Προς το περιεχόμενο

C++ σε Windows Vista


Wise_One

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παίδες. Ηθελα να ρωτήσω. Δοκιμάσατε να εγκαταστήσετε την C++ στο καινουργιο λειτουργικό; Μέχρι στιγμής δουλεύω σε virtual machine αλλά σίγουρα θα ήταν πολύ καλύτερα να προγραμματίζω στο κυρίως λειτουργικό.

 

Εμείς στη σχολή χρησιμοποιούμε το mingw. Το εγκαταστήσαμε με το msys (βασικά δε ξέρω τί κάνει αυτό απλά μόνο έτσι εγκαταστάθηκε το mingw).

 

Απ' όσο ξέρω στα Vista δουλεύει το TextPad επομένως από πλευράς editor είμαι καλυμμένος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μάλλον αυτό που λες εννοούσα. Για συγκεκριμένο compiler. Με το g++ κάνω compile.

 

Αρα αφού το χεις κι εσύ δοκιμάσει, δε νομίζω να έχω πρόβλημα κι εγώ. Θα το προσπαθήσω μάλλον αργότερα κι αν είναι θα ενημερώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά δεν κάνει compile. Και δε μπορώ να καταλάβω γιατί. Εξηγούμαι.

 

Εκανα την εγκατάσταση του mingw και τους msys ακριβώς όπως την είχα κάνει στο desktop. Βάζω και το path.

 

Δοκιμάζοντας να κάνω compile ένα αρχείο μου βγάζει το παρακάτω μήνυμα. Σημειωτέον όμως ότι το συγκεκριμένο αρχείο υπάρχει στην εγκατάσταση και βρίσκεται στον κατάλογο που βρίσκεται και στον desktop. Το αντικατέστησα κιόλας με το αρχείο απ' το desktop, πάλι τα ίδια. Πήρα όλα τ' αρχεία του mingw, πάλι τα ίδια....

 

compile.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά έβαλα τον Bloodshed. Απ' το να παιδεύομαι κάτι είναι κι αυτό. Και στο κάτω κάτω αν περάσω το εργαστήριο ψάχνω και γ' άλλον compiler που δουλεύει κανονικά στα vista.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ, δε δουλεύει εκτός αν κάνω εγώ καφρίλες. Πήρα το συγκεκριμένο dir και το έβαλα στο path. Δεν έβλεπε μετά την εντολή g++. Εβαλα και το κλασικό bin αλλά πάλι τίποτα.

 

Μήπως φταίει το ότι έχω την έκδοση 3.4.2;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλωσες στα path env του υπολογιστη τις θεσεις των binaries, workspace κτλ?

Στα xp ηταν καπου στον υπολογιστη μου > ιδιοτητες... Δεν ξερω πια γιατι δεν εχω win σπιτι ουτε εβαλα ποτε vista. Αλλα οταν δουλευα borland επρεπε να το δηλωσω στα paths του συστηματος για να δουλευει σωστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα ΧΡ έχω δηλώσει μόνο ένα path. Και δουλεύει κανονικά. Είναι αυτό που λες. Μεταβλητές περιβάλλοντος.

 

Κακά τα ψέματα, αν είναι να δηλώσω όλα τα bin στο path, καλύτερα να δουλέψω με το DevC++ να τελειώνω και μετά ψάχνω γι' άλλο compiler.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...