Προς το περιεχόμενο

Μελλοντικός MAC User!


Gaijin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν σκεφτεσαι για 20", παρε τον παλιο.Πιο γρηγορος ,με καλυτερη οθονη(pva panel και οχι tn panel), στα ιδια λεφτα!

 

Παιδιά την ίδια τιμή του καινούριου 20'' με τον παλιό 20'' που την βρήκατε (1259 ?) ???? Με την 17'' ναι αλλά όχι με την 20''

 

ΑΚΥΡΟ.

Τώρα πρόσεξα την προσφορά στην σελίδα της rainbow.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 67
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
thanx haHA.. για 24 με κόβω.. :)

αλλά με χαλάει η glossy.. :cry: ΠΟΛΥ...

μήπως αν περίμενα λίγο να βγάζανε και εκδόσεις χωρίς glossy οθόνες???

ακούσατε τπτ?

Δεν εχει ακουστει κατι τετοιο.

 

Παιδιά την ίδια τιμή του καινούριου 20'' με τον παλιό 20'' που την βρήκατε (1259 ?) ???? Με την 17'' ναι αλλά όχι με την 20''

 

Το εχει προσφορα στη σελιδα της η rainbow.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για iMac 24' ( όχι την καινούρια ) με παραπάνω μνήμη με κόβω...

 

Εδω μια συγκριση του παλιου 24" και του καινουριου 24" με benches:

http://www.macworld.com/2007/08/firstlooks/imacbenchmarks/index.php

 

Οι διαφορες στα παιχνιδια φαινονται μικρες (αν και πρεπει να δουμε πιο αναλυτικα benchmarks).

Στις υποοιπες εφαρμογες ο καινουριος ειναι πιο γρηγορος.Λογικο λογω της ταχυτερης cpu.

Οθονη εχουν παρομοια,πλα του παλιου δεν ειναι glossy.

Αν δεν σου αρεσουν ή σε ενοχλουν οι glossy,τοτε μαλλον πας για τον παλιο.

 

 

Για μνημη (για τον παλιο 24") ,χρειαζεται να αγορασεις 2GB ,γιατι μεσα εχει 2x512 και ειναι κατειλλημενες και οι 2 θεσεις.

Οποτε αγοραζεις με 2x45=90 ευρω 2 dimm των 1024

και σου περισσευουν τα 2x512(μπορεις να τα πουλησεις).

Για τον καινουριο αρκει να αγορασεις μονο ενα dimm των 1024 με 45 ευρω ,γιατι εχει ελευθερο σλοτ, λογω οτι εχει 1x1024 και οχι 2x512.

 

Άλλη μια ερώτηση... το macbook μπορει να κανει drive δυο οθόνες με διαφορετικές αναλύσεις?

 

Οχι,ειναι ενα κλασσικο προβλημα που εχουν τα macbook..

Για να χρησιμοποιησεις την εξωτερικη οθονη στη σωστη της αναλυση πρεπει να κλεισεις την οθονη του macbook.

Δες και εδω:

http://www.livingdigitally.net/2006/10/using_an_extern.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Gaijin

 

Είσαι καινούριος και δεν ξέρεις ακόμα πράγματα και ονόματα στο forum....

 

ΠΡΟΦΑΝΩΣ και θα πάρεις το καινούριο... Αν είναι δυνατόν δηλαδή να είναι δώσεις τα ίδια λεφτά να πάρεις το παλιό.. Να μου έλεγες ότι το βρήκες κάπου με 600 euro θα σου έλεγα πάρτο... Μην ακούς ότι βλακεία πετάγεται που και που εδώ μέσα... Αυτό μας έλειπε να βγαίνει καινούριο μηχάνημα και εσύ να πάρεις το παλιό...

 

Και εννοείται πως θα είναι πολύ καλύτερο από το παλιό...

 

Όσο για την glossy οθόνη και συγνώμη που είμαι λίγο επιθετικός, που ακριβώς την είδες και δεν σου άρεσε?? Στις φωτογραφίες που έχουν βάλει τον ήλιο από πίσω ή στις άλλες φωτογραφίες που ο iMac είναι στον πρώτο όροφο και εσύ στο ισόγιο και θες να δεις ταινεία? Εγώ μπορεί να μην έχω δει τα καινούρια iMac αλλά έχω το MacBook με την glossy οθόνη και τα έχω ξαναπαεί στο άλλο topic για τα καινούρια iMac, βαριέμαι να τα ξαναγράφω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

xmmm.. τώρα με βάζεις σε σκέψεις Steven.. :( ...δεν είπα ότι τα είδα.. αλλά απαυτά που ακούω.. δεν θέλω να βλέπω τη φάτσα μου μεσα στην οθόνη..

ΚΑΘΟΛΟΥ.. απλά πράγματα.. :( κ γώ την καινούρια θα θελα.. αν δεν ήταν αυτό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Και εννοείται πως θα είναι πολύ καλύτερο από το παλιό...

 

Για το 20" μαλλον κανεις λαθος.

 

Οπως φαινεται και εδω ο καινουριος φθηνος iMac 20" (που ειναι στα ιδια λεφτα με τον προηγουμενο iMac 20")

εχει παρομοιες επιδοσεις σε εφαρμογες γραφειου και μαλλον υποδεεστερες επιδοσεις σε 3d σε σχεση με τον παλιο iMac 20".

Φυσικα εχει χειροτερη οθονη ο καινουριος(tn vs pva πανελ).

 

Αυτο ειναι δεδομενο.

