Προς το περιεχόμενο

PC farming.... πως???


desolatorXT

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ακούσει κατα καιρούς ότι είναι πραγματοποιήσιμο, να βάλεις περισσότερα από 1 pc να κάνουν μια διεργασία ταυτόχρονα... Δεν αναφέρομαι σε Multicore επεξεργαστές, αλλά σε εντελώς διαφορετικά συστήματα... Γνωρίζει κανείς ποια είναι τα απαραίτητα μέσα για ένα τέτοιο εγχείρημα, ποιό είναι το κόστος και φυσικά πως θα υλοποιηθεί το όλο εγχείρημα? Λογικά θα χρειαστεί δίκτυο και κάποιο κατάλληλο software... Αν θυμάμαι καλά πριν από 5+ χρόνια υπήρχε ένα σχετικό άρθρο σε ένα τεύχος του Computer για όλους, αλλά δυστηχώς δεν μπόρεσα να το βρώ...

 

Το search στο google δεν βοήθησε και ιδιαίτερα... Πιστεύω όμως πως είναι ένα θέμα που ενδιαφέρει αρκετούς... Πολλοί εδώ έχουν παλιά pc, κατεβαστήρια κτλπ... Αντι λοιπόν να σκουριάζουν δεν θα ήταν καλύτερο να χρησιμοποιηθούν για να φτιάξουν έναν υπερυπολογιστή?

 

Από όσο θυμάμαι από το άρθρο που ανέφερα, δεν έχει τόση σημασία η ταχύτητα του κάθε cpu, αλλά ο συνολικός αριθμός τους... Είχε μάλιστα ένα παράδειγμα όπου χρησιμοποιήθηκαν 5 pc για μια εργασία video editing, ένας P4 στα 1,7 , τρείς P2 στα 333, και ένας P3 στο 1Ghz. Τα αποτελέσματα ήταν εκπληκτικά, αφού μόνος του ο P4 ήθελε πάνω από 24 ώρες για να τελειώσει την διεργασία, ενώ όλοι αυτοί μαζί την τελείωσαν σε λιγότερο απο 7 ώρες.

 

Σκεπτόμενος τι αποτέλεσματα θα μπορούσε να έχει μια τέτοια συστοιχία, σε επεξεργασία μεγάλων βάσεων δεδομένων, κατασκευή 3Δ γραφικών, προγραμματισμό, μαθηματικών προβλημάτων κτλπ πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο να το φτιάξω. Ίσως να είχε καλά αποτέλεσματα και στο Gaming αλλά επιφυλάσσομαι γ αυτό εφόσον μεγαλύτερο ρόλο παίζουν εκει οι VGA που λογικά θα είναι αδύνατο να συνεργαστούν.

 

Επανέρχομαι λοιπόν στο αρχικό ερώτημα και ζητάω οποιαδήποτε πληροφορία μπορεί να έχει κάποιος... Ευχαριστώ προκαταβολικά! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ενδιαφέροντα άρθρα αλλα δεν αναφέρονται σε κάτι συγκεκριμένο για το πως να αξιοποοιθεί κάτι τέτοιο...

 

Εγώ δεν θέλω να προγραμματίσω ο ίδιος το σύστημα, εδώ δεν μπορώ καλά καλά να φτιάξω έναν σωστό calculator θα πάω σε παράλληλο προγραμματισμο? :mrgreen:

 

Αυτό που άκουσα είναι πως, με την μέθοδο αυτή, που λέγετε pc farming, έχω ένα pc το οποίο αποτελεί την επιφάνεια εργασίας του χρήστη, και απο εκεί και πέρα, το Pc αυτό (συνήθως αυτό με τον πιο γρήγορο cpu), αξιοποεί πόρους από τα άλλα συστήματα... Ο συντονισμός γίνετε μέσα ενός "δικτυακού λειτουργικού συστήματος" θα το έλεγα, δηλαδή ένα πρόγραμμα που λέει τι θα εκτελέσει κάθε μια από τις cpu...

