Προς το περιεχόμενο

Προεπιλογή SOS Επείγουσα απάντηση ζητώ για ψηφιακή μηχανή...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή θέλω να ρίξω την παράγγελία μου μέχρι το βράδυ το αργότερο, πείτε μου ποιά είναι καλυτερη ψηφιακη μηχανή μέχρι 130ευρώ μέγιστο? Έχω βάλει στο μάτι την canon powershot 460. Είναι καλή για τα λεφτά της?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε αυτά τα λεφτά δεν υπάρχουν πολλές αξιόλογες επιλογές γενικά καλύτερο είναι να επιλέξεις κάτι επώνυμο όπως η canon που σου αρέσει και φαίνεται καλό μοντέλο αλλά να προσέξεις λεπτομέρεις όπως αυτονομία-τύπος μπαταρίας - τύπος/χωρητικότητα κάρτας μνήμης και μέγεθος οθόνης και λιγότερο το φακό και τελευταίο την ανάλυση ίσως ακούγεται περίεργο αλλά επειδή είχα μια olympus παλιότερο μοντέλο (3Mpixel) και μια πιο καινουρια HP με 6mpixel αγορασμένες περίπου στα 150? πρέπει να πω ότι η olympus έχει βγει πολύ καλύτερη σε ποιότητα φωτογραφίας ειδικά σε σκοτεινές λήψης όπου η HP με είχε απογοητεύσει γι αυτό και την ξεφορτώθηκα αλλά θα προτιμούσα να είχε φτηνότερες κάρτες μνήμης π.χ SD και όχι XD που παίρνει και μεγαλύτερη οθόνη (είναι 1.8") γιατί σε αυτήν δε βλέπεις και πολλά. Εκτός από την canon που λες θα πρότεινα να τσεκάρεις και olympus που έχει 2 χρόνια εγγύηση αλλιώς nikon ενδεικτικά http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.562182 και http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.663229

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα είναι λίγα τα χρήματα αλλά βλέπω ότι υπάρχουν αξιοπρεπείς λύσεις. Ειδικά για τη χρήση που προορίζεται η μηχανή είναι μια χαρά όλες!

Μάλλον θα αποφύγω ΗΡ γιατί από review δε διαβάζω τα καλύτερα. Η olympus είναι όντως καλή λύση αλλά μου τη σπάνε οι κάρτες μνήμης. Στο συρτάρι μου έχω 500 (τρόπος του λέγειν) κάρτες sd-ram. Χάθηκε ο κόσμος να τις υποστηρίζει?

Η Νίκον όμως μου άρεσε. Λογικά δε θα καίει πολύ γρήγορα τις μπαταρίες έτσι δεν είναι? Ανάμεσα στη Νίκον και στη canon 460 powershot πιά θα προτιμούσες? Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Νίκον είναι πολή καλή λύση και στα λεφτά που θές...

 

Οσον αφορα τις μπαταρίες, αγόρασε μια 4άδα επαναφορτιζόμενες 2500αρες (ίσως και παραπάνω αν εχουν βγεί..) και καθάρισες... Επισης οι sdram είναι οι φθηνότερες μνήμες της αγοράς...

 

 

edit: Στο e-shop στις λεπτομέρειες της canon 460 που λές , δέν ξεκαθαρίζει αν το video έχει και ήχο. Πράγμα που για την απλή χρήση που κάνουμε οι περισσότεροι είναι σημαντικό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=14791

Λίγο παραπάνω από αυτά που διαθέτεις, αλλά νομίζω ότι σε αυτή την κατηγορία είναι πολύ καλή μηχανή. Τα 7.2 Megapixels δεν τα θεωρώ τόσο σημαντικά όσο το οπτικό ζουμ 5x σε συνδιασμό με το σύστημα μείωσης κραδασμών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nikon L10.

"Τιμά" τα λεφτά της, βάζεις καρτούλα, μνήμη, θηκούλα... ορίστε τα 130!

 

Δεν ξερω για τις υπολοιπες που σου προταθηκαν αλλα εχω την L10 εδω και μερικους μηνες και μπορω να πω οτι ειναι πραγματικα μια τιμια αγορα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν μερικές μέρες είχε βάλει το Carrefour σε προσφορά την Nikon L11 στα 99?. Αν την έχει ακόμα, είναι και αυτή μια πολύ καλή επιλογή.

Εγώ έχω την L3 (την είχα βρει σε προσφορά στα 89?) και την έχω καταευχαριστηθεί γιατί είναι πολύ μικρή και μπορώ να την έχω πάντα μαζί μου. Δεν μπορεί να συγκριθεί βέβαια με πολύ ακριβότερες μηχανές (ούτε καν με την Canon A70 που έχω εδώ και 4 χρόνια), αλλά στην κατηγορία μέχρι τα 150? νομίζω ότι η σειρά Coolpix της Nikon είναι από τις καλύτερες επιλογές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εεεεεεεε τότε πάω καρφωτός για την L10. Αφού έχετε μείνει όλοι σας ευχαριστημένοι. Ευχαριστώ πολύ. Κ έχει πολύ καλήτιμούλα. Μάλλον θα τσιμπήσω κ εγώ μια τέτοια. Άλλωστε δεν είμαι απαιτητικός στην φτογραφίες. Σας ευχαριστώ όλους για τις ιδέες.

Ωραία να έψαχνα για την L11 Dd.Stanflove αλλά δεν έχω χρόνο ρε γμτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...] αλλά στην κατηγορία μέχρι τα 150? νομίζω ότι η σειρά Coolpix της Nikon είναι από τις καλύτερες επιλογές.

 

+1

Ετσι είναι!

 

Αντε, καλορίζικη κ περιμένουμε εντυπώσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Νίκον είναι τέλεια. Σχετικά μικρή, ελαφριά και πολλές επιλογές φωτογράφησεις. Από μια γρήγορη φωτογραφία που είδα, τα πάει περίφημα. Δυστυχώς δεν έχω περισσότερα να σας πώ γιατί δεν την έζησα μιας και πήγε δώρο. Πάντως στο e-shop με 110 ευρώ πήρα τη μηχανή,θήκη και φορτιστή με 2 επαναφορτιζόμενες. Πολύ καλή προσφορά. Λέω να τσιμπήσω κ εγώ μια μιας και η 3.2mp που έχω, έφαγε τα ψωμιά της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέω να τσιμπήσω κ εγώ μια μιας και η 3.2mp που έχω, έφαγε τα ψωμιά της.

Εξαρτάται πoιά έχεις, γιατί η Canon A70 που έχω, παρά τα 4 χρόνια της, βγάζει πολύ καλύτερες φωτογραφίες από την Nikon L3 που πήρα πριν 2 μήνες. Βέβαια τη Nikon κουβαλάω πάντα μαζί μου λόγω μεγέθους, αλλά αν θέλω να βγάλω μια πιό απαιτητική φωτογραφία θα προτιμήσω την Canon στην οποία μπορείς να ρυθμίζεις όλες τις παραμέτρους της φωτογράφισης χειροκίνητα (πράγμα πολύ σπάνιο σε compact μηχανή).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...