Προς το περιεχόμενο

Σκέψεις για αναβάθμιση


pusher

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκέφτομαι να προχωρήσω σε "προσωρινή" αναβάθμιση του υπολογιστή μου, η οποία αργότερα (ίσως μετά από κανένα χρόνο) θα ακολουθηθεί από μία γενικότερη. Επειδή οι μνήμες DDR3 είναι φρέσκες και οι τιμές τους απαγορευτικές και επειδή αναμένονται και νέοι επεξεργαστές της Intel στα 45 nm ίσως να μην είναι η κατάλληλη περίοδος για αγορές... Αφού η αναβάθμιση θα είναι "προσωρινή" εννοείται πως θα είναι και χαμηλού κόστους.

 

Ξεκινάω. Επειδή βάση κάθε αναβάθμισης είναι η μητρική σε αυτό το σημείο πρέπει να αναφέρω ότι διαθέτω την P5AD2-E Premium. (Δείτε τις προδιαγραφές της στο link.)

 

1. Υποστηρίζει τους Intel Core 2;

2. Υποστηρίζει μνήμες DDR2 των 800 MHz;

 

Απαντήσεις νομίζω πως δίνονται για τα ερωτήματα μου στο link, αλλά ελπίζω να είναι λόγω παράλειψης να ανανεωθούν τα δεδομένα μετά την κυκλοφορία των νέων προϊόντων. Περιμένω τις απαντήσεις σας σε αυτά τα 2 ερωτήματα και μετά θα προχωρήσω σε προτεινόμενη σύνθεση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

1. Μπορείς να δεις κι εδώ.

Δυστυχώς δεν τους υποστηρίζει.

 

2. Κατά πάσα πιθανότητα, τις υποστηρίζει. Αλλά λόγω έλλειψης του κατάλληλου διαιρέτη (περιορισμός του chipset 925XE), οι μνήμες σου θα λειτουργήσουν στα 600MHz (αν έχεις επεξεργαστή με FSB στα 800MHz, το πιο πιθανό) ή στα 711MHz (αν έχεις επεξεργαστή με FSB στα 10660MHz, απίθανο)... Επομένως, και για να έχεις το κεφάλι σου σίγουρο, αγόρασε μνήμες στα 667MHz, που είναι και πιο φθινές από τις 800άρες, αφού τις τελευταίες δεν μπορείς να τις εκμεταλλευτείς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα...

 

Σύνθεση:

 

1. Με βάση τα παραπάνω δεδομένα δε ξέρω τι να κάνω με τη CPU. Ποιους από αυτούς τους Pentium υποστηρίζει;

 

2. Μνήμες:

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=18&product=903620

 

3. Κάρτα γραφικών:

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=26174053&product=994561&tab=specs

 

Αν έχετε οποιαδήποτε ένσταση για την παραπάνω σύνθεση λόγω αναξιόπιστης εταιρίας ή αν έχετε να προτείνεται κάτι με καλύτερη απόδοση σε παραπλήσια τιμή ακούω τις προτάσεις σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επεξεργαστή συμβατό με την μητρική σου δυστυχώς δεν βρήκα κάτι καλό. Δες εδώ κάτι Celeron που βρήκα, αλλά δεν αξίζουν...

Δυστυχώς η μητρική δεν παίρνει ούτε τους επεξεργαστές σειράς D (8xx, 9xx) που μπορείς ακόμη να βρεις, παρά μόνο τους πιο παλιούς 5xx και 6xx που έχουν εξαντληθεί παντού.

 

Από μνήμη προτείνω 2 τέτοια dimmάκια

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.554560

ή αν θέλεις αυτό το σετ

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=18&product=957062&tab=specs.

Αυτά που διάλεξες είναι λίγο ακριβά και δεν αξίζει (δεν θα δεις διαφορά με τα φθινότερα που σου προτείνω)

 

Η κάρτα γραφικών που διάλεξες είναι πολύ καλή. Δεν έχω σχόλιο.

 

Τώρα τι επεξεργαστή έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επεξεργαστή συμβατό με την μητρική σου δυστυχώς δεν βρήκα κάτι καλό. Δες εδώ κάτι Celeron που βρήκα, αλλά δεν αξίζουν...

Δυστυχώς η μητρική δεν παίρνει ούτε τους επεξεργαστές σειράς D (8xx, 9xx) που μπορείς ακόμη να βρεις, παρά μόνο τους πιο παλιούς 5xx και 6xx που έχουν εξαντληθεί παντού.