 

Αυτό αξιοποιείται και σε προγράμματα που δεν έχουν γραφτεί σε παράλληλο προγραμματισμό. Παραδείγματος χάρην, εγώ έχω μια βάση δεδομένων με 500χιλιάδες καταχωρήσεις, την επεξεργάζομαι π.χ. με το navicat, όταν εγώ κάνω κάτι search, το πρόγραμμα αυτο που σου ανέφερα, χωρίζει την δουλειά σε τμήματα, και ο κάθε cpu ψάχνει σε διαφορετικό τμήμα... Έτσι δεν απαιτείται παράλληλος προγραμματισμός για την αξιοποιήση πολλών cpu... Δηλαδή το πρόγραμμα αυτό επεμβαίνει στις εντολές που στέλνει το πρόγραμμα που χρησιμοποιούμε, και διαμοιράζει την δουλειά... Τουλάχιστον εγώ αυτό κατάλαβα... Το θέμα είναι ποιο είναι αυτό το λογισμικό, και πώς θα βρεθεί? :-?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι ξέρω αυτό γίνεται στο Πολυτεχνείο για κάποια προτζεκτ αλλά και αν εχεις ακουστά το Folding Home.Δες Εδώ μήπως και σε βοηθήσει κάτι.

 

Distributed Computing Project λέγεται αυτό που θες.Νομίζω δηλαδή....source code το Folding Home δεν έχει δώσει στο κοινό.Αλλά αν εχεις κανα φίλο στο Μετσόβιο,μπορεί να σου βρει τίποτα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχουμε στη σχολη ενα cluster σε πειραματικο σταδιο απο 5 (?) υπολογιστες,με linux.παραπανω δε ξερω τπτ,απλα πιστευω οτι η υλοιποιηση ειναι πολυ δυσκολη απο ενα και μονο ατομο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

loipon uparxei apo linux panta ta e3hs pou mporeis na testareis:

http://dirk.eddelbuettel.com/quantian.html

ka8ws kai to cluster knoppix

 

des kai to beowulf:http://en.wikipedia.org/wiki/Beowulf_cluster

 

to beowolf νομίζω είναι αυτό που έψαχνα... :-D

 

Ευχαρίστώ για τα links... Θα πάρει αρκετό καιρό φαντάζομαι να γίνει, αλλα θα σας πώ τα αποτελέσματα όταν το ολοκληρώσουμε :)

 

Υ.Γ. ενδιαφέρον θα είχε η χρήση ενός τέτοιο pc σε ένα Benchmark... Θα έσπαζε τα ρεκόρ φαντάζομαι στο Pc Mark... :P... Ίσως σε λίγο καιρό αντί για Overclocking, να χρησιμοποιούμαι τέτοιες μεθόδους για την δημιουργία extreme pc...

 

εχουμε στη σχολη ενα cluster σε πειραματικο σταδιο απο 5 (?) υπολογιστες,με linux.παραπανω δε ξερω τπτ,απλα πιστευω οτι η υλοιποιηση ειναι πολυ δυσκολη απο ενα και μονο ατομο

 

4 άτομα θα εργαστούμε για αυτό, έχουμε είδη διαμορφώσει τον χώρο και έχουμε προμηθευτεί 4 pc (2x AMD64 3800+ x2, 1 AMD64 3000+, 1 Pentium 4 3Ghz), ελπίζω να τα καταφέρουμε, προς το παρόν έχω να κατεβάσω πολύ λογισμικό :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

How to build a linux Bewoulf cluster ;) μεγάλο το κόστος άσχετα αν είναι μικρά τα pc σκέψου την κατανάλωση ρεύματος που για home user θα είναι τεραστια

 

free software για clustering Under windows http://www-unix.mcs.anl.gov/mpi/mpich1/download.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν επιτρέπεται,γιατί το θες?

 

Γιατί θα προτιμούσα αντί να κάνω αναβάθμιση, να ξοδέψω τα χρήματα για την δημιουργία κάτι καλύτερου απο κάθε τι που κυκλοφορεί, που θα είναι custom-build, με μεγάλο ενδιαφέρον για το αποτέλεσμα και που φυσικά θα λύσει το πρόβλημα με τα τρελά loading times του editable αρχειου του Game Maker για το Game που φτιάχνουμε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

How to build a linux Bewoulf cluster ;) μεγάλο το κόστος άσχετα αν είναι μικρά τα pc σκέψου την κατανάλωση ρεύματος που για home user θα είναι τεραστια

 

free software για clustering Under windows http://www-unix.mcs.anl.gov/mpi/mpich1/download.html

 

Ευχαριστώ για όλα τα Links παιδιά, εγώ έψαχνα "pc farming" στο google, γ αυτό και δεν κατάφερα να βρώ τπτ... :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλιστα...ευχομαι καλη επιτυχια και αν θελεις στειλε και κανα documentation μετα..

 

thnx :)

 

Ενοείται πως αν τελικά λειτουργήσει, θα "ανεβάσω" και την μεθοδολογία για το πως να κατασκευάσει κανείς κάτι παρόμοιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...