Προς το περιεχόμενο

Η blitz formula ακομα ερχεται...Εναλλακτικα τι?


phovos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οπως ειχα πει και σε προηγουμενα Posts εχω παραγγειλει τη blitz formula απο το

plaisio και μου ειχαν πει οτι θα κανουν παραλαβή σημερα.Δυστηχως ακομα ερχεται η μητρική και κατι μου λεει οτι θα πρεπει να την αλλάξω.

 

Υπάρχουν οι εξής λύσεις:

 

1) eVGA 680i στα 229 ευρω

2) P5K deluxe WI FI στα 201,5 ευρω

3) ASUS Striker Extreme στα 263,5 ευρω

4) DFI lanparty 680i στα 269 ευρω

 

Η μητρική σιγουρα θα χρησιμοποιηθει για o/c οποτε δε θελω να εχει προβληματα vdroop κλπ. Επίσης προς το παρον θα μπει πανω ενας Ε4400 και μολις βγουν οι penryn θα φορεσει QUAD core οποτε θελω να εχει καλη συμπεριφορα και με τους quad(Γι αυτο ειχα βαλει τη formula με P35)

 

Για την P5K DELUXE ξερω αρκετα πραγματα.

Για την Striker extreme ξερω τρομακτικά πραγματα :mrgreen:

 

Τι γινεται με DFI?

Τωρα εχω dfi lanparty SLI-DR (best socket 939 mobo), και ειναι οντως κορυφαια μητρική.

Η DFI LP 680i ειναι εξισου καλή?Εχετε διαβασει για bugs, προβληματα o/c κλπ?προβλημα vdroop?

 

Evga 680i?

Βλεπω οτι τη χρησιμοποιουν σε πολλά hardcore forum για O/c και διαβαζω οτι εχει πολυ καλες επιδοσεις...Αλλά 230 ευρω για evga ρε γμτ????

 

p.s Οποια παρω θελω να φτανει/περναει το φραγμα των 500Mhz fsb σε c2d

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

phovos είχες ποτέ παλιότερα κάποιο πρόβλημα με evga? Είναι περίπτωση όπως η BFG και η XFX που παίρνουν καλά κομμάτια σε κάρτες γραφικών nVidia αλλά όταν είναι για μητρική τις αποφεύγουμε?

 

Και εγώ με τη σειρά μου θα σου πω την P5K Deluxe. Έχω την P5K3 και έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος...φαντάζομαι θα έχουν ίδια συμπεριφορά

 

Αν είναι να πας στην Stiker καλύτερα να δώσεις κάτι λιγότερο για μια Commando. H Asus στο site της λέει ότι θα υποστιρίξει και αυτή τους penryn http://www.asus.com/products.aspx?l1=3&l2=11&l3=307&l4=0&model=1480&modelmenu=1

Η Commando είναι πιο σταθερή για o/c από τις nforce 680 αλλά δεν ξέρω τι διαφορές θα έχει με κάποια P35 στους penryn (όσο και αν η asus υποστιριζει ότι θα είναι συμβατή)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

evga's motherboards are made by foxconn (απ οσο ξερω...)

Προφανως θελω feedback για τις evga γι αυτο και ρωταω...

 

η P5k deluxe ηταν η πρωτη μου επιλογη αρχικα απλα εκατσαν κατι χρηματα και μπορω παρω και καλυτερη(γι αυτο και εκανα παραγγελια τη formula)

 

θελω αποψεις για DFI & eVGA...επισης με το Χ38 προ των πυλων ισως θα ηταν μαμακια τα 260-270 ευρω για μητρική(Εχω μπερδευτει οπως καταλαβατε:D )

Ειδα preview απο το X38 της gigabyte και μιλαει για 510fsb σε Quad (πολυ αισιοδοξο και ειδικα για gigabyte:D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδα preview απο το X38 της gigabyte και μιλαει για 510fsb σε Quad (πολυ αισιοδοξο και ειδικα για gigabyte:D)

 

 

Φυσικά και είναι αισιόδοξο αυτό ... Το avg fsb που πιάνουν οι Quad Core είναι 420 - 480 MHz. Οπότε καταλαβαίνεις ότι αυτά τα 30MHz παραπάνω αν πολλαπλασιαστούν επί 11 π.χ = +330ΜΗz (QX6700 π.χ με multi 11 ή και 12 :wink:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η EVGA που λές 500Mhz ΜΟΝΟ με mod's οπότε ξέχνα την

