Προς το περιεχόμενο

Help for a rookie?


Akira_mpx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα!!

Καταρχην να πω οτι δεν ξερω πολλα απο overclocking( ασχολουμαι ομως γενικα με hardware) αλλα ψηνομαι να μαθω γιαυτο θελω καποιες συμβουλες!!!

 

προς το παρον αυτο που θελω ειναι να ανεβω λιγο σε συχνοτητα!!

 

Εχω εναν pentium 4 (socket 478 ) στα 2.4ghz

 

η μητρικη μου ειναι : ASrock P4i65g http://www.asrock.com/mb/overview.asp?Model=P4i65G&s=47

 

Ψυκτρα cpu :arctic cooling super silent 4 tc http://www.arctic-cooling.com/cpu2.php?idx=23&disc=

 

αυτο που θελω να ρωτησω ειναι ποσο μπορω να ανεβασω την συχνοτητα λειτουργιας του επεξεργαστη(τωρα ειναι στα 133 ΜΗΖ),βασικα θελω να ανεβασω μονο τον επεξεργαστη και τιποτα αλλο οπως μνημη κ.α!! με αυτην την ψυκτρα που εχω χωρις να εχω προβλημα(προβλημα γενικα...θερμοκρασιες/σταθεροτητα)?

 

απο θερμοκρασιες τωρα ειμαι περιπου απο 31 εως και 39(τωρα ας πουμε to pc μου τωρα τρεχει winamp,opera browser,firefox browser,kaspersky antivirus καποια αλλα προγραματακια και everest home edition)!το everest τωρα μου δειχνει 31-32 c

 

Γενικα το pc ειναι για ιντερνετ χρηση αλλα συνηθως τρεχω και καποια προγραματα ηχου οπως cubase και εκει ειναι που ξεμενω απο cpu!!

 

και κατι ακομα....θελω να παρω μια ψυκτρα καταληλλη για O/C ...γενικα μια καλη ψυκτρα αλλα να ειναι οπωσδηποτε ''αθορυβη'' εχετε κατι να μου προτεινετε??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kalispera file,

 

Kathos exo tin AsRock, prepei na mporeis na pas sta 3.06GHz [170 fsb] akomi kai me DDR-333. Ean exeis 400ares mnimes kai parapano :)

 

Alla den tha dokimaza kati pano apo 3.3GHz [184 fsb], oxi toso logo psyxis, alla giati ekei einai ta "oria" tou 2.4, xoris na exeis thematakia :twisted:

 

H mitriki dinei fixed PCI/AGP, to legomeno lock/kleidoma, exei arketes epiloges overclocking ki einai pragmatika kali periptosi s478 mobo :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kalispera file,

 

Kathos exo tin AsRock, prepei na mporeis na pas sta 3.06GHz [170 fsb] akomi kai me DDR-333. Ean exeis 400ares mnimes kai parapano :)

 

Alla den tha dokimaza kati pano apo 3.3GHz [184 fsb], oxi toso logo psyxis, alla giati ekei einai ta "oria" tou 2.4, xoris na exeis thematakia :twisted:

 

H mitriki dinei fixed PCI/AGP, to legomeno lock/kleidoma, exei arketes epiloges overclocking ki einai pragmatika kali periptosi s478 mobo :)

 

Η μνημες μου ειναι οντως στα 333.

 

Η ψυκτρα μου πως σου φαινετε??

να παρω καποια καλητερη πριν αρχισω τα πειραματα....

 

Καλο ειναι να ανεβαζω σιγα σιγα συχνοτητα ετσι??ας πουμε 5 mhz την φορα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Opote, to logikotero einai, na aneveis @ 3.06GHz kai na douleveis tis 333 mnimes sta 1:1 = 170 (340) fsb :mrgreen:

Den proteino nea psyxtra, giati alloste? An afti tora einai athoryvi kratise tin!

Den tha kerdiseis pano apo 200-250MHz, max overclock, me 1 neo cooler.... :|

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Alla den tha dokimaza kati pano apo 3.3GHz [184 fsb], oxi toso logo psyxis, alla giati ekei einai ta "oria" tou 2.4, xoris na exeis thematakia :twisted:

 

 

Με modαρισμένο mobo και λίγο DI ή phase change cooling καταφέρνει να βγάλει bench στα ~ 3.8 - 4 GHz :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα δεν θελω να κανω τρελα πραγματα...μεχρι 2.8 αντε μεχρι 3.0 να τον παω!!

θα ασχοληθω πιο πολυ οταν παρω καλυτερη μιτρικη!!

 

Σημερα ειπα να παιξω λιγο πηγα το host frequency apo 133 στα 144 τωρα τρεχει στα 2.6 και απο θερμοκρασια ειναι στα ιδια οπως πριν!!

αυριο θα δοκιμασω λιγο περισοτερο!!

 

να ρωτησω....αν τον αφησω σε 2.6 η 2.8 απο 2.4 που ειναι θα εχει προβλημα η θα ειναι κυριλε??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα δεν θελω να κανω τρελα πραγματα...μεχρι 2.8 αντε μεχρι 3.0 να τον παω!!

θα ασχοληθω πιο πολυ οταν παρω καλυτερη μιτρικη!!

 

Σημερα ειπα να παιξω λιγο πηγα το host frequency apo 133 στα 144 τωρα τρεχει στα 2.6 και απο θερμοκρασια ειναι στα ιδια οπως πριν!!

αυριο θα δοκιμασω λιγο περισοτερο!!

 

να ρωτησω....αν τον αφησω σε 2.6 η 2.8 απο 2.4 που ειναι θα εχει προβλημα η θα ειναι κυριλε??

 

 

Den xreiazesai nea mitriki, gia ta "oria" pou egrapsa parapano :-D

Den tha exeis provlima mexri ta 3.06 GHz, meta isos logo ram :|

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την μνημη δεν θα εχω προβλημα,πεζει να μου καει??γιατι ανεβαινει και αυτη σε συχνοτητα!!

 

βεβαια και η μνημη εχει ψυκτρα μια της akasa!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την μνημη δεν θα εχω προβλημα,πεζει να μου καει??γιατι ανεβαινει και αυτη σε συχνοτητα!!

 

βεβαια και η μνημη εχει ψυκτρα μια της akasa!!

 

Akomi kai se 1:1, den tha exeis provlima me tin mnimi, mexri 170 (340) fsb :)

Ki afto to simeiosa parapano, an kseperaseis to 170 orise tin manually @ 333 :-D

Xontrika: mexri 170 ase tin sto Auto [= fsb X 2] kai pano apo 170 @ 333MHz :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...