Προς το περιεχόμενο

Need help για Ψηφιακή Φ"γραφική μηχανή!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά χρειάζομαι τη γνώμη σας για αγορά ψηφιακής φωτογραφικής μηχανής. Η μηχανή προορίζεται για τον πατέρα μου, ο οποίος είναι άσχετος με τεχνολογία και του κόλλησε να πάρει μηχανή! Εγώ προσφέρθηκα να το ψάξω λίγο, πριν πάει σαν θύμα να αγοράσει ό,τι του πασάρουν στο κατάστημα της γειτονιάς, μιας και το κόβω σύντομα να του περνάει η κ@υλ@ , οπότε η μηχανή θα καταλήξει σε μένα!!!

Το budget είναι περίπου 200 euros (όχι πιο πάνω γιατί θα χρειαστώ και κάρτα μνήμης-περίπου 25 euro υπολογίζω για 1GB)

Έχω δει αυτές :

1.Lumix DMC-FX07 (7.2 MP)

 

2.Z710 (7.1 MP)

 

3.Lumix FX12 SLV

 

H DSC-W35 (7.2 MP) Bundle που μου πρότειναν στο μαγαζι ηλεκτρονικών στη γειτονιά μου(στα ίδια λεφτά) αξίζει τον κόπο?

 

Υ.Γ. Έιδα στα multirama την PANASONIC DMC-FZ7 στα 189 ευρώ ενώ εδώ είναι στα 339 ευρώ. Τι παίζει?

 

Επίσης, ξέρει κανεις αν κάποια απο τις παραπάνω είναι συμβατή με τις Memory Stick Pro Duo 1GB:confused: που έχω στο Sony Ericsson K750i ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πίσης, ξέρει κανεις αν κάποια απο τις παραπάνω είναι συμβατή με τις Memory Stick Pro Duo 1GB που έχω στο Sony Ericsson K750i ?

 

Η SONY

 

απο αυτες θα σου προτεινα τη SONY

H kodak που εχεις βαλει ειναι σε αλλη κατηγορια δεν ειναι compact οσο οι αλλες αλλα σκιζει στο zoom, αλλα δεν εχω δει φωτογραφιες που βγαζει

Οι lumix ειχα εντυπωσιαστει οταν τις ειδα λογω LEICA φακου και ονοματος PANASONIC(εμπειρια στα ηλεκτρονικα) αλλα κατι δεν μου πηγαινε καλα στο ματι οταν εβλεπα τις φωτο στην οθονη.

Θα σου προτεινα να επιλεξεις κατι μεταξυ sony cannon olympus με πρωτη επλογη παντα τις cannon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την τελευταία δεν ξέρω πως γίνεται να τη δίνουν τόσο χαμηλά... Κατ'εμε από τις άλλες αυτή είναι η καλύτερη καθότι σου δίνει και πολύ δυνατό ζουμ με πολύ καλό φακό της leica.Ίσως ο καλύτερος ultrazoom φακός στην κατηγορία. Για την kodak δυστυχώς δεν μπορώ να πω τα καλύτερα και θα την απέκλεια μονομιάς.Θα προτιμούσα μια από τις πανασονικ με πιο λογική επιλογή την fx12 γιατί σε σχέση με την ακριβότερη πανασονικ δεν υστερεί κάπου πέρα από το βιντεο και το σχέδιο.Επίσης βλέπω οτι η πανασονικ έχει υψηλότερο iso καθώς και φακό που μπορεί να χρησιμοποιήσει μικρότερες ταχύτητες κλείστρου (μέχρι 8 δευτερόλεπτα). Όμως αν λαβεις υπόψιν σου οτι έχεις και 1gb μνήμη ήδη, η σονυ μου ακούγεται πιο λογική επιλογή καθότι είναι 20 ευρώ πιο φτηνή,γλυτώνεις και άλλα 15 περίπου για τις μνήμες της πανασονικ και παίρνεις και άλλα 512 στη συσκευασία της φωτογραφικής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η προσφορά του Multirama είναι πολύ καλή και οφείλεται στην παλαιότητα του μοντέλου και προφανώς έχουν κάποιο στοκ. Αυτήν θα έπαιρνα σε αυτά τα λεφτά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι άσχετος όπως λες κ απλά θέλει να βγάζει καλές φώτος, προτείνω fx-07, αν όμως σκέφτεται να "παίξει" μαζί της στο μελλον κ σιγά-σιγά να γινει πιο δημιουργικός, λέω kodak. Είχα Ζ-740 για 1η μου μηχανή κ την αποχωρίστηκα με λύπη (γι' αυτό κ ξαναγόρασα από την ίδια εταιρεία)! Μπορεί να μην είχε τα χρώματα μιας canon, αλλά έκανε "παπάδες".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

panasonic με κλειστα τα ματια....ή πηγαινε σε καποια απο αυτες:

