Προς το περιεχόμενο

resolution se mandriva 2007 help!


pantelisgeor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

kalispera sas,

 

apofasisa na valo ki ego linux kai exo egkatastisei to mandriva 2007 spring. Eimai omos telios asxetos me to antikimeno kai elpiza na matho ki ego siga siga ti ginete alla to proto mou provlima einai pos den mou vgazei to sosto resolution gia tin othoni mou (eimai se laptop dell inspiron 6400 me tin ATI X1400 mobility pano) alla mou vgazei epilogi mono gia 1024x768. I othoni mou einai wide screen kai den einai to sosto resolution auto kai den mporo na katalavo ti na kano gia na to diorthoso.

 

Euxaristo ek ton proteron

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok καλωσήρθες pantelisgeor. Καλή επιλογή to mandriva αν και θα σου προτεινα να βαλεις pclinuxos ( προήλθε από το μαντριβα αλλα έχει αλλάχει αρκετα στην πορεία)

 

Σε κάθε περίπτωση οι ομοιοτητες των συστημάτων μας μου επιτρέπει να προσπαθήσω να σε βοηθήσω.

 

Ενα δυο πράγματα...

1.Το mandriva kai to pclinuxos χαραkτηρίζονται από ένα μεγάλο ατού ... το control center που έχουν. Εκεί μπορείς να κάνειw σχεδόν ;ola όσα απαιτεί ο απλός χρήστης.

2.οταν εγκαθιστας το mandriva πρεπει να ενημερώσεις των repositories gia to urpmi.

πήγαινε εδώ: http://easyurpmi.zarb.org/

και ακολούθησε τα απλά βήματα που σου λέει.

 

τωρα αφού το κάνεις αυτό και όσον αφορά την κάρτα σου και την ανάλυση.

 

Καταρχήν εγκατέστησες τον driver?

έχεις δυο επιλογές είτε τον driver του x.org είτε τον proprietary driver tis ATI.

εγώ θα σου προτεινα τον οδηγό της ΑΤΙ.

για να το κανεις αυτό έχεις δυο τρόπους τον δύσκολο από το σαιτ της ΑΤΙ και ευκολο (ανοιγεις τον package manager tou mandriva, emeis sto pclinuxos exoume synaptic, και αφού έχεις κάνει αυτό που σου είπα παραπάνω και κάνεις ανανέωση, βρίσκεις και εγκαθιστας τον οδηγό για την καρτα σου και τισ dependencies (κυρίως το dkms-ati που είναι το kernel module).

οταν το κανεις αυτό ανοίγεις το control center toy mandriva (oxi toy KDE) και επιλέγεις hardware--> configure graphic server (τουλαχιστον ετσι ειναι στο pclinuxos). Ekei sto driver epilegeis ton fglrx. Θα σε ρωτησει να θες να χρηιμοποιήσεις τον proprietary, πες ναι και μετα καθορίζεις την ανάλυση και ότι άλλο θες.

 

Δοκίμασε έτσι και το πιανουμε απο κεί.. αν κατι δεν παει καλά

 

Αυτα ...

 

Hasodikis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνονοματε και παντελη.... υπαρχουν και καποιοι που κρατανε ...χαρακτηρα... (πλακα κανω,,,).

 

Παιδια αν εισαστε ικανοποιημενοι απο mandriva,,,,,τότε πραγματικα θα σας πρότεινα να δοκιμασετε και το pclinuxos..

 

κατεβαστε το livecd και ρίξτε του μια ματια.... πιστευω οτι θα σας ικανοποιήσει περισσότερο.... ενω παράλληλα αμεσως θα αισθανθείτε σαν το σπίτι σας.... Άλλωστε σαν fork του mandriva ξεκίνησε αλλά τώρα όμως το προσπερνα κατά πολυ....

 

Αυτα

Hasodikis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλό το pclinuxos αλλά δεν έχει τα τόσα πολλά προγράμματα.Το mandriva το έχω εγκαταστήσει και εγώ σε virtual box και έχω την γνώμη ότι είναι η καλήτερη rpm διανομή που έχω δοκιμάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μαντριβα είναι όντως πολύ καλή διανομή. Ειδικά μάλιστα η 2007 spring η οποία είναι και η καλύτερη διανομή που έβγαλαν μέχρι στιγμής. Το pclinuxos όμως έχει ήδη φύγει μπροστά από την mandriva.

 

H επισήμανση σου σχετικά με τον αριθμό των διαθέσιμων στα ρεπος προγραμμάτων είναι εν μέρη σωστή. ΑΛΛΑ πρέπει να γίνουν οι ακόλουθες επισημάνσεις.

1. Ο αριθμός των διαθέσημων πακέτων βρίσκεται ήδη στισ περίπου 7.000 (ή λίγο παρακάτω νομίζω στα 6.840) και ανεβαίνει

2. είναι πανθομολογουμενως ένα από τα καλύτερα σε ποιότητα προγραμμάτων ρέπος.

3. έχει απειροελάχιστες περιπτώσεις προβλημάτων δεδομενης της πολιτικής να υπαρχει εξοντωτικό τεστινγκ πριν την εισοδο στο ρεποζιτορυ .

4. Τα προγραμματα αναβαθμιζονται αρκετα συχνά.

 

δείτε και αυτό για παράδειγμα: http://xenh12-pclinuxos.blogspot.com/2007/08/running-software-in-pclinuxos-2007.html

Και όλα τα παραπάνω αποκτούν μεγαλύτερη ακόμα σημασία αν σκεφτεί κανείς ότι το είμαστε ακόμα μια σχετικά μικρή κοινότητα. Οτι δεν υπάρχει εταιρία από πίσω να στηρίζει οικονομικά.

 

Τα παραπανω φυσικά τα λέω χωρίς ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ διαθεση να ανοίξω distro war, κατι που πραγματικά απεχθάνομαι.

 

Hasodikis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...