Προς το περιεχόμενο

Οργή και αίσχος για το Mini jack


takeda

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΑΙΣΧΟΣ και ΝΤΡΟΠΗ στους ηλίθιους που επιμένουν σε αυτό το κ@λόβυσμα.

 

Ναι σωστά μιλάω γιαυτό το ματσούκι που χαλάει σε όλα τα mp3 players και λοιπές συσκευές.

 

istockphoto_1611167_mini_jack_details_on_white_2.jpg

 

Ως πότε θα το χρησημοποιούνε σαν στάνταρ? Πληρώνουμε 300 ευρώ το σούπερ εξελιγμένο mp3 player το οποίο βγαίνει off 4 μήνες μετά επειδή "κουνάει" το βύσμα.

 

 

Είμαι ο μόνος γκαντέμης που έχω αλλάξει 4 mp3 player τα τελευταία 2 χρόνια;

 

Στο τελευταίο Samsung YP-T8 (1GB) αναγκάστηκα να το ανοίξω και να του κολήσω απευθείας τα ακουστικά.

 

 

 

Οι Δικές σας εμπειρίες;

post-46516-12906295076_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ένας φίλος μου μου είχε πει κάτι ανάλογο..σε μένα αν και χρησιμοποιώ αρκετά mp3 players κτλ δεν έχει συμβεί ποτέ τίποτα..μήπως δεν τα προσέχεις και πολύ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μόνο που κάνω είναι ότι αλλάζω συχνά το βύσμα. μία για να συνδέω το mp3 με τον ενισχυτή στο σαλόνι, ή για να βάλω ψείρες, ενώ άλλες φορές για να βάλω τις ψείρες με το μπράτσο (για γυμναστική).

 

πάνω απο 3 μήνο δεν αντέχει το θυληκό, ξεκολάει απο τις πλακέτες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 μέρες φυλακή στον κορυδαλλό σε αυτόν που το πρωτοσκεφτηκε

 

και

 

Υποχρεωτική εργασία στην αποκομοιδή απορριμάτων για 1 χρόνο για τους σχεδιαστές που επιμένουν και το χρησημοποιούνε στα mp3 player.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχαν βγει απο την sony κατι miny disc με ενα περιεργο βυσμα, το οποιο δεν εχω ιδεα πως λεγεται. Εμοιαζε με φωρτιστη για erricson, αμα καταφερω να ξεθαψω απο πουθενα το md μου θα ποσταρω καμοια φωτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρε παιδιά, τα Mini USB άνετα θα κάνανε αυτή τη δουειά, ίσως λίγο πιο μακρόστενα για να μην φεύγουνε.

 

Οι ανάγκες αγωγιμότητας δεν είναι μεγάλες, τα ακουστικά είναι 15mW στα 15Ω στην χειρότερη περίπτωση, οπότε μιλάμε για λιγότερα απο μιλιαμπέρ

 

όπως και να έχει, Αν το θυλικό βύσμα είναι through hole πάνω στην πλακέτα της συσκευής, παλεύεται. Αν είναι SMD τότε δεν γίνεται τίποτα θα χαλάσει αργά η γρήγορα.

 

Ε λοιπόν, δεν έχω κάποια πρόταση αλλά είναι άλλη μια κλασσική περίπτωση του "το κατα κόρον επαναλαμβανόμενο ουκ εν σοφώ εστί"

 

η παροιμία δικιά μου :confused:

 

(και για τον φίλο παραπάνω: ναι έχω ξεφύγει, έγω βαρεθεί να είμαι λογικός :-D:-D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να αγοράσεις ακουστικά (για γυμναστική) που το βύσμα έχει γωνία 90 μοίρες και έτσι είναι πιο κοντό και με μικρότερη ροπή ως προς τη συσκευή... Έχω βρει ότι είναι πιο ασφαλή όταν έκανα γυμναστική... Εννοώ τέτοια:

l_45000129.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς τέτοια βύσματα έχουν τα ακουστικά που χρησιμοποιώ. Και ενώ έχω αλλάξει ως τώρα 3 φορές σετ ακουστικών, η υποδοχή από την μεριά του player (Creative Jukebox 2 - 4 και βάλε ετών μηχάνημα) δεν έχει κανένα πρόβλημα ακόμη. Και μιλάμε ότι έχει φάει την απίστευτη κακομεταχείριση: Πτώσεις απλές, πτώσεις με τούμπες, πτώσεις και να μένει κρεμασμένο (για λίγο :mrgreen:) από το καλώδιο των ακουστικών και άλλα τέτοια ωραία.

 

 

Χωρίς αμφιβολία, το επόμενο player που θα πάρω πάλι Creative θα είναι...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...