 

http://www.photoway.gr/catalog/product_info.php?cPath=1_30&products_id=360

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=15&category=69975702&product=961043

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=15&category=69975702&product=896039&tab=specs

 

 

Και μην πας πλαισιο για να αγορασεις μηχανη....πηγαινε Πλ Καννιγος σε καποιο απο τα πολλα μαγαζια φωτογραφικων ειδων....εκει θα βρεις την ιδια μηχανη και πολυ φτηνοτερα απο το Πλαισιο....+ του οτι το προσωπικο ειναι ενημερωμενο κι οχι χαζουπαλληλοι που δεν ξερουν τι ειναι διαφραγμα....

 

καλη μηχανη ειναι και αυτη και δεν θα τον εγκαταλαειψει οταν θα αρχισει να του αρεσει η φωτογραφια....Επισης αν ο μπαμπας σου εχει πρεσβυωπια αυτη θα τον βοηθησει να βλεπει καλυτερα επειδη εχει και ηλεκτρονικο σκοπευτρο για το ματι

 

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=15&category=69975702&product=913251

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ ξεφεύγουμε λίγο απο το μπάτζετ!!!

 

Η αγορά θα γίνει από κάποιο κατάστημα της Λάρισας. Ίσως απο Multirama ή κάποιο άλλο πιο εξειδικευμένο μαγαζί. Λέτε να αποφύγω την παραγγελία μέσω Internet? Σε περίπτωση ελαττωματικού προιόντος (πχ απο Πλαίσιο) μπορώ να πάω Θεσ/νικη μιας και εκεί σπουδάζω. Αθήνα βαριέμαι να τραβιέμαι καλοκαιριάτικα. Μου αρκεί που θα πάω το Σεπτέμβρη για TOOL ! Την μηχανή πρέπει να την πάρω ψιλο-άμεσα, γι'αυτο θα ήθελα κάποιες γνώμες σύντομα που θα με βοηθήσουν να καταλήξω κάπου σ'αυτά τα επίπεδα τιμής.

 

Το ότι η PANASONIC DMC-FZ7

έχει 6ΜΡ και είναι σχεδόν 2 χρόνια στην αγορά με προβληματίζει... Αν την βρω νατην τσιμπήσω, τι λέτε?

 

Ευχαριστώ για τις μέχρι τώρα απαντήσεις, by the way!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά χρειάζομαι τη γνώμη σας για αγορά ψηφιακής φωτογραφικής μηχανής. Η μηχανή προορίζεται για τον πατέρα μου, ο οποίος είναι άσχετος με τεχνολογία και του κόλλησε να πάρει μηχανή! Εγώ προσφέρθηκα να το ψάξω λίγο, πριν πάει σαν θύμα να αγοράσει ό,τι του πασάρουν στο κατάστημα της γειτονιάς, μιας και το κόβω σύντομα να του περνάει η κ@υλ@ , οπότε η μηχανή θα καταλήξει σε μένα!!!

Το budget είναι περίπου 200 euros (όχι πιο πάνω γιατί θα χρειαστώ και κάρτα μνήμης-περίπου 25 euro υπολογίζω για 1GB)

Έχω δει αυτές :

1.Lumix DMC-FX07 (7.2 MP)

 

2.Z710 (7.1 MP)

 

3.Lumix FX12 SLV

 

H DSC-W35 (7.2 MP) Bundle που μου πρότειναν στο μαγαζι ηλεκτρονικών στη γειτονιά μου(στα ίδια λεφτά) αξίζει τον κόπο?

 

Υ.Γ. Έιδα στα multirama την PANASONIC DMC-FZ7 στα 189 ευρώ ενώ εδώ είναι στα 339 ευρώ. Τι παίζει?

 

Επίσης, ξέρει κανεις αν κάποια απο τις παραπάνω είναι συμβατή με τις Memory Stick Pro Duo 1GB:confused: που έχω στο Sony Ericsson K750i ?

 

 

fuzi F31...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...