεν έχεις δοκιμάσει την εμπειρία των Mac.:???:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

Μπορείς να μου το τεκμηριώσεις με τιμές αυτό? Iσως είναι λιγάκι πιο ακριβά σαν σκέτο harware, αλλά άμα βάλεις τα πλεονεκτήματα του απολύτως αντικειμενικά μακράν καλύτερου MacOSX και του οτι τρέχουν και Windows κατα βούληση δεν υπάρχει θέμα... Όμως παρόλα αυτά δείξε μου τον ανταγωνισμό και τις τιμές τους.... Μη μου πας όμως στο plaisio και μου πετάξεις τίποτα turboX μιας και εγώ προσωπικά τέτοιο μηχάνημα δεν θα έπαιρνα ΠΟΤΕ... Καμία εγγύηση καλής λειτουργεία καμία ποιότητα... Σκέψου μόνο οτι πχ μπορείς να διαλέξεις ότι κάρτα γραφικών θες...Είτε βάλεις την τέλεια είτε την μούφα το σύστημα ψύξης, η κυκλοφορία του αέρα, ανεμιστηράκια, μπαταρία μένουν ίδια, παρότι πχ η γαμάτι κάρτα τραβάει περισσότερο ρεύμα, βγάζει περισσότερη θερμότητα κλπ... Για εμένα ειναι κοροιδία τέτοια laptop.. Να μου βρεις υλοποιήσεις από κάποιον σοβαρό κατασκευαστή...

 

 

Μην ειμαστε και απολυτοι!!!

Τα Dell που θεωρουνται τα κορυφαια σε ποιοτητα λαπτοπ και με την καλυτερη εγγυηση ειναι συνηθως φθηνοτερα και εχουν και 3 χρονια εγγυηση.

 

Αλλα οπως ειπες και εσυ δεν τρεχουν mac os x,οποτε για καποιον που θελει mac os x ειναι μονοδρομος τα apple.

 

Βεβαια δεν εχουν το design των apple και δεν ειναι τοσο λεπτα.

Και δεν εχεις τη δυνατοτητα να βαλεις mac os x.

 

Οποτε για αρκετους απλα δεν υπαρχει θεμα συγκρισης.

Για αυτους ομως που το παραβλεπουν αυτο ή θελουν λογω δουλειας-συνηθειας-αναγκης τα windows υπαρχει η δυνατοτητα συγκρισης και τα apple δεν ειναι φθηνοτερα.

Σιγουρα δεν ειναι τοσο ακριβα οπως παλια,αλλα σιγουρα ειναι συνηθως πιο ακριβα ακομα και απο τα πιο ποιοτικα λαπτοπ (dell) που εχουν και καλυτερη και μεγαλυτερη εγγυηση(3 YEAR HARDWARE SUPPORT-NEXT BUSINESS DAY).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που ακριβώς είμαι απόλυτος? Εγώ δεν είπα να μη μου πετάξει κανένα turboX άλλα κάποιο σοβαρό κατασκευαστή πχ dell?

 

Τα λες και μόνος σου βέβαια... Συνήθως είναι πιο φτηνα.. με μικρές διαφορές προσθέτω εγώ... και υπολοίπωνται ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ στα 2 βασικότερα πράγματα που χαρακτηρίζουν ένα laptop μέγεθος (πάχος δηλαδή, καθώς μήκος και πλάτος είναι στάνταρ λόγω οθόνης) και βάρος...

 

Και απο που κι ως που είναι πιο ποιοτικά? Θα τα έβαζα στο ίδιο επίπεδο ποιότητας ίσως και μια σκάλα πιο κάτω....

 

Συγνώμη αλλά στους φορητούς υπολογιστές πια απλά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΥΓΚΡΙΣΗ από καμία άποψη... Καμία όμως... Και μόνο windows να θέλει να τρέχει κάποιος (για το Δαφνί θα είναι βέβαια το παλικάρι) αλλά έστω ότι συμβαίνει πάλι Apple θα πρέπει να πάρει...

