Προς το περιεχόμενο

Laptop: Χαλασμένη οθόνη ή...χαλασμένο service?


m00nlight

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προχθές άφησα στο service του Πλαισίου το λάπτοπ μου (TurboX, δε θυμάμαι ακριβώς μοντέλο) γιατί μετά από μια πτώση αφού έφυγε ο κρίκος του ιμάντα από τη θήκη μεταφοράς, η οθόνη (17") έπαψε να φωτίζεται. Παρόλο δηλαδή που έδειχνε κανονικά, μπορούσα να δω το desktop μόνο εάν πλησίαζα στην οθόνη κάποιο φως. Φαντάστηκα ότι θα ήταν η πλακέτα εφόσον έβλεπα έστω και με εξωτερική πηγή φωτός. Τελικά με ενημέρωσαν ότι δοκίμασαν ανταλλακτικό και δεν ήταν η πλακέτα. Μου ζήτησαν να το στείλουν Αθήνα για αλλαγή όλου του πάνελ, με κόστος από 200 έως 400 ευρώ ανάλογα με τη βλάβη όπως μου είπαν.

 

Επειδή στα 3 χρόνια που το έχω είναι η 1η φορά που παθαίνει κάτι, πιστεύετε ότι μπορώ να πάρω και 2η γνώμη από άλλο κατάστημα (αν και όπως είπα είναι TurboX) ή να το προχωρήσω με αυτά που μου είπαν από το service του Πλαισίου;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το 200 εως 400 ειναι πολυ μεγαλη διαφορα

αν ειναι 200 ισως αξιζει

αν ειναι 400 ισως οχι δεδομενου οτι με 700-800 παιρνεις κατι καινουργιο και με εγγυηση. εμπειρια απο το σερβις του πλαισιου δεν εχω αλλα δεν εχω ακουσι ποτε τπτ τραγελαφικο. δεν νομιζω να σε δουλευουν.

 

οπως και να χει απαιτησε να σου δωσουν γραπτως την προσφορα για επιδιορθωση

τοσα το ανταλλακτικο+τοσα φπα+τοσα εργατικα

επειδη μετα σο πλαισιο εχουν την ταση να βαζουν καπελο κι αλλες τιμες

εναλλακτικα μπορεις να παρεις ενα εξωτερικο μονιτορ και να βλεπεις εκει,ομως ετσι παυεις να χεις 'φορητο'αλλα σου ερχεται πιο οικονομικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το 200 εως 400 ειναι πολυ μεγαλη διαφορα

αν ειναι 200 ισως αξιζει

αν ειναι 400 ισως οχι δεδομενου οτι με 700-800 παιρνεις κατι καινουργιο και με εγγυηση. εμπειρια απο το σερβις του πλαισιου δεν εχω αλλα δεν εχω ακουσι ποτε τπτ τραγελαφικο. δεν νομιζω να σε δουλευουν.

 

οπως και να χει απαιτησε να σου δωσουν γραπτως την προσφορα για επιδιορθωση

τοσα το ανταλλακτικο+τοσα φπα+τοσα εργατικα

επειδη μετα σο πλαισιο εχουν την ταση να βαζουν καπελο κι αλλες τιμες

εναλλακτικα μπορεις να παρεις ενα εξωτερικο μονιτορ και να βλεπεις εκει,ομως ετσι παυεις να χεις 'φορητο'αλλα σου ερχεται πιο οικονομικα

 

Σ' ευχαριστώ πολύ, κάπως έτσι το σκέφτηκα κι εγώ αλλά ήθελα να ακούσω κι άλλες απόψεις...

 

to idio problima eixa kai efo se ena acer kai itan to inverter fotismoy...7 euro to antalaktiko kai 50 topo8etisi..

 

Αυτή θα ήταν η ιδανική λύση αλλά απ ότι μου είπαν το ανταλλακτικό δε διόρθωσε το πρόβλημα οπότε πάω για πάνελ δυστυχώς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον σε δουλεψαν κανονικα, αρχικα ξεκαθαρισε το κοστος της επισκευης και αν σε συμφερει προχωρησε. Αν οχι βαλε μια εξωτερικη οθονη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια δεν γινεται να ειναι ολοι κλεφτες!

 

στο ιντερνετ οπου ειδα αλλα και σε μαγαζια που ρωτησα ενας inverter για οθονη φορητου κοστιζει απο 40-100 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά μου ζήτησαν...530 ευρω για αλλαγή πάνελ...Ενδιαφέρεται κανείς για λάπτοπ χωρίς οθόνη; Για ανταλλακτικά έστω; :P Έλεος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

Επαναφέρω το θέμα μιας και συνέβη κάτι περίεργο...όπως ξαναείπα, η οθόνη εξακολουθούσε μετά από 6-7 μήνες να έχει το ίδιο πρόβλημα. Το λάπτοπ το είχα σε αχρηστία, ώσπου σήμερα είπα να το ανοίξω ελπίζοντας σε κάποιο θαύμα...

Και πράγματι, η οθόνη άναψε κανονικά! Για κανένα 10λεπτο βέβαια...Μετά για άγνωστο λόγο το λάπτοπ μπήκε σε sleep mode και η οθόνη ξαναμαύρισε. Τώρα δείχνει πάλι όπως πριν, δε λειτουργεί απλά ο φωτισμός. Τι μπορεί να σημαίνει αυτό? Είναι δυνατόν να "αναστήθηκε" κάτι που μου είπαν απ το σερβις του Πλαισίου ότι είχε καεί;;;;

 

Υ.Γ. Έλεγξα τις ρυθμίσεις της οθόνης (power settings, sleep mode, hibernation κλπ) και όλα δείχνουν κανονικά...Δε μπορώ να καταλάβω γιατί μπήκε σε sleep mode...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμιά ιδέα παιδιά; Τώρα πλέον η οθόνη ανάβει κανονικά για περίπου 10 λεπτά (μέχρι να ζεσταθεί;;;) και μετά ο φωτισμός χάνεται και απλά δείχνει το desktop σαν σε μηδενικό brightness. Τί είναι αυτό που ζεσταίνεται για 10 λεπτά και φέρνει...σκοτάδι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...