Προς το περιεχόμενο

psifiaki?


A7X.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

loipon thelw mia psifiaki photografikh gia tis ekseis xrhseis

 

a)klassikes fotografies se ekdromes ekdhlwseis ktl

B) na fotografizw topia h anthrwpous(kirios kontina) gia epeksergasia me photoshop afou ftiaxnw eikastik erga etsi.

c) na mporw an kai den kserw pws legetai episima na trabaw foto me ??argo diafragma?? wste ta fwta px na fainontai synexomena san grammes ktl ( flame pois gia osous kseroun)

 

exw balei sto mati tis ekseis ..

 

canon

sony

panasonic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Αν δεν σε νοιάζει προτίστως η εμφάνιση και το όσο δυνατόν πιο μικρό μέγεθος εγώ θα κοίταζα την canon a630. Στα 200-250? προσωπικά τη θεωρώ την καλύτερη μηχανή. Έχει όλες τις manual λειτουργίες για δημιουργική φωτογράφιση και η οθόνη είναι σπαστή που βολεύει πάρα πολύ.

Δες δείγματα φωτογραφιών εδώ... http://www.flickr.com/cameras/canon/powershot_a630/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τις canon - panasonic που λές, τα ίδια λέγαμε σε προηγούμενο post. δες εδώ

 

Αν και για αυτά που θές, και όπως φαντάζομαι απο αυτά που θα απαιτείς απο την φωτ.μηχ. σου στη συνέχεια θα συμφωνήσω και με το παραπάνω με τον προλαλήσαντα SGP περι της Canon A630. Δες π.χ τιμές εδώ . Για να μή σου πώ χτύπα μια PowerShot S3 IS με "λίγα" παραπάνω ?, αλλά μετά καλό κουβάλημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

den me noiazei idiaitera h emfanhsi kai oxi toso to megethos an kaiden tha thela na nai terastia alla etsi kai alliws tha thn exw sthtsanta tou laptop panta. epeidh menw sthnkw kai ed exoume monogermano kai e-shop tha protimousa na einai apo ena apoayta ta magazia gia na mhn perimenw poli kai gia na mhn plhrwnw metaforika poy btw o katerelos den brhka pouthena na grafei posa einai kai poses meres tha kanei.. eseis pou kseretai dio pramata para panonomizete oti px apo thn ixus exei megalh diafora gia ayta pou thelw h 630?? phga sto dpreviews kai eida gia thn panasonic para pollous na diamartyrontai gia to thoribo se xamhlo fwtismo kai merikous na lene oti einai logikos o thoribos gia oles tis stand and shoot psifiakes. exei kaneis empeiria apo thn panasonic an ontos exei problhma sto hamilo fwtismo h an yperbaloun merikoi?? gia thn ixus diabasa sxetika akpws kalytera logia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον θόρυβο της panasonic έχω απλά ακούσει δεν έχω καμία προσωπική εμπειρία. Σίγουρα μερικοί υπερβάλλουν αλλά αν το λένε πολλοί έτσι θα είναι. Ναι μεν ο θόρυβος είναι λογικός για τις point and shot αλλά ακόμα και με ISO200 η Ixus 70 τα πάει πάρα πολύ καλά.

 

Για την Α630 η διαφορά της είναι ότι έχει μερικά χαρακτηριστικά πιο "γνήσια" για φωτογραφική. Π.χ τον καλύτερο και πιο φωτεινό φακό, την πιο στιβαρή κατασκευή, την χρήση μπαταρίας ΑΑ που θα σου χρησιμεύσει για να μήν μένεις χωρίς μπαταρίες σε ανάγκη, κάποια χαρακτηριστικά όπως Shutter Speed-Priority και Aperture-Priority (θα σου αρέσουν αργότερα όταν μάθεις που ακριβώς χρησιμευουν μιας και θες να βγάζεις φωτό με αργό διάφραγμα), ένα φοβερό macro που φτάνει -νομίζω- το 1 cm (μπορείς να πετύχεις ενδιαφέρουσες φωτογραφίες με τέτοιο μάκρο), και άλλα που ... καλύτερα δες εδώ. Τα συγκεκριμένα την διαφοροποιούν κατα πολύ απο την Ixus.

