Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή δίσκου σε Macbook 1ης γενιάς


tsakaloutis82

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να αλλάξω σκληρό δίσκο στο macbook μου το οποίο ανήκει στην πρώτη γενιά. Ξέρετε τι σύνδεση παίζει (SATA, IDE?)

Για παράδειγμα αυτός μου κάνει;

Επίσης, η ταχύτητα των στροφών παίζει κάποιο ρόλο στην κατανάλωση μπαταρίας; Τι αξίζει να βάλω 4200 ή 5400;

Εχετε υπόψη σας κάποια μάρκα που συνεργάζεται καλά με το σύστημα; Να μην έχουμε... παρατράγουδα με δεδομένα και θόρυβο...

 

Thanx mates

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πατήσεις πάνω στο μηλαράκι (πάνω αριστερά στην οθόνη), μετά στο "About This Mac" και μετά στο "More Info..." θα ανοίξει το παράθυρο του System Profiler που μπορείς να δεις ακριβώς τι είδους (ATA ή SATA) δίσκο φοράει και τι μοντέλο.

 

Στους δίσκους που κυκλοφορούν τώρα η ταχύτητα περιστροφής παίζει ελάχιστο έως καθόλου ρόλο και στην κατανάλωση ρεύματος και στη θερμοκρασία λειτουργίας του φορητού.

 

Μην πάρεις με τίποτα δίσκο στις 4200rpm. Προτίμησε κάποιον στις 5400 ή ακόμα και στις 7200rpm και θα δεις σημαντική διαφορά στην ταχύτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στους δίσκους που κυκλοφορούν τώρα η ταχύτητα περιστροφής παίζει ελάχιστο έως καθόλου ρόλο και στην κατανάλωση ρεύματος και στη θερμοκρασία λειτουργίας του φορητού.

 

Μην πάρεις με τίποτα δίσκο στις 4200rpm. Προτίμησε κάποιον στις 5400 ή ακόμα και στις 7200rpm και θα δεις σημαντική διαφορά στην ταχύτητα.

 

+1 σε ολα.

 

Παρε 7200!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fujitsu VS Seagate VS Western Digital?

 

Ενας Seagate που έχω πάντως μάλλον με απογοητεύει με την αστάθειά του...

 

Παντως η ιδια η apple στα macbook pro αν τα παρεις απο τη μανα τους με 7200 σκληρο βαζει τον seagate momentus 7200.2 160 GB

 

Νομιζω οτι και οι 5400 σκληροι που βαζει τωρα πια οι περισσοτεροι ειναι seagate.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν αγοράσουμε σκληρό για laptop κοιτάμε πάντα με μια ματιά τις εξελίξεις και τα τρέχοντα μοντέλα εδώ:

 

http://eshop.macsales.com/shop/hard-drives/2.5-Notebook/

 

(εποπτικά βλέπεις όλες τις διαθέσιμες επιλογές).

 

Προσωπικά θα έπαιρνα 200άρι Hitachi @ 7200. Και τεράστιος και γρήγορος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...