Προς το περιεχόμενο

Pws kanw format se via bios?


xania4ever

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλεις να επανεγκαταστήσεις τα Windows XP σε PC που μόλις έχεις αλλάξει τη μητρική, αν κατάλαβα καλά; Το BIOS πού κολλάει ακριβώς; Γιατί δεν κάνεις boot από το CD των Windows για να κάνεις από εκεί τη δουλειά σου; Γιατί δεν περιγράφεις με περισσότερα και πιο ακριβή λόγια το πρόβλημά σου; «Γιατί μαμά το μωρό μας πίνει Neslac κλπ»; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Loipon paidia allaxa mobo kai den mporw na kanw format evala mia gigabyte.Otan pataw f8 sto boot den moy vgazei epilogh gia boot?ti na kanw?

 

Ε, προφανώς το F8 δεν είναι καθορισμένο για να μπαίνεις στο BIOS της Gigabyte. 1ον) Κάνε αυτό που λέει ο babis-x (R.T.F.M., κοινώς Read The Fucking Manual) διότι δεν είναι όλες οι μητρικές ίδιες και 2ον) αν βαριεσαι να το διαβάσεις (που δεν θα έπρεπε) κάνε αυτό που σου λέει ο unre@l.

 

Τέλος, καλό θα ήταν να περιγράφεις το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις εκτενέστερα για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε πληρέστερα (όπως ακριβώς σου ζητάει ο parsifal).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας κ εχω παρομιο προβλημα ας ρωτησω εδω.

Αλλαξα μομπο κ εχω σκληρο με windows κ εναν παλιο χωρις windows.

Ανοιγω το pc χωρις σκληρο κ μου λεει οτι δεν εχει boot device κ κατι τετοιο κ κανει επανεκκινηση.(δεν με βαζει στα bios με το F2...)

Το ανοιγω με τον σκληρο με τα windows κ μου λεει ανοιγμα σε safe mode κτλ

αλλα οτι κ να πατησω κανει επανεκκινηση.

Το ανοιγω με τον παλιο σκληρο(no win) κ μου λεει οτι δεν βρισκει το αρχειο C:windows....κτλ

Αν βαλω win στον παλιο σκληρο θα μπορω μετα να χρησιμοποιω τον καινουργιο???(μονο του...)

Κ χρειαζετε κατι αλλο η με τα win θα ειμαι οκ??? (ετρεξα το cd του m/b...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε μου, ο σκληρός που έχει Windows δεν θα ξεκινήσει σε καμία περίπτωση με την καινούρια σου μητρική. Ο λόγος είναι ότι έχουν γίνει κάποιες "εγγραφές" στο master boot table του σκληρού σου που αναγνωρίζουν ΜΟΝΟ τη μητρική στην οποία είχες τον σκληρό όταν έστηνες Windows. Για αυτό και σε βάζει σε safe mode. Το ότι έκανε boot μέσω του σκληρού μένει στο BIOS της μητρικής σου και για αυτό μόλις συνδέσεις τον δίσκο χωρίς Windows αναζητάει το αρχείο C:windows... κτλ.

 

Επομένως, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να μπεις στo boot menu της μητρικής, διαβάζοντας το manual, ορίζεις first boot device το CD Rom του υπολογιστή σου και στήνεις Windows στον παλιό δίσκο. Κατόπιν, shut down, συνδέεις και τον καινούριο (που έχει ήδη Windows), back up ότι θέλεις στον παλιό, shut down, αλλάζεις τους σκληρούς και αφήνεις μέσα ΜΟΝΟ τον καινούριο (που έχει ήδη Windows), format και στήνεις Windows από την αρχή. Κοτσάρεις και τον παλιό στο τέλος, τραβάς τα αρχεία που έκανες back up και είσαι έτοιμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω φιλε....καποιες διευκρινησεις....

Δεν με αφηνει να μπω στα bios οποτε πως θα ορισω το boot device??

Υποθετω οτι αν βαλω το cd των win στο dvd-rw θα τα τρεξει ετσι δεν ειναι???

Δεν μπορουν να λειτουργησουν τα windows του καινουργιου σκληρου χωρις format???οχι ε :(

Ο σκληρος εχει partition οποτε δεν χρειαζετε back up....:) (κ τα εχω ολα κ σε dvd....οποτε:-D ).

Κανονικα δεν θα επρεπει να με βγαζει στο σημειο που σου λεει πατα del να μπεις στο bios κτλ....ασχετα απο το αν εχει win η οχι????Εμενα γιατι δεν μου το βγαζει αυτο???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν μπαίνεις BIOS πατώντας το F2, δοκίμασε να ενεργοποιήσεις/απενεργοποιήσεις το κουμπί Fn στο πληκτρολόγιό σου. Αλλιώς κάνε αυτό που λέει ο gang.

 

Επίσης:

 

Υποθετω οτι αν βαλω το cd των win στο dvd-rw θα τα τρεξει ετσι δεν ειναι???

 

Αν ορίσεις ως first boot device το dvdrom, ναι, θα τρέξουν κανονικά.

 

 

Δεν μπορουν να λειτουργησουν τα windows του καινουργιου σκληρου χωρις format???οχι ε :(

 

Εξ όσων γνωρίζω, όχι. Περίμενε να μας πει και κάποιος άλλος.

 

Ο σκληρος εχει partition οποτε δεν χρειαζετε back up....:) (κ τα εχω ολα κ σε dvd....οποτε:-D ).

 

Άρα είσαι έτοιμος.

 

 

Κανονικα δεν θα επρεπει να με βγαζει στο σημειο που σου λεει πατα del να μπεις στο bios κτλ....ασχετα απο το αν εχει win η οχι????Εμενα γιατι δεν μου το βγαζει αυτο???

 

Εξαρτάται. Στη μητρική μου, αντί για την post screen, έβγαζε ενα διαφημιστικό της MSI, χωρίς καμία πληροφορία για το πώς να μπω BIOS. Πάτησα DEL, μπήκα BIOS, απενεργοποίησα αυτήν την εικόνα και ενεργοποίησα την post screen.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ennooysa den moy bgazei epilogh na bootarw apo to cd ktl gia na kanw format.Px sto proigoymeno bios pataga f8 molis ksekinage kai moy elege apo poy 8elw na bootarw.Bootara apo dvdrom poy eixa balei to cd twn win kai ola ok.Ayto pws 8a kanw?EYxaristw.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...