Προς το περιεχόμενο

BIOS update σε Asus P5K Deluxe Wifi


pappous_soulis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν,επειδή έχω πρόβλημα με τα timings στις μνήμες μου,θέλω να κάνω ένα bios update ώστε να τα λέει σωστά.

 

Θα ήθελα να μάθω:

1) που θα βρω αρκετά BIOS versions για το mobo μου. *το site της Asus έχει κανα δυο μόνο απ'ότι είδα.

2) πως κάνω το update

και 3) αν και τι κίνδυνοι υπάρχουν.

 

Thanks in advance :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Μόνο στο site της Asus και τα έχει όλα. Από 0201 ως και 0501. Αυτά τα 4 έχουνε βγει ως τώρα.

2) Κατεβάζεις το bios που θέλεις (εγώ έχω το 0501 κ δεν έχω κανένα προβ), το αποσυμπιέζεις σε ένα flashaki, πας από το bios στο AZ Flash (ή κάπως έτσι τέλος πάντων, δε θυμάμε ακριβώς πως λέει), του δίνεις τη διεύθυνση που έχει το bios και του λες update. Είναι αρκετά απλό, κάντο.

3) Κίνδυνοι δεν υπάρχουν. Ένας κίνδυνος θα ήταν κατά το update να είχες διακοπή ρεύματος ή για κάποιο λόγο να κολούσε το pc, εκεί θα είχες πρόβλημα. Αλλά η δικιά μας η μητρική έχει ένα utility που λέγεται bios crash free, και ακόμα και να συμβεί κάτι τέτοιο, μπορείς να επαναφέρεις το αρχικό bios. Οπότε μη φοβάσε για τίποτα.

ΥΓ. Για ένα πράγμα δεν είμαι 100% σίγουρος, το οποίο η λογική μου το απαντάει, αλλά με την ευκαιρία, ας το απαντήσει κάποιος που το ξέρει. Σε περίπτωση που έχουμε raid 0 ή 1 και κάνουμε bios update, χάνεται ?(Το raid). Το λέω γιατί χάνονται οι ρυθμίσεις που είχαμε στους σκληρούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)

ΥΓ. Για ένα πράγμα δεν είμαι 100% σίγουρος, το οποίο η λογική μου το απαντάει, αλλά με την ευκαιρία, ας το απαντήσει κάποιος που το ξέρει. Σε περίπτωση που έχουμε raid 0 ή 1 και κάνουμε bios update, χάνεται ?(Το raid). Το λέω γιατί χάνονται οι ρυθμίσεις που είχαμε στους σκληρούς.

 

Όχι. Ο raid controller δεν επηρεάζεται κατά το update. Απλώς επειδή οι ρυθμίσεις στο bios επανέρχονται στα default μετά το update, πρέπει απλώς να ξαναορίσεις το array.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pappous_soulis εχω το 503 αμα το θες pm ....

Το πιο ασφαλες bios update γινετε μεσα απο asus ez flash 2 με usb stick

Αυτα απο εμενα ελπιζω να σε βοηθησα...

 

κοιτα εδω:

asus Forum

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπειδή δεν έχω floppy (oh yes :mrgreen:) μπορώ αλήθεια να το κάνω απο usb stick??

 

Kαι by the way,ήθελα να βάλω το 0411 αλλά αφού δεν το βρίσκω λέω να βάλω το 0404. Ποιο μου προτείνεται εσείς?

 

Και να μην ξεχάσω.Πόση ώρα παίρνει το update?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα και να ηθελες το bios ειναι 2 mb αρα αναγκαστηκα με usb stick ....(διαβασε manual της μητρικης για το πως γινετε)

Το 501 μην το βαλεις ειναι beta

κατεβασε το 503 απο την σελιδα που σου εδωσα....

