Προς το περιεχόμενο

Αγορά PC για μονταζ/φωτογραφία


dimitris_fo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Vatos_locos το motherboard είναι πολύ καλό και προς το παρον οι εξόδοι του καλύπτουν όλα τα πρότυπα (USB, firewire), αλλά στο μέλλον μπορεί να θέλω να του βάλω κάποια extra (πχ TV card). Πάντως σε ευχαριστώ.

 

Επίσης σχετικά με τα Mac έχω σταθμίσει τα υπερ και κατα και δεν νομίζω ότι αξίζει τόσα λεφτά το MacPro http://www.applestore.gr/cgi-bin/WebObjects/RWApp.woa/1/wo/daMkMbMphMbI09M8PKqphw/3.0.5.10.9.5.1.0.1.1.2.1.1.1.1 . Μην ξεκινήσουμε όμως αυτή την σύγκριση γιατί θα φύγουμε από το θέμα. Πάντως όντας χρήστης και Mac και Win (αλλα και τoυ όμορφου Suse) έχω καταλήξει στο win.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για tuner αν είναι το θέμα σε λίγο τα tuner θα είναι pci-x οποτε μια η άλλη θα το βάλεις στη μέση άσε που αν δεις καλύτερα το board θα δεις ότι η μια pci έινια πάνω από την vga για να μην στην τρώει η vga δεύτερη δεν θα χρειαστείς να βάλεις οποτε και οι 2 ελεύθερες θα είναι τελοσπάντων board δες κάποιο σε p35 οποιο σου αρέσει πόσταρε το και το συζητάμε ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σύστημα του vatos_locos είναι κορύφή αλλα θα έλεγα αδικαιολόγητα ακριβό για την χρήση που το θέλεις. Επειδή φαντάζομαι δεν θα ασχοληθείς με overclocking θα μπορούσες να γλύτώσεις καμια 300-350 τουλάχιστον, επιλέγοντας κάτι με ίδιες δυνατότητες αλλα λιγότερο extreme.

Αλλοιός αν δεν σε ενδιαφέρει η τιμή τοτε είσαι Ο.Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να κόψεις χρήμα μπορείς από μνήμες και mpoard cpu και δίσκους μην αλλάξεις αν αποφασίσεις για αυτό τελικά ακούμε και δεν θα χάσεις

 

μνήμες 2x αυτές τις είχα και έιναι μια χαρα αν δεν θες αναγκαστικά 4Gb πάρε ένα ζευγάρι

για Board πάρε

 

τα υπόλοιπα δεν θα τα άλλαζα με τίποτα για την δουλειά που προορίζεται το σύστημα προσωπικά παίζει να έβαζα και δεύτερο raptor για raid 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή αυτή η μητρική δεν τον καλύπτει? http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=1033&product=973521

 

Και ενας ραπτορας 150 μονο για photoshop kai premier ίσως ειναι πολύ μεγάλος.

Για CPU θα προτημούσα αυτήν http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=1037&product=986925

.Καλύτερα 2 πυρήνες και ποιο δύνατοι παρά 4, τους οποίους μάλλον δεν αξοιοποιόυν ακόμα τα προγράμματα.

Χωρις παρεξήγηση, απλά η αποψη μου, ο Δημήτρης πληρώνει, αυτός αποφασίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για μητρική την είπα και εγώ αν θέλει να κόψει χρήματα όπως και για μνήμες για cpu δεν σου λέω τίποτα όλοι γνώμες λέμε απλά εγώ πάω με την προοπτική όταν θα βαρύνει περισσότερο η εφαρμογή που θα χρησιμοποιήσει να έχει την δύναμη γιατί με το σκεπτικό αυτό ας πάει για κανέναν 6600 και να περιμένει τους νέους cpu ;) άσε που αυτός που προτείνω εγώ δεν έχει διαφορα στην ταχύτητα την ίδια δύναμη έχουν και έχει και μεγαλύτερη λανθάνουσα μνήμη συνεπώς πιο γρήγορος ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα προτεινα ως standard μια μητρικη με RAID 5 στο Southbridge.

Υπαρχουν πολλες προτασεις στα 140 - 150 Ευρω. Ο topicstarter θα δουλεψει με RAID 1 στην αρχη και μετα βλεπει.

 

Οσο για σκληρους δισκους δεν ξερω αν οι Raptor αξιζουν τα λεφτα τους. Εγω θα πηγαινα σε RAID 1 με δυο μεγαλους δισκους 7200rpm που ειναι ουτως ή αλλως ειναι απαραιτητοι αλλα και Τ-Α-Χ-Υ-Τ-Α-Τ-Ο-Ι.

 

Τροφοδοτικο HEC ή Seasonic με watt αλαλογα με το συστημα που θα φτιαχτει. Μια συγχρονη καρτα γραφικων στα 120 ευρω και 2GB RAM. Τα 4 GB RAM δεν ξερω αν θα φανουν χρησιμα, εκτος αν ο φιλος κανει μεγαλα σκαναρισματα και εκτυπωσεις.

 

Κουτι ενα στα 50-55 ευρω και ενα ASUS DVD-RW και ειναι ok. Βεβαια το φιλετο θα πεσει στην οθονη οπου μια EIZO 19'' νομιζω οτι ειναι οτι πρεπει.

 

Το συνολικο κοστος θα βγει κατω απο 1200 ευρω, καλη και λογικη τιμη αλλα αν πεσει η τιμη στα 1000 ευρω με διαφορους συμβιβασμους θα ειναι ολα perfect. Δυσκολο ομως....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έψαξα όσα μου δώσατε (και σας ευχαριστω ξανά) και έχω ψιλοκαταλήξει.

Θα πάω σε:

 

RAPTOR 150GB

4G RAM (δεν κολλάω στην μάρκα)

CORE 2 DUO E6750

VGA GIGABYTE HD 2600XT 256MB DDR3 PCX 2DVI SILENT

και θα βάλω και έναν επιπλέον δίσκο ΗDD 1TB HITACHI μάλλον external αφού όλα σχεδόν τα board έχουν εξοδο SATA.

Τώρα αυτό που δεν έχω καταλήξει είναι το board. Μου έχουν προτείνει το

Asus P5B-Plus Vista Edition, iP965, S775.

(http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.522539)

 

Θα ήθελα την γνώμη σας για το board αλλα και για τα υπόλοιπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα παίζει παιχνίδια αλλά ΟΚ να είναι κάπως καλη και η κάρτα, εξάλλου δεν έχει και μεγάλη διαφορά από μία μέτρια (στην τιμή).

Σχετικά με το board νομίζει ότι δεν είναι καλό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...