Προς το περιεχόμενο

DVD/RW HL-DT-ST DVDRAM GSA-T10N


aureliano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διαθέτω κι εγώ την εν λόγω συσκευή, που όπως έμαθα είναι της LG, σε φορητό Η/Υ (Amilo PA 1538 ). Το πρόβλημα είναι πως καθυστερεί χαρακτηριστικά να γράψει DVD, περισσότερο μάλιστα αργεί για να διαβάσει παρά να γράψει. Ενδεικτικά ένα single layer περίπου μισή ώρα ανάγνωση και δέκα λεπτά γράψιμο. Double Layer φυσικά περισσότερο. Οι drivers και οι ρυθμίσεις δείχνουν φυσιολογικές. Επικοινώνησα και με την αντιπροσωπεία της Fujitsu-Siemens και μου συνέστησαν να τους το πάω να το δουν. Αναρωτιέμαι μήπως είναι κάτι πιο απλό και να γλιτώσω τη μανούβρα. Διαφορετικά να βάλω ένα εξωτερικό να ησυχάσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Nαι ειναι της LG.

Ο,τι βλεπεις να περιεχει HL-DT-ST κ το GSA ειναι της LG.

Δες σε τι mode ειναι (μην ειναι σε PIO mode δλδ), απο τη διαχειριση συσκευων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ta lg genikos einai kleidomena sthn taxitita anagnosis, opote an p.x. 3ekeinaei na

diabazi sta 2-3x kai teleioni sta 6x 8a 8elei toylaxiston 20min gia na teleioi thn anagnosi.

 

An 8es mporeis na tre3is ena transfer rate test me to nero cd/dvd speed kai ekei 8a deis ti taitites exei sthn anagnosi, kai telos to brust rate, poy an einai kato apo 19-20mb/sec simania oti to drive soy einai se pio-mode opos eipa o George poio pano.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν το mode είναι DMA (εφόσον είναι διαθέσιμο).

 

Το speed test του Nero ξεκινά με ταχύτητα 1,71χ και φτάνει μέχρι 4 περίπου, με μέση ταχύτητα 3,05χ. Για να διαβάσει DVD 7,3GB έκανε πάνω από μισή ώρα. Είναι λογικά τα νούμερα ή είναι για τα μπάζα η συσκευή; Αν βάλω κάποια εξωτερική θα δω σημαντική βελτίωση στην ταχύτητα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Κατω απο το ''εαν ειναι διαθεσιμο'' τι Mode σου βγαζει?

Εαν ειναι οντως κλειδωμενο στην ταχυτητα αναγνωσης, τοτε ναι ειναι για τα μπαζα και ναι θα δεις βελτιωση με καινουρια εξωτερικη.

Εμενα παντως το LG δεν ηταν κλειδωμενο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατω απο το ''εαν ειναι διαθεσιμο'' τι Mode σου βγαζει?

Εαν ειναι οντως κλειδωμενο στην ταχυτητα αναγνωσης, τοτε ναι ειναι για τα μπαζα και ναι θα δεις βελτιωση με καινουρια εξωτερικη.

Εμενα παντως το LG δεν ηταν κλειδωμενο...

 

Λέει Ultra DMA Mode 2.

 

Αν υποθέσουμε ότι είναι κλειδωμένο δεν ξεκλειδώνει; Ποια η σκοπιμότητα του κλειδώματος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν ξερω για το κλειδωμα, αλλος το ανεφερε. Ισα ισα που εγω δεν ειχα κανενα τετοιο προβλημα.

UMDA 2? Εμενα στο LG εχει UDMA mode 5, αλλα δε νομιζω να παιζει ρολο...

Χμ... στερεψα απο ιδεες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@GeorgeMan

 

DVD-RW apo laptop se udma5? egw giati exw thn ypopsia oti to 2 einai yperarketo gia 8x engrafes (poy einai to max se laptop dvd-rw).

 

@aureliano

 

Ti paei napei mapa? an sou grafei sosta kai sou diabasi sosta ta dvd einai ok

kai den blepo logo na mhn to doyleyeis, ektos an h taxitita einai o protarxikos

stoxos sou.

Pantos an exeis xrono kai wre3i kane ena "Search" sto cdfreaks isos na breis tpt perisotero.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@GeorgeMan

 

Ti paei napei mapa? an sou grafei sosta kai sou diabasi sosta ta dvd einai ok

kai den blepo logo na mhn to doyleyeis, ektos an h taxitita einai o protarxikos

stoxos sou.

Pantos an exeis xrono kai wre3i kane ena "Search" sto cdfreaks isos na breis tpt perisotero.

 

Δεν είναι αυτοσκοπός η ταχύτητα αλλά με προβληματίζει ότι κάτι μπορεί να μην πηγαίνει καλά σε συνδυασμό με διάφορα που έχω ακούσει. Είχα πάρει και τηλέφωνο το σέρβις και μου είχαν πει ότι κανονικά δεν έπρεπε να κάνει πάνω από 10λεπτο η ανάγνωση και καλύτερα να τους το πάω να το δούνε. Ήταν Αύγουστος όμως και μπορεί να έπεσα σε άσχετο, θα ξαναδοκιμάσω. Από αξιοπιστία μου έχει κάψει ένα μόνο DVD double layer. Thanks for the tip για το φόρουμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Διαθέτω κι εγώ την εν λόγω συσκευή, που όπως έμαθα είναι της LG, σε φορητό Η/Υ (Amilo PA 1538 ). Το πρόβλημα είναι πως καθυστερεί χαρακτηριστικά να γράψει DVD, περισσότερο μάλιστα αργεί για να διαβάσει παρά να γράψει. Ενδεικτικά ένα single layer περίπου μισή ώρα ανάγνωση και δέκα λεπτά γράψιμο. Double Layer φυσικά περισσότερο. Οι drivers και οι ρυθμίσεις δείχνουν φυσιολογικές. Επικοινώνησα και με την αντιπροσωπεία της Fujitsu-Siemens και μου συνέστησαν να τους το πάω να το δουν. Αναρωτιέμαι μήπως είναι κάτι πιο απλό και να γλιτώσω τη μανούβρα. Διαφορετικά να βάλω ένα εξωτερικό να ησυχάσω.

 

 

 

*********** Κάνε εγκατάσταση το Roxio για να δουλεψει το DVD *******

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθέτω εννοείς το Easy CD Creator. Ποιος ο λόγος να λειτουργεί καλύτερα με αυτό και όχι με το CloneDVD ή το Nero; Έχεις κι εσύ την ίδια συσκευή και βλέπεις βελτίωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...