Προς το περιεχόμενο

Θα σηκώσει την HD2900?


overclockerd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας! θα ήθελα να ρωτήσω εάν το τροφοδοτικό μου(Enermax Liberty 400watt) θα σηκώσει την HD2900ΧΤ.... αν και δεν το βλέπω... επίσης θα ήθελα να μου προτείνετε ενά καλό τροφοδοτικό ώστε να σηκόνει σίγουρα την HD2900ΧΤ!:mrgreen: εγώ βρηκά αυτό= http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700953 καλό είναι?:confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

400άρι τροφοδοτικό δεν σηκώνει μια 2900ΧΤ ούτε στα πιο τρελά σου όνειρα.

 

Για το Etasis έχω ακούσει καλά λόγια αλλά προσωπικά δεν το'χω δει. Επίσης,πρέπει να προσέξεις να έχει ένα 6άπινο και ένα 8άπινο PCI-Express καλώδιο για την τροφοδοσία της κάρτας αν θες να της κάνεις O/C.

 

Eγω σου προτείνω αυτό.

Αυτό έχω και το'χω δοκιμάσει με 8800GTS 640 και 2900ΧΤ και είναι πολύ καλό.Είναι ολίγον ακριβούτσικο αλλά PSU είναι. :???:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα ίδια λεφτά είναι και το Enermax 620w Liberty

Γενικά υπάρχουν πολλές καλές επιλογές στα ~150?... Αλλά όπως είπε και ο παππούς για το τροφοδοτικό αξίζει να δώσεις κάτι παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@overclockerd βλεπω οτι δεν εχεις κλοκαρισμενο συστημα οποτε πολυ πιθανο να την σηκωσει default μιας και εχεις πολυ καλο τροφοδοτικο στα 400... Αλλα θα εισαι στο οριο... Δες και πραξε...

 

Για τοροφοδοτικο πας στο etasis ή στο pcp&c 750W....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κορυφαία psu στην κατηγορία <~ 150ε υπάρχουν αρκετά Μάριε ...

Thermaltake Toughpower 700W & 750W 95 & 101ε αντίστοιχα (μέγα αρνητικό τους δεν έχουν το 8pin που χρειάζεται η 2900XT για να κλοκαριστεί - αν και με τέτοια επίπεδα θορύβου και θερμοκρασίας στη θέση σου θα απέφευγα το κλοκάρισμά της με stock cooler ... :wink:

Etasis ET750W 109ε

Etasis ET850W - κορυφαίο στην κατηγορία του, ουσιαστικά στα χρήματά του δεν παίζει άλλος αντάξιος αντίπαλος, εκτός από το Tt Toughpower 850W το οποίο κοστίζει 6ε φθηνότερα, αλλά in comparison with the Etasis, it's out of the question ... :razz:

Πολύ καλό και το Silverstone Olympia 650W που ανέφερα ο Pappous, τα ίδια φυσικά ισχύουν και για το 750άρι μεγάλο αδερφάκι του ! :grin:

Τώρα το 620άρι Liberty εκτός από υπερτιμημένο (αφού με 30ε λιγότερα αγοράζει κάποιος το 1000 φορές καλύτερο Tt Toughpower 750W), έχει σχετικά ελλιπές Over Current Protection όπου σε συνδυασμό με το κάκιστο ηλεκτρικό δίκτυο της χώρας μας, άσε το καλύτερα ... :razz: Γενικά από Enermax καλά είναι τα Infinity (νέο revision), και τα Galaxy ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη εχω την 2900 το κουτι λεει οτι πρεπει τουλαχιστον να εχεις 500w τροφοδοτικο.Καλυτερα να βρεις ενα που να εχει και 8pin και 6pin giati ο θορυβος της καρτας μειωνεται αισθητα ως και εντελως.

Εγω εχω το τροφοδοτικο της υπογραφης μου.Σου προτεινω να παρεις αυτην την μαρκα αλλα οχι το 650w αλλα το 750w

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη εχω την 2900 το κουτι λεει οτι πρεπει τουλαχιστον να εχεις 500w τροφοδοτικο.Καλυτερα να βρεις ενα που να εχει και 8pin και 6pin giati ο θορυβος της καρτας μειωνεται αισθητα ως και εντελως.

Εγω εχω το τροφοδοτικο της υπογραφης μου.Σου προτεινω να παρεις αυτην την μαρκα αλλα οχι το 650w αλλα το 750w

 

 

Sorry για το spamming ... :mrgreen:

Τελικά τί έγινε με το psu σου ? Άλλαξαν το fan, που έκανε θόρυβο ? Γιατί δεν ξαναpostαρες στο topic που είχες ανοίξει ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα αυτο το τριξιμο παρατηρισα το κανει οταν δουλευει στο φουλ το τροφοδοτικο.Και μετα απο ωρα σταματαει.Δεν ειναι κατι το τραγικο απλα μου εχει μπει στο μυαλο και μου φαινετε καπως.

Οσο για αλλαγη?Δεν νομιζω να το παω νωριτερα απο της 17 σεμπτεμβριου.Επειδη υπαρχει εξεταστικη και επειδη τα εχω τοσο σημαζεμενα τα καλωδια που δεν θελω να ξαναμπω σε τετοιο κοπο.

Αν αν συνεχιστει θα αναγκαστω να το παω πισω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...