Προς το περιεχόμενο

Βέλτιστες ρυθμίσεις για μετατροπή format


pusher

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομίζω πως το ζήτημα είναι αρκετά ενδιαφέρον και πως δεν έχει συζητηθεί (τουλάχιστον αυτό καθ' αυτό) σε άλλο topic. Ξεκινάω με μία σειρά ερωτήσεων:

 

1. Τα προγράμματα μετατροπής έχουν ένα σωρό ρυθμίσεις σχετικά με την εικόνα και τον ήχο των video που σκοπεύουμε να μετατρέψουμε. Για να μην κάθομαι να τα απαριθμώ θα χρησιμοποιήσω screenshot από γνωστή εφαρμογή στο οποίο φαίνονται πολλές από τις παραμέτρους που μπορεί να ρυθμίσει κατ' επιθυμία ο χρήστης.

 

examplevf4.jpg

 

Το ερώτημά μου είναι δεδομένων των αρχικών τιμών των τεχνικών χαρακτηριστικών του video ποιες πρέπει να είναι είναι οι τιμές αυτές για το στοχευόμενο format ώστε να πετύχουμε τη μέγιστη δυνατή ποιότητα χωρίς την παραγωγή περιττών bytes;

 

2. Έχοντας ένα προς μετατροπή αρχείο αν θέλουμε να το μετατρέψουμε σε πολλά διαφορετικά formats η επιλογή ίδιων ρυθμίσεων για όλα σημαίνει και ίδια ποιότητα;

 

3. Ποιες οι πιο γνωστές και "δυνατές" εφαρμογές που έχουν τη δυνατότητα να μετατρέψουν video από πολλά και προς πολλά formats; Αυτή που γνωρίζω και χρησιμοποιώ εγώ είναι η SUPER.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά, δε χρησιμοποιώ all-in-one converters ακριβώς γιατί ο βαθμός παραμετροποίησης είναι μικρός. Το SUPER είναι κατά βάση ένα γραφικό ενδιάμεσο που καλεί CLI εκτελέσιμα περνώντας τους παραμέτρους, μερικές από τις οποίες σε αφήνει να καθορίσεις από το interface του. Π.χ. οι πιο "ζουμερές" ρυθμίσεις που έχουν να κάνουν με search motion precision, bitrate control, quantization matrices κλπ δεν φαίνονται. Υποθέτω ότι ενεργοποιώντας τα διάφορα "Hi/Top Quality" checkboxes, το πρόγραμμα χρησιμοποιεί μερικά hardcoded σετ ρυθμίσεων (διαφορετικά αναλόγως του video codec που θα επιλέξεις, αυτό σχετικά με το ερώτημα 2). Μπορείς να περιμένεις μία μικρή αύξηση της ποιότητας του τελικού αρχείου, με σημαντικό συνήθως κόστος σε επεξεργαστικό χρόνο.

 

 

Από τις ορατές ρυθμίσεις στο συγκεκριμένο πρόγραμμα, η σημαντικότερη είναι σίγουρα το video bitrate (από το οποίο εξαρτάται αποκλειστικά το target filesize, αυτό σχετικά με την αναφορά σου σε "περιττά bytes") σε συνδυασμό με την ανάλυση. Επίσης, αν στοχεύεις σε φορητές συσκευές, η ανάλυση και τα frames/sec παίζουν μεγαλύτερο ρόλο. Αν σε ενδιαφέρει η αναπαραγωγή σε PC μόνο, δε θα πρέπει να τα αλλάζεις σε σχέση με την πηγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά, δε χρησιμοποιώ all-in-one converters ακριβώς γιατί ο βαθμός παραμετροποίησης είναι μικρός. Το SUPER είναι κατά βάση ένα γραφικό ενδιάμεσο που καλεί CLI εκτελέσιμα περνώντας τους παραμέτρους, μερικές από τις οποίες σε αφήνει να καθορίσεις από το interface του. Π.χ. οι πιο "ζουμερές" ρυθμίσεις που έχουν να κάνουν με search motion precision, bitrate control, quantization matrices κλπ δεν φαίνονται. Υποθέτω ότι ενεργοποιώντας τα διάφορα "Hi/Top Quality" checkboxes, το πρόγραμμα χρησιμοποιεί μερικά hardcoded σετ ρυθμίσεων (διαφορετικά αναλόγως του video codec που θα επιλέξεις, αυτό σχετικά με το ερώτημα 2). Μπορείς να περιμένεις μία μικρή αύξηση της ποιότητας του τελικού αρχείου, με σημαντικό συνήθως κόστος σε επεξεργαστικό χρόνο.