Μεχρι στιγμης κανενα προβλημα με το 503 που εχω ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

0503? Διάβασες όλο το thread που δίνεις? Βλέπεις την απάντηση που δίνει κάποιος αντοπρόσωπος της Asus όταν τον ρατάει κάποιος για την 0503?

Dear ASUS Users:

Your query has been replied by ASUS technical personnel. The content of the reply is shown below. Time replied at : 2007-08-28 11:07:37

Mail ID Subject Date

WTM200708272143496215 Re: Motherboard P5K Deluxe 2007-08-27 21:53:33

The latest version for this board is bios 0501.

Its located at : http://support.asus.com/download/download.aspx?SLanguage=en-us

 

I have never heard of this person you speak of. What we have available is on our website. Anything else would be a bios somebody has modified and would not be supported if you flashed to that.

 

 

Brent

Asus Tech Support

Your feedback is appreciated!

http://sip.asus.com/Survey/Questionnaire/Survey_20070214235132.aspx

 

 

Και ξαναλέω, εγώ με την 0501 δεν έχω κανένα προβλ. Και τι να λέει το ότι είναι beta? Μόλις δώσουν μια επίσιμη άλλη έκδοση θα την βάλουμε. Δεν είναι να πεις ούτε σκληρός , ούτε πρόγραμμα για να πεις βάλε-βγάλε θα αφήσεις "σκουπίδια" στη registry.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω το διαβασα ολο το forum και συγκεκριμενα κοιτα δυο posts μετα απο αυτο το post που εδειξες....

Εμπιστευομαι περισσοτερο τον ιαπωνα παρα τον αμερικανο στις τεχνολιγιες ποσο μαλον αμα το motherboard γραφει made in japan ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είδα φίλε, αλλά από τη στιγμή που σου λέει αυτός αυτό και ξαναλέω πως δεν έχω κανένα προβλ με το beta, δε βρήσκω κανένα λογο να βάλω ένα bios αμφιβόλου προέλευσης. Μπορεί να είναι κ κανονικό κ μετά από λίγο καιρό να το ανεβάσουν στο επίσημα site. Ε, θα το κατεβάσουμε τότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eντάξει guys, μην το κάνετε θέμα τώρα για ένα bios update ! ... Βασίλη, δοκίμασε το 0501 κι ας είναι beta :wink: Αν έχεις κάποιο πρόβλημα (από ότι έχω δει και στο xtremesystems δεν είχαν προβλήματα χρήστες του), δοκίμασε το 0503 ... Έτσι απλά ! :grin:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και μιλησαν πιο ειδικοι απο μενα:

Παρολο που για πρωτη φορα εκανα update στη ζωη μου σε bios, δοκιμασα αυτα που διαβασα σε forum και στο manual περι AFUDOS, ASUS EZ FLASH 2.

Δεν τα καταφερα ουτε με διsκετα ουτε με φλασακι απο DOS.

Εκανα λοιπον αναβαθμιση ,αν και κανεις δεν το συνιστουσε μεσα απο Windows.

KANENA ΠΡΟΒΛΗΜΑ!! ΟΛΑ ΟΚ και ετσι εχω τωρα το 0503

Ακολουθα τις οδηγιες στο manual της ASUS σελ. 4-2 αφου πρωτα εγκαταστησεις απο το cd το Asus Update Utility

 

ASUS P5K-E/WIFI-AP

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hi και απο εμένα.

 

Ειχα και εγώ το ιδιο πρόβλημα (οι teamgroup μνημες οι χρονισμοί ηταν λάθος στο cpuz) έβαλα το bios 503 με το asus update απο τα windows. Εκανε restart το οποίο δεν το τελείωσε, αφου του εκανα εγώ restart ολα μια χαρά και οι μνήμες επίσης ok με τους σωστούς χρονισμούς. Θέλω να ρωτήσω σε περίπτωση που κατι δεν πήγαινε καλά τι θα περιμέναμε ή μαλλον τι λάθος θα παρουσίαζε το pc

Eυχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...