 

Ο κατερέλος σε εμένα αποστολή σε χωριό της Ηπείρου, 2-3 μέρες και έξοδα αποστολής 7-8 ?.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

na sou pw to oti h lcd ths 630 exei mikroterh analyshapo ton allwn ephrreazei tiw telikes fotografies???? apo video pws paei (an kai den me kaiei idiaitera)

thesprotos katalaba giati mou thn proteines afou fainete ontos piokallitexniki apo tis alles dio kai mou bgainei kai pio fthnh apo thn ixus telika. aplos to kolhma mou einaime thn panasonic pou exei to image stability gia to kounhma mias kaiden eimai empeiros fotografos, logika den tha exw problima xwris ayto etsi?? h 630 logika boithaei me to eksogkoma sto plaipao tis battaries

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ανάλυση που έχει η οθονίτσα της κάθε φωτογραφικής δεν έχει καθόλου να κάνει με την ποιότητα των φωτογραφιών, παρα μόνο να δεις πάνω κάτω τί έβγαλες. Δεν πρέπει να το λάβεις καθόλου υπ'όψη σου αυτό.

Όσο για το video της Α630, που λογικά είναι ίδιο με αυτό της Ixus70 και της Ixus 850IS (μιας και έχουν την ίδια ανάλυση και τα ίδια fps, και κωδικοποιείται με το ίδιο λογισμικό της Canon)και αποτις οποίες τα έχω δει, είναι απλά τέλειο... Μόνο που βγαίνει λίγο (πολύ) μεγάλο σε full ανάλυση.

 

Για το Image Stabilizater αυτό είναι καλό να υπάρχει όταν βοηθάει, μιας και υπάρχουν συστήματα IS που δεν κάνουν ό,τι υπόσχονται. Εγώ που δεν είμαι καθόλου "έμπειρος" μιας και δεν είμαι καν φωτογράφος, και ούτε η φωτογραφική μου μηχανή έχει IS, δεν βγάζω κουνημένες φωτογραφίες. Στη συνήθη χρήση, κουνημένη φωτογραφία θα βγάλεις όταν η μηχανή φωτογραφίζει σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού με απενεργοποιημένο φλάς, οπότε θα επιλέξει αυτόματα σχετικά αργό διάφραγμα (απο 1/8 sec και πάνω) οπότε δύσκολα θα την κρατήσεις ακίνητη χωρίς να στηρίζεις κάπου τα χέρια σου. Εκεί ναι, ένα καλό IS μπορεί να σε βοηθήσει. Απο εκεί και πάνω (δηλ απο 0,5 sec) έτσι και αλλιώς ή τοποθετείς την μηχανή κάπου ή βάζεις τριποδάκι, θες δε θές. Εγώ το IS θα το δεχόμουν ώς "δωράκι" με την έννοια ότι αφού επέλεξα μηχανή με βάση τα άλλα, α, έχει και IS; Ακόμα καλύτερα..

 

Πρέπει όμως να επιλέξεις με βάση τα γούστα σου και όχι ότι σου λέει ο κάθε ένας (σαν εμένα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με Iso 800 σε όποια μηχανή compact η φωτο θα είναι άχρηστη απο τον υπερβολικό θόρυβο. εξαρτάται μεν από μηχανή σε μηχανή αλλά απο εκεί και πάνω που να πάς; Σε ISO 1200? Νομίζεις θα το χρησιμοποιήσεις ποτέ? Ρίξε ένα μάτι εδώ να δείς τον υπερβολικό θόρυβο απο την συγκεκριμένη (Panasonic) φ.μ σε ISO200 και πάνω...

 

Και μιας και πέσαμε σε αυτή την σελίδα που κάνει review την Panasonic FX07 μόνο και μόνο απο αυτήν την φωτογραφία, σε συνθήκες με άριστο φωτισμό όπου έπρεπε να έχει πολύ καλό αποτέλεσμα, η φωτό είναι για τα δικά μου standart απογοητευτική... Δες (σε full zoom πάντα) το σακάκι της κοπέλας, τα παππούτσια του κυρίου και τα περιστέρια... Σε φώς ημέρας τόσο θόρυβο? Εμένα για φωτογραφία απο κινητό μου φαίνεται καλή...

 

Λοιπόν, δεν είχα δει φωτό απο την panasonic. Τώρα που είδα και μπορώ να τις συγκρίνω με της Canon θα σου έλεγα σαν γνώμη να μην το πολυσκέφτεσαι για την συγκεκριμένη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...