 

Στα desktop θα μπορούσαν να βρουν κάποια επιχειρήματα οι αντι-Apple αλλά μόνο το MacOSX φτάνει για να τα καταρρίψει...

 

 

Να μη πάμε και στη μεταπωλητική αξία του ενος και του άλλου και βάλουν τα κλάμματα οι κάτοχοι pcs...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωπω γι'αυτό δεν ήθελα να γράψω τπτ γιατί ήξερα ότι θα γίνει αυτό...Anyhow τώρα που μπήκα στο χωρό...

 

Έλεος μ'αυτά που ακούμε εδώ μέσα. Ενημερωθείτε people. Διαβάστε λιγάκι, ψαχτειτε πριν αμολήσετε τα πυρότουβλα...

Ακους εκεί κανείς hacker δεν ασχολείται να γράψει ιούς... Jeez!!! Τι νόημα έχει ιός σε λειτουργικό με τη διαχείριση δικαιωμάτων των *nix??? Το έψαξες ποτέ? Ή ακόμα αναρωτιέσαι what the fuck is he talking about?

 

Πρώτα από όλα χαλάρωσε...από όσο ξέρεις μπορεί να έχω PhD σε computering engineering και 4 σελίδες με δημοσιεύσεις, οπότε μπορεί μάλλον να μη σε πέρνει...

Το βασικό πρόβλημα στην περίπτωση αυτή δεν είναι τα δικαιώματα ή οτιδήποτε άλλο, είναι η βλακεία του χρήστη. Εκτός και αν και για τα Phishing scams φταίει το outlook και η M$...Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι τις περισσότερες φορές έχει βάλει και ο χρήστης το χεράκι του συνήθως...Τέλος είμαι σίγουρος ότι ο αριθμός του κόσμου που ασχολείτε με το να βρίσκει exploits σε Win είναι κάποιες τάξεις μεγέθους μεγαλύτερο από τον αντίστοιχο για Mac.

 

Όχι δεν ήταν και θα βρεις άπειρους χρήστες να συμφωνούν μαζί μου... Vista δεν έχω βάλει και ούτε πρόκειται' date=' αλλά αμα θες πήγαινε να δεις τι γίνεται στα θέματα στο windows section και πόσα προβλήματα υπάρχουν...

[/quote']

 

Προβλήματα σίγουρα υπάρχουν αλλά και πάλι δεν μπορείς να συγκρίνεις ένα κλειστό σύστημα με ένα ανοιχτό. Και εγώ πριν κάποια χρόνια είχα πρόβλημα με το driver της ATI. Δεν έφταιγε όμως η M$ που κρεμούσαν τα Win, έφταιγε η ΑΤΙ. Και είναι πολλά τα προβλήματα στα Win από κακογραμμένους drivers. Και γενικά πιστεύω ότι υπάρχουν αρκετοί άλλοι παράγοντες που κάνουν μια απευθείας σύγκριση αδόκιμη. Μιλώντας για μένα, εγώ κρίνω την απόδοση τον XP και των Vista so far πολύ βελτιωμένη σε σχέση με τα προηγούμενα και νομίζω και αυτό είναι η κοινή πεποίθηση...τώρα ο χρήστης είναι ανίκητος όπως ξέρουμε και πάντα μπορεί να φέρει την καταστροφή από το πουθενά...

 

Εκεί που είναι σχετικά κλειστά' date=' αλλά με ''ανοιχτηκες''() τάσεις τα mac είναι στο hardware... Από τη στιγμή όμως που απλά θέλεις να κάνεις τι δουλειά σου είναι ότι καλύτερο υπάρχει...Το hardware που χρησιμοποιούν είναι πάντα κορυφαίο, innovative και καλύπτει απόλυτα όλους τους χρήστες... Τώρα αν δεν μπορείς να διαλέξεις μέσα από μερικές δεκάδες κάρτες γραφικών τι να κάνουμε...προσωπικά δεν είμαι gamer και δεν με ενδιαφέρει... ΑΛΛΑ ακόμα και αυτό θα αλλάξει στο άμεσο μέλλον, καθώς η Apple έκλεισε πρόσφατα συμφωνείες με εταιρείες παιχνιδιών...