 

Από μνήμη προτείνω 2 τέτοια dimmάκια

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.554560

ή αν θέλεις αυτό το σετ

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=18&product=957062&tab=specs.

Αυτά που διάλεξες είναι λίγο ακριβά και δεν αξίζει (δεν θα δεις διαφορά με τα φθινότερα που σου προτείνω)

 

Η κάρτα γραφικών που διάλεξες είναι πολύ καλή. Δεν έχω σχόλιο.

 

Τώρα τι επεξεργαστή έχεις;

 

Τώρα έχω P4 στα 3,00 GHz! Τους Pentium τους Extreme δεν τους υποστηρίζει; Στη λίστα με τους επεξεργαστές της μητρικής μου βλέπω μερικούς στα 3,8. Οι Extreme δεν είναι αυτοί;

 

Όσο για τις μνήμες θέλω σίγουρα δύο όμοιες του 1 GB ώστε να εκμεταλλευτώ το Dual channel. Σε παραπλήσια τιμή με αυτές που είχα δώσει αρχικά βρήκα DDR2 μνήμες στα 800 MHz. Αξίζει τον κόπο να τις βάλω. Αν τελικά δεν υποστηρίζει η μητρική 800 MHz θα δουλέψουν στα 667;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα έχω P4 στα 3,00 GHz! Τους Pentium τους Extreme δεν τους υποστηρίζει; Στη λίστα με τους επεξεργαστές της μητρικής μου βλέπω μερικούς στα 3,8. Οι Extreme δεν είναι αυτοί;

 

Αν γράφουν το χαρακτηριστικό EE είναι οι Extreem Edition, αλλά αν τους βρεις πουθενά από stock και είναι πανάκριβοι δεν αξίζει να επενδύσεις...

Ο 3άρης που έχεις δεν σε ικανοποιεί;.. Πάντως και EE να βάλεις δεν θα δεις και καμιά τεράστια διαφορά (τουλάχιστον τόσο μεγάλη όσο τα λεφτά που θα δώσεις) γι' αυτό δεν αξίζει

 

Όσο για τις μνήμες θέλω σίγουρα δύο όμοιες του 1 GB ώστε να εκμεταλλευτώ το Dual channel. Σε παραπλήσια τιμή με αυτές που είχα δώσει αρχικά βρήκα DDR2 μνήμες στα 800 MHz. Αξίζει τον κόπο να τις βάλω. Αν τελικά δεν υποστηρίζει η μητρική 800 MHz θα δουλέψουν στα 667;

 

Και να μην είναι πανομοιότυπες, το dual channel θα δουλέψει, αρκεί σε κάθε κανάλι μνήμη (=χρώμα dimm) να έχει την ίδια ποσότητα μνήμης. Για τη συμβατότητα, ναι, κατά 99% θα δουλέψουν και οι 800άρες στο motherboard σου, απλά σε χαμηλότερη ταχύτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν γράφουν το χαρακτηριστικό EE είναι οι Extreem Edition, αλλά αν τους βρεις πουθενά από stock και είναι πανάκριβοι δεν αξίζει να επενδύσεις...

Ο 3άρης που έχεις δεν σε ικανοποιεί;.. Πάντως και EE να βάλεις δεν θα δεις και καμιά τεράστια διαφορά (τουλάχιστον τόσο μεγάλη όσο τα λεφτά που θα δώσεις) γι' αυτό δεν αξίζει

 

...

 

Και να μην είναι πανομοιότυπες, το dual channel θα δουλέψει, αρκεί σε κάθε κανάλι μνήμη (=χρώμα dimm) να έχει την ίδια ποσότητα μνήμης. Για τη συμβατότητα, ναι, κατά 99% θα δουλέψουν και οι 800άρες στο motherboard σου, απλά σε χαμηλότερη ταχύτητα.

 

Ίσως να δοκιμάσω overclocking για τον επεξεργαστή. Δυστυχώς ποτέ δεν έχω δοκιμάσει manual! Δε ξέρω πόσο εύκολο είναι να βρω έτοιμες δοκιμασμένες τιμές για αυτό το συνδυασμό motherboard - CPU. Θα δω τι θα κάνω.

 

Και κάτι ακόμα. Πώς μπορώ να υπολογίσω τις συνολικές ανάγκες σε ρεύμα της σύνθεσης του υπολογιστή μου ώστε να ξέρω αν με καλύπτει το τροφοδοτικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως να δοκιμάσω overclocking για τον επεξεργαστή. Δυστυχώς ποτέ δεν έχω δοκιμάσει manual! Δε ξέρω πόσο εύκολο είναι να βρω έτοιμες δοκιμασμένες τιμές για αυτό το συνδυασμό motherboard - CPU. Θα δω τι θα κάνω.

