Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με το virtual dub


Kaka7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας.Είμαι καινούριο μέλος στο forum και θα ήθελα την βοήθεια σας αν μπορείτε.Πρόσφατα αγόρασα μια κάρτα τηλεόρασης για τον υπολογιστή.Επειδή όμως το πρόγραμμα που την συνοδεύει για εγγραφή video δεν είναι καλό αποφάσισα να κάνω capture μέσω του Virtual dub.Το πρόβλημα μου είναι ότι ενώ η κάρτα τηλεόρασης παίζει μια χαρά όταν ανοίγω το virtual dub και διαλέγω σαν device την κάρτα δεν εμφάνιζει τίποτα μόνο χιόνια.Για πείτε καμιά ιδέα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν, κατεβάζεις την πιο πρόσφατη stable έκδοση (1.6.19) από http://www.virtualdub.org. Οι ρυθμίσεις που θέλεις είναι αυτές:

 

1. Ανοίγεις το VirtualDub, File --> Capture AVI...

 

2. Device --> Microsoft WDM Image Capture (Win32) (VFW)

 

3. Video --> Source, στο tab Capture Source και στο πεδίο Select a Video Device επιλέγεις τον driver που αντιστοιχεί στην κάρτα σου. Πατάς OK και ξανανοίγεις το ίδιο παράθυρο, γιατί ενδέχεται να έχουν αλλάξει τα διαθέσιμα tabs του.

 

4. Στο tab Capture Source πάλι, κάτω από το Select a Video Device θα υπάρχει επιππλέον το πεδίο Select a Video Source. Εκεί θα επιλέξεις Video Tuner, αφού οι υπόλοιπες επιλογές (π.χ. S-Video ή Composite) είναι για να παίρνεις σήμα από τις διάφορες Video-In υποδοχές που τυχόν υποστηρίζει η κάρτα σου. Πατάς Apply και ακριβώς κάτω από το Select a Video Source θα εμφανιστεί το κουμπί TV Tuner. Το πατάς

 

5. Εδώ, στο πεδίο Country βάζεις την τιμή 30, το Input αν είναι σε Cable το γυρίζεις σε Antenna, στο Tuning Mode επιλέγεις TV, στο Video Standards επιλέγεις PAL-B και κλικ στο Apply. Αμέσως μετά, στα αριστερά του παραθύρου κάνεις κλικ στο Autotune που θα αρχίσει να ψάχνει τους διαθέσιμους τηλεοπτικούς σταθμούς, με τις εναλλαγές να φαίνονται ακριβώς πίσω από το παράθυρο, στον χώρο για Preview που έχει το VirtualDub. Όταν τελειώσει, επιλέγεις το κανάλι που θέλεις στο πεδίο Channel και πατάς OK

 

 

 

Αν όλα τα παραπάνω δε λειτουργήσουν, αμέσως μετά το βήμα 3, δοκίμασε από το μενού Video να αλλάξεις το Overlay σε Preview ή και τ'ανάπαλιν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Parsifal έκανα όλες αυτές τις ρυθμίσεις που μου είπες αλλά όταν πάω και κάνω autotune δεν εμφανίζει τίποτα.

 

Επίσης όταν αλλάζω το video standards σε pal_b μου το γυρίζει από μόνο του σε NTSC_M.Δεν ξέρω γιατί το κάνει αυτό...

 

Στο πεδίο country το 30 σε ποια χώρα αντιστοιχεί....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαίνεται ίδιας φύσης πρόβλημα με αυτό που περιγράφεται εδώ: http://www.videohelp.com/forum/archive/a-couple-of-virtualdub-problems-t330054.html

Δοκίμασε και χωρίς τον VFW wrapper της Microsoft (Device --> επιλέγεις τον DirectShow οδηγό της κάρτας σου).

 

Θυμάμαι ότι είχα ξαναδιαβάσει γι'αυτό παλιότερα. Πρέπει να είναι driver issue, μάλλον ο οδηγός δε συνεργάζεται όπως πρέπει με το υποσύστημα WDM των Windows και δεν επιτρέπει την εύκολη αλλαγή των ρυθμίσεών του εκτός της κύριας εφαρμογής της κάρτας, ως όφειλε. Κάπου είχε πάρει το μάτι μου ένα utilit-άκι που άλλαζε σε πραγματικό χρόνο το κανάλι της κάρτας σωστά, αν το εντοπίσω θα επανέλθω με νεότερα.

 

Επίσης, αν υπάρχει νεότερη έκδοση στο site του κατασκευαστή, αξίζει να τη δοκιμάσεις. Κατά την εγκατάστασή του, να δώσεις ιδιαίτερη προσοχή στο Country code. Της Ελλάδας είναι το 30, αλλά πολλοί κατασκευαστές θεωρούν ότι εδώ στην Ελλάδα ζούμε ακόμη στα '80s, οπότε επιλέγοντας Greece (ή 30), θέτουν το Video Standard σε SECAM! :evil: Σε αυτές τις περιπτώσεις, προτείνεται να επιλέγεις Γερμανία (49) που χρησιμοποιεί επίσης PAL-B.

 

Αν παρ' ελπίδα η κάρτα σου δεν είναι πολύ πρόσφατα αγορασμένη και χρησιμοποιεί το ολοκληρωμένο BT878, ακόμη καλύτερη επιλογή είναι ο οδηγός BTWinCap. Το post που έκανα παραπάνω δοκιμάστηκε σε μία τέτοια κάρτα (σιγά μην τα θυμόμουν απ'έξω!) με αυτούς τους οδηγούς και τα κανάλια όπως και το Video Standard αλλάζουν κανονικά.

 

Όπως είπα και πιο πάνω, αν βρω περισσότερες πληροφορίες θα επανέλθω...δημήτριος! :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...