[/quote']

 

Πρώτον καταλαβαίνεις ότι το επιχείρημα σου είναι τουλάχιστον χαζό (no offence meant). Δηλαδή μιας και μια BMW (παράδειγμα μιας και μένουμε και στη Βαυαρία :-)) επιτελεί το σκοπό της και μας μεταφέρει στον προορισμό μας, να μην πουλάνε άλλα αμάξια, τι χρειάζονται άλλωστε ? Ανταγωνισμός και βλακείες...

Μακάρι να βελτιωθεί σε αυτό η Apple, αλλά όταν βελτιωθεί (& δεν εννοώ μόνο γραφικά εννοώ τα πάντα από περιφερειακά, κλπ) τα ξαναλέμε...

 

1 προιόν της MS που να είναι καλύτερο από αντίστοιχο της Apple δεν υπάρχει... Οπότε πως μπορείς να λες ότι δεν τις φτάνει ούτε στο μικρό δαχτυλάκι???? Για την Intel είναι τελείως άκυρο αυτό που λες μιας και συνεργάζονται πάρα πολύ καλά όπως φαίνεται από τις επιδόσεις των Mac...

 

Βασικά εκτός από τα OS δεν υπάρχουν και πολλά άλλα κοινά προιόντα. Αλλά πχ εγώ προτιμώ τον WMP από το iTunes πχ. Το Zune και το iPod δεν ξέρω τι λένε αλλά δεν χρησιμοποιώ mp3 players γενικά. Πάντως το iPod nano που είχα χρησιμοποιήσει κάποτε ήτανε όντως πολύ καλό όντως αλλά έκανε τα διπλά λεφτά από ένα LG που είχε η κοπέλλα μου και το LG ήταν κατά γενική ομολογία πιο ωραίο εμφανισιακά και δεν υστερούσε και σε τπτ βασικά (η οργάνωση playlists ήταν δύσκολη στο LG αν το έκανες στο mp3 player αλλά αν το έκανες στο PC ήταν πολύ απλό).

Όμως δεν έλεγα καν αυτό...Αυτό που είπα ότι η συμπεριφορά της Apple είναι υπεροπτική' date=' πολύ περισσότερο από ότι άλλες εταιρίες στους τομείς τους στους οποίους κατέχουν πολύ μεγαλύτερο μερίδιο της αγοράς. Simple sentence...read it...understand it...and then comment on it...

 

 

Μπορείς να μου το τεκμηριώσεις με τιμές αυτό? Iσως είναι λιγάκι πιο ακριβά σαν σκέτο harware, αλλά άμα βάλεις τα πλεονεκτήματα του απολύτως αντικειμενικά μακράν καλύτερου MacOSX και του οτι τρέχουν και Windows κατα βούληση δεν υπάρχει θέμα... Όμως παρόλα αυτά δείξε μου τον ανταγωνισμό και τις τιμές τους.... Μη μου πας όμως στο plaisio και μου πετάξεις τίποτα turboX μιας και εγώ προσωπικά τέτοιο μηχάνημα δεν θα έπαιρνα ΠΟΤΕ... Καμία εγγύηση καλής λειτουργεία καμία ποιότητα... Σκέψου μόνο οτι πχ μπορείς να διαλέξεις ότι κάρτα γραφικών θες...Είτε βάλεις την τέλεια είτε την μούφα το σύστημα ψύξης, η κυκλοφορία του αέρα, ανεμιστηράκια, μπαταρία μένουν ίδια, παρότι πχ η γαμάτι κάρτα τραβάει περισσότερο ρεύμα, βγάζει περισσότερη θερμότητα κλπ... Για εμένα ειναι κοροιδία τέτοια laptop.. Να μου βρεις υλοποιήσεις από κάποιον σοβαρό κατασκευαστή...