 

Δεν προτείνω overclocking (είμαι κατά γενικά)... Κάνε υπομονή και όταν μπορέσεις άλλαξέ τα όλα, για να δεις και διαφορά.

 

Πώς μπορώ να υπολογίσω τις συνολικές ανάγκες σε ρεύμα της σύνθεσης του υπολογιστή μου ώστε να ξέρω αν με καλύπτει το τροφοδοτικό;

 

Δες εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν προτείνω overclocking (είμαι κατά γενικά)... Κάνε υπομονή και όταν μπορέσεις άλλαξέ τα όλα, για να δεις και διαφορά.[...]

 

Σε ένα παλιό σύστημα ένα όχι εξουθενωτικό overclocking δεν είναι και τόσο κακό κατά τη γνώμη μου!

 

Αλήθεια υπάρχει κάποια εφαρμογή που να εμφανίζει την ισχύ που καταναλώνει κάθε στιγμή το PC real time; (Ίσως αυτή η ερώτηση να πρέπει να μπει σε ξεχωριστό thread. Θα ψάξω κάποιο κατάλληλο για να τη βάλω.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ένα παλιό σύστημα ένα όχι εξουθενωτικό overclocking δεν είναι και τόσο κακό κατά τη γνώμη μου!

 

Αν θεωρείς παλιό τον 3άρη Pentium 4, τότε εγώ τι να πω με σύστημα 4,5 χρονών (Athlon XP 2100+, AGP...)

 

Αλήθεια υπάρχει κάποια εφαρμογή που να εμφανίζει την ισχύ που καταναλώνει κάθε στιγμή το PC real time;

 

Δε νομίζω να βρεις κάτι τέτοιο. Χρειάζονται αμπερόμετρα σε κάθε γραμμή του τροφοδοτικού (12, 5, 3,3 volts...) για να δεις κάτι τέτοιο με ακρίβεια. Επίσης, δε θα λαμβάνει υπ' όψην την κατανάλωση του ίδιου του τροφοδοτικού (εσωτερική κατανάλωση, πχ. από ανεμιστήρα τροφοδοτικού). Αλλά τι το θέλεις αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...]

Δε νομίζω να βρεις κάτι τέτοιο. Χρειάζονται αμπερόμετρα σε κάθε γραμμή του τροφοδοτικού (12, 5, 3,3 volts...) για να δεις κάτι τέτοιο με ακρίβεια. Επίσης, δε θα λαμβάνει υπ' όψην την κατανάλωση του ίδιου του τροφοδοτικού (εσωτερική κατανάλωση, πχ. από ανεμιστήρα τροφοδοτικού). Αλλά τι το θέλεις αυτό;

 

Από απλή περιέργεια! Δε χρειάζεται σε κάθε γραμμή. Αρκεί το αμπερόμετρο να παρεμβληθεί μεταξύ πρίζας και τροφοδοτικού...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέτοιο θέλεις... ο.κ. τότε κάνεις τη δουλειά σου και με ένα πολύμετρο με αμπεροτσιμπίδα. Θα το βρεις στα είδη για ηλεκτρολόγους. Ρώτα όμως με τι ακρίβεια διαβάζει τα amber, επειδή θα είναι σίγουρα λίγα (λιγότερα από 3)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Κριμα pusher καλη μητρικη ηταν, πολυ καλη για την εποχη της!

 

Για το θεμα του τροφοδοτικου και της καταναλωσης τα ειπαμε προ λιγου εδω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κριμα pusher καλη μητρικη ηταν, πολυ καλη για την εποχη της!

 

Για το θεμα του τροφοδοτικου και της καταναλωσης τα ειπαμε προ λιγου εδω

 

Ε έτσι είναι. Σε όλα τα ηλεκτρονικά περνάει γρήγορα η εποχή τους! Θα με βγάλει όμως ακόμη αν την εφοδιάσω με καλές μνήμες και μητρική. Και όσο περνάει ο καιρός θα δοκιμάσω και κανένα overclocking...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να συμπεράνω από αυτό:

4 x 240-pin DIMM sockets support max. 4GB DDR2 711/533 non-ECC memory

πως η μητρική υποστηρίζει μνήμες DDR2 μέχρι 711 MHz; Βγαίνουν όμως μνήμες σε αυτή τη συχνότητα;

 

Όσο για φθηνότερες μνήμες λέω να πάρω αυτές: http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.554001

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...