Προς το περιεχόμενο

Toast it problem


lefkas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το scenario είναι:

Έχω κατεβάσει τις ταινίες μου.

Τα αρχεία είναι .avi (κάποια .mp4)

Τα αρχεία υπότιτλων είναι .srt ή .sub

 

προσπαθώ να κάψω, (με το toast it)δημιουργώντας DVD ή Divx.

Παρ' όλα αυτά, όταν πάω να κάνω import το αρχείο τίτλου, λέει "Not supported format"

 

κάνω κάτι λάθος?

υπάρχει άλλος τρόπος να κάψω DVD?

:confused::confused::confused::confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πας να φτιάξεις DVD, τους υπότιτλους δεν τους δέχεται γιατί το TOAST δεν υποστηρίζει ενσωμάτωση υπότιτλων. Για απλό DivX, εγώ απλά το καίω(το έκαιγα δηλαδή μέχρι που χάλασε το drive) σαν DATA και δεν είχα πότε πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το FFmpegX μπορείς να ενσωματώσεις τους υπότιτλους και μετά το κάνεις dvd μέσω Toast.

 

Το πώς ενσωματώνονται δεν γνωρίζω... :(

 

edit: Αλλαγή ffdshow σε FFmpegX

 

Υ.Γ. Καταραμένα windows ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά το FFMpegX άμα το μάθεις είναι πολύ καλό, μπορεί να κάνει τα πάντα. Πρόσεξε στη γραμματοσειρά που θα διαλέξεις, γιατί εκτός της σωστής κωδικοσελίδας, πρέπει να διαλέξεις μια μυστήρια γραμματοσειρά. Δεν θυμάμαι ποιά είναι ακριβώς όμως...Κάπου στα ελληνικα Macofora το είχα διαβάσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν εγώ κάνω τα εξής:

έχοντας τους υπότιτλους σε srt με το ακριβώς το ίδιο όνομα του αρχείου με την ταινία χρησιμοποιώ το divx converter το οποίο χωρίς να κάνεις απολύτως τίποτα κατά τη μετατροπή ενσωματώνει αυτόματα τους υπότιτλους αρκεί φυσικά να είναι στο ίδιο folder το προτιμώ από το ffmpeg γιατί δεν χρειάζονται ρυθμίσεις και μου αρέσει η γραμματοσειρά που χρησιμοποιεί το μόνο μειονέκτημα είναι πως είναι σχετικά πιο αργή η μετατροπή.

Το divx converter υπάρχει σε trial εκτός αν το παραγγείλεις στο θείο από την Αμερική που υπάρχει σε αφθονία.

Αν παρόλα αυτά θες να δοκιμάσεις το ffmpeg έχε υπόψη σου τα εξής:

για να ενσωματώσεις υποτίτλους χρειάζεται η προηγούμενη έκδοση του mencoder και mplayer γιατί αλλιώς δεν φαίνονται τα ελληνικά.

Η γραμματοσειρά που υποχρεωτικά πρέπει να χρησιμοποιήσεις είναι STHeiti και encode ISO 8859-7.

Και με τους 2 τρόπους φτιάχνω divx τα καίω απλά χωρίς toast και παίζει σε οποιοδήποτε dvdplayer αρκεί να στηρίζει divx (κόστους 50 €) το ffmpeg πάντως μπορεί να δημιουργήσει και dvd

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης να προσθέσω κάτι που το ανακάλυψα τελείως τυχαία.

Έχω το perian (δεν ξέρω αν παίζει ρόλο) και την τελευταία έκδοση του QuickTime.

Έχω στον ίδιο φάκελο ένα "Movie.avi" και ένα "Movie.srt". Αν πετάξω το avi πάνω στο toast και του πω να μού το κάνει dvd, αυτόματα μού ενσωματώνει και τους υπότιτλους! :-) Βέβαια τούς γράφει ενσωματωμένους και όχι επιλέξιμους, αλλά είναι μια αρχή.

 

 

(Όσο για το ffmpegX δεν φαντάζεστε πόσες φορές το κατέβασα και πόσες φορές το πέταξα. Έχω όρεξη να μάθω να φτιάχνω ταινίες σε VIDEO_TS για να τις δίνω σε φίλους/ες που δεν θέλουν να βλέπουν στον υπολογιστή και ξέρω ότι σε OS X το ffmpegX είναι το καλύτερο (αν όχι το μοναδικό πρόγραμμα). Αλλά με ζαλίζει και μόνο που το βλέπω! Δεν έχω καταφέρει ούτε μια φορά να φτιάξω σωστά το φορμά εικόνας. Είτε μου βγαίνει με γραμμές, είτε με ράβδους, είτε πιεσμένο, είτε στρετσαρισμένο, νισάφι πια!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...