Προς το περιεχόμενο

TFT Hz.


akisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι νόημα έχουν τα Hz στις TFT οθόνες αφού δεν υπάρχει σάρωση και από τη στιγμή που το response time τους είναι της τάξης των 10ms άρα 10ΜΗz;

Επίσης θα ήθελα να μάθω τι δείχνουν τα Hz στις TFT αν δεν είναι αυτό που προείπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To response time den exei sxesi me tin sarosi, alla periorizei to poso grigora mporei na ginei i enallagi metaksy ton xromaton se ena pixel kati pou sxetizetai me to fainomeno tou ghosting. H karta grafikon ananeonei tin eikona se mia TFT 60 i 75 fores to deyterolepto (analoga me tin rythmisi kai to input). Oi TFT omos den mporoune na anevasoune pano apo 75 Hz pros to paron ki etsi ta fps tous den mporoune na kseperasoune ayto ton arithmo akoma kai an to PC mporei na dosei 200 fps (tote parousiazetai to gnosto skisimo tis eikonas an den energopoithei to v-sync) se ena opoiodipote paixnidi. Stis CRT i syxnotita sarosi itan poly pio simantiki apo oti stis TFT. Tora exei mono logo yparksis os to orio taxytitas pou mporei na aneosei tin eikona i othoni mesa se ena sec kai sxetizetai me ta fps ton paixnidion.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Οταν το βαζω 75 αντι για 60 τα γραμματα σε 2d παρουσιαζονται λιγο πιο ''οξυμένα'', σα να λεπτυνανε...

Αυτο τι σχεση εχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanx για την απάντηση REALZEUS. Δηλαδή Ηz=fps. Αφού στις tft δεν υπάρχει σάρωση, τα Hz δηλώνουν πόσες φορές ανά second μπορεί να αλλάξει κατάσταση ένα pixel;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanx για την απάντηση REALZEUS. Δηλαδή Ηz=fps. Αφού στις tft δεν υπάρχει σάρωση, τα Hz δηλώνουν πόσες φορές ανά second μπορεί να αλλάξει κατάσταση ένα pixel;

 

Theoritika nai alla praktika paizei apo monitor se monitor kai analoga me to latency. Pantos den mporei na anevei pano apo ayti tin timi oso xamilo kai na einai to latency (response time).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Άλλη μια ερώτηση για Hz σε TFT..

 

Σε μια LG που αγόρασα πρόσφατα (L1982U) μπορώ να έχω την ίδια ανάλυση 1280x1024 στα 75Hz αν χρησιμοποιήσω την αναλογική είσοδο και στα 60Hz αν χρησιμοποιήσω την ψηφιακή. Τι προτείνετε να χρησιμοποιήσω; Φαντάζομαι την ψηφιακή είσοδο, απλά μου είναι λίγο δύσκολο να καταλάβω αν θα έχω διαφορά λόγω διαφορετικής συχνότητας.

 

Αν κατάλαβα καλά, αυτή η συχνότητα πλέον δεν παίζει ρόλο στην κούραση των ματιών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ναι οντως κι εγω 60Hz πανω στην μια ωρα εβλεπα αστερακια..

Με 85 αντεχα κανα 4ωρο

Με 100 πιο πολυ...

 

Στις tft δεν υπαρχει αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Για να είμαι ειλικρινής εμένα στην lg που έχω νοιώθω να με κουράζει στην native resolution 1240x1024 όπου και εκεί δουλεύει στα 60 Hz. Μου φαίνεται πολύ ποιο άνετο και ποιο καθαρό που τη δουλεύω στα 1024χ768 και στα 75 Hz. Πείτε μου pls γιατί πραγματικά έχω μπερδευτεί, λιγότερα hz άρα λιγότερη ανανέωση των καρρέ οπότε και χειρότερο και ποιο κουραστικό το φαινόμενο για τα μάτια + Ghosting... Ναι ή όχι? (αν ναι γιατί ρε παιδί μου κατάργησαν της crt?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να είμαι ειλικρινής εμένα στην lg που έχω νοιώθω να με κουράζει στην native resolution 1240x1024 όπου και εκεί δουλεύει στα 60 Hz. Μου φαίνεται πολύ ποιο άνετο και ποιο καθαρό που τη δουλεύω στα 1024χ768 και στα 75 Hz. Πείτε μου pls γιατί πραγματικά έχω μπερδευτεί, λιγότερα hz άρα λιγότερη ανανέωση των καρρέ οπότε και χειρότερο και ποιο κουραστικό το φαινόμενο για τα μάτια + Ghosting... Ναι ή όχι? (αν ναι γιατί ρε παιδί μου κατάργησαν της crt?)

 

 

 

"The pixels in a standard colour LCD screen are activated directly by signals from the video card. That is to say that they are not activated serially by electron guns, as is the case with a CRT monitor. Moreover, they do not fade out if they are not reactivated regularly. Each pixel has its own connection to the video card. The pixels are turned on by signals from the video card, and stay on until other signals arrive which make them turn off or change their state. Because if this, many LCD's can have a default refresh rate set as low as 60Hz yet still do not appear to flicker. (A CRT monitor set to use a low refresh rate of 60Hz would flicker noticeably.)

 

However, this means that whatever image is on screen is not being updated as often as it would be if a higher refresh rate, of say 75Hz, was being used. The image on the screen may appear flicker-free, but when displaying video and other rapid-motion images, you may see smearing, blurring, and loss of detail in the moving areas of the screen.

 

If you cannot spend time using it, you should read the reviews of an LCD monitor before you purchase it. If you can get to use it, don't just view the content provided by the vendor, because it is designed to show the monitor at its best. If possible, try playing the sort of games that tax the screen as much as possible."

 

Pigi: http://www.pcbuyerbeware.co.uk/Monitor.htm

 

YG: O logos pou katirgisan tis CRT einai epeidi einai mpaglamades! An i othoni sou einai 17ara isos se kourazei to megethos ton fonts pou einai mikro stin 1280x1024. Pantos meso syndesis D-Sub prepei na mporei kai sta 1280x1024 na anevasei 75Hz i othoni sou.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η οθόνη είναι 19άρα LG 4ms L1932P. Ευχαριστώ με βόηθησες πολύ. Θα δοκιμάσω και αυτό με την συνδεσμολογία που είπες οπότε αν πάει στα 75 με καραβοήθησες :mrgreen: μιας και σε αυήν την ανάλυση με 75 χερτζ το αποτέλεσμα με καλύπτει σχεδόν απόλυτα. Θα το δοκιμάσω αύριο ελπίζω να πετύχει και πάλι ευχαριστώ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...