 

Τα πιο απλά παραδείγματα είναι τα iPod & to iPhone. Ακόμα και τα MacBooks εκτός του λειτουργικού και του ωραίου ομολογουμένος τρόπου σύνδεσης του AC plug δεν έχουν τίποτα που δεν υπάρχει σε όλες τις εταιρίες. Μη σου πω ότι σε μερικά είναι και πίσω γιατί τώρα κυκλοφορούν κάτι super-integrated laptops που έχουν ότι μπορεί να φανταστεί κανείς. Φυσικά δεν έχω χρόνο να κάτσω να κάνω τη δουλεία που προτείνεις...και αυτά που έγραψα πολλά είναι...Πάντως εγώ όταν πήρα το laptop μου (πριν 1 χρόνο περίπου) είχα κοιτάξει και Mac και έβγαιναν στα ίδια λεφτά με Fujitsu Siemens, Toshiba, usw και δεν προσέφερε τίποτα παραπάνω εκτός του Mac OS X αλλά φυσικά είχε την τραγική εγγύηση της Rainbow (που και να μην την είχε πάλι πίσω ήταν στο θέμα γιατί τα άλλα είχαν 3 χρόνια included).

 

Τέλος να πω ότι έχω Mac OS X στο PC μου και είναι όντως πολύ καλό και εύχρηστο. Αλλά δεδομένου ότι έχω 15 χρόνια εμπειρία με τα Win και δεν έχω κανένα πρόβλημα μαζί τους δεν έχω βρει αυτό που θα με κάνει να αλλάξω σε Mac ακόμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προβλήματα σίγουρα υπάρχουν αλλά και πάλι δεν μπορείς να συγκρίνεις ένα κλειστό σύστημα με ένα ανοιχτό. Και εγώ πριν κάποια χρόνια είχα πρόβλημα με το driver της ATI. Δεν έφταιγε όμως η M$ που κρεμούσαν τα Win, έφταιγε η ΑΤΙ. Και είναι πολλά τα προβλήματα στα Win από κακογραμμένους drivers. Και γενικά πιστεύω ότι υπάρχουν αρκετοί άλλοι παράγοντες που κάνουν μια απευθείας σύγκριση αδόκιμη. Μιλώντας για μένα, εγώ κρίνω την απόδοση τον XP και των Vista so far πολύ βελτιωμένη σε σχέση με τα προηγούμενα και νομίζω και αυτό είναι η κοινή πεποίθηση...τώρα ο χρήστης είναι ανίκητος όπως ξέρουμε και πάντα μπορεί να φέρει την καταστροφή από το πουθενά...

 

Το θέμα ξέρεις όμως ποιο είναι? Δεν με ενδιαφέρει ποιος φταίει...και σίγουρα είναι τα windows πιο σταθερά από παλιά, αυτό μας έλειπε δηλαδή να χειροτερεύουν... Εμένα απλά με ενδιαφέρει να δουλεύει...Και oh wunder τα apple δουλεύουν στο 99% των περιπτώσεων...Τα windows έχουν πάντα καποια προβλήματα...δεν με ενδιαφέρει ο λόγος όμως εμένα..:)

 

Πρώτον καταλαβαίνεις ότι το επιχείρημα σου είναι τουλάχιστον χαζό (no offence meant). Δηλαδή μιας και μια BMW (παράδειγμα μιας και μένουμε και στη Βαυαρία ) επιτελεί το σκοπό της και μας μεταφέρει στον προορισμό μας' date=' να μην πουλάνε άλλα αμάξια, τι χρειάζονται άλλωστε ? Ανταγωνισμός και βλακείες...

Μακάρι να βελτιωθεί σε αυτό η Apple, αλλά όταν βελτιωθεί (& δεν εννοώ μόνο γραφικά εννοώ τα πάντα από περιφερειακά, κλπ) τα ξαναλέμε...[/quote']

 

Εγώ πάντως ποτέ δεν είχα πρόβλημα με κάποιο περιφερειακό...με scanner, εκτυπωτές κλπ δουλεύουν καλύτερα απότι τα windows... Και η apple έχει απόλα τα περιφερειακά... Και όποιος θέλει φτιάχνει επίσης...

