Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή τηλεόρασης(απορίες-πρόταση) και νόμοι


Silok

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έτυχε και αγόρασε ένας φίλος μου χθές μία samsung LE32R86B από γνωστή αλυσίδα και δεν είναι καθόλου ευχαριστημένος.Βέβαια η λαλακία του ήταν ότι έσκασε 1000 γιούρια χωρίς να την δεί(δεν την είχαν στο ράφι) αλλά ο πωλητής του είπε ότι είναι κορυφή.Και θέλει να την αλλάξει.Δεν έγινε ακόμη καμία επαφή με το κατάστημα απλά επειδή θα πάω κι εγώ μαζί του θέλω να είμαι προετοιμασμένος σε ότι ακολουθήσει.Εννοείται ότι έχει ανοιχτεί η συσκευασία.Στον ΙΝΚΑ που ρώτησα μου είπε ότι είναι στην ευχέρεια του καταστήματος αλλά όταν πήγα να του πώ πως δεν την είχαν στο ράφι και την προτροπή του πωλητή και γενικώς όλες τις λεπτομέριες μ'έκοψε απότομα λέγοντας μου ότι δεν είναι κυβερνητική οργάνωση και ότι δεν είμαι ΜΕΛΟΣ και σχεδόν μου έκλεισε το τηλέφωνο στα μούτρα.Τελικά τι ισχύει ρε παιδιά μπορεί να την αλλάξει εφόσων έχει ανοιχτεί(αλλά υπάρχει)η συσκευασία.Κι αν ναι πιά τηλεόραση προτείνετε μέχρι 1000?Ή να του πω του φίλου μου να την βάλει εκεί που ξέρει αφού έκανε αγορά χωρίς να δει και βασίστηκε στα λόγια του πωλητή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι δεν την είδε είναι σίγουρα δικό του λάθος.

Νομικά ο αγοραστής έχει δικαίωμα επιστροφής εντός 14 ημερών αν δεν τον ικανοποιεί το προϊόν. Πρακτικά δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό.

 

Αλήθεια γιατί θέλει να την επιστρέψει? Είναι πολύ καλή τηλεόραση για τα λεφτά της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν είναι ευχαριστημένος? Είναι κάτι που το ενοχλεί στην τηλεόραση?

Γιατί την έχει ο αδελφός μου και είναι πάρα πολύ καλή...ίσως κορυφαία στις 32"

 

Εκτός και αν έχει κάποιο πρόβλημα οπότε και αλλάζει άρδην το σκηνικό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι δεν την είδε είναι σίγουρα δικό του λάθος.

Νομικά ο αγοραστής έχει δικαίωμα επιστροφής εντός 14 ημερών αν δεν τον ικανοποιεί το προϊόν. Πρακτικά δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό.

 

Αλήθεια γιατί θέλει να την επιστρέψει? Είναι πολύ καλή τηλεόραση για τα λεφτά της.

 

Αν διάβασες άλλα μου είπαν από τον ΙΝΚΑ.Θέλει να την αλλάξει γιατί είναι κολλημένος(είναι φίλος όμως)επειδή είχε μία 32 samsung των 600 νόμιζε ότι δίνοντας 1000 θα είχε τεράστιες διαφορές ειδικά στο tuner.Να σκεφτείς ότι ένα βράδυ προσπαθούσα να του εξηγήσω ότι lcd και αναλογικά κανάλια δεν τα παν καλά και ότι τις μεγάλες διαφορές θα τις δει από ψηφιακή πηγή αλλά χαμπάρι δεν έπαιρνε.Το συγγριτικό του μέτρο είναι τα κανάλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλει μια πάρα πολύ καλή τηλεόραση δεν φτάνουν 1000 ευρώ (και ίσως να μην μπορεί να δει την σωστή εικόνα της ούτε καν με DVD, οπότε πάλι "μούφα" θα την βρει).

Αφού τον ενδιαφέρουν τα κανάλια, ας πάρει μια CRT.

Με 200-300 ευρώ θα δει τέλεια εικόνα και θα είναι κι ευχαριστημένος:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μονος λογος για να αγορασεις μια τετοια τηλεοραση, ειναι για HD και BR ταινιες, οπως επισης και για καποια high end παιχνιδομηχανη... Τα καναλια φυσικα και δε θα εχουν διαφορα αφου το σημα ειναι αναλογικο και οχι ψηφιακο! Αν θελει μπορει να βλεπει ΣΚΑΙ που εκπεμπει ψηφιακα :P χαλαλι τα 1000 ευρωπουλα. Οσον αφορα την επιστροφη, αυτο εξαρταται απο το καταστημα για το ποσο θα σου βγαλουν την ψυχη αν και νομικα (θεωρητικα παντα) καλυπτεται.. Αν και παλι το ιδιο αποτελεσμα θα εχει ο,τι τηλεοραση και να παρει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλει μια πάρα πολύ καλή τηλεόραση δεν φτάνουν 1000 ευρώ (και ίσως να μην μπορεί να δει την σωστή εικόνα της ούτε καν με DVD, οπότε πάλι "μούφα" θα την βρει).

Αφού τον ενδιαφέρουν τα κανάλια, ας πάρει μια CRT.

Με 200-300 ευρώ θα δει τέλεια εικόνα και θα είναι κι ευχαριστημένος:-)

 

Εγώ το ξέρω.Και όταν του είπα ότι τζάμπα περιμένει να δει σωστή εικόνα σε κανάλι μόνο που δεν έβγαλε το όπλο(a.k.a. στρούμφ)να μου την ανάψει.Αλλά αυτουνού του φάνηκε πολύ πιο χάλια από την φθηνότερη.Μπορεί να είναι και χαλασμένη ή να έρθει μες τις σωστές ρυθμίσεις.Τι να πω.Με τρέχει ο π@π@ρας.

 

Εδιτ: και το Σκάι χάλια το βλέπει λέει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Κανονικα", ακομη κι αν εχει ανοιχτει, το καταστημα μπορει να κανει ανταλλαγη-βασει καλης θελησης- με τη λεπτομερεια ομως οτι το νεο προιον να ειναι ακριβοτερο (στην Ελλαδα τουλαχιστον).

Δεν θελουν να δωσουν λεφτα πισω. Εγω πηρα μια φορα ενα καλλυμα κινητου απο μια εταιρεια για ενα φιλο και επειδη τελικα δεν ητανε αυτο που ηθελε μου κανανε μανουρα να παρω οποσδηποτε κατι απο το καταστημα για να μη δωσουν λεφτα πισω. Μιλαμε για 10 ευρω και συσκευασια που δεν ανοιχτηκε. Δυστυχως, οπως εχω ξαναγραψει σε παρομοιο θεμα, στο Ελλαδισταν σε κατι τετοια ειμαστε πισω. Στο εξωτερικο, εαν το προιον δεν εχει πειραχτει, και εννοω να πειραχτει οντως οχι να ανοιχτει το κουτι, σου δινουν τα λεφτα σου πισω εντος 28 ημερων. Δουλευα σε τετοιο καταστημα, μη βιαστητε να με αντικρουσετε. Εδω τα πραματα ελλειψη νομου, ως συνηθως, ειναι λιγο αοριστα και περισσοτερο βασιζονται στη "καλη θεληση". Νομιζω οτι εαν ο φιλος σου θελει οριστικα να την αλλαξει να κοιταξει απο τωρα να δωσει κατι παραπανω ειδαλλως για να του επιστραφει η διαφορα πρεπει να πεσει σε πολυ Ευρωπαιο διευθυντη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...