Προς το περιεχόμενο

Ποια ειναι η καλυτερη sony cybershot που μπορω να αγορασω με 300?


thanos182

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι ρέγκες δεν ξέρουν από φωτογραφία οπότε τι σε νοιάζει η άποψή τους?

 

Τι σε ενδιαφέρει σε μία μηχανή? Manual ρυθμίσεις θα χρησιμοποιήσεις ποτέ? Θες να είναι κομψή και μικρή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"nikoskon"

μαλλον αρχηγε μου δεν εχεις χρησιμοποιησει sony!

Θελω να εχω manual ρυθμισεις (γι'αυτο και θελω sony)

χωρις να με νοιαζει η πολυπλοκοτητα,

θελω την ποιοτητα στις photos που εχω δει στις sony και οχι στην Casio+την olympus που εχουμε

και απο design δεν με νοιαζει αλλα να ειναι pocket (οχι και η πιο λεπτη,δεν με απασχολει τοσο πολυ αυτο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλλον αρχηγε μου δεν εχεις χρησιμοποιησει sony!

Έχεις δίκιο.Από τότε που τις δοκίμασα για πρώτη φορά δεν τις έχω χρησιμοποιήσει ξανά...

Επίσης δε μπορείς να απαξιώνεις τις Olympus γιατί ουσιαστικά απαξιώνεις αυτόν που την χρησιμοποιεί...

Κατά δευτερον αν πάρεις pocket καμερούλα θα στερηθείς μεγάλο οπτικό ζοομ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα πάντως και κατά Canon μεριά... Full manual αν θες, 4x zoom και ποιότητα photo υψηλή ;-) (reviews Steve's Digicams, Imaging Resource)

(είχα oly P&S ψηφιακή, δεν με ενθουσίασε αν όμως θες μεγάλα zoom ίσως μονόδρομος..., έχω δοκιμάσει sony, ok, έχω canon powershot A520 και πάλι σε canon θα πήγαινα... σε αναλογική έχω oly SLR)

 

ΣτΜ: Zoom αναφέρομαι μόνο στο οπτικό. Το ψηφιακό το απενεργοποιώ αμέσως μη τυχόν κάνει κανείς άλλος τη βλακεία την ώρα που τραβάει μια καταπληκτική φωτογραφία να βάλει ψηφιακό και την καταστρέψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρίν από δύο εβδομάδες πήρα την DSC-W90 γιά να αντικαταστήσω την παλαίμαχη DSC-P1 που μετά από 7 χρόνια χρήσης το μόνο που χάλασε ήταν η μπαταρία της.

 

Καλή ποιότητα φωτογραφιών, υπερ-αρκετές ρυθμίσεις γιά ερασιτέχνες (οι επαγγελματίες θα ήθελαν περισσότερες), μπαταρία που γιά 120 φωτογραφίες (οι 80 περίπου με φλας) και 20 λεπτά βίντεο άδειασε κατά 1/4, plug & play σαν δίσκος χωρίς επιπλέον drivers και software. Γενικά τόσο καλή ώστε να την ξεχνάω και να τη θυμάμαι μόνο όταν θέλω να φωτογραφίσω.

 

Πολύ καλές pocket επίσης είναι οι canon ixus. Ρίξε και σ' αυτές μιά ματιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ...λάθος... αν και ...

The term "speed" is used in reference to short exposure times as fast, and long exposure times as slow. Shutter speeds are often designated by the reciprocal time, for example 60 for 1/60 s.

(Πηγή)

 

Tο θέμα παραμένει πάντως. Με 1/4 sec δεν μπορείς να βγάλεις φωτογραφίες λίγο πιο δημιουργικές από τις απλές P&S...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ πως έχει περιορισμούς σε σχέση με την ελευθερία των dslr π.χ. Αν κάποιος έχει σκοπό να ασχοληθεί με τη φωτογραφία προκειμένου να μάθει φωτογραφία ή είναι επαγγελματίας και γνωρίζει πως να ρυθμίσει το κάθε τι με τον καλύτερο δυνατό τρόπο δε θα πάρει μία pocket ψηφιακή ως μοναδική του μηχανή, υπάρχουν πολύ καλύτερες επιλογές.

 

Τα υπέρ των pocket είναι άλλα. Ανοίγεις και τραβάς σε 2 δευτερόλεπτα, χωράνε παντού, αν έχουν σωστό λογισμικό κάνουν αυτόματα κατά 80%+ τις καλύτερες ρυθμίσεις γιά μία καλή φωτογραφία (καμία σχέση με το 100% που μπορεί να πετύχει ένας φωτογράφος ούτε όμως και με το 30% που μπορεί να πετύχει ένας ερασιτέχνης manual). Εν ολοίγοις αν κάποιος θέλει καλές φωτογραφίες, άμεσα, χωρίς να σπουδάσει φωτογραφία γιά κάμποσα χρόνια, οι αυτόματες είναι μία καλή επιλογή (και άν έχουν και αρκετές manual ρυθμίσεις μπορεί να κολλήσει το μικρόβιο παίζοντας και να προχωρήσει αργότερα σε μία manual μηχανη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...