Προς το περιεχόμενο

pos ginete ?


trojan21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

kala ama ta katafereis trojan ego tha peso apo ton trito.ego tha sou po ton eukolo tropo.anti na to baleis stin thira internet tha to rixeis se mia thira lan afou prota tou kliseis ton dhcp server kai afou tou allaxeis tin ip apo 192.168.1.1 se 192.168.1.2 gia na min kanei conflict me to siemens.giati den pires switch kai pires auto?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν....

Εγώ θα σου πω και τους δύο τρόπους.

 

1)Εύκολος αλλά όχι σωστός.

Αλλάζεις την ip του linksys σε 192.168.1.2

Κλείνεις τον dhcp στο linksys

Βάζεις το siemens σε μία θύρα lan του linksys.

Αν έχουν γίνει σωστά θα είναι εντάξει και θα μπορείς καρφώνοντας υπολογιστές στις υπόλοιπες lan να έχεις internet. Μπορεί όμως να θέλει και άλλα που δεν ξέρω. Σαν gateway στο pc θα πρέπει να είναι η 192,168,1,1 που είναι το siemens.

 

2)To βάζεις στην θύρα wan. ο σωστός τρόπος.

Αρχικά αλλάζεις την ip στο linksys να είναι της μορφής 192.168.2.1 γιατί άμα το αφήσεις 1.1 θα γίνει χαμός.

Ρυθμίζεις το linksys να παίρνει στατική ip από το siemens.

Αφού το κάνεις αυτό και τα συνδέσεις είσαι μάλλον εν μέρη έτοιμος.

Το pc θα πρέπει να έχει ip της μορφής 192.168.2.xx .

Επίσης τώρα αν χρειαστείς port forward θα πρέπει να ανοίξεις μία πόρτα στο siemens προς το linksys και την ίδια στο linksys προς τον υπολογιστή. Όσες έχεις ανοίξει μέχρι τώρα είναι άχρηστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω οτι θα βρεις την υγεια σου... Μεταξύ μας, και εσύ και εμείς... Θα βρεις εδω μέσα πάντως πολύ πράμα για το πως να το ρυθμίσεις ή να παίξεις μαζί του... Κράτα και το siemens για backup... Εγώ έτσι έκανα... Αλλά πήρα το 9108.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...