Προς το περιεχόμενο

panasonic vs olympus


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πως κατέληξες σε αυτά τα 2 μοντέλα; Δεν μπορεί να γίνει σύγκριση μεταξύ αυτών των 2 γιατί πρόκειται για εντελώς διαφορετικές μηχανές. Αν θέλεις μια μεγάλη μηχανή με super zoom παίρνεις την olympus. Αν θέλεις μια καλή compact, παίρνεις την panasonic (αν και πιστεύω ότι 400? είναι πολλά λεφτά για compact και σ'αυτά ίσως βρεις καλύτερη από αυτή).

 

Εγώ, αν το κόστος δεν ήταν πρόβλημα, θα έπερνα την Canon S5 ή σαν 2η επιλογή την Olympus SP550.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορεί να γίνει σύγκριση μεταξύ αυτών των 2 γιατί πρόκειται για εντελώς διαφορετικές μηχανές. Αν θέλεις μια μεγάλη μηχανή με super zoom παίρνεις την olympus. Αν θέλεις μια καλή compact, παίρνεις την panasonic (αν και πιστεύω ότι 400? είναι πολλά λεφτά για compact και σ'αυτά ίσως βρεις καλύτερη από αυτή).

 

Εγώ, αν το κόστος δεν ήταν πρόβλημα, θα έπερνα την Canon S5 ή σαν 2η επιλογή την Olympus SP550.

:roll:

 

Συμφωνώ λέξη προς λέξη και επαυξάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοειται πως το ξερω πως ειναι εντελως διαφορετικες.Απλα βρηκα μεσω ebay την panasonic fx100 220 και εδω εχω βρει την olympus 200.Απλα ρωταω ποια θα βγαζει τις πιο καλες φωτο.Απο αποψη φακου κι ποιοτητας εσεις ποια προτεινεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άντε πάλι με την leica... πάρε εσύ leica στο ελάχιστο αισθητήρα της compact μηχανής και νόμιζε ότι έχεις πραγματική leica... Ένας φακός leica που δικαιολογεί το όνομά της κάνει σαφώς πάνω από 1000?. Κατά τα άλλα οι μηχανές όπως είπε και ο Kubrick πιο πάνω είναι πολύ διαφορετικές για να πει κάποιος ποια από τις δύο. Πάντως τα 15fps εμένα δεν μου αρέσουν σε ότι ανάλυση και αν είναι:).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

olympus +1 από εμένα. 3 χρονών compact (μ350) μηχανή και βγάζει καλύτερες φωτό και απο καινούρια μοντέλα.

Το s500 το έχει ένας ξάδελφος και έχει βγεί πολύ καλό κομμάτι. Την panasonic στις ψηφιακές δεν την ξέρω. Αν και νομίζω πως ο χώρος των digitals cameras ανήκει σε cannon k olympus....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eimai κατοχος panasonic και ειμαι πολυ ευχαριστημενος. δεν ειναι το leica μονο. Απο τι αποτελειται μια μηχανη digital? Από ψηφιακα κυκλωματα που εμπιστευομαστε τους γιαπωνεζους (απο τις ελάχιστες made in japan) και φακο που h leica ειναι εγγυηση. Αν κινηθεις σε άλλη μηχανη συστηνω ανεπιφύλακτα canon. Εξαιρετικες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 στην Olympus.

Πάρα πολύ καλή μηχανή. Και οι δύο θα βγάζουν καλές φωτογραφίες, αλλά η olympus θα σου χρησιμεύσει όταν (και αν ) αποφασίσεις να ασχοληθείς περισσότερο με την φωτογραφία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σε ενδιαφέρει το wide πολύ καλή επιλογή είναι η

http://www.adorama.gr/eshop/details.php?lang=gr&cat_id=1&corp_id=25&pr_id=2235

Κοίτα και το rating της εδώ

http://www.digitalcamerainfo.com/ratings.php?ratingsGroup=PointandShoot

Γιατί δεν κοιτάς και αυτή

http://www.eml.gr/default.asp?pid=17&itm=7090&ct=368&la=1

που και 10x οπτικό zoom έχει και όταν τραβάει βίντεο δουλεύει το zoom;

Για δε το made in Japan συμφωνώ και επαυξάνω. Είχα τη Lumix FZ5 και τώρα την FZ8. Πολύ ποιοτικές κατασκευές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...