 

 

Από τις ορατές ρυθμίσεις στο συγκεκριμένο πρόγραμμα, η σημαντικότερη είναι σίγουρα το video bitrate (από το οποίο εξαρτάται αποκλειστικά το target filesize, αυτό σχετικά με την αναφορά σου σε "περιττά bytes") σε συνδυασμό με την ανάλυση. Επίσης, αν στοχεύεις σε φορητές συσκευές, η ανάλυση και τα frames/sec παίζουν μεγαλύτερο ρόλο. Αν σε ενδιαφέρει η αναπαραγωγή σε PC μόνο, δε θα πρέπει να τα αλλάζεις σε σχέση με την πηγή.

 

1. Εσύ τι χρησιμοποιείς; Σίγουρα δε γίνεται να έχουμε μία εφαρμογή για κάθε συνδυασμό formats.

 

2. Το Super υποστηρίζει ένα μεγάλο αριθμό formats. Εγκαθιστά αυτό τους codecs γι' αυτά;

 

3. Τελικά αν έχω ένα Α format και θέλω να πάω σε ένα Β (όχι με το Super αλλά με κάποια άλλη εφαρμογή που παρέχει τη δυνατότητα ρύθμισης περισσότερων παραμέτρων) τι ρυθμίσεις πρέπει να έχω ώστε να πετύχω μέγιστη ποιότητα χωρίς "περιττά bytes"; Ισχύει η απάντηση που έδωσες πριν:

 

[...]

Αν σε ενδιαφέρει η αναπαραγωγή σε PC μόνο, δε θα πρέπει να τα αλλάζεις σε σχέση με την πηγή.

;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Εσύ τι χρησιμοποιείς; Σίγουρα δε γίνεται να έχουμε μία εφαρμογή για κάθε συνδυασμό formats.

 

Για μετατροπες σε avi (με XviD codec) ή mkv (με x264 codec) χρησιμοποιώ το MeGUI. Αν η πηγή δεν είναι MPEG1/MPEG2, κάνω demux ήχο και video σε ξεχωριστά αρχεία, συμπιέζω πρώτα τον ήχο (αν χρειάζεται) και φτιάχνω ένα Avisynth script για να φορτωθεί το video στο MeGUI.

 

Παρόμοια διαδικασία ακολουθώ και όταν θέλω ως στόχο MPEG1/MPEG2. Η διαφορά είναι ότι το Avisynth script δίνεται ως είσοδο στον HC Encoder (ίσως ο ποιοτικότερος freeware MPEG encoder).

 

 

2. Το Super υποστηρίζει ένα μεγάλο αριθμό formats. Εγκαθιστά αυτό τους codecs γι' αυτά;

 

Θα πρέπει να το κοιτάξω, αλλά νομίζω πως ισχύει η απάντηση που έδωσα παραπάνω: Δε χρειάζεται για την κωδικοποίηση να εγκαταστήσει VFW ή DirectShow codec. Υπάρχουν εκδόσεις των encoders σε μορφή exe εκτελέσιμου. Απ' ότι βλέπω, το SUPER χρησιμοποιεί το ffmpeg από το ομώνυμο project. Αυτό είναι ένα διαπλατφορμικό project ανοικτού κώδικα, που ορισμένοι developers κάνουν compile με MinGW ports του gcc compiler για να παράγουν Win32 εκτελέσιμα. Αυτά πρέπει να καλεί μάλλον το SUPER.

