Προς το περιεχόμενο

αγορά macbook αποροίες


mikeliverpool

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα σας,

 

Διάβασα όλα τα θέματα όσον αφορά την apple γιατί σκέφτομαι να αγοράσω ένα macbook και έχω συγκεντρώσει και εγώ κάποιες ερωτήσεις που μπορείτε να μου απαντήσετε.

 

1)Είμαι φοιτητής και το μόνο που χρησιμοποιώ είναι το office. Στην αντιπροσωπεία θα μου το βάλουν free ή θα πρέπει να βάλω windows?

2)Χρειάζεται να πάρω usb modem?

3)Αν βάλω windows xp η κάρτα γραφικών είναι αρκετή?

4)O επεξεργαστής είναι mobile? γιατι πολλά ακούω για υπερθέρμανση

5)Μπορώ να βρίσκω free programs ή θα πρέπει να αγοράζω original και τι είναι προτιμότερο από τα δύο

6)Αντιπρόσωπος στην Πάτρα είναι η infosystem. Έχει ακούσει κανείς σχόλια

7)Υπάρχουν ιστοσελίδες που δεν θα διαβάζονται από το

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

θα σου απαντήσω σε αυτά που γνωρίζω, γιατί είμαι κάτοχος mac mini και όχι macbook.

 

1) Υπάρχει η έκδοση Mac:Office για mac. Τσάμπα δεν θα στο βάλουν, γιατί είναι εμπορικό πρόγραμμα, αλλά μπορείς να το βρεις με τον ίδιο τρόπο που θα έβρισκες και το αντίστοιχο για Windows. ;) Υπάρχει φυσικά και η επιλογή της αγοράς. :twisted:

2) Μακριά. Και για Windows να επρόκειτο, μακριά από usb dsl modems. Ethernet και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

3) Αν δεν κάνω λάθος, η κάρτα γραφικών είναι ενσωματωμένη με 32mb ram. Δεν είναι τπτ σπουδαίο από πλευράς απόδοσης, οποτε μη περιμένεις σπουδαία απόδοση στα παιχνίδια (ίσα ίσα, μερικά απαιτητικά μπορεί να μην τα παίζει καθόλου).

4) Δ.Γ./Δ.Α.

5) Μπορείς να βρισκεις πολλά freeware, μπορείς να αγοράζεις, μπορείς να βρεις και πειρ***κα. Το τι θα κάνεις είναι δική σου επιλογή.

6) Δεν έχω ιδέα.

7) Ελάχιστες. Αλλά και να μην ανοίγει με Safari κάποια σελίδα (σου ξαναλέω, ελάχιστες), μπορείς να τις ανοίξεις με το Firefox.

 

Οτιδήποτε άλλο, feel free to ask. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6) Είχα αγοράσει ένα Mac Mini G4 από infosystem, πριν 2 χρόνια περίπου.

Μου βγάλανε την πίστη μέχρι να μου το φέρουν (2 μήνες και συζητάμε!!:evil::evil::evil:) και δεν ήταν κ πάνω στην αλλαγή μοντέλου ή κάτι άλλο (το λέω αυτό γιατί τώρα η SystemGraph μου κάνει τα ίδια, με ένα MacBookPro, αλλά δικαιολογείται λόγω των νεων μοντέλων). :mrgreen:

 

Εν ολίγοις, θα πρότεινα μακριά από Infosystem και Rainbow, η systemGraph είναι σχετικά πιο αξιόπιστη. Το καλύτερο θα ήταν βέβαια από εξωτερικό αν έχεις αυτή τη δυνατότητα!

 

edit: Δεν ξέρω, μπορεί να έχει βελτιωθεί κιόλας.. Έχω καιρό να κατέβω Πάτρα, και το mac mini απ'ότι μαθαίνω είναι καλά, δύο χρόνια τώρα δουλεύει ακούραστα, ούτε ένα service δεν έχει χρειαστεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3) Αν δεν κάνω λάθος, η κάρτα γραφικών είναι ενσωματωμένη με 32mb ram. Δεν είναι τπτ σπουδαίο από πλευράς απόδοσης, οποτε μη περιμένεις σπουδαία απόδοση στα παιχνίδια (ίσα ίσα, μερικά απαιτητικά μπορεί να μην τα παίζει καθόλου).

Βασικά η κάρτα είναι 64άρα, αλλά οπως είπε και Mercyful_Fate δεν κάνει και για πολλά παιχνίδια...

 

4)Ότι ανεβάζει θερμοκρασία είναι γεγονός, αλλά όχι σε τραγικό βαθμό

 

Αλλά πέραν αυτών των δύο το μηχάνημα φυσάει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

AggeLON Εν ολίγοις, θα πρότεινα μακριά από Infosystem και Rainbow, η systemGraph είναι σχετικά πιο αξιόπιστη. Το καλύτερο θα ήταν βέβαια από εξωτερικό αν έχεις αυτή τη δυνατότητα!

 

 

Δηλαδή αν το πάρω από το site της applestore usa που είναι και πιο φθηνά είναι ασφαλής η αγορά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή αν το πάρω από το site της applestore usa που είναι και πιο φθηνά είναι ασφαλής η αγορά?

 

LOOOL Δεν παραγγέλνεις και ένα για μένα...

 

Όπως φαντάζεσαι δεν γίνεται κάτι τέτοιο... Ούτε καν από ευρωπαικό applestore δεν μπορείς να παραγγείλεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κάρτα γραφικών είναι 64 MB και όταν χρειάζεται παίρνει μνήμη από τη RAM του συστήματος. Συγκεκριμένα έχω το macBook 1.8 με 2 GB μνήμη και αυτό το post το κάνω (ξέρω ξέρω αμαρτία...) από τα Windows Vista που λειτουργούν κανονικότατα με το Aero τους και τα όλα τους. (έχω δουλειά στα Windows και βαριέμαι να κάνω restart και να περιμένω 10 ολόκληρα δεπτερόλεπτα για να φορτώσει το MacOS !!!!)

 

Επίσης το δικό μου το πείρα από την Document ΕΠΕ και είμαι ευχαριστημένος χωρίς όμως να έχω χρειαστεί και τίποτα σπουδαίο…

 

Η Συμβουλή μου : Πάρτο με λιγότερη μνήμη και μικρό σκληρό δίσκο , αφού μπορείς μετά εσύ με τα μισά λεφτά που ζητάει η apple να τα προσθέσεις.

 

10 ... ΔΕΚΑ όχι 100 που θέλουν τα Windows....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...