Προς το περιεχόμενο

HDD vs RAM


Ic3m@N

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν...έχω ένα macbook C2D 2ghz μαμίσιο ακόμα... και ρωτάω... επειδή προς το παρον μπορώ να αλλάξω μόνο ένα από τα δύο με τι θα δω μεγαλύτερη άνοδο στις επιδόσεις του συστήματος... με έναν σκληρό στις 7200 στροφές ή με 2gb ram? Ούτως ή άλλως κάποια στιγμή στο άμεσο μέλλον θα τα αναβαθμίσω και τα δύο...απλά ρωτάω τι να πάρω πρώτο; Ανάγκη από μεγαλύτερο δίσκο δεν έχω προς το παρών πάντων.

 

 

Στην αρχή έλεγα να πάρω ραμ αλλά μετά διάβασα εδώ ότι με ένα δίσκο στις 7200 πετάει το μηχάνημα οπότε...μπερδεύτικα λίγο :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμμ...την απαντηση θα την δωσεις εσυ , αναλογα με το τι χρηση κανεις....

Ανοιγεις πολλα παραθυρα ταυτοχρονα ..πρωτα μνημη...

Τα προγραμματα που τρεχεις εχουν συχνη προσβαση στον δισκο ?? τοτε δισκο ...

Αν και η καλυτερη λυση ειναι να αναβαθμισεις κ τα δυο :-) :-)..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω λεω δισκο στις 7200 στροφες.

Τη διαφορα θα τη βλεπεις καθημερινα. Απο το boot time ,το χρονο εκκινησης των εφαρμογων , τις μεταφορες αρχειων κλπ κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Epeidi to mac ousiastika exei BSD apo katw to opoio casharei tin ram osi kai na exeis pare oposdipote ram, me tis 7200 ousiastiki diafora se laptop de tha deis giati logo katanalwseis reumatos polles fores oi diskoi leitourgoun poio xamila, kai exei tyxei apeires fores na valw disko na ton metrisw kai na einai 5400 anti gia tis 7200 i akoma xeirotera exw dei disko o opoios travage pollu reuma na ton exei valei to laptop se mode 3200.

 

AN pareis disko I ram na ta pareis OPOSDIPOTE apo tin rainbow gia min exeis provlimata tou stil na kanei nera i mnimi klp.

 

Pantos logo tis filosofias tou BSD asizititi pare ram

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ ram του έβαλα! με το σκληρό δε νομίζω να δεις διαφορά, έχω και ένα imac20" c2d και σαν απόδοση ήταν ίδια!

τώρα που του έβαλα ram είναι λίγο πιο γρήγορο στα καθημερινά απο τον imac

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμ...χειρότερα τα κάνατε :mrgreen: Τέλος πάντων...μάλλον για δίσκο θα πάω προς το παρόν.. και μετά βλέπουμε...

 

ps. Από τη rainbow ; ε όχι δα... κατ'αρχάς δεν έχω καν λογαριασμό εκεί και τώρα να πηγαίνω σε τράπεζες και τα λοιπά...δεν λέει... από κανά πλαίσιο, multirama κλπ θα το πάρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

AN pareis disko I ram na ta pareis OPOSDIPOTE apo tin rainbow gia min exeis provlimata tou stil na kanei nera i mnimi klp.

 

Προσωπική μου άποψη ΜΗΝ πάρεις ΠΟΤΕ από την rainbow.

Μνήμες KINGSTON ή CORSAIR.

Δίσκο WD, SEAGATE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Epeidi to mac ousiastika exei BSD apo katw to opoio casharei tin ram osi kai na exeis pare oposdipote ram, me tis 7200 ousiastiki diafora se laptop de tha deis giati logo katanalwseis reumatos polles fores oi diskoi leitourgoun poio xamila, kai exei tyxei apeires fores na valw disko na ton metrisw kai na einai 5400 anti gia tis 7200 i akoma xeirotera exw dei disko o opoios travage pollu reuma na ton exei valei to laptop se mode 3200.

 

AN pareis disko I ram na ta pareis OPOSDIPOTE apo tin rainbow gia min exeis provlimata tou stil na kanei nera i mnimi klp.

 

Pantos logo tis filosofias tou BSD asizititi pare ram

 

Οι στροφες των σκληρων ειναι σταθερες και δεν αλλαζουν.

 

Δηλαδη αν παρεις ενα σκληρο στις 7200 στροφες,αυτος θα δουλευει παντα στις 7200 στροφες.

 

 

 

Η διαφορα σε θερμοκρασια και σε καταναλωση ειναι αμελητεα.

Ενας σκληρος 7200 σε φορητο, του δινει αλλο αερα, τον κανει να συμπεριφερεται σαν desktop.

 

 

Σε video encoding ,σε boot time, σε transfer rates η διαφορα ξεπερναει και το 60% !!!

Δες εδω διαφορες στις επιδοσεις:

http://www.barefeats.com/rosa05.html

post-24216-129062950708_thumb.jpg

 

(71 mb/sec read για τον 7200rpm στα 200GB , 60 mb/sec read για τον 7200rpm στα 160GB , 46 mb/sec read για τον 5400rpm στα 160GB )

 

 

 

και εδω σε realworld benchmark(μεταφορα αρχειου):

post-24216-129062950752_thumb.jpg

 

 

 

 

 

 

Και εδω ενα αλλο review για 7200 σκληρο φορητου:

http://www.bigbruin.com/2007/momentus7200_4

με realworld benchmark (μεταφορα αρχειου):

post-24216-129062950755_thumb.jpg

 

 

 

και με θερμοκρασιες:

post-24216-129062950757_thumb.jpg

 

 

 

 

Παντως , αν ειναι να κανεις και τις 2 αναβαθμισεις, προτεινω να παρεις μνημη πρωτα ,επειδη τωρα ειναι αρκετα φθηνες και δεν αναμενεται να πεσουν.

Και αργοτερα παιρνεις τον σκληρο , που πιθανον να εχει πεσει η τιμη του..

 

Μνημη φυσικα θα παρεις την kingston sodimm ddr2 667MHz cl5 που ειναι συμβατη με τον macbook / macbook pro/ iMac .

90 ευρω θα σου κοστισουν τα 2 GB. Μην πας με τιποτα στη Rainbow που θα ζηταει τα τριπλασια χρηματα!

Αλλωστε και μονος σου να την κανεις την αναβαθμιση ,δεν χανεται η εγγυηση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

77 πήρα τα 2giga απο multirama!

 

της kingston και γράφουν ότι είναι για macbook

 

Eιναι ευκολο να μου πεις τους κωδικους που γραφουν στα barcodes του multirama που ειναι κολλημενα πανω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...