 

Βασικά εκτός από τα OS δεν υπάρχουν και πολλά άλλα κοινά προιόντα. Αλλά πχ εγώ προτιμώ τον WMP από το iTunes πχ. Το Zune και το iPod δεν ξέρω τι λένε αλλά δεν χρησιμοποιώ mp3 players γενικά. Πάντως το iPod nano που είχα χρησιμοποιήσει κάποτε ήτανε όντως πολύ καλό όντως αλλά έκανε τα διπλά λεφτά από ένα LG που είχε η κοπέλλα μου και το LG ήταν κατά γενική ομολογία πιο ωραίο εμφανισιακά και δεν υστερούσε και σε τπτ βασικά (η οργάνωση playlists ήταν δύσκολη στο LG αν το έκανες στο mp3 player αλλά αν το έκανες στο PC ήταν πολύ απλό).

Όμως δεν έλεγα καν αυτό...Αυτό που είπα ότι η συμπεριφορά της Apple είναι υπεροπτική' date=' πολύ περισσότερο από ότι άλλες εταιρίες στους τομείς τους στους οποίους κατέχουν πολύ μεγαλύτερο μερίδιο της αγοράς. Simple sentence...read it...understand it...and then comment on it...[/quote']

 

To WMP το μισώ...Στα windows έχω winamp στο mac φυσικά itunes! Όποιος μπορεί να είναι υπεροπτικός επειδή έχει καλύτερο προιον μαγκιά του!:) Εγώ πάντως πολύ γουστάρω όταν ο Jobs τα ψιλοχώνει στην MS..:P

 

Τα πιο απλά παραδείγματα είναι τα iPod & to iPhone. Ακόμα και τα MacBooks εκτός του λειτουργικού και του ωραίου ομολογουμένος τρόπου σύνδεσης του AC plug δεν έχουν τίποτα που δεν υπάρχει σε όλες τις εταιρίες. Μη σου πω ότι σε μερικά είναι και πίσω γιατί τώρα κυκλοφορούν κάτι super-integrated laptops που έχουν ότι μπορεί να φανταστεί κανείς. Φυσικά δεν έχω χρόνο να κάτσω να κάνω τη δουλεία που προτείνεις...και αυτά που έγραψα πολλά είναι...Πάντως εγώ όταν πήρα το laptop μου (πριν 1 χρόνο περίπου) είχα κοιτάξει και Mac και έβγαιναν στα ίδια λεφτά με Fujitsu Siemens, Toshiba, usw και δεν προσέφερε τίποτα παραπάνω εκτός του Mac OS X αλλά φυσικά είχε την τραγική εγγύηση της Rainbow (που και να μην την είχε πάλι πίσω ήταν στο θέμα γιατί τα άλλα είχαν 3 χρόνια included).

 

Μα το θέμα δεν είναι αν κάτι είναι ακριβό...Το θέμα είναι αν είναι ακριβό σε σύγκριση με τα άλλα... Μα όμως δεν υπάρχει κάτι αυτή τη στιγμή που να πλησιάζει το iphone... Για το ipod δεν ξέρω την αγορά πως έχει πάει από τότε που το πήρα (2 χρόνια πριν)...

 

Και όπως λεω και πιο πάνω βάρος και πάχος... Το Α και το Ω και εκεί δεν έχουν ανταγωνιστή... Και εφόσον όπως λες και εσύ στα υπόλοιπα χαρακτηριστηκά είναι ίδια ή και καλύτερα λεω εγώ..(βλέπε το καινούριο MacBook Pro), έχουν και το καλύτερο λειτουργικό, παίρνουν και windows...ε μα τι άλλο μπορεί να θέλει κάποιος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα από όλα χαλάρωσε...από όσο ξέρεις μπορεί να έχω PhD σε computering engineering και 4 σελίδες με δημοσιεύσεις, οπότε μπορεί μάλλον να μη σε πέρνει...