 

O παλιος 24" ειναι φθηνοτερος κατα 140 ευρω απο τον καινουριο.

Για τον καινουριο 24" : εχει σιγουρα πολυ καλυτερες επιδοσεις σε εφαρμογες γραφειου οπως ειπαμε.

Για 3d θα περιμενουμε και θα δουμε.(μαλλον καλυτερες)

Oθονη εχουν ιδια σχεδον(ιδιο σχεδον κορυφαιο pva panel) ,ο καινουριος απλα εχει ανανεωμενα χαρακτηριστικα στην οθονη.

 

Απλα ειναι glossy.Και επειδη ο καθενας εχει τις δικες του προτιμησεις (ή μπορει το γραφειο του να εχει πισω ή πλαγια ενα παραθυρο που μπαινει εντονο φως) μπορει για τον εναν ή τον αλλο λογο να μην προτιμαει τις glossy.

Γουστα ειναι αυτα.Καποιους τους βολευουν οι glossy και καποιους οχι(για αυτο και στα macbook pro εχουν βαλει επιλογη για glossy ή μη-glossy οθονες).

Eξαρταται και σε τι περιβαλλον φωτισμου θα χρησιμοποιηθει.

Kαλο θα ηταν λοιπον να εχει την επιλογη.Δεν κανουν για ολους οι glossy οθονες , ουτε κανουν για ολους οι μη-glossy οθονες.

Aλλωστε οι περισσοτερες οθονες desktop υπολογιστων δεν ειναι glossy..Ουτε και οι Apple cinema display .

 

Μια ιδεα(μεχρι να δεις τον καινουριο iMac απο κοντα) μπορεις να παρεις αν πας σε ενα μαγαζι υπολογιστων και δεις τους φορητους που εχουν ανοιχτους και εχουν glossy οθονες.

Εκει θα δεις αν σε ενοχλει.

Σκεψου και σε τι χωρο θα εχεις τον iMac και με τι φωτισμο.

Tελος λεγεται οτι καινουριοι iMac εχουν πιο εντονη glossy οθονη απο τους macbook.Ειναι και μεγαλυτεροι οποτε καθρεπτιζουν πιο πολυ χωρο.

Αλλα και παλι αυτο μπορει να μην ειναι μειονεκτημα ,αναλογα τον χωρο και το φωτισμο που θα εχεις τον iMac.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pc δεν ξαναπαίρνω.. έκλεισα με το θέμα αυτό.. errors/ ιοί / προβλήματα.. καψίματα / αλλαγές χίλια πράματα.. βαρέθηκα.. κάθε τόσο διάφορα όπως φορμάτ για κάποιο πρόβλημα.. και ψάξε αυτό κάνε εκείνο κοίτα αυτό τρέξε το άλλο.. βαρέθηκα..

θέλω να κατεβάζω... να ακούω την μουσική μου, να βλέπω τις ταινίες μου, να κάνω την δουλειά μου.. και να παίζω κ κανά παιχνιδάκι που κ που....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαίνεται ότι κάποιοι εδώ μέσα είναι εργαζόμενοι στη Rainbow και θέλουν να πουληθούν οι παλιοί iMac για να μη μείνουνε στο stock :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pc δεν ξαναπαίρνω.. έκλεισα με το θέμα αυτό.. errors/ ιοί / προβλήματα.. καψίματα / αλλαγές χίλια πράματα.. βαρέθηκα.. κάθε τόσο διάφορα όπως φορμάτ για κάποιο πρόβλημα.. και ψάξε αυτό κάνε εκείνο κοίτα αυτό τρέξε το άλλο.. βαρέθηκα..

θέλω να κατεβάζω... να ακούω την μουσική μου, να βλέπω τις ταινίες μου, να κάνω την δουλειά μου.. και να παίζω κ κανά παιχνιδάκι που κ που....

 

Στο άλλο thread που έχεις ανοίξει, πρέπει να έχει δοκιμάσει γύρω στα 15 progs για να βρεις τι φταίει και κολλάει το pc σου! Σοφή κίνηση η αγορά Mac. Και πίστεψε με, οι glossy οθόνες δεν έχουν καμία σχέση με ό,τι παρουσιάζεται από κάποιους. Εκτός αν θέλεις να τον έχεις στο μπαλκόνι να λιάζεται, οπότε ναι, τότε θα έχεις αντανάκλαση και δεν θα βλέπεις τίποτα...Σε νορμάλ συνθήκες δωματίου και γωνιών θέασης δεν έχουν πρόβλημα. Αν είχαν πρόβλημα, τότε στο 24" που φοράει pva panel, η Apple θα έδινε και επιλογή για mat panel(αφού όπως λένε κάποιοι, έβαλε glossy γιατί το tn panel δεν έχει καλό μαύρο).

 

Οι καινούργιες κάρτες γραφικών έχουν hardware HD acceleration, κάτι που σίγουρα θα σου χρειαστεί τώρα πια.

 

 

EDIT: Όποιον εξωτερικό δίσκο και να βάλεις, καλό είναι να τον βάλεις σε firewire. Η διαφορά στην ταχύτητα μεταφοράς δεδομένων σε σχέση με το USB είναι αρκετά μεγάλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε συ dali πρεπει μια φορά να βρεθούμε εμεις οι 2 να πούμε τον πόνο μας με αυτά που διαβάζουμε που και που εδω μέσα..:P:D

 

 

Πρέπει αλλά είσαι μακριά! Που να τρέχω τώρα στο Μόναχο!!!:mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...