Η DFI λένε οτι σκωτώνει alltho new board οπότε δεν κώβω το κεφάλι μου

Η P5K Καλή αλλά απο όσα έχω βρεί πάσχει απο θερμοκρασίες και δεν νομίζς να περνάει τα 500MHz

Η Striker εμένα προσοπικά μου βγήκε μια χαρά το μόνο κακό που της βρήκα έινια το Bios που πρέπει να περάσεις 10-20 revision για να καταφέρεις Max OC

 

your choise

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τη DFI ξεσκονισα το net και τα forums και μπορω να πω οτι μπερδευτικα ακομα περισσοτερο...

 

Απο reviews που διαβασα δε λενε και πολυ ενθαρυντικα λογια για το o/c της μητρικής 420-450fsb με C2D

 

Αντιθετα στο XS δινει results για 535 σε C2D και γενικά λεει πολυ καλα λογια!

 

Αν οντως αξίζει τα δινω τα λεφτα αλλά με μπερδεψαν οι πολλες διαφορετικες αποψεις για τη συγκεκριμενη.

Εχω μια επιφύλαξη για τα reviews γιατι ναι μεν ηταν απο καλα sites αλλά απο την άλλη ξερουμε οτι τα DFI θελουν πολυ tweak για να παιξουν καλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά απο την άλλη ξερουμε οτι τα DFI θελουν πολυ tweak για να παιξουν καλα...

 

;) για αυτό σου λέω your choise και η striker θέλει τρελό tweakαρισμα για να σταθεί στα πόδια της

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mία φορά έχω δουλέψει DFI mobo με AMD, και πραγματικά μου φάνηκε περίεργη ... Τόσο tweaking πλέον, που τρελαινόσουν :shock: Αν και προσωπικά θα πήγαινα σε P5K Deluxe ή Striker Extreme :wink: Η P5K πράγματι έχει κάποια προβλήματα υπερθέρμανσης, στα mofsets ... Αλλά δεν νομίζω ότι αυτό αποτρέπει τον κάθε υποψήφιο αγοραστή ! Φτάνει άνετα τα 500MHz fsb, Αλέξη μην κωλώσεις ... :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mία φορά έχω δουλέψει DFI mobo με AMD, και πραγματικά μου φάνηκε περίεργη ...

Δε μπορεις να φανταστεις ποσο...Αλλά εκει ειναι ολη η μαγεία! :D

 

Αν δεν ειχαν γινει ολα αυτα τα χαζα με τις striker extreme θα επερνα μια με κλειστα ματια, αλλά τις ψιλοφοβαμαι (Περισσοτερο κι απο το DFI μου οταν του αλλαζα μνημες :D:D)

 

Απ οτι βλεπω evga δε προτεινει κανενας οποτε τη βγαζω απο το μυαλο μου.

H P5K deluxe επισης πολυ καλή αλλά κατι με χαλαει (Ισως οτι δεν εχει τοσα ψυκτρακια οσο οι αλλες :-P )

 

Μενουν Striker Extreme και DFI

 

Ενα μεγαλο ατου της Striker extreme ειναι οτι την εχει ο πανος και δε θα χρειαστει να ψαχνω ρυθμίσεις για μνημες :-P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OMG, look at a stupid Evga 680i mobo problem (pctechnology.gr)

Αν είναι τελικά να την πάρεις, ρίξε μια ματιά εδώ θα σε βοηθήσει πολύ Αλέξη :wink:

Χαχαχαχαχαχα, ιδιαίτερα περιγραφικός ... :mrgreen:

Διάβασα για "τρύπα" στο bios. Κοίταξε θα την απέφευγα ...

Αλλά αν ενδιαφέρεσαι, διάβασε ρυθμίσεις και τα συναφή :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Alex αν θές να δείς την striker πέρνα απο εδώ το Σάββατο ή την Κυριακή την βλέπεις την πειράζεις και βγάζεις αποτελέσματα μόνος σου ;)

 

na petaxtei apo Alexandropoulh (apo oti 8ymamai ekei menei :P ) A8hna gia na ri3ei mia matia sto mobo? yeah sure 8a valeis esy omws to Jet :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...