Το βασικό πρόβλημα στην περίπτωση αυτή δεν είναι τα δικαιώματα ή οτιδήποτε άλλο, είναι η βλακεία του χρήστη. Εκτός και αν και για τα Phishing scams φταίει το outlook και η M$...Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι τις περισσότερες φορές έχει βάλει και ο χρήστης το χεράκι του συνήθως...Τέλος είμαι σίγουρος ότι ο αριθμός του κόσμου που ασχολείτε με το να βρίσκει exploits σε Win είναι κάποιες τάξεις μεγέθους μεγαλύτερο από τον αντίστοιχο για Mac.

Το βασικό πρόβλημα σε unix based συστήματα είναι ότι ο non-root λογαριασμός δεν μπορεί να κάνει τπτ πέρα των ορίων του home directory (άντε και κανενός dir γενικής πρόσβασης). Ο σκοπός της πλειοψηφίας τον exploits σε τέτοια συστήματα είναι να αποκτήσουν πρόσβαση root. Ο σκόπος του οποιουδήποτε phishing, social engineering και οποιασδήποτε άλλης τεχνικής είναι να αποκτηθεί πρόσβαση root. Χωρίς αυτό, δεν κάνεις τπτ. Γιατί μόλις τρέξεις τον υποθετικό ιό, χωρίς να είσαι root, θα σου πει η κονσόλα Access Denied.

Ποια ακριβώς σχέση έχει αυτό τώρα με το γεγονός ότι τα exploits στα Windows είναι (???) περισσότερα?

 

Μακάρι να βελτιωθεί σε αυτό η Apple, αλλά όταν βελτιωθεί (& δεν εννοώ μόνο γραφικά εννοώ τα πάντα από περιφερειακά, κλπ) τα ξαναλέμε...

Κάτσε λίγο τώρα, γιατί τα έχεις πάρει όλα σβάρνα... Σε τι ακριβώς να βελτιωθεί δλδ στα περιφερειακά? Έψαξες κάποιο περιφερειακό για mac και δεν το βρήκες? Και σε τι άλλο θεωρείς ότι πρέπει να βελτιωθεί? Τι χρειάστηκες δλδ και δεν το βρήκες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μονο που θελω να προσθεσω σε σχεση με το θεμα τιμες, Dell/Apple , ειναι πως το macpro με το ιδιο ακριβως config εκανε γυρω στα 900 δολαρια φθηνοτερα απο το αντιστοιχο Dell.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδιά όλα ξεκίνησαν όταν εκεί που έκανα ζαπινκ στην τηλεόραση βλέπω από το πουθενά τον mac να τρέχει! Οπ λέω τι έγινε τώρα? Μετά καταλαβα οτι βλεπω τα γυρισματα του Πολύ σκληρος 4. Ατσα λέω το Χολιγουντ εμπιστεύεται mac.

Α χαχαχα!

Το ωραίο στην υπόθεση ήταν πως ο ξένος τίτλος της ταινίας περιέγραφε πολύ εύστοχα αυτό που ζω τον τελευταίο καιρό με τον mac μου.

 

πέρα από την πλάκα όμως χειρίζομαι υπολογιστές από την εποχή του dos που γράφαμε στον edit και τα τελευταία χρόνια που χειρίζομαι xp μπορώ να πω ότι ξαναείδα μετά από πολύ καιρό εκείνη την ικανοποιητική σταθερότητα του dos.

 

Τα mac είναι κάτι διαφορετικό και αυτό το λέω χωρίς να μου βάλει κάποιος το μαχαίρι στο λαιμό.

 

αναφέρθηκε κάπου οτι κάποιες άλλες εταιρίες δίνουν 3 χρόνια εγγύηση.

Μα εγώ τι να τα κάνω 3 χρόνια στον mac? Τον mac θα τον έχω μια ζωή. Μπορεί να μου δώσει εγγύηση για μια ζωή? Οχι!

Στα συμβατικά laptop μετά τον τρίτο χρόνο και η μεταπολιτική τους αξία έχει πέσει, και η απόδοση τους. Η τον αναβαθμίζεις ή παίρνεις καινούργιο.

Εχω έναν acer εδώ και 5 χρόνια. Δεν μου πάει η καρδιά να τον πουλήσω. Τον είχα αγοράσει 14000 και τώρα δεν πιάνει ούτε 200. Και λεφτά δεν θα πάρω και θα χάσω έναν πιστό φίλο. Στεναχωριέμαι που δεν μπορώ να του βάλω mac os x. Του έχω βάλει linux ομως.

Σε 5 χρόνια το macbook μου πόσο θα κοστίζει???

Η apple δίνει 1 χρόνο εγγύηση, οι users όμως γνωρίζουν οτι είναι lifetime.

H dell (άψογη εταιρία κατ εμε) δίνει 3 χρόνια, οι dell users τι λένε?

 

Οσο για τα περιφερειακά οτι και να ζήτησα το βρήκα.

 

Το plug n play είναι το γρηγορότερο που εχω δεί ποτέ μου.

 

Αυτή η εγκατάσταση όμως με έχει ξετρελάνει! drag n drop και τέλος!!!

 

Είμαι switcher και το λέω με υπερηφάνεια!

Δεν με πλήρωσε κανείς ούτε για να πάρω mac ούτε για πω καλά λόγια!

Πήρα mac και το χαίρομαι! Ναι ζώ επιτέλους ελεύθερα με τον mac. Γιατί πολύ απλά είμαι ελεύθερος απο προβλήματα και σκοτούρες.

 

Οσο για το πόσο κλειστό σύστημα είναι, εμένα δεν με χαλάει καθόλου. Αντίθετα με κάνει να νιώθω ασφαλής. Γιατί? Μα γιατί ξέρω ότι δεν θα γίνουν ταρζανιες με το hardware και οτι όλα είναι τέλεια δεμένα μεταξύ τους σε ένα ολοκληρωμένο σύστημα.

Εχει θέσει κάποια ψηλά standards στις εταιρίες που της παρέχουν υλικό και αυτό έμενα με κάνει να νιώθω ασφαλής.

Δεν είμαι χαζός. Ξέρω ότι η ιδια η apple δεν φτιάχνει το hardware αλλα οτι το παραγγέλνει απο τις γνωστές εταιρίες που ξέρουμε όλοι απλά μου αρέσει που δίνουν τόσο βάρος στο δέσιμο. Μέσα σε ενα apple μηχάνημα όλα δουλεύουν σαν μια μονάδα δεν είναι ξέφραγο αμπέλι, άιντε πήραμε μια κάρτα απο δω, μια μνήμη απο εκει και κάναμε pc.

 

έχω λατρέψει το δέσιμο τους.

 

Παρατήρησα οτι τα xp στο macbook είναι ποιο σταθερά. Χειρίζομαι τα xp απο όταν βγήκαν και ναι το λέω και θα το λέω οτι στο macbook είναι ποιο σταθερά!

 

Οταν είχα τα xp σε συμβατικό μηχάνημα κάθε μέρα θα τους ερίχνα και λίγα καντήλια.

Οταν τα έβαλα στο macbook ξαφνιάστηκα απο το πόσο γλυκά δούλευαν. Ειπα "τωρα μάλιστα".

Κακόμοιρο λειτουργικό που τόσο καιρό σε έβριζα...

 

Και είμαι αρκετά παρανοϊκός που το προτείνω αλλά αν θέλει καποιος σταθερο υπολογιστή και windows ας πάρει apple κι ας βάλει μόνο xp. Είναι ιεροσυλία αλλά ας το κάνει. Θα έχει ένα σταθερό λειτουργικό. Τέλος!

 

Και το καλύτερο: ήρθε σπίτι φίλος που αντιπαθούσε τα mac και δεν έλεγε να ξεκολλήσει απο το mac os.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλά όλα αυτά, προφανώς δεν έχεις βρεθεί "αντιμέτωπος" με την Rainbow, ακόμη.... :evil:

 

Η Apple, για εμένα, δεν έπαψε ποτέ τις "μικροπουστίτσες" και τα ψεμματάκια (στους πελάτες της!) και εν ολίγοις, να είναι "ακριβή-στα-πίτουρα-και-φτηνή-στ'-αλεύρι"!

 

Ευχήσου, να μη το αντιληφθείς αυτό :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...