Προς το περιεχόμενο

OLYMPUS MJU 770SW


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω αυτή την ψηφιακή OLYMPUS MJU 770SW (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.562192).Με ενδιαφέρει κυρίως το οτι είναι αδιάβροχη εώς 10 μέτρα.Το θέμα που με απάσχολεί είναι αν όντως είναι αδιάβροχη.Φυσικά δεν μιλάω για βροχή η ένα ποτήρι νερό που μπορεί να πέσει πάνω της αλλά για χρήση στη θάλασσα.Επίσης είδα οτι πωλείται αδιάβροχη θήκη για τη συγκεκριμένη μηχανή η οποία αντέχει βέβαια εώς 40 μέτρα αλλά θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας και αν κάποιος κατέχει τη συγκεκριμένη μηχανή να μου πει αν τη δοκίμασε στη θάλασσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμβουλή μου...

 

1ον Να πας για την μ 780... θεική μηχανή απλά!

 

2ον Ακόμα κι αν σου λένε τα specs πως μια μηχανή αυτής της ποιότητας είναι αδιάβροχη ΜΗΝ την βάλεις ΠΟΤΕ σε θαλασσινό νερό!! Πάντα να χρησιμοποιείς αδιάβροχες θήκες! Κανόνας!

 

Καλές αγορές! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Την έχω εδώ και 2 εβδομάδες.

Την έχω χρησιμοποιήσει μέσα στο νερό και έχω βγάλει φοβερές φωτο.

Πολύ καλή ...και προς το παρόν χωρίς κανένα πρόβλημα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδιαβροχή είναι αλλά αμφιβάλλω για το πόσο καθαρές θα είναι οι φωτογραφίες σου σε θάλασσα πχ που ο φωτισμός είναι χαμηλός και το φλας ανεπαίσθητο.

Πάντως είναι πολύ καλή επιλογή όπως και η μ780.

Α και νομίζω πως αντέχει και σε πτώση 1.5 μέτρο,δεν σπάει δηλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την εχω.Μια χαρά δουλεύει μέσα στο νερό και οι φωτογραφίες είναι πολύ καλές.

 

Απλά μετά την πλένεις με γλυκό νερό και την σκουπίζεις με ενα στεγνό πανί.

 

Δείγματα εδώ (κάνω ψαροντούφεκο)

 

under3zi6.jpg

under1vk1.jpg

under2bt6.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Johnkokki να υποθέσω πως αυτές οι φώτο είναι τραβηγμένες με ήλιο και σε βάθος το πολύ 3 μέτρα;!

Πάντως είναι αρκετές καλές...

Το θέμα είναι τί ψάρια πιάνει η κάμερα σε δυσκολότερες συνθήκες φωτισμού... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι φωτο που βγάζει είναι πολύ καλές.

Βέβαια δεν έχω κατέβει σε μεγάλο βάθος (με λίγο φως) για να βγάλω συμπέρασμα ,αλλά σε μικρό βάθος πιστεύω είναι φοβερή.

Να ρωτήσω και εγώ κάτι:

Το υψόμετρο που δείχνει είναι ακριβές;

Ενώ έκανα καλιμπράρισμα στην θάλασσα (0m), και κατόπιν στό σπίτι που την πήγα με υψόμετρο γύρω στα 45μ , έδειχνε πάλι 0 μ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι τραβηγμένες γύρω στις 5-6 το απόγευμα και ναι είναι σε βάθος μέχρι 8 μέτρα (η πρώτη φωτό).

 

Ούτως ή άλλως όμως μέχρι 10 μέτρα λέει η μηχανή.Σε εκείνα τα βάθη μπορεί και τραβάει μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) η 780 δεν είναι αδιάβροχη (δεν είναι σειρά SW) και έτσι κι αλλιώς φαίνεται απο την εξωτερική της εμφάνηση. Η σειρά SW περιλαμβάνει μόνο την 770 SW και την 725 SW. Αν κάνω κάπου λάθος διορθώστε με.

 

β) θεωρώ μεγάλο μειονέκτημα το γεγονός ότι ο ευρυγώνιος της 770 είναι 38mm και αυτό γιατί μέσα στη θαλασσα όπου ο φωτισμός είναι χαμηλός πολλές φορές θα θελήσεις να πλησιάσεις κοντά το θέμα. Προσωπικά οι παραπάνω φωτογραφίες μου φαίνονται απλά μέτριες οπότε είναι θέμα των απαιτήσεων του καθενός.

 

γ) αν θέλετε απλά μια ψηφιακή για το χαβαλέ των διακοπών σας έχετε υπόψην ότι στο Media Markt πουλάνε ψηφιακή 4 mp με αδιάβροχη θήκη 30 -40 Euro. Όπως ειπώθηκε παραπάνω μια ψηφιακή που βουτάει στο νερό χωρίς θήκη θέλει άμεσα πλύσημο με γλυκό νερό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με δεδομένο οτι τα νερά ήταν σχετικά θολά και ο ήλιος εκείνη την ώρα έπεφτε πλάγια, οι ποιότητα των φωτό για ερασιτεχνική χρήση είναι μια χαρά.

 

Σαφώς και εαν θέλουμε άλλου είδους ποιότητα, χρειαζόμαστε μια SLR με μια καλή θήκη, πακέτο που κοστίζει αρκετά.

 

Οπότε κοιτάμε και το δείκτη τιμή/απόδοση.

 

Η μηχανή δεν είναι δικιά μου.Μου την έδωσε ενας φίλος να την δοκιμάσω και μάλιστα επειδή την πρώτη φορά την είδα έτσι γυαλιστερή, με κουμπάκια, οθόνες, κλπ μπλιμπλίκια δεν τη βούτηξα γιατί φοβήθηκα μήπως "πνιγεί". :)

 

Εξακολουθώ να πιστεύω πως για καθαρά ερασιτεχνική χρήση είναι πολύ καλή επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...