 

 

3. Τελικά αν έχω ένα Α format και θέλω να πάω σε ένα Β (όχι με το Super αλλά με κάποια άλλη εφαρμογή που παρέχει τη δυνατότητα ρύθμισης περισσότερων παραμέτρων) τι ρυθμίσεις πρέπει να έχω ώστε να πετύχω μέγιστη ποιότητα χωρίς "περιττά bytes"; Ισχύει η απάντηση που έδωσες πριν ;

 

Για τα fps, ναι. Αν η πηγή σου είναι 25fps, ορίζοντας διαφορετικό ρυθμό αναγκαστικά θα χρησιμοποιηθούν μέθοδοι τύπου decimate (σε μείωση fps) ή extrapolation (σε αύξηση) για να κοπούν τα περιττά ή να παραχθούν τα απαραίτητα παραπανίσια ασυμπίεστα frames. Αυτό μειώνει όχι τόσο την ποιότητα καθεαυτή, αλλά την ομαλότητα της κίνησης. Συνήθως είναι απαραίτητο να γίνει μείωση των fps μόνο όταν φτιάχνεις π.χ. αρχεία για ένα PDA/κιν.τηλέφωνο όπου η επεξεργαστική ισχύς δεν επαρκεί για ομαλή αναπαραγωγή 25/29.97fps. Εκεί είναι ψιλοστάνταρ τα 15fps αν δεν κάνω λάθος. Δε γνωρίζω με σιγουριά για τις νέες εκδόσεις iPod και σία, ίσως μπορούν να παίξουν 25fps σε χαμηλές αναλύσεις. Περί ανάλυσης: μείωση ανάλυσης έχει νόημα όταν το bitrate-στόχος δεν είναι αρκετό για να έχεις καλό λόγο bits/pixel στο τελικό αρχείο. Εκεί κάνεις απλά έναν λογικό συμβιβασμό προς τα κάτω, κυρίως για να αποφύγεις το φαινόμενο των ορατών macroblocks. Αύξηση ανάλυσης imho δεν έχει ποτέ νόημα και θα πρέπει να αποφεύγεται

 

Θα πρέπει να έχεις υπ'όψιν σου ότι στις ρυθμίσεις διαφορετικών υλοποιήσεων του ίδιου ISO MPEG standard, δεν υπάρχει απόλυτη αντιστοίχιση. Π.χ. τα επίπεδα ρύθμισης στον motion search αλγόριθμο του DivX δεν αντιστοιχούν 1-1 με αυτά του XviD. Επίσης, αν θες και μία ακόμη εξήγηση γιατί δεν έχει νόημα να ψάχνεις καθολικά σετ ρυθμίσεων που να δίνουν πάντα βέλτιστο αποτέλεσμα και πόσο πολλοί είναι οι παράγοντες που επηρεάζουν την ποιότητα του τελικού αποτελέσματος, δες αυτό το thread και ιδιαίτερα το post #5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις φίλε parsifal. Απ' ότι καταλαβαίνω το θέμα της ψηφιακής επεξεργασίας video (ειδικά στις λεπτομέρειες του) δεν είναι κάτι το απλό. Το αντίθετο μάλιστα. Μήπως έχεις να προτείνεις κανένα καλό σχετικό e-book (με ψηφιακή επεξεργασία video - encoding & decoding); (Γιατί με την κουβέντα άρχισα να ενδιαφέρομαι!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκίνα από τα guides και το forum του doom9. Η πληροφορία που θα βρεις διαθέσιμη εκεί γεμίζει εκατοντάδες e-books. Αν έχεις άλλες απορίες, ευχαρίστως να τις συζητήσουμε και μακάρι να συμμετέχουν και μέλη με γνώσεις πάνω στο αντικείμενο (NiTroGen, trustfm π.χ.), για να κινηθεί αυτό το